Ako rozpoznať a liečiť prechladnutie u psov a mačiek

28. 3. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Čo robiť, ak váš domáci miláčik kýcha a má nádchu? Aké sú príznaky prechladnutia a ako môžete pomôcť svojmu chlpatému priateľovi?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako rozpoznať a liečiť prechladnutie u psov a mačiek

Môže byť pes prechladnutý? Môže mať mačka kašeľ? Čo robiť, ak váš domáci miláčik kýcha a má nádchu, aké sú príznaky prechladnutia a ako môžete pomôcť svojmu chlpatému priateľovi,  sa dočítate v novom článku na VetClub Dr. Max. Prechladnutie psov sa podobá ľudskému prechladnutiu.

Rovnaké vírusy, rovnaké príznaky. Psy, mačky a ľudia žili vedľa seba dostatočne dlho na to, aby sa podelili o baktérie. Rhinovírusy, adenovírusy, ale aj koronavírusy, ktoré sú bežné u mačiek, ale až teraz sa začali vyskytovať u ľudí. Pandémia koronavírusu však bola spôsobená iným typom koronavírusu. Všetky tieto vírusy máme so svojimi domácimi miláčikmi spoločné.

To znamená, že sa zviera môže nakaziť od vás alebo vy od neho. K tomu však zvyčajne dochádza, ak je organizmus zvieraťa oslabený, zvyčajne prechladnutím.

Prejavy prechladnutia u psov a mačiek

Nehľadajte v tom nič zložité, sú rovnaké ako u ľudí:

  • kýchanie,
  • výtok z nosa,
  • zvuky podobné kašľu (niekedy sprevádzané miernym vracaním),
  • začervenané sliznice,
  • sklovité oči,
  • odmietanie, podráždenosť, rôzne zmeny nálady,
  • môže sa prejaviť zvýšená teplota.

 

Prechladnutie trápi ľudí aj ich štvornohých priateľov

Tak ako u ľudí, ani u zvierat nie je ochorenie dýchacích ciest zvyčajne dôvodom na obavy o život.

Ak však pes trpí inými chorobami, je v staršom veku, alebo sa zotavuje po zranení či operácii, je na mieste veľká opatrnosť. V tomto prípade, radšej aj s  respiračným ochorením, je najlepšie navštíviť ošetrujúceho veterinárneho lekára zvieraťa, ktorý vám poradí, ako postupovať

Domáca liečba respiračných ochorení u psov a mačiek

Hoci ide zvyčajne o rovnaké alebo veľmi podobné vírusy, ktoré infikujú ľudí, nikdy nepodávajte zvieraťu lieky pre ľudí. Hoci niektoré z nich možno použiť pre domáce zvieratá, vždy by malo byť na prvom mieste výslovné odporúčanie ošetrujúceho veterinárneho lekára zvieraťa.

Liečba nádchy u psa a mačky je rovnaká ako u ľudí

V každom prípade je liečba skôr o dodržiavaní režimu:

  • Teplo - Ak idete so svojím domácim miláčikom von, po návrate ho vždy dôkladne osušte starým uterákom.
  • Odpočinok - Nechajte svojho domáceho miláčika niekoľko dní polihovať a pospávať, potrebuje si oddýchnuť a načerpať nové sily. Ak sa vyberiete von, buďte tam len krátko.
  • Pitie - Váš domáci miláčik by mal piť viac ako zvyčajne. Ak nemá chuť piť, môžete mu do jedla pridať viac vody, alebo mu trpezlivo ponúkať tekutiny. Ak bude najhoršie, uvarte kosti bez soli a ponúkajte mu vlažný vývar.
  • Meranie teploty - najjednoduchší je bezkontaktný teplomer (môžete použiť teplomer určený pre ľudí), najpresnejšie sú digitálne rektálne teplomery určené pre zvieratá. Na približné určenie teploty/horúčky však postačí bežný bezkontaktný teplomer.

Najmä ak je zviera letargické a máte pocit, že má teplotu, je lepšie vedieť, aká približne vysoká je horúčka. Je to základný údaj pre konzultáciu s veterinárnym lekárom. Normálna telesná teplota psov a mačiek je 39 °C.

Vo všeobecnosti platí, že ak je pes alebo mačka v dobrom zdravotnom stave, nejde o mačiatko/šteniatko alebo seniora a  príznaky prechladnutia ustúpia po treťom dni, nie je nevyhnutne potrebné celú záležitosť riešiť s ošetrujúcim veterinárnym lekárom. V opačnom prípade vždy kontaktujte veterinárneho lekára.

Ako môže zviera prechladnúť

Psy a mačky sú od prírody vybavené na chlad, vlhkosť, sneh a mráz. Keďže však s nami zdieľajú vykurované príbytky, prechod z tepla do chladu je pre ich organizmus rovnako náročný ako pre náš. My ľudia sa chránime oblečením. Rovnakú taktiku môžete použiť aj v prípade psa, ale otázkou je, či by si nejaká mačka nechala obliecť zvierací oblek.

Vyskúšajte nasledujúce preventívne kroky:

  • Pri prechode z tepla do chladu si dajte viac času na aklimatizáciu.
  • V mrazoch môžete vyskúšať gumové čižmy alebo oblek.
  • Podporte imunitu svojho domáceho maznáčika vhodným výživovým doplnkom, ako je napríklad Alavis Sanicell.

Základom prevencie je samozrejme kvalitné krmivo alebo BARF strava, dostatočný pitný režim a dodržiavanie hygienických opatrení v domácom prostredí, ktorom žije vaše zvieratko.

Ďalšie články k téme Ako rozpoznať a liečiť prechladnutie u psov a mačiek

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora