Výchovu šteňaťa neodkladajte na neskôr

21. 12. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Pre harmonické spolunažívanie v jednej domácnosti je kľúčové vycvičiť z vášho šteniatka psa, ktorý bude nielen šťastný, ale aj poslušný.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Výchovu šteňaťa neodkladajte na neskôr

Ak spolu chcete bezproblémovo žiť v jednej domácnosti, je dôležité vychovať z vášho šteniatka nielen šťastného, ale aj poslušného psíka.

Príchod šteniatka sa spája s obrovským nadšením celej rodiny, no čoskoro vám okrem radosti pribudne aj veľké množstvo nových povinností. Nie je ľahké ochrániť váš domov pred ničením, hryzením a ocikávaním. Skôr, než sa vrhnete na profesionálny výcvik, osvojte si niekoľko účinných spôsobov, ako zvládnete výchovu šteňaťa sami doma.

Čo ho naučiť ako prvé?

V prvom rade treba povedať, že výcvik a výchova šteňaťa nie je to isté. Zatiaľ čo s drilovaním povelov, ako je sadni, ľahni či k nohe, odporúčajú odborníci počkať a dopriať šteniatku užiť si „detstvo“, učenie základným pravidiel vášho spolužitia treba zahájiť okamžite. Spadá sem zvládanie samoty, keď odídete do práce, prípadne odučenie od štekania zakaždým, keď niekto prejde cez chodbu.

Do štvrtého mesiaca veku šteniatka si musíte udržiavať pevné nervy a akceptovať jeho vysokú hravosť.

To však neznamená, že mu nebudete určovať hranice a kontrolovať, či zákazy akceptuje, čo znamená, že vašim pokynom psík rozumie.  Dôležité je ukázať mu správanie, ktoré očakávate. Lekcia by vždy mala končiť pochvalou. 

Podľa portálu spokojnypes.sk je dôležité naučiť psíka, že nábytok a vaše topánky nie sú hračka. 

Aj na vôdzku si musí psík zvyknúť

Elegantným spôsobom, ako predchádzať neustálemu okusovaniu predmetov, sú  špeciálne spreje s obsahom horkých látok, ktoré mu túto zábavku zaručene znechutia. Súčasťou základnej výchovy šteňaťa je spoločné venčenie a návyk na vôdzku. Nezabudnite ho tiež privykať na česanie, umývanie zubov, strihanie pazúrov alebo čistenie uší.

Socializácia ako súčasť výchovy psa

Medzi druhým a tretím mesiacom života psíka je podľa portálu chovatelahospodar.sk najvhodnejší čas na jeho presun od psej mamy a súrodencov k ľudskej rodine. Nezabúdajte, že pre drobca je všetko nové, a to nielen čo sa týka jeho životného priestoru, ale aj návykov a spôsobu komunikácie. Aby sa z neho nestal ustráchanec, zamerajte sa na postupnú socializáciu.

Tá by mala najskôr prebiehať medzi štyrmi stenami, kde sa pes zoznámi s prostredím, členmi rodiny alebo inými zvieratami, ktoré sa v domácnosti nachádzajú. Následne môžete pokračovať v socializácii so širším okolím. Šteňa si musí zvyknúť na situácie, ako je stretnutie cudzích ľudí, prechádzky a cestovanie, kontakty s inými psami, ale tiež návštevy veterinára. Postupne si navyká na obojok a vôdzku a začína reagovať na svoje meno.

Naučiť psíka chodiť na potreby von chce cvik

Pýtanie sa psa na potrebu

V prvých týždňoch u vás doma musíte novému členovi rodiny dopriať časté venčenie vonku (ideálne každé 2 až 3 hodiny), a to aj v noci. Takto sa šteňa najrýchlejšie naučí, že močí sa len vonku a bude sa mu stávať minimálne množstvo nehôd. Ak bývate v dome so záhradou, vyberte mu miesto s vhodným podkladom (hlina, kamienky, kôra), kam sa bude pes neskôr vracať vykonávať svoju potrebu.

 

V nevyhnutných prípadoch vám pomôžu špeciálne podložky pre psov, ktoré vyzerajú ako podušky na zem. Sú mimoriadne absorpčné a oceníte ich napríklad pri cestovaní, ale aj počas ochorenia psíka či po operácií. Hodia sa aj na ochranu nábytku alebo do prepravného boxu. Najlepšie je používať ich spolu so sprejmi, ktoré daný priestor nielen hygienicky očistia, ale tiež prekryjú prípadný pach po vracaní, výkaloch alebo močení.

Pri výchove šteniatka myslite na toto

„So šteniatkom sa nie je potrebné hrať neustále. Vytvorte mu pravidelný režim venčenia – jedla – oddychu – hry a tréningu tak, aby to vyhovovalo jemu i vám. Režim striktne dodržujte a nestane sa vám, že by sa šteňa odrazu zobudilo priskoro alebo sa večer chcelo hrať až do polnoci“, hovorí Svetlana Lišková zo stastnypes.sk.

Pre šteniatko sa odporúča pripraviť:

Na nového psíka sa treba dobre pripraviť
  • Podložky na nácvik cikania
  • Obojok a vôdzku
  • Žuvacie hračky (najlepšie 6 až 8 rôznych druhov)
  • Šampón
  • Hrebeň a kefu na česanie

Ďalšie články k téme Výchovu šteňaťa neodkladajte na neskôr

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora