Koľko a ako často má jesť váš pes?

20. 1. 2022 · 6 minút na prečítanie

Zdravie psíka je ovplyvnené správnym spôsobom kŕmenia. Množstvo a frekvencia kŕmenia psa závisia od faktorov, ako sú plemeno, veľkosť, kastrácia a vek.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Koľko a ako často má jesť váš pes?

Správne kŕmenie psa ovplyvňuje zdravie psíka. Koľko a ako často má jesť pes, závisí od plemena, veľkosti, kastrácie i veku.Správne kŕmenie psa ovplyvňuje viacero faktorov, vrátane plemena, veľkosti, kastrácie i veku, v akom sa váš verný priateľ nachádza.

 

Či už máte doma šteniatko alebo sa staráte o „starého pána“, je dôležité uvedomiť si, že kvalitná a vyvážená strava je dôležitá nielen pre ľudské, ale aj psie zdravie. Zloženie krmiva významne ovplyvňuje kondíciu vášho štvornohého miláčika, a to nielen čo sa týka látok, ktoré obsahuje, ale tiež jeho množstva a frekvencie kŕmenia. Ak hľadáte tipy, ako to robiť správne, čítajte ďalej.

Kvalitná strava je pre psa nevyhnutnosťou

Tráviaci trakt psa je v priemere 5-6x dlhší ako jeho telo, vďaka čomu je priechod krmiva pomerne rýchly. Trávenie krmiva je možné vďaka tráviacim šťavám a mikroflóre v črevách. Tá sa vytvára prirodzene a závisí od druhu krmiva, ktoré psík dostáva. Adaptácia na novú stravu trvá minimálne dva týždne, kým váš verný priateľ dokáže využiť všetky cenné látky a minerály z upraveného jedálnička.

 

Adaptácia psa na nové krmivo môže trvať až dva týždne. Vyberajte ho podľa odporúčaní odborníkov

Ak často meníte zloženie stravy, jej množstvo či pomer jednotlivých zložiek, trávenie vášho psíka nemôže fungovať naplno. Zmeny sa môžu prejaviť na znížení jeho obranyschopnosti, kvality srsti i množstve stolice. Najmä nárazové a nepravidelné pridávanie maškŕt, ale aj konzerv či mäsa, má za následok jednorazové zvýšenie množstva tráviacich štiav v čreve, čo vedie k hnačkám a plynatosti. 

Aj preto odborníci odporúčajú dodržiavať stabilné zloženie krmiva pre psa, ktoré vyhovuje jeho potrebám podľa veku a rasy.

Väčšina ľudí na začiatku stojí pred závažným rozhodnutím – bude psík dostávať granule, psie konzervy alebo doma varenú stravu? Práve posledný variant patrí medzi najnáročnejšie, a to nielen z hľadiska času, ale aj financií. Zároveň je potrebné strážiť obsah vitamínov a minerálov, ale aj kvalitu, čerstvosť a nezávadnosť surovín. Pokiaľ si nie ste istí, ako takúto kŕmnu dávku zostaviť, siahnite radšej po kompletnom granulovanom krmive a zbytočne neexperimentujte.

Najčastejším typom stravy pre psov sú granule. Ich podávanie je rýchle a jednoduché a viete ich zakúpiť vo vysokej kvalite. Sú vhodné pre všetky plemená a najviac pre väčších psov, ktorí toho zjedia viac. Dobre sa skladujú a viete ich prispôsobiť aktuálnemu zdravotnému stavu vášho miláčika.

Inú konzistenciu budú mať granule pre šteniatka, inú zase psy so sklonom k nadváhe. Kvalitné granule by  nemali obsahovať konzervanty, farbivá ani veľké množstvo obilnín. V zložení by na prvom mieste malo figurovať surové mäso, hneď za ním sušené.

Ďalšou možnosťou sú psie konzervy. Tie predstavujú veľmi atraktívnu pochúťku, nakoľko krásne voňajú a skvelo chutia. Sú vhodné aj pre menšie plemená, no treba si dať pozor na ich zloženie. Aj tu platí, že čím je konzerva lacnejšia, tým pravdepodobne obsahuje viac umelých dochucovadiel. Ide však o pomerne drahú záležitosť, načo by sa mal majiteľ pripraviť skôr, než si zvolí tento druh krmiva pre psy.

Vek psa je dôležitým faktorom pri výbere krmiva

Kŕmenie psa podľa veku

Šteňa sa k vám najčastejšie dostane od chovateľa, ktorý by vám mal na úvod vysvetliť, na aký typ stravy je zvyknuté a čo môže pes jesť.

Šteňatá potrebujú iné zloženie granúl v menšej veľkosti, aby sa im ľahšie konzumovali. Podľa rspcapetinsurance.org.au stavte na kvalitné granule, ktoré vášmu psíkovi zaistia dostatok živín pre jeho rast a vývoj.

 

Mláďatá môžu jesť aj varené mäso, zeleninu alebo ryžu, no nie v príliš mladom veku, keď šteňa ešte nemá dostatočne vyvinutý imunitný systém. Ideálne je kŕmiť ho častejšie menšími dávkami jedla, pretože má vysoké nároky na energetický príjem a rýchlo vyhladne. Po šiestej hodine večer by nemalo jesť ani piť.

Dospelý pes má jesť raz alebo dvakrát denne. Psy malých a stredných plemien sa považujú za dospelých od jedného roka života, väčším druhom to trvá o čosi dlhšie a dospievajú okolo 18 – 24 mesiacov. Kým vášmu psovi zmeníte krmivo, poraďte sa s odborníkom, či už ho naozaj potrebuje.

Či už si zvolíte granule, konzervy alebo varenú stravu, dôležité je kŕmiť psa vyvážene, komplexne a hlavne ho neprekrmovať. Ak sa bojíte, že sa váš pes  prežerie, dajte mu na kŕmenie určitý čas, napríklad 30 minút. Ďalšie jedlo mu ponúknite po 8-12 hodinách, kedy bude zaručene hladný a pripravený na jedenie.

Pri starších psoch je kľúčové mať dobrý prehľad o ich zdravotnom stave a nastaviť im jedálniček v spolupráci s veterinárom. Mnoho psích seniorov má chronické zdravotné problémy, ktoré viete pozitívne ovplyvniť výberom vhodnej stravy, či už ide o zvýšený príjem vlákniny, bielkovín alebo zníženie energetickej hodnoty krmiva pre psíkov s nadváhou.

  • Cesar Kapsička Hovädzie+Želenina

    1×100 g, kapsička pre psy
    Cesar kapsičky pre dospelých psov malých plemien - neprechádza tak dlhým sterilizačným procesom, ako konzervaervy. Preto si zachovávajú lepšie chuťové vlastnosti a nutričné hodnoty.
  • Animonda Vom Feinsten Classic paštéta pre psy Hovädzie + morčacie srdcia 150g
  • Cesar Van Morka/Hovädzie

    1×150 g, pochúťka pre psy
    Chutné a zdravé 100% nutrične kompletné krmivo pre psov pre 100% potešenie pri kŕmení.
  • PetChef konzervaerva Hovädzieadzia 1240g
  • Animonda Vom Feinsten Classic paštéta pre psy morčacie + jahňa 150g

    Koľko má jesť pes?

    Množstvo potravy, ktoré potrebuje váš psík, ovplyvňuje mnoho faktorov, preto je vždy najlepšie poradiť sa s lekárom a jeho odporúčania striktne dodržiavať. Kľúčový je nielen vek a rasa, ale napríklad aj to, koľko má počas dňa aktivít. Vždy sa však uistite, že je váš pes dobre hydratovaný. Zabezpečte mu vlastnú misku na vodu, z ktorej sa dokáže napiť kedykoľvek to potrebuje.

    Vedeli ste, že psy po kastrácii alebo sterilizácii často trpia nadváhou a majú sklony k obezite? Týmto zákrokom sa mení celkový stav hormónov a látková výmena. U sučiek vedie odstránenie ženských pohlavných hormónov estrogénov k zvýšenému hladu. Problematické je tiež celkové zníženie aktivity zvieraťa, čím klesá jeho prirodzený výdaj energie a pes priberá bez ohľadu na pohlavie.

    Ak chcete nežiadúcemu priberaniu na váhe predísť, treba psíka udržiavať v pravidelnom pohybe. Dávky jedla mu svojvoľne neznižujte, skôr dbajte na ich kvalitu a vyváženosť a obmedzte maškrtenie.

    Ako kŕmiť psa?

    • Psa kŕmte vždy v rovnakom čase. Aj keď si stravu rozdelíte do viacerých dávok, dodržiavajte stanovený časový harmonogram.
    • Dbajte, aby bola miska vždy čistá a psík mal na svoje kŕmenie dostatočný pokoj a priestor.
    • Neprejedajte vášho miláčika maškrtami a zvyškami z vášho taniera. Ideálne je staviť na krmivo pre psy z najkvalitnejších surovín.
    Aké pravidlá pri kŕmení psa dodržiavať?
    • Niektoré potraviny podľa odborníkov sú pre psa vyslovene škodlivé, ako je čokoláda, hrozienka, cibuľa, cesnak, kváskové pečivo či sladké jedlá, ktoré vedú k problémom so zubami či nežiadúcim priberaním na váhe.
    • Stravu pre psa konzultujte s vaším veterinárom. Spýtajte sa ho, ako často kŕmiť psa s ohľadom na jeho vek, rasu, aktuálne potreby i jeho fyzickú kondíciu,
    • Nemeňte mu jedálniček príliš často. Neskúšajte viacero druhov granúl za sebou, doprajte vášmu psíkovi čas, aby si na novú značku granúl alebo konzerv zvykol.
    • Samozrejmosťou je neustály prísun čerstvej a čistej vody.


    Ďalšie články k téme Koľko a ako často má jesť váš pes?

    O autorovi
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Čítať viac od autora