So sterilizáciou mačiek neváhajte

22. 6. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Vďaka včasnému zákroku ušetríte vašu mačku stresu, nepríjemných chorôb a môžete jej tak predĺžiť život. Neverte mýtom a radšej sa poraďte s veterinárom.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
So sterilizáciou mačiek neváhajte

Možno ste sa už stretli s názorom, že mačka by mala mať aspoň raz za život mladé. V skutočnosti jej však gravidita neprináša žiadne špeciálne zdravotné výhody a nie je nevyhnutná ani z psychologického hľadiska. Sterilizované mačky nemusia zákonite bojovať ani s často spomínanou nadváhou – stačí, keď im zadovážite vhodné krmivo.

Čo je to sterilizácia?

V praxi sa môžete stretnúť aj s pojmom kastrácia. Z lekárskeho hľadiska sterilizácia vyjadruje akýkoľvek úkon, ktorý zviera zbaví plodnosti. Patrí sem napríklad podviazanie vajíčkovodov alebo semenníkov u kocúrov. Naopak, kastrácia predstavuje nezvratný postup, ktorý spočíva v chirurgickom odstránení pohlavných žliaz a maternice. Medzi ľuďmi sa najčastejšie používa práve slovo sterilizácia, preto ho budeme používať aj my.

Dôvody pre sterilizáciu

 

 

Sterilizácie sa v skutočnosti netreba obávať. Ide o rutinný preventívny zákrok s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií.

Rekonvalescencia je krátka a rýchla. Len čo sa rana zarastie, po sterilizácii nezostanú žiadne stopy ani spomienky.

Mačky môžu byť kastrované už okolo tretieho mesiaca svojho života, odborníci podľa stránky veterinarna-ambulancia.eu za najvhodnejšie obdobie na zákrok považujú vek medzi piatym a siedmym mesiacom, respektíve ešte pred prvou rujou.

Zároveň platí, že čím je zviera mladšie, tým lepšie znáša anestéziu a ľahšie sa dostáva do pôvodnej formy.

Pokiaľ je vaša mačka čerstvo po pôrode a mláďatá dojčí, počkajte do ich odstavenia, až budú schopné prijímať tuhú stravu. Nečakajte však pridlho – mačky sú schopné byť opäť gravidné už dva týždne po pôrode, dokonca aj počas dojčenia predchádzajúceho vrhu.

3 dôvody pre sterilizáciu

  • Eliminujú sa ochorenia pohlavných orgánov. Ide predovšetkým o riziká, spojené s graviditou alebo komplikovaným pôrodom. Po sterilizácii je mačka menej vystavená ochoreniam, ktoré skracujú jej život, ako napríklad pyometra, rakovina vaječníkov či nádory mliečnej žľazy. „Nevytvára sa u nej ani stres, spojený s hormonálnymi zmenami alebo zníženou imunitou,“ píše fera.sk.
  • Predídete nežiadúcemu správaniu v súvislosti s rujou. U samíc sa prvé prejavy začínajú nepokojom, zvýšeným alebo zníženým záujmom o krmivo, typickým “mraučaním” a obtieraním sa o predmety či majiteľov. Zastavenie tohto cyklu zabráni ďalším nepríjemnostiam, typickým pre obdobie ruje, ako sú hlasné zvukové prejavy mačiek i kocúrov, značkovanie terénu močom, časté úteky a bitky.
  • Pomáhate udržiavať populáciu mačiek pod kontrolou. Vonku žijúce mačky môžu mať mladé aj niekoľkokrát do roka, čo je pre ne mimoriadne vysiľujúce. Dochádza tak k nárastu zvierat bez domova, pretože nie každé mačiatko sa podarí odchytiť a umiestniť do rodín. Preventívna sterilizácia rieši okrem premnoženia túlavých mačiek ďalšie problémy, ako je ich vysoká úmrtnosť, ako aj preplnenosť útulkov pre zvieratá. 
Priebeh sterilizácie mačky u veterinára

Ako zákrok prebieha?

V prvom rade by mala mačka podstúpiť klasické predoperačné vyšetrenia, aby sa vylúčili prípadné komplikácie. Sterilizácia sa vykonáva v celkovej anestézii, preto zviera musí byť bez jedla 6 až 12 hodín pred zákrokom, v závislosti podľa veku.

Lekár odstráni srsť na bruchu, aby bola lokalita lepšie prístupná a miesto vydezinfikuje. V stredovej línii urobí 1-2 centimetrový rez, odstráni vaječníky spolu s maternicou a ranu zašije v troch vrstvách. Mačka dostane jednorazovú antibiotickú a analgetickú injekciu, a tiež ochranný golier, aby si dané miesto nelízala.

Zviera ešte niekoľko hodín po sterilizácii pociťuje účinky anestézie, ktoré sa u nej môžu prejaviť depresiou, problémom s koordináciou pohybov či inkontinenciou. Po troch dňoch sa odporúča absolvovať kontrolu u veterinára, následne už nie je potrebné dodržiavať žiadnu špeciálnu starostlivosť. V prípade vonku žijúcich mačiek je nutné ich noc pred zákrokom uzavrieť do samostatného priestoru, aby nemali prístup k potrave, a následne 1 až 3 dni na ňu dozerať.

Životospráva „po“

Mačka sa po zákroku pohybuje len obmedzene, menej pije a zároveň jej rastie chuť do jedla približne o 25-30 percent, pričom spotreba energie sa zníži o 30 percent. Ak jej nezmeníte stravu, dospelá mačka môže pribrať až polovičku svojej váhy v priebehu dvoch mesiacov, čo vedie ku chronickej obezite.

Po operácii by ste preto podľa stránky zvieratka.pravda.sk nemali zabúdať na zabezpečenie vhodnej stravy pre kastrované mačky. Hormonálnymi zmenami po sterilizácii dochádza k prirodzenej zmene metabolizmu zvieraťa a úprave jej energetických nárokov.

Pre tieto účely sú dostupné špeciálne krmivá (suché i mokré), ktoré vašej mačke pomôžu zvládnuť toto náročné obdobie. Dôležité je používať vyvážené krmivo s obsahom mäsa a nízkym až nulovým obsahom obilnín a zvieraťu dopriať aj dostatok primeraného pohybu každý deň.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


Ďalšie články k téme So sterilizáciou mačiek neváhajte

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora