Čo robiť po uhryznutí zvieraťom?

16. 2. 2022 · 5 minút na prečítanie

Nepodceňujte zranenie po uhryznutí zvieraťom. Existuje riziko infekcie a treba zvážiť aj možnost nákazy besnotou. Ako sa správne postarať o rane doma a kedy je nevyhnutné konzultovať so zdravotníkom?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čo robiť po uhryznutí zvieraťom?

Ranu po uhryznutí zvieraťom nepodceňujte. Hrozí infekcia a zvážiť treba aj riziko besnoty. Ako zvládnuť ošetrenie doma a kedy je nutné kontaktovať lekára?

Hoci je výskyt besnoty na Slovensku v posledných rokoch ojedinelý, Štátna veterinárna správa upozorňuje na mnohé riziká, ktoré vám hrozia po napadnutí zvieraťom. Na toto ochorenie stále neexistuje účinná liečba a po objavení sa príznakov, liečba neexistuje a postihnutý umiera. Opatrní by mali byť predovšetkým tí, ktorí cestujú do rizikových krajín.

Pri každom pohryznutí stále hrozí infekcia rany a to aj keď je zviera pravidelne veterinárne ošetrované.

Prvá pomoc po uhryznutí zvieraťom

Zamysleli ste sa už nad tým, aké veľké riziko predstavuje kontakt s neznámymi zvieratami? Pri nich sa nemôžete spoľahnúť na to, že sú zdravé a zaočkované?

Hlavne malé deti majú tendenciu hladkať všetko, čo sa dostane do ich dosahu. No aj dospelých môže poľahky zaskočiť túlavá mačka či susedov pes, ktorý im na koži zanechá malú ranku. Čo teraz?

 

Neznáme zviera vás môže prekvapiť aj na prechádzke

V prvom rade zachovajte pokoj. Po každom uhryznutí alebo poškriabaní zvieraťom je dôležité okamžité vyčistenie rany a dôkladná dezinfekcia. Postihnuté miesto umyte čistou vodou a mydlom. Následne použite aj spoľahlivý antiseptický prostriedok, ktorý by mal byť súčasťou vašej lekárničky.

Po uhryznutí mačkou myslite na to, že hoci sa rana môže zdať drobná, mačky majú veľmi ostré a úzke očné zuby. Tie vedia spôsobiť takmer neviditeľné poranenie, ktoré je však v skutočnosti pomerne hlboké. Ranu až do zahojenia dôkladne kontrolujte. Pokiaľ sa jej okolie začervená, prípadne sa objaví hnis alebo vám stúpne teplota, kontaktujte lekára.

Komplikácie vie narobiť aj poranenie od škrečka či iného drobného živočícha. Baktérie, ktoré sídlia v ústach zvieraťa, môžu ranu znečistiť, v dôsledku čoho v nej vznikne  infekcia. Ostražití by mali byť predovšetkým ľudia s cukrovkou a cievnych ochorením, ale aj s poruchami imunity.

Kedy navštíviť lekára?

Pokiaľ je rana, ktorú vám zviera spôsobilo, hlbšia a dlho krváca, je lepšie vyhľadať odbornú pomoc. Lekár postihnuté miesto dôkladne vyčistí a s najväčšou pravdepodobnosťou vám nasadí antibiotiká. Niekedy je na zváženie preočkovanie proti tetanu. Pri poškodení šľachy alebo kĺbu môže byť potrebný aj chirurgický zákrok. Takéto poranenie určite nepodceňujte. Ošetrenie sa musí vykonať čo najskôr, aby sa zamedzilo funkčnej poruche končatiny, upozorňuje portál zdravie.sk.

Kedy je potrebujete ošetriť ranu lekárom?

 

Ak si nie ste istí, či potrebujete lekárske ošetrenie, sledujte tieto varovné príznaky:

  • Bolesť;
  • Hnisanie rany;
  • Zväčšené lymfatické uzliny;
  • Únava;
  • Horúčka;
  • Nočné potenie;
  • Strata pohyblivosti alebo citlivosti v mieste poranenia.

Ak spozorujete niektorý zo spomínaných príznakov, čo najskôr vyhľadajte odborníka. Ten sa vás zároveň opýta, aké zviera vám ranu spôsobilo, či poznáte jeho majiteľa, prípadne či máte očkovanie proti besnote. Tá je síce vzácna, no zároveň životunebezpečná. Väčšinou sa prenáša líškami, netopiermi, tchormi, no môže preskočiť aj na voľne žijúce psy a mačky. Poranenia od takýchto zvierat by ste mali nahlásiť veterinárovi alebo polícii. Pomôžu vám s vyšetrením podozrivého zvieraťa, prípadne s jeho hľadaním a odchytením.

Prevencia besnoty

Besnota je vírusová choroba všetkých teplokrvných živočíchov, ktorá postihuje centrálny nervový systém. Pri typickom priebehu sa choroba prejaví poruchami vedomia, zvýšenou dráždivosťou, hydrofóbiou, čiastočným alebo celkovým ochrnutím. Po objavení klinických príznakov sa končí smrťou. Ochranná vakcinácia je jediným známym opatrením, ktoré vám v prípade poranenia besným zvieraťom dokáže zachrániť život a zdravie. 

Hoci sa besnota na Slovensku v posledných rokoch vyskytla veľmi ojedinele, po každom uhryznutí zvieraťom je potrebné myslieť na jej prevenciu. Ak je možné útočníka vyšetriť u veterinára, urobte to. Lekár potrebuje ochorenie vylúčiť alebo vám rovno podať vakcínu. Pokiaľ zviera po pohryznutí náhle zahynie alebo zmizne, dajte sa radšej ihneď zaočkovať.

Ako postupovať po uhryznutí?

Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republikypripravila postup, ktorý je potrebné dodržať pri vyšetrení zvierat, ktoré poranili človeka. Každému majiteľovi mäsožravého vnímavého zvieraťa, staršieho ako tri mesiace, ukladá povinnosť zabezpečiť jeho pravidelnú vakcináciu proti besnota a v prípade kontaktu s človekom umožniť jeho odborné vyšetrenie. To štandardne prebehne v deň pohryznutia a následne na piaty a štrnásty deň.

Ak je zviera zdravé, nemusíte mať obavy a očkovaniu sa vyhnete. V prípade, že zvierací útočník ušiel, prípadne sa k nemu jeho majiteľ nehlási, môžete túto situáciu riešiť s pomocou polície. Zároveň vás čaká návšteva infektológie, kde vám podajú celkovo 5 vakcín proti besnote, bez ohľadu nato, či trpíte príznakmi alebo nie.

Na Slovensku je očkovanie psov povinné, no stále existuje mnoho chlpáčov, ktorí nemajú majiteľa, a teda ani riadnu lekársku starostlivosť. Pohryznutie takýmto psom môže byť veľmi nebezpečné, najmä ak na ňom badáte príznaky ochorenia.

Medzi najčastejšie symptómy patria záchvaty zúrivosti a agresivita, ktorým môžu predchádzať náhle zmeny správania. Skrývanie sa pred ľuďmi či naopak prílišná priateľskosť prirodzene plachého psíka naznačujú, že s ním nemusí byť všetko v poriadku. Ďalšími znakmi je pojedanie dreva či kameňov, enormné slintanie, problémy s prehĺtaním alebo dýchaním.

Na cestách opatrne

Výskyt besnoty je v niektorých (najmä exotických) krajinách oveľa rozšírenejší, než u nás. Preto sa oplatí skontrolovať si aktuálny stav vo vami zvolenej destinácií, a to predovšetkým, ak sa  chystáte do Ázie alebo Afriky. Buďte ostražití a vyhýbajte sa kontaktom s cudzími zvieratami, vrátane  oblizovania. Vo svete ročne zomrie okolo 55.000 ľudí na besnotu, preto prípadné uhryznutie v zahraničí nepodceňujte a dajte sa ihneď zaočkovať.

 

Výskyt besnoty je vysoký najmä v krajinách Ázie a Afriky

Vďaka stránke Public Health England si môžete zhodnotiť, aké vysoké riziko besnoty je vo vami vybranej krajine. Ak je označená ako vysoko riziková, počítajte s tým, že besnota u voľne žijúcich a spoločenských zvierať sa tu vyskytuje, pričom príbuzné lyssavírusy boli objavené aj u netopierov. Slovensko je uvádzané ako krajina s nízkym rizikom nákazy, no situácia sa môže zhoršiť u líšok. Susedné Rakúsko a Česko sú označené ako nízkorizikové destinácie.

Ďalšie články k téme Čo robiť po uhryznutí zvieraťom?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora