7 vecí, ktoré sa vám zídu pri cestovaní so zvieraťom

18. 5. 2022 · 10 minút na prečítanie

Nie každé zvieratko rado cestuje. Ktoré veci pomôžu vám aj vášmu chlpáčovi cestovanie ľahšie zvládnuť? 

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
7 vecí, ktoré sa vám zídu pri cestovaní so zvieraťom
Ako si uľahčiť cestovanie so zvieratkom?

 

 

Nie každé zvieratko rado cestuje. Ktoré veci pomôžu vám aj vášmu chlpáčovi cestovanie ľahšie zvládnuť? 

Väčšine psov, mačiek a iných domácich maznáčikov je najlepšie doma. Tam, kde to poznajú, kde "vládnu", kde majú svoj pocit istoty. Niekedy však dobrodružná povaha ich majiteľov alebo nevyhnutnosť zaistí cestovateľský zážitok aj pre zviera.

Plán, pohoda a zastávky

Ideálny presun so zvieraťom, ktorý vám odporučí aj každý veterinár, je pokojná, vopred premyslená cesta s pravidelnými zastávkami, bez stresu, s dostatkom tekutín a pravidelným pohybom.

Vieme však, že niekedy veci nejdú podľa plánu. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia cestovanie so zvieraťom.

Šťastnú cestu!

Preventívna ochrana proti parazitom

Nezáleží  na tom, či idete na Zlaté Piesky alebo k moru. Infikované kliešte, komáre a iný hmyz číhajú všade, takže opatrnosti nie je nikdy dosť. Ako môžete svoje zvieratko ochrániť sa dočítate článku od nášho farmaceuta 

 

Správny výber cestovnej prepravky uľahčí cestu vám aj vášmu zvieratku

Klietka alebo postroj na cestovanie

Akokoľvek pokojná, mierna a uvoľnená je povaha vášho domáceho miláčika, cestovanie môže priniesť stresové situácie, na ktoré zviera reaguje rôzne. Od poškodenia interiéru vozidla až po možný agresívny výbuch voči cestujúcim. Aj keď ich poznáme a milujeme, ich živočíšna povaha a vrodené reflexy sa môžu prejaviť v tých najmenej vhodných chvíľach.

Nemajte výčitky svedomia, že ste pre svojho domáceho miláčika zaobstarali klietku. Naopak majte na pamäti, že zviera ocení svoj vlastný prístrešok, "svoje" miestečko, najmä v situácii, ako je cestovanie, ktoré môže byť pre niektoré zvieratá veľmi stresujúce. Pomôže aj vloženie obľúbenej hračky, deky alebo vankúša.

 

Existujú špeciálne postroje určené pre cestovanie zvierat v priestore pre cestujúcich. Sú špeciálne navrhnuté tak, aby skutočne fungovali ako bezpečnostné pásy. Preto nie je možné, aby si na nich zviera privodilo zranenie spôsobené škrtením. Napriek tomu sú vhodné len pre niektoré plemená psov a neodporúčajú sa pre mačky alebo iné domáce zvieratá.

Pripomenutie: nikdy, nikdy, nikdy nenechávajte psa v aute

Vieme, že to viete. Určite si hovoríte, že by ste to nikdy neurobili. Lenže potom zastavíte na čerpacej stanici a "len" si odskočíte na toaletu. Teplota v aute sa môže pri vypnutej klimatizácii zvýšiť niekoľkonásobne v priebehu niekoľkých minút a stiahnuté okná pomôžu len čiastočne. Dehydratácia a prehriatie prebiehajú u psov veľmi rýchlo, najmä kvôli ich obmedzenej schopnosti ochladzovať sa.

Pri takýchto "rýchlych zastávkach" sa vám bude hodiť krátky pripínací obojok, ktorý pripevníte aj na bicykel alebo riadidlá.

Na časté cestovanie: Príves pre psa je sexy

Môže to znieť zvláštne, ale je to mimoriadne užitočná vec pri častom alebo dlhodobom cestovaní

s vaším domácim miláčikom. Príves je pripojený k ťažnému zariadeniu a plynule nasleduje auto, pričom veľkosťou a tvarom pripomína vozík. V cieli cesty slúži ako koterec. Z hľadiska bezpečnosti a pohodlia zvieraťa je príves jasným víťazom.

Aj váš psík či mačička potrebuje na cestovanie do zahraničia svoje doklady

Doklady pre vášho miláčika

Pas, tetovanie alebo mikročip, certifikát o odčervení, platné očkovanie proti besnote

Myslíte si, že to vo Vysokých Tatrách nebudete potrebovať? Aj na domácu dovolenku si radšej vezmite so sebou doklady. Nikdy vopred neviete, či nebudete musieť preukázať totožnosť svojho psa a či ho nebude musieť ošetriť veterinárny lekár. Skrátka, nikdy neviete, čo sa stane, preto buďte radšej pripravení.

 

Okrem toho na vstup do väčšiny európskych krajín potrebujete pas spoločenských zvierat (Pet Passport) , ktorý má rovnaký vzhľad pre všetky členské krajiny a vydá vám ho váš ošetrujúci veterinárny lekár. V pase nájdete všetky údaje o očkovaní vášho psa (a tiež vašej mačky alebo fretky) a ďalšie dôležité informácie o jeho zdravotnom stave. 

Ak v pase nie je uvedené platné očkovanie proti besnote, pes nemôže legálne prekročiť hranice. Ak vás pri kontrole odhalia, hrozí vám vysoká pokuta, ktorá sa v jednotlivých krajinách EÚ líši.

Niektoré členské štáty majú ešte viac požiadaviek. Na niektoré miesta nemôžete vziať šteňatá mladšie ako 3 mesiace, zatiaľ čo na iných miestach musíte predložiť doklad o ošetrení proti kliešťom a aktuálny výsledok serologického testu na besnotu. Vždy si vopred podrobne overte požiadavky jednotlivých krajín.

So zvieraťom môžete cestovať aj mimo EÚ, ale tento proces je ešte náročnejší. Po prvé, musíte si zistiť a dodržiavať všetky podmienky leteckej dopravy, každá letecká spoločnosť má svoje vlastné podmienky, a po druhé, musíte poznať ďalšie podmienky vstupu zvieraťa do cieľovej (aj tranzitnej) krajiny.

Napriek tomu existujú tisíce chovateľov, ktorí so svojimi zvieratami bežne cestujú, takže pri troche dobrej vôle sa dá zvládnuť všetko. Okrem toho sa medzi požiadavkami zriedkavo vyskytujú nezmysly. Koniec koncov, platné očkovanie proti besnote, odčervenie a ochranu proti kliešťom by mal chovateľ zabezpečiť aj v prípade, že zviera zostáva doma alebo na záhrade po celý rok.

Posilňujúce vitamínové sirupy

Chovatelia "zo starej školy" by to určite označili za plytvanie peniazmi. Ale nie je to tak. Zvieratá sú počas cestovania vystavené nadmernému fyzickému a psychickému stresu a je mimoriadne láskavé a zodpovedné, ak sa chovateľ snaží podporiť normálny zdravotný stav zvieraťa vhodnými podpornými produktmi.

Intenzívny sprej proti blchám, kliešťom a všiam

Proti kliešťom, blchám a iným škodcom veľmi spoľahlivo fungujú spot-on pipety alebo obojky. Možno však cestujete ku koncu ochrannej lehoty alebo chcete ochranu posilniť, pretože sa budete nachádzať v rizikovej oblasti. V každom prípade máme pre vás možnosť, ako účinne posilniť ochranu.


 • Mark&Chapell Serene-Um Large Breed

  1×60 tbl, upokojujúce tablety pre psy
  Serene-UM Xtra 60tbl upokojujúce tablety pre psy nad 20kg.
 • Náhubok plastový č. 2/2 s kožou
 • Arpalit NEO mechanický rozprašovač

  1×150 ml, rozprašovač
  5.0
  (1)
  Prípravok je určený k likvidácii kliešťov, bĺch, vší a ploštíc.
 • FYPRYST 2,5 mg/ml

  1×100 ml, sprej proti blchám
  5.0
  (2)
  Liečba a prevencia infestácií bĺch a kliešťov u mačiek a psov, kontrola alergickej reakcie po uhryznutí blchami u mačiek a psov.
 • 5.0
  (1)
  Produkt je určený na liečbu ektoparazitóz u nepotravinových zvierat. Prípravok pôsobí proti blchám, kliešťom, všiam, všenkám, roztočom a ich vývojovým štádiám. Prípravok možno použit na dezinsekciu príbytkov zvierat.
 • PET HEALTH CARE FYTO SPRAY

  1×200 ml, repelentný sprej pre psov a mačky
  Kvapalný prípravok pre psov a mačky na báze prírodnej látky geraniol s výraznou repelentnou účinnosťou proti blchám a kliešťom.
 • Mark&Chapell Serene Um Drops

  1×100 ml, upokojujúce kvapky pre psy a mačky
  Serene-UM drops 100ml UPOKOJUJÚCE KVAPKY PRE PSY, MAČKY A MALÉ ZVIERATÁ.
 • 5.0
  (1)
  Textilná vôdzka kompletne potiahnutá gumou. Gumená rúčka, 1,2m dĺžka.

  Ďalšie články k téme 7 vecí, ktoré sa vám zídu pri cestovaní so zvieraťom

  O autorovi
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Čítať viac od autora