Ako si adoptovať zvieratko z útulku?

24. 2. 2022 · 11 minút na prečítanie

Darovať nový domov odloženému psovi alebo mačke je šľachetné rozhodnutie, no prináša so sebou aj poriadny kus zodpovednosti. Viete, čo všetko vás čaká?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako si adoptovať zvieratko z útulku?
Chcete si adoptovať zvieratko z útulku?

 

 

Darovať nový domov odloženému psovi alebo mačke je šľachetné rozhodnutie, no prináša so sebou aj poriadny kus zodpovednosti. Viete, čo všetko vás čaká?

Rozhodnutie zobrať si „útulkáča“ treba dobre premyslieť. Uistite sa, že mu dokážete venovať dostatok pozornosti, času i financií. S týmto krokom by mala súhlasiť celá rodina, pretože pes alebo mačka z útulku s vami budú spolunažívať ďalších 10 - 15 rokov. Okrem nich slovenské útulky ponúkajú zajačikov a morčatá, ale tiež nezvyčajnejšie druhy zvierat. Vybrať si to vaše môžete priamo pri návšteve útulku alebo po novom dokonca aj online.

Dôležité pred adopciou zvieratka

Okrem túžby zachrániť „útulkáča“ pred neistou budúcnosťou by ste sa mali uistiť, že je vaša motivácia správna a nemenná. Prípadov, kedy sa adoptovaný psík či mačka nezladia s novými majiteľmi a tí ich vrátia späť do útulku, nie je málo. Zviera následne prežíva ešte väčšiu traumu a často sa stáva „neadoptovateľným“.

 

Psíka pred adopciou radšej dobre spoznajte

Výborným spôsobom, ako sa so psíkom z útulku naozaj spoznáte, je spoločné venčenie alebo hranie. Odhalíte jeho povahu, návyky i zlozvyky a vytvoríte si tak lepšiu predstavu, ako vám to spolu pôjde.

Niektoré útulky pre vážnych záujemcov umožňujú takzvané dlhé venčenie na 14 dní, kedy si psa alebo mačku vezmete na skúšku priamo k sebe domov.

  • Vodítko pre psa GimDog HARLEM X je vyrobené z mäkkého nylonu odolného voči opotrebovaniu.
  • Melaminová miska od Huhubamboo sa skladá z farebného púzdra a odnímateľného jadra z nehrdzavejúcej ocele. Melamín je neškodný a netoxický materiál. Je to špeciálny plast, ktorý je ľahký a zároveň odolný voči nárazom. Gumový podnožok zabraňuje skĺznutiu misy na podlahu, čím zabraňuje rozliatiu kvapaliny. Misky sú vhodné pre všetkých psov. Sú ponúkané vo viacerých veľkosťiach, dizajnoch a farbách, takže každý si určite vyberie ten správny.
  • 5.0
    (1)
    Čierna je späť! Moderný ergonomický design, pohodlný brzdový systém a vylepšený spôsob ovládania vôdzky. To všetko v 4 farebných prevedeniach.
  • Melaminová miska od Huhubamboo sa skladá z farebného púzdra a odnímateľného jadra z nehrdzavejúcej ocele. Melamín je neškodný a netoxický materiál. Je to špeciálny plast, ktorý je ľahký a zároveň odolný voči nárazom. Gumový podnožok zabraňuje skĺznutiu misy na podlahu, čím zabraňuje rozliatiu kvapaliny. Misky sú vhodné pre všetkých psov. Sú ponúkané vo viacerých veľkosťiach, dizajnoch a farbách, takže každý si určite vyberie ten správny.
  • Gigwi Pop Pals L

    1×1 ks, hračka pre psy
    Použite svetový špičkový materiál s vysokým výkonom. Keď inovácia Gigwi spĺňa poprednú svetovú technológiu TPU, sa narodili pop-kam. Neuveriteľne mäkké, svetlé, skákacie a trvanlivé, táto hračka je určite neodolateľná pre vášho psa.
  • Hračka je ideálna pre hry doma. Vhodné na hádzanie.
  • Voliteľný tichý alebo pískací režim tlačidlom na spodku zvieratka.
  • Gigwi Obojok veľ. S

    1×1 ks, obojok
    Tento obojok s mäkkým polstrovaním a reflexnými prvkami je vhodný pre psy menšieho vzrastu.

    Odborníci tvrdia, že budúceho „parťáka“ by ste si nemali vyberať podľa výzoru, ale srdcom. Úplne najlepšie je navštíviť útulok viackrát osobne a nechať zviera, aby si doslova vybralo ono vás. To, ktoré k vám bude najpriateľskejšie, bude pravdepodobne dobre reagovať na vaše pokyny a rešpektovať vás ako nového majiteľa.

    Pes z útulku: výhody a riziká

    Adopcia zvieraťa z útulku so sebou nesie aj niektoré riziká, na ktoré by ste nemali zabúdať. Stránka zdraviezvierat.sk upozorňuje na najčastejšie pozorované problémy u psov, ako sú bojazlivosť, agresivita, nečistotnosť, separačná úzkosť, nadmerné štekanie a neposlušnosť. U mačiek to zase býva špinenie v dome, agresivita alebo bojazlivosť či deštruktívne správanie, spojené s ničením nábytku.

    Výchova psa z útulku nemusí byť jednoduchá. Niektoré poruchy správania sa prejavia až po dlhšom čase fungovania v novej rodine. Približne po mesiaci sa zviera prestane „ostýchať“ a môže sa začať správať deštruktívne, hyperaktívne alebo nedisciplinované. Väčšinu problémov je možné riešiť so skúseným terapeutom, prípadne veterinárom, hoci si to vyžaduje veľkú mieru trpezlivosti a lásky. Nepodceňte ani prípravu a pre nového člena rodiny zabezpečte základnú výbavu, vrátane kvalitného krmiva a miesta na odpočinok.

    Aké sú výhody a nevýhody adopcie zvieratka z útulku

    Výber zvieraťa z útulku má na druhej strane niekoľko jasných benefitov. Okrem toho, že pomôžete psíkovi alebo mačke, ktorí majú za sebou neľahký osud, patrí táto voľba medzi tie finančne a časovo pomerne nenáročné – pokiaľ je zvieratko voľné a vy splníte všetky podmienky, môžete si ho vziať hneď so sebou domov.

    Okrem toho máte istotu, že prešlo veterinárnym vyšetrením, je očkované, začipované a v prípade potreby aj kastrované.

     

    „Zvieratá z útulku sú tie najúžasnejšie stvorenia. Sú neskutočne vďačné, užívajú si každé pohladenie, plnú misku a teplo domova. Tým, že ľudia zachránia zvieratko z útulku, uvoľnia miesto pre iné zvieratko z ulice. Zároveň získajú skvelého a vďačného priateľa,“  vyjadrila sa pre Startitup šéfka útulku Zatúlaný chlpáčik z Liptovského Hrádku – Darina Červená. V slovenských útulkoch podľa nej ročne skončí až 12 000 psov.

    Základné informácie, ktoré potrebujete vedieť

    Pri voľbe toho najvhodnejšieho zvieratka pre vás si doprajte dostatok času. Prezrite si stránky útulkov vo vašom okolí a prečítajte si ich profil. Na webe nájdete fotografie voľných psov či mačiek spolu so základnými informáciami.

    Nezabudnite sa opýtať na tieto otázky:

    • Ako dlho je zviera v útulku a či už bolo v minulosti adoptované?
    • Dôvod, prečo sa do útulku  dostalo?
    • Aká je jeho povaha a temperament?
    • Je v dobrom zdravotnom stave alebo sa na niečo lieči?
    • Ako sa znáša s inými psami, deťmi, prípadne ak máte doma už iné zvieratko, či spolu budú vedieť spolunažívať?
    • Aké prípadné problémy a komplikácie v správaní môžete očakávať?
    • Mini piškóty pre psy
    • Foresto obojok pre psy nad 8 kg

      1×1 ks, antiparazitný
      4.7
      (19)
      Antiparazitný obojok je liek, ktorý má perzistentný akaricídny (smrtiaci) účinok a repelentný (bráni cicaniu) účinok na kliešte počas 8 mesiacov. Účinkuje proti larvám, nymfám a dospelým kliešťom.
    • 4.9
      (14)
      Veterinárny liek - antiparazitárny obojok s repelentným účinkom pre psy a mačky.
    • 4.7
      (6)
      BEBELO absorpčné podložky s jemným povrchom, 60 x 90 cm.
    • Diafarm Liquid Calcium

      1×250 ml, doplnok krmiva gravidné a kojace suky a šteňatá
      Liquid Calcium 250ml DOPLNOK KRMIVA PRE GRAVIDNÉ A KOJACE SUKY A PRE ŠTEŇATÁ
    • Delights pre Dental Kosť

      7×84 g, žuvacia kosť pre psy
      Žuvacia kosť so zložením proti tvorbe plaku. Chutná kombinácia surového hovädzieho a kuracieho mäsa obohatená o čistiace minerály.
    • Vodítko pre psa GimDog HARLEM X je vyrobené z mäkkého nylonu odolného voči opotrebovaniu.

      Pri výbere psíka je tiež dôležité ujasniť si vlastné preferencie:

      • Aký je váš životný štýl? Pokiaľ hľadáte psíka pre pohodlný život na gauči, ideálny bude starší a pokojnejší pes prípadne mačka, ktorá je samostatná a má dobre zaužívané hygienické návyky. Športovci ocenia energického aktívneho psa na dlhé prechádzky, k deťom sa hodia pokojné a mierumilovné rasy, na ktoré sa môžete spoľahnúť. Zohľadnite tiež fakt, či nového člena prinesiete do bytu alebo domu so záhradou.
      Dobrý výber psíka v útulku vám dá toho najlepšieho priateľa
      • Preferujete sučku alebo psíka? Pes býva väčší a tvrdohlavejší, psia dáma býva vo všeobecnosti lepšie ovládateľná.
      • Ste ochotní robiť kompromisy? Možno sa vám nepodarí získať šteňa, ktoré ste si vysnívali. No aj dospelý pes vám dokáže poskytnúť dostatok lásky a zábavy, keď sa mu budete dostatočne venovať. Aktívny pes nemusí byť najmladší, najmä ak ide o plemeno ako stavač či border kólia.
      • Máte dostatok skúsenosti? Adoptovať si psíka s problémovým správaním nie je jednoduché a nezvládne to každý. Preto sa pri výbere budúceho parťáka poraďte s ošetrovateľmi, aby ste sa uistili, že nebude nad vaše sily.

      Podmienky adopcie

      Podľa Únie vzájomnej pomoci ľudí a psov na adopciu psíka potrebujete mať minimálne 18 rokov a spĺňať určené podmienky pre osvojenie, v opačnom prípade vám môže útulok zviera zamietnuť. Tieto pravidlá má nastavené každé zariadenie inak, preto sa nezabudnite na všetko opýtať. Čaká vás tiež podpísanie zmluvy, v rámci ktorej býva zahrnuté aj právo na kontrolu nového domova adoptovaného zvieraťa zo strany útulku, s čím by ste mali počítať.

      Nezabudnite si priniesť občiansky preukaz, vôdzku, obojok a prepravku. Za osvojenie psíka alebo mačky z útulku budete platiť adopčný poplatok vo výške od 50 do 100 Eur, v ktorom je zahrnutá vakcinácia proti vírusovým chorobám a besnote, odblšenie, odčervenie a čip, prípadne kastrácia. Dostanete aj očkovací preukaz psíka, kde sú všetky veterinárne úkony potvrdené veterinárnym lekárom.

      Medzi vaše povinnosti patrí:

      • Nahlásiť psa do 30 dní od adopcie na príslušnom miestnom úrade a zaplatiť zaň stanovený poplatok
      • V prípade potreby navštíviť veterinára, ktorý skontroluje jeho aktuálny zdravotný stav
      • Zabezpečiť mu obojok so známkou, na ktorej sa nachádza vaše telefónne číslo, adresa a potvrdenie o očkovaniach

      Na Slovensku sa nedávno spustil projekt najditesa.online, ktorého cieľom je uľahčiť fungovanie útulkov a ľahšie nachádzať nový domov pre opustené zvieratá. Môžete sa stať aj „dočaskárom“, kedy zvieratku poskytnete domov na pár týždňov – kým trošku vyrastie, zotaví sa zo zranenia alebo sa zahreje počas dlhej zimy. Útulky neustále bojujú s nedostatkom miesta a krmiva, preto túto pomoc nesmierne vítajú. A vy sa možno do nového psíka alebo mačky zamilujete natoľko, že u vás napokon ostane nastálo.

      • Kompletné granulované krmivo pre šteňatá stredných plemien s citlivým trávením s vysokým obsahom jahňacieho mäsa.
      • Eukanuba Daily Care Sensitive Skin

        1×12000 g, krmivo pre psy
        Kompletné superprémiové krmivo Eukanuba, ktorým odporúčame kŕmiť dospelých psov (nad 1 rok) všetkých plemien, ktorí trpia problémami s precitlivenou kožou.

        Ďalšie články k téme Ako si adoptovať zvieratko z útulku?

        O autorovi
        Redakcia VetClub Dr.Max
        Redakcia VetClub Dr.Max
        Čítať viac od autora
        O autorovi
        Redakcia VetClub Dr.Max
        Redakcia VetClub Dr.Max
        Čítať viac od autora