Ako zistím, že môjho psíka či mačičku niečo bolí?

17. 3. 2022 · 14 minút na prečítanie

Aj domáci miláčikovia môžu ochorieť, zraniť sa alebo im bolesť spôsobuje závažnejšia príčina. Poradíme vám, ako bolesť rozoznať a ktoré lieky môžu zvieratám ublížiť.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako zistím, že môjho psíka či mačičku niečo bolí?
Náhle odmietanie žrádla je varovný signál

 

 

 

Aj domáci miláčikovia môžu ochorieť, zraniť sa alebo im bolesť spôsobuje závažnejšia príčina. Poradíme vám, ako bolesť rozoznať a ktoré lieky môžu zvieratám ublížiť.

Pokiaľ vašu mačku alebo psa niečo trápi, nemusíte to spoznať na prvý pohľad. Mnoho domácich miláčikov patrí medzi „partizánov“ a že nie sú úplne fit, si všimnete až po niekoľkých dňoch. Skrytá bolesť u psov a mačiek sa môže prejaviť zvýšenou starostlivosťou o určitú časť tela, znížením pohybovej aktivity alebo vyhýbaniu sa schodom. S utišujúcimi liekmi, ktoré máte v lekárničke na potlačenie bolesti u ľudí, však narábajte opatrne - zvieratá nimi môžete ľahko otráviť.

Ako sa prejavuje bolesť u mačiek a psov?

Keďže zvieratá nevedia rozprávať, odhalenie skutočnosti, že ich niečo trápi, je vo vašich rukách. V prípade, že nejde o akútne zranenie, môžu mlčať aj niekoľko dní. Ide o cenný čas, ktorý ich v budúcnosti môže stáť zdravie. Toto sú príznaky, že vašu mačku či psa pravdepodobne niečo bolí:

 • Výrazná zmena správania. Ak sa váš pes odrazu ukrýva alebo sa napriek svojej spoločenskej povahe necíti pri iných psoch či ľuďoch dobre, prestane vás vítať pri dverách, je apatický a celkom bez energie, treba spozornieť. Akékoľvek viditeľné zmeny správania naznačujú, že so zvieraťom nie je niečo v poriadku, upozorňuje portál vets-now.com.
 • Zvýšená agresivita a nervozita.
 • Hlasné vrčanie, kňučanie, prskanie alebo zavýjanie patrí medzi najvýraznejšie spôsoby, ktorými zviera hovorí, že pociťuje akútnu bolesť. Naopak, pokiaľ váš pes či mačka patrí medzi hlasnejšie typy a odrazu stíchne, netreba to brať na ľahkú váhu.
Pes aj mačka zvyknú svoju bolesť maskovať
 • Strata chuti do jedla, odmietanie vody. Väčšinou za nimi stojí bolesť zubov alebo žalúdka.
 • Veľká spavosť. Zvieratá, ktoré majú bolesti, sa snažia čo najväčšiu časť dňa prespať. Ich organizmus sa tak vysporiada s nepríjemnými pocitmi.
 • Sheba kapsičky v rôznych variantoch uspokojí jazýčky každej mačky vďaka svojej lahodnej receptúre. Vyvážená a chutná strava pre všetky dospelé mačky bez umelých aróm a umelých konzervačných látok.
 • Podporný prostriedok pri liečbe nádorových ochorení. Veterinárny prípravok.
 • Pleuran Vet-P-Im ® Sirup

  1×500ml, liečivý veterinárny prípravok
  VET-P-IM sirup je veterinárny prípravok na posilnenie imunitného systému a vitality zvierat s obsahom prírodnej imunomodulačnej látky BAP-8.
 • Mark&Chapell Serene Um Drops

  1×100 ml, upokojujúce kvapky pre psy a mačky
  Serene-UM drops 100ml UPOKOJUJÚCE KVAPKY PRE PSY, MAČKY A MALÉ ZVIERATÁ.
 • Protexin Synbiotic Dc

  5x10 tbl, doplnok výživy pre zvieratá
  Protexin® Synbiotic DC 5x10CPS VYSOKO KONCENTROVANÝ DOPLNOK KRMIVA OBSAHUJÚCI PROBIOTIKUM A PREBIOTIKUM.
 • Sergeants Dual Action Dog

  1×34 cm, regeneračné sérum na hojenie rán
  Antiparazitný obojok pre malé psy a mačky.
 • Karlie Petguard Ušný Čistič

  1×100 ml, gélový čistič
  Gélový čistič pre čistenie ušného zvukovodu.
 • DIARSANYL pasta pomáha psom a mačkám pri akútnej hnačke. Výživový doplnok pre psy a mačky na udržanie normálnej činnosti tráviaceho traktu.
  • Prílišná starostlivosť o srsť alebo konkrétnu časť tela. Ak si váš psík alebo mačka neustále olizujú labky, podľa odborníkov sa snažia upokojiť. Základným inštinktom zvieraťa je vyčistiť si ranu, preto si všímajte, ak sa výrazne venuje svojej srsti alebo niektorému miestu na tele.
  • Strata mobility a krívanie môžu byť dôsledkom zranenia, ale aj artritídy. Pokiaľ sa váš pes vyhýba schodom a pri vstávaní je výrazne pomalší, zrejme sa za tým skrýva bolesť.
  • Dychčanie. Plytšie dýchanie alebo naopak zadýchanie sa u psíka, ktorý práve nedocvičil, je ďalším varovným signálom, aby ste navštívili veterinára.
  • Zmenené držanie tela a opuchy končatín bývajú spôsobené vnútorným zápalom, infekciou alebo rakovinou. Pokiaľ u psa spozorujete takzvanú modlitebnú pozíciu s prednými nohami za zemi a zadkom vo vzduchu, pravdepodobne si uľavuje od bolesti brucha.
  • Trasenie alebo chvenie sa často spája s názorom, že je zvieraťu zima, prípadne že starne. V skutočnosti môže ísť o príznaky bolesti, vyvolanej otravou, pakreatitídou alebo ochorením obličiek. Konzumácia potravín, ako je čokoláda, plesnivý kompót a sladidlo xylitol, spôsobuje zvieratám silné svalové triašky.
  • Chodenie do kruhu alebo z jedného miesta na druhé.
  Bez konzultácie s veterinárom nepodávajte psíkovi ani mačičke ľudské lieky od bolesti

   

  Medzi príznaky zdravotných problémov, ktoré si všimnete na prvý pohľad, patrí podľa stránky zdraviezvierat.sk zvýšená teplota nad 39 °C, suchý, horúci alebo popraskaný ňufák, zakalené oči, zmenená farba sliznice a výtok, kožné ekzémy, vyrážky, vredy i nadmerné vypadávanie srsti alebo  slinenie. Zvracanie, hnačka i zápcha sú jasným signálom, že je načase poradiť sa s odborníkom.

   

  S liekmi proti bolesti veľmi opatrne

  Niektorí majitelia mačiek a psov v snahe pomôcť siahnu po vlastných liekoch proti horúčke, bolesti kĺbov či tráviacim problémom. Látky v nich obsiahnuté však môžu zviera ľahko otráviť.

  „Paracetamol je pre mačky silno toxický, psíkov zas môžete ibuprofenom ľahko predávkovať“, upozorňuje PharmDr. Kristína Ferencik z redakcie VetClub Dr. Max. 

  • Diafarm Liquid Calcium

   1×250 ml, doplnok krmiva gravidné a kojace suky a šteňatá
   Liquid Calcium 250ml DOPLNOK KRMIVA PRE GRAVIDNÉ A KOJACE SUKY A PRE ŠTEŇATÁ
  • Mark&Chapell Serene-Um

   1×30 tbl, upokojujúce tablety pre mačky a psy
   Serene-UM 30tbl upokojujúce tablety pre mačky a psy do 20kg.
  • Polopharma Dezacin Vital Roztok 

   1×30 ml, veterinárny roztok na chronické rany
   Dezacin® Vital roztok sa aplikuje ako následná liečba po prvotnom použití roztoku DEZACIN (Gyn)Vet (cca po 10-15 min.).
  • Protexin Pk Advanced

   1×60 ml, výživový doplnok pre psy trpiace hnačkami
   PROTEXIN® PRO-KOLIN ADVANCED 60ml PROBIOTICKÝ DOPLNOK KRMIVA PRE PSY TRPIACE HNAČKAMI.
  • Diafarm Kanavit 37

   1×150 g, doplnok krmiva pre spoločenské zvieratá
   Kanavit 37 150g plv VITAMÍNOVO MINERÁLNY DOPLNOK KRMIVA PRE SPOLOČENSKÉ ZVIERATÁ
  • Diafarm Vitamin C (Dogs&Cats)

   1×90 tbl, doplnok krmiva pre psy a mačky
   Vitamin – C 90tbl DOPLNOK KRMIVA PRE PSY A MAČKY
  • Canvit Biotin Maxi Pes (Canvit H Maxi)

   1×230g, výživový doplnok pre psy
   Prírodný doplnok k stravy, ktorý obsahuje vysoký počet vitamínov a podporuje rast srsťi Vášho psa.
  • ALAVIS CALMING EXTRA SILNÝ

   1×30 tbl, proti stresu pre psov a mačky
   5.0
   (1)
   Na potlačenie stresu a nervozity u psov a mačiek. Čisto prírodný prípravok určený pre psy a mačky, ktoré vykazujú nervozitu, hyperaktivitu, úzkosť alebo reagujú na stres z prostredia.

   Nevhodné môžu byť aj veterinárne liečivá, ktoré sú určené pre iné domáce zviera. 

   Jediná tabletka paracetamolu môže mačke spôsobiť zlyhanie pečene až smrť. Podľa informácií zo zoznam.sk sa nemôžete spoliehať na dávkovanie podľa ľudskej váhy, uvádzané na obale bežných liekov. Štvorkilové zviera nebude na dávku, odporúčanú pre novorodenca, reagovať rovnako.

   Lieky proti bolesti môžete vášmu psovi alebo mačke podať až po konzultácii s lekárom, ktorý vám buď predpíše špeciálne veterinárne liečivá alebo poradí, aký druh bežne dostupného lieku použiť. Zároveň vypočíta presnú dávku podľa váhy zvieraťa a iných faktorov tak, aby vyhovovala špecifickým potrebám vášho miláčika. Pozor, dávkovanie lieku pre jedného psíka, nemusí byť vôbec vhodné pre iného psíka.

   Kedy k lekárovi?

   Vo vážnych prípadoch, keď sa zviera dostane do potýčky s iným psom alebo mačkou, vráti sa vám domov s natrhnutým uchom alebo sa zraní tak, že nie je schopné chodiť, je prirodzené, že ihneď pobežíte k zverolekárovi.

   Medzi urgentné stavy rovnako patrí nafúknuté brucho, ktoré by ste mali okamžite riešiť. Pred vyšetrením nedávajte zvieraťu jesť ani piť a v žiadnom prípade mu netíšte bolesť liekmi, čo by mu mohlo ešte viac priťažiť a znemožnilo by to vykonať rýchly operačný zákrok.

   Po spozorovaní zmien v správaní vášho psíka alebo mačky, priveďte ho do ordinácie pre istotu tiež. Dôležité je vedieť presne popísať všetky jeho ťažkosti. Zviera môže po príchode k lekárovi odrazu začať krútiť chvostom a tváriť sa, že ho vlastne nič nebolí. Netreba mu to vyčítať, k jeho genetickej výbave patrí nedať najavo zranenie, aby sa ochránilo pred nepriateľom. Pokiaľ ho veterinár dobre pozná, s vašou pomocou rýchlo stanoví diagnózu.

    

   Najčastejšie ochorenia

   Niekedy až vo veterinárnej ambulancii zistíte, že vášho psíka či mačku v skutočnosti trápila nešťastná láska, chuť nových granúl alebo nedostatok pozornosti. V tom prípade ich zdravotné problémy nepotrebujú žiadne lieky, iba dostatok času a trpezlivosti.

   Napriek tomu nie je dobré myslieť si, že zviera dokonale poznáte a pri opätovnom objavení sa varovných signálov nad nimi mávnuť rukou. Často totiž môžu signalizovať vážnejšie ochorenia, ktoré si vyžadujú okamžitú liečbu. 

    

   Ak sa vám na vašom zvieratko niečo nezdá, navštívte s ním veterinára

   Ide najmä o:

   • Tráviace problémy Stačí, aby váš pes alebo mačka oblízali niečo nevhodné a okamžite riešite hnačku alebo dokonca črevnú chrípku. Veterinár zvieraťu nasadí čierne uhlie, v závažnejších prípadoch antibiotiká a poradí vám s nastavením diéty na najbližšie dni. Zväčšenie brucha, spojené so zrýchleným dýchaním a napínaním na zvracanie, môže značiť prevrátenie žalúdka, ktoré treba okamžite riešiť na pohotovosti.
   • Nachladnutie väčšinou sprevádza zahlienenie, kašeľ a zvýšená teplota. Aby sa nerozvinulo do zápalu pľúc, nespoliehajte sa na samoliečbu a radšej sa poraďte s lekárom.
   • Zápal očných spojiviek spoznáte podľa hnisavého výtoku z oka. Jeho príčinou je väčšinou infekcia alebo podráždenie oka poranením či zanesením nečistôt. Pomôžu vám antibiotické kvapky.
   • Artróza súvisí so starnutím pohybového aparátu. Ide o ochorenie kĺbov, pri ktorom každý pohyb spôsobuje zvieraťu nemalú bolesť. Prezradí ju pomalá chôdza, takmer nedvíhanie nôh a vyhýbanie sa aktívnemu pohybu. Lekár okrem utišujúcich liekov naordinuje kĺbovú výživu.
   • Toxoplazmóza sa vo svojej akútnej forme objavuje najmä u mladých psov a mačiek. Zviera trápi hnačka a zvracanie, rýchlo stráca hmotnosť a treba ho čo najskôr dopraviť k odborníkovi.
   • Psinka má niekoľko podôb – kožná, pľúcna, črevná a nervová. Prejavuje sa zvýšenou teplotou, nechutenstvom a apatiou. Hoci sú tieto príznaky veľmi ľahko prehliadnuteľné, včasné odhalenie choroby zvyšuje šancu zvieraťa na uzdravenie.
   • Cystitída alebo zápal močového mechúra patrí medzi najčastejšie zdravotné problémy mačiek. Tie sú mimoriadne citlivé na stres a pokiaľ nežijú vo vhodných podmienkach, môžu sa u nich objaviť problémy s močením, až prestanú močiť úplne. Neliečenie vedie k trvalému poškodeniu obličiek.
   • Problémy so zubami spôsobuje nielen prítomnosť zubného kameňa, ale aj rôzne úrazy, ktoré sa zvieratám počas života stávajú. U mačiek je pomerne bežné odhalenie dreňovej dutiny zuba, kedy zviera trpí veľkou bolesťou, nakoľko sa tu nachádzajú nervy. Po odstránení zuba sa mačke okamžite uľaví a vracia sa späť do každodenného života.
   • Začervenie môže u psa a mačky spôsobovať nielen nepohodu, ale aj bolesť. Preto je vhodné myslieť na prevenciu a zviera pravidelne odčervovať.

   • Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety

    1×2 tbl, veterinárny prípravok
    4.5
    (4)
    Odčervovacie tablety určené pre psy, v tvare kosti a viac ochutené. Liečba zmiešaných infekcií spôsobených hlístovcami a pásomnicami.
   • DEHINEL PLUS FLAVOUR

    1×2 tbl, liečivo pre psov
    5.0
    (4)
    Liečba zmiešaných infekcií zapríčinených škrkavkami a pásomnicami u dospelých psov a šteniat.
   • Arpalit NEO mechanický rozprašovač

    1×150 ml, rozprašovač
    5.0
    (1)
    Prípravok je určený k likvidácii kliešťov, bĺch, vší a ploštíc.
   • Brit Premium by Nature dog Junior L

    1×15 000 g, krmivo pre psov
    5.0
    (2)
    Premium by Nature je veľmi ľahko stráviteľné a chutné krmivo. Podporuje zdravý vývoj kostry, kostí, kĺbov a zubov. Podporuje imunitu a kondíciu. Vhodné na optimálny rast tela a svalov.
   • FYPRYST 50 mg MAČKY

    1×50 mg, liečivo pre mačky
    5.0
    (1)
    Prípravok pre mačky na prevenciu a liečbu napadnutia blchami, kliešťami a švolami.
   • FYPRYST 2,5 mg/ml

    1×100 ml, sprej proti blchám
    5.0
    (2)
    Liečba a prevencia infestácií bĺch a kliešťov u mačiek a psov, kontrola alergickej reakcie po uhryznutí blchami u mačiek a psov.

    Ďalšie články k téme Ako zistím, že môjho psíka či mačičku niečo bolí?

    O autorovi
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Čítať viac od autora