Ako môže obezita ohroziť vašu mačku?

5. 4. 2022 · 7 minút na prečítanie

Nie každé zvieratko rado cestuje. Ktoré veci pomôžu vám aj vášmu chlpáčovi cestovanie ľahšie zvládnuť? 

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako môže obezita ohroziť vašu mačku?
Obezita u mačiek je častejšia, ako si myslíte

 

 

Pokiaľ tej vašej neodopriete žiadnu dobrotu, čoskoro ju môžu trápiť kilá navyše. Ak váži o 30-40 % viac oproti priemeru, hovoríme o mačacej obezite.

Nadváha sa vyskytuje až u 63 % mačiek vo vyspelých krajinách. Najviac ohrozené sú mačky stredného veku (8-12 rokov), kastrované a chované prevažne v byte. Kilá navyše môžu vážne ohrozovať ich zdravie, vrátane oslabenia imunitného systému, vzniku endokrinologických a metabolických porúch, kardiovaskulárnych ochorení či artritídy. Aby ste sa spomínaným problémom vyhli, dbajte na prevenciu a zostavte vašej mačke vyrovnaný stravovací plán.

Má vaša mačka nadváhu?

Priemerná hmotnosť domácej krátkosrstej mačky je 4 – 4,5 kilogramov. Okrem pravidelného váženia sa môžete orientovať aj podľa iných znakov. Skúste napríklad mačke položiť ruky na rebrá alebo bedrové kosti. Pokiaľ má nadváhu, je ťažké ich nahmatať. Pri pohľade na zviera zhora nie je jasne rozpoznateľný pás a línia brucha je paralelná s podlahou.

 

Až 63 % mačiek vo vyspelých krajinách trpí obezitou

Medzi ďalšie signály, že vašu mačku trápia kilá navyše, patria:

 • Ťažkosti pri skákaní alebo lezeníNeochota pri vstávaní a znížený pohyb
 • Zvýšené ležanie, sedenie, spavosť
 • Špinavý a strapatý kožuch mačky
 • Zvýšená plynatosť
 • Pomalšie pohyby čriev
 • Tesnejší obojok okolo krku

Zdravotné riziká obezity pre mačku

V minulosti bol podkožný tuk využívaný za relatívne neaktívne tkanivo, do ktorého si organizmus ukladá nadbytočné kalórie a zvyšuje svoju telesnú hmotnosť. Podľa stránky vcathospitals.com vedecké výskumy odhalili, že tukové tkanivo je v skutočnosti biologicky aktívne. Vylučuje zápalové hormóny, čo vedie k viacerým ochoreniam.  

Odborníci sa preto pozerajú na obezitu ako chronické zápalové ochorenie, ktoré vašu mačku pripravuje o roky života, a to dokonca aj prípade, že zviera trpí iba miernou nadváhou. Obézne mačky sa často stretávajú s ochoreniami, ako je rakovina, diabetes, problémy so srdcom a hypertenziou, artróza, degenerácia kĺbov, ochorenie pečene, kožné problémy alebo znížená odolnosť voči infekciám.  

Mačky s nadváhou takisto mávajú problémy s dýchaním, reguláciou tepla či starostlivosťou o svoju srsť. Menej často používajú toaletu, čím u nich dochádza k hromadeniu moču v močovom mechúre a rôznym zdravotným komplikáciám, vrátane močových kameňov. Nemenej časté sú reprodukčné poruchy a komplikácie pri pôrode. Takéto zvieratá bývajú nervóznejšie, keďže je pre nich ťažšie reagovať na stresovú situáciu únikom alebo skrytím sa.

Obezite u mačiek je lepšie predchádzať

Prevencia

Príčiny vzniku obezity môžu byť rôzne, no najčastejšie ide o nesprávnu životosprávu, ktorá spôsobí nadmerné naberanie na váhe. Kilá navyše u mačky rozhodne netreba podceňovať, okrem zníženej kvality života ju totiž priamo ohrozujú na živote. Namiesto boja s následkami tohto chorenia je preto  lepšie obezite predchádzať, a to kombináciou vhodnej diéty a dostatočného pohybu.

 

Skôr, než začnete vašej domácej spoločníčke meniť jej životosprávu, navštívte s ňou zverolekára. Okrem toho, že potvrdí vašu diagnózu, vylúči možné zdravotné príčiny obezity a odporučí vám účinnú metódu, vďaka ktorej zviera schudne šetrne a zdravo. V prípade, že vaša mačka potrebuje zhodiť nadbytočné kilogramy, myslite na to, že začať treba veľmi opatrne a pomaly.

Vaším cieľom by malo byť zníženie hmotnosti mačky o 0,5 % (no maximálne o 1 %) jej telesnej váhy týždenne. V prvom rade obmedzte počet pamlskov, ktoré zviera denne príjme, pretože tie zvyčajne obsahujú vysoký obsah kalórií. Nezabudnite ich tiež odpočítať od celkovej dávky krmiva. O veľkosti dávky by mal rozhodnúť zverolekár - rovnako vám poradí s výberom špeciálneho krmiva.

Stravovací plán

Častou chybou majiteľov mačiek, ktoré potrebujú znížiť svoju hmotnosť, je redukovať množstvo ich  krmiva. Okrem toho, že sa efekt nemusí dostaviť, zviera je ochudobnené o prísun základných živín, ktoré pre svoje zdravie  potrebuje.

Mačky reagujú na chudnutie veľmi citlivo. Rýchla strata tuku môže dokonca viesť k pečeňovej lipidóze (porucha metabolizmu tukov s ukladaním tukových látok v rôznych tkanivách, pozn.red.), ktorá v prípade neliečenia vedie až k smrti. Preto je mimoriadne dôležité postupovať pomaly a spoľahnúť sa na diétne krmivá alebo špeciálne redukčné diéty, ktoré vám predpíše veterinár. Pomáhajú ako podpora chudnutia, pri ktorom telo spaľuje tuk namiesto glukózy zo sacharidov, bez potreby znížiť celkový príjem kalórií, uvádza stránka petmd.com.

Bežným spúšťačom nadváhy u mačiek je príliš časté kŕmenie, prípadne voľba suchej stravy, ktorú majiteľ dávkuje spontánne a s použitím nevhodnej odmerky. Vďaka nízkemu obsahu vlhkosti má suché krmivo vyššiu energetickú hodnotu na sto gramov ako mokré krmivo. Naopak, s použitím mačacích konzerv viete lepšie dosiahnuť stanovené nutričné ciele. Zmenu stravy u mačky nerobte zo dňa na deň, aby ste nenarušili jej trávenie a nezabúdajte na dostatok pohybu, ktorý by si vaše zviera malo dopriať každý deň.

Boj s nadváhou je v niektorých prípadoch celoživotnou záležitosťou. Neočakávajte preto rýchle schudnutie za pár dní a dôkladne dodržiavajte pokyny lekára. Pravidelne mačku vážte a jej optimálnu hmotnosť nezabudnite prispôsobiť okolnostiam, ako je zvyšujúci sa vek, gravidita alebo aktuálny zdravotný stav.


 • Advance-VD Cat Weight Balance 3kg

  1×3 kg, granule pre mačky
  Kompletny diétny produkt pre dospelé mačky, vytvorený pre zníženie nadváhy a pre reguláciu metabolizmu lipidov v prípade hyperlipidémie. Má nízky obsah energie, nízky obsah tuku a vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín.
 • Kompletny diétny produkt pre dospelé mačky, vytvorený pre zníženie nadváhy a pre reguláciu metabolizmu lipidov v prípade hyperlipidémie. Má nízky obsah energie, nízky obsah tuku a vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín.
 • Purina PRO PLAN STERILISED

  1×1,5 kg, králik
  Optimálna výživa a posilnená ochrana pre kastrované a sterilizované mačky s vysokým podielom kuracieho mäsa a s mäsom z králika.

  Ďalšie články k téme Ako môže obezita ohroziť vašu mačku?

  O autorovi
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Čítať viac od autora