Ako správne odčervovať psa a mačku?

4. 4. 2022 · 9 minút na prečítanie

Domáce zvieratá môžu chytiť viacero vnútorných parazitov. Môžu im spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Odčervovanie je preto jednou zo základných častí starostlivosti o domáce zvieratá.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako správne odčervovať psa a mačku?

 

 

Domáce zvieratá môžu chytiť viacero typov vnútorných parazitov. Môžu im spôsobiť rôzne zdravotné problémy, od menej závažných až po smrteľné. Navyše, u mnohých z nich tu existuje riziko prenosu na človeka. Odčervovanie je preto jednou zo základných častí starostlivosti o domáce zvieratá.

Typy vnútorných parazitov u psov a mačiek

Najčastejšími vnútornými parazitmi psov a mačiek sú črevné parazity - neslávne známa trojica škrkaviek, hlístovcov a háďatiek. Medzi ďalšie parazity, ktoré infikujú tráviaci systém, patrí známa pásomnica alebo menej známy a pre človeka smrteľný parazit svalovec. Veľmi zákerné a bohužiaľ nie úplne zriedkavé sú aj tzv. srdcové červy, ktoré napádajú srdcové tkanivo zvieraťa. Parazity môžu spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie a, samozrejme, smrť, ak sa neliečia.

 

 • Antiparazitná pipeta pre veľké psy, účinnosť: komáre a bodavé muchy, s repelentným účinkom, vodeodolný.
 • Repelentný antiparazitný prípravok. Ochrana pred kliešťami, blchami, komármi a moskytmi u psov. Účinnosť je až do 4 týždňov.
 • SCALIBOR Protectorband

  1×1 ks, obojok proti parazitom 48 cm
  5.0
  (4)
  Cieľový druh: Psy. Medikovaný obojok s dĺžkou 48 cm (19 g), určený pre malé a stredne veľké psy, obsahuje účinnú látku Deltamethrinum (0,760 g).
 • 4.9
  (14)
  Veterinárny liek - antiparazitárny obojok s repelentným účinkom pre psy a mačky.
 • Arpalit NEO mechanický rozprašovač

  1×150 ml, rozprašovač
  5.0
  (1)
  Prípravok je určený k likvidácii kliešťov, bĺch, vší a ploštíc.
 • FYPRYST 50 mg MAČKY

  1×50 mg, liečivo pre mačky
  5.0
  (1)
  Prípravok pre mačky na prevenciu a liečbu napadnutia blchami, kliešťami a švolami.
 • FYPRYST PSY 10-20 KG

  1×134 mg, liečivo pre psov
  Prípravok pre psov na prevenciu a liečbu napadnutia blchami, kliešťami a švolami.
 • PET HEALTH CARE FYTO SPRAY

  1×200 ml, repelentný sprej pre psov a mačky
  Kvapalný prípravok pre psov a mačky na báze prírodnej látky geraniol s výraznou repelentnou účinnosťou proti blchám a kliešťom.

   

  Ako správne odčervovať šteniatka a psy

  Šteniatka spolu so svojou matkou sa prvýkrát odčervujú vo veku 14 dní a odčervovanie opakujeme každé dva týždne až do veku 3 mesiacov. Je dôležité dodržiavať tento harmonogram pre odstránenie prípadných všetkých vývojových štádií škrtavky. Ďalej pokračujeme každý mesiac do veku ½ roka a následne interval natiahneme na každé 3 mesiace až do veku 1 roka. V mladom veku siahame skôr po pastách.

  Dospelé psy by sa mali odčervovať  každé 3 až 6 mesiacov. Po správnosti by sme mali po antiparazitiku siahnuť až po vyšetrení stolice a náleze vajíčok parazita. Z časových a kapacitných dôvodov však pristupujeme k prevnentívnemu odčervovanie práve v intervale 3 až 6 mesiacov. Pokiaľ v truse nájdeme vajíčka alebo samotného parazita, odčervenie zopakujeme aj po 14 dňoch.

  Pri gravidných sukách sa odčervovanie upravuje. Zvykne sa odčervovať v čase nakrytia a potom až po narodení šteniatok.

  Pokiaľ sa pes lieči na nejaké vážnejšie ochorenie, je potrebné sa o vhodnosti a intervale odčervovania poradiť s jeho veterinárom.

  Ako správne odčervovať mačiatka a mačky

  Mačiatka odčervujeme prvýkrát aj s ich matkou vo veku 3 týždňov a opakujeme ho každé 3 týždne až do veku 3 mesiacov. Potom interval natiahneme  na každé 3 mesiace do veku 1 roka. Dospelú mačku odčervujeme každé 3 až 6 mesiacov, podľa životného štýlu mačky.

   

  Vonkajšie mačky odčervujeme častejšie ako tie, ktoré bývajú iba v interiéri. Ak v truse mačky spozorujeme príznaky parazita, odčervenie zopakujeme po 14 dňoch.

  Pri gravidných mačkách platí to isté čo pri sukách.

  Čo musíme vedieť o výbere antiparazitika na vnútorné parazity

  Pri antiparazitikách, podobne ako je to u antibiotík, existuje riziko, že si parazit vytvorí na danú látku rezistenciu a neskôr už na neho nebude účinkovať. Z tohto dôvodu je obzvlášť dôležité vyberať správnu dávku podľa aktuálnej váhy vášho zvieraťa a antiparazitiká pravidelne striedať.

  Pokiaľ kúpite produkt určený pre menšiu váhu ako má vaše zviera, riskujete, že dávka nebude dostačujúca.

  • ALAVIS 5 MINI

   1×90 tbl, vererinárny prípravok
   Vhodný pre preventívne podávanie i psom a mačkám s kĺbovými ťažkosťami. Obsahuje všetky dôležité látky, ktoré sa bežne vyskytujú v kĺboch, spojivových tkanivách a chrupke a umožňuje tak komplexnú starostlivosť o pohybový aparát.
  • ALAVIS 5

   1×90 tbl, vererinárny prípravok
   5.0
   (4)
   Kĺbový veterinárny prípravok pre psy a mačky. Vyživuje kĺbové chrupavky, podporuje viskoelastické vlastnosti kĺbovej tekutiny, napomáha pri pohybových problémoch u psov a mačiek. Prípravok obsahuje kombináciu látky MSM a chondroprotektívnych látok - glukózamín sulfátu, chondroitín sulfátu, kyseliny hyalurónovej a kolagénu.
  • Protexin Pk

   1×60 ml, výživový doplnok pre psy a mačky trpiace hnačkami
   Protexin® Pro-Kolin 60ml PROBIOTICKÝ DOPLNOK KRMIVA PRE PSY A MAČKY TRPIACE HNAČKAMI.
  • VITAR Veterinae Artivit Sirup

   1×500 ml, výživa kĺbov pre psov a mačky
   5.0
   (1)
   Kĺbová výživa a regenerácia kĺbových chrupaviek a väzov pre psov a mačky. Vitar Veterinae ArtiVit sirup obsahuje komplex látok dôležitých pre kĺbovú výživu. Forma sirupu umožňuje bezproblémové podávanie aj pri dlhodobej terapii. Psy aj mačky ho veľmi dobre znášajú.
  • VITAR Veterinae DentON

   1×50 g, sypká zmes
   5.0
   (1)
   Ascophyllum nodosum. Sypká zmes. Veterinárny nutričný prípravok pre psy a mačky.
  • Zdravý sirup Fresh Woof

   1×300 ml, bylinný sirup
   Bylinný sirup s prospešnými látkami na každodenné dochutenie a sprestrenie stravy.
  • Diafarm Ka-Vital

   1×15 tbl, doplnok krmiva na podporu pečene pre psy a mačky
   KA-VITAL 15tbl PODPORUJE SPRÁVNU FUNKCIU PEČENE A SYNTÉZU PROTEÍNOV DÔLEŽITÝCH PRE ZRÁŽANIE KRVI
  • Protexin Synbiotic Dc

   5x10 tbl, doplnok výživy pre zvieratá
   Protexin® Synbiotic DC 5x10CPS VYSOKO KONCENTROVANÝ DOPLNOK KRMIVA OBSAHUJÚCI PROBIOTIKUM A PREBIOTIKUM.

    

   Akú liekovú formu antiparazitika si vybrať?

   V zásade existujú tri druhy odčervovacích prípravkov:

   • pasta,
   • tablety, 
   • novšia forma spot-on.

   Pasta sa zvyčajne používa len na šteňatá a mačatá, pretože je pre ich telo najšetrnejšia. Zvyčajne však pôsobí len proti určitým typom vnútorných parazitov, a preto nie je vhodná pre dospelé zvieratá. Dávkuje sa podľa pribaleného letáku. Potrebné množstvo pasty sa vstrekne priamo do papule zvieraťa, po aplikácii sa zdvihne hlava zvieraťa na chvíľu dohora, tak aby zviera dávku zožralo. Je potrebné to skontrolovať. 

   Najčastejšou formou na odčervovanie sú tablety. Ponuka na trhu je dostatočne široká a chovatelia si môžu vybrať z viacerých cenových a kvalitatívnych kategórií (najmä z hľadiska komplexnosti ochrany). Tableta sa môže zožrať celá, ale sa rozdrví a primieša do stravy. Treba si taktiež overiť, či ju zviera aj naozaj zožralo.

   Najpohodlnejšou formou je spot-on, vďaka čomu si v poslednom čase získal popularitu. Aplikuje sa pipetou na kožu na chrbte krku zvieraťa. Je dôležité toto miesto dodržať, aby si to zviera nedokázalo zo srsti zlízať. Väčšina spot-on fľaštičiek chráni okrem vnútorných parazitov aj proti najbežnejším vonkajším parazitom, čím poskytuje chovateľovi výhodu dvojitej ochrany v jednom výrobku.

    

    

   Aké riziko predstavujú parazity zvierat pre ľudí?

   Takmer všetky parazity psov a mačiek sú prenosné na človeka. Najväčšie riziko predstavujú pre malé deti a ľudí s oslabenou imunitou, pretože ich imunitný systém sa im nedokáže brániť tak efektívne ako je to pri dospelom zdravom človeku.

   Odčervovanie je jednou zo základných úloh každého chovateľa psov a mačiek, a to aj v prípade zvierat, ktoré žijú trvalo v domácnosti. Popri odčervovaní je nevyhnutné zabezpečiť aj hygienu a vhodnú stravu pre zvieratá.

   • CENTRUM SILVER 50+

    1x30 tbl, multivitamín s vitamínmi a minerálmi
    Centrum Silver multivitamín s obsahom vitamínov a minerálov pre osoby 50+. Podporuje vitlalitu, imunitu a zdravie očí a kostí. Bez lepku a cukru.
   • CENTRUM A-Z

    1x30 tbl, multivitamín s vitamínmi a minerálmi
    Centrum AZ multivitamín pre dospelých. Obsahuje vitamíny na podporu imunity, energie a zdravia kože. Bez lepku a cukru.
   • TrueLife Pulzný oxymeter X5 BT "Poškodený obal"

    1×1 ks, pulzný oxymeter s poškodeným obalom
    Oxymeter pre meranie saturácie krvného hemoglobínu kyslíkom (SpO2), tepovej frekvencie a perfúzneho indexu, rýchle a úplne bezbolestné meranie, Bluetooth a možnosť spárovania s mobilným telefónom, mobilná aplikácia, kompaktné rozmery, OLED displej s 6 režimami zobrazenia, nastaviteľný jas, zvukový sprievod tepu, zvukový indikátor, automatické vypnutie, puzdro a remienok v balenie. Produkt s poškodeným obalom.
   • Chicco Varič parný Easy Meal "Poškodený obal"

    1×1 ks, parný varič s poškodeným obalom
    Ideálny pomocník pre prípravu detských pokrmov. Produkt s poškodeným obalom.
   • TrueLife Pulzný oxymeter X3 "Poškodený obal"

    1×1 ks, pulzný oxymeter s poškodeným obalom
    Oxymeter pre meranie saturácie krvného hemoglobínu kyslíkom (SpO2), tepovej frekvencie a perfúzneho indexu, rýchle a úplne bezbolestné meranie, kompaktné rozmery, OLED displej so 6 režimami zobrazenia, nastaviteľný jas, zvukový sprievod tepu, zvukový indikátor, automatické vypnutie, puzdro a remienok v balení. Produkt je s poškodeným obalom.
   • NEZOMRI na soplík, imunitný balíček

    1×1 ks, balíček na podporu imunity
    Zvládni chrípkovú sezónu s imunitným balíčkom NEZOMRI vo výhodnej limitovanej edícii.
   • SKINEXPERT BY DR. MAX natur-oil

    1×75 ml, olej na pleť
    Olej poskytuje špeciálnu starostlivosť o pleť s výskytom jaziev a strií.
   • DR.MAX CALCIUM + VITAMIN D

    1×60 tbl, doplnok výživy
    Prípravok obsahujúci kombináciu vápnika a vitamínu D.

    Ďalšie články k téme Ako správne odčervovať psa a mačku?

    O autorovi
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Čítať viac od autora