Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

9. 3. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Slzenie, začervenanie očí, ovisnuté vnútorné viečka alebo hnisavý výtok z očí môžu trápiť psov a ich majiteľov. Aké sú príčiny týchto príznakov a môžu súvisieť s alergiou?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

Aká je prvá pomoc pri príznakoch ochorenia oka u psíka?

Hneď ako spozorujete zmeny na oku vášho domáceho zvieraťa alebo niektorý z nižšie uvedených príznakov, okamžite zvýšte hygienické opatrenia. Najprv opatrne očistite okolie očí vatovým tampónom a vypláchnite oči bežnými voľnopredajnými očnými kvapkami určenými pre psov alebo bórovou vodou. Vždy vyplachujte obe oči, aj keď sa príznaky týkajú iba jedného z nich. Očistu opakujte niekoľkokrát denne v závislosti od rýchlosti znovu objavenia sa príznakov. Ak ani pri opakovanom jemnom a dôkladnom čistení očí nedochádza k zlepšeniu, okamžite sa dohodnite s veterinárnym lekárom na návšteve.

Prvou pomocou pri podráždení očí je zvýšená hygiena

Slzenie očí

Váš pes neplače, u psov nič také ako plač na základe emócií neexistuje, aj keď sú inak na emócie experti, a preto ich tak milujeme. Slzenie očí bez iných príznakov je zvyčajne spôsobené mechanickým znečistením. Veľmi často ide o celkom banálny dôvod - zarastené alebo skrútené chĺpky, ktoré dráždia povrch oka a nútia k trvalému zvýšenému vylučovaniu sĺz.

 

Zriedkavejším, ale tiež možným vysvetlením je tzv. syndróm suchého oka, ktorým častejšie trpia veľké plemená s veľkými očami, ako sú nemecké dogy, ale aj plemená s vystupujúcimi očnými buľvami, ako sú kokeršpanieli alebo mopslíci.

Čo s tým? Ak slzenie pretrváva aj po dôkladnom ošetrení prípadných rušivých chĺpkov v oblasti oka, je nevyhnutné poradiť sa s ošetrujúcim veterinárnym lekárom o ďalšom postupe.

Zmeny vnútorného viečka u psa

U niektorých plemien je vnútorné alebo tretie viečko viditeľnejšie ako u iných a je potrebné dôkladne poznať, ako vyzerá vzhľad očí vášho psa za úplného zdravia. Ak však spozorujete zmenu polohy vnútorného viečka, zdá sa vám povytiahnuté, ovisnuté, mení farbu alebo štruktúru, tieto zmeny sú zvyčajne príznakom ochorenia. Jedinou výnimkou je mechanické podráždenie, keď mihalnica vyrastá "dovnútra" z horného alebo dolného viečka. To je  ale niekedy ťažké rozpoznať aj pre skúsených chovateľov. V tomto prípade stačí jemné odstránenie pinzetou, ale aj to môže byť práca skôr pre veterinára ako pre chovateľa.

Zmeny na treťom viečku môžu, žiaľ, naznačovať viaceré závažné ochorenia. Niektoré z nich môžu byť vrodené, ale prejavia sa až časom. Ďalšie problémy môže spôsobiť odlúčené tretie viečko, ktoré obnažuje citlivú spojivku, ktorá je potom veľmi náchylná na zápal aj fyzické poranenie. Avšak napríklad baskické psy majú takto prirodzene poklesnuté očné viečka, preto je vždy dôležité porovnať stav očí so špecifikáciou plemena. U krížencov môžu tieto genetické pozostatky spôsobiť početné "falošné poplachy", ale naopak, môžu spôsobiť aj vážne zdravotné komplikácie.

Čo s tým? Po vylúčení prirodzených prejavov plemena je najbezpečnejšie navštíviť veterinárneho lekára a do času návštevy používať aspoň základné očné kvapky určené pre psov na zabezpečenie primeranej očnej hygieny. Tie je možné zakúpiť v lekárňach Dr. Max bez lekárskeho predpisu.

Infekcia očí si vyžaduje návštevu veterinára

Červené oči

Oko, očné viečka a očné okolie sú tiež "obľúbeným" miestom pre viaceré druhy baktérií a plesní. Infekcie sú zvyčajne sprevádzané:

  • veľmi silným začervenaním,
  • zvýšenou citlivosťou oka,
  • niekedy aj zhoršeným videním.

 

Tu je bezpodmienečne nutná konzultácia s veterinárnym lekárom a medzitým zvýšená hygiena očí, najlepšie voľnopredajnými očnými kvapkami, ktoré spomalia množenie baktérií, a tým aj postup choroby.

Voľnopredajné kvapky však infekciu nevyliečia a je potrebné podstúpiť liečbu odporúčanú veterinárnym lekárom, zvyčajne antibiotickými očnými kvapkami alebo vnútorne podávanými antibiotikami.

Výtok z očí u psíka

Presná špecifikácia výtoku z oka nie je jednoduchá. Jednak sa môže líšiť medzi psími rasami a tiež jeho štruktúrou alebo farbou. Ani pozorný chovateľ nedokáže určiť diagnózu na základe typu výtoku, preto je vždy potrebné navštíviť veterinárneho lekára.

Výtok z očí nemusí byť ani príznakom choroby, niekedy stačí byť:

  • vo veľmi prašnom prostredí
  • na poli, keď kvitnú plodiny ako je napríklad repka.

V oku aj úplne zdravého psa sa môže objaviť hustá zakalená zrazenina, ktorá je vlastne len zmesou sĺz a mechanických nečistôt. Niekedy môže výtokom reagovať oko na prítomnosť alergénu, hoci u psov sú častejšími prejavmi alergie kýchanie, nadmerné škrabanie srsti, trenie sa o zem, svrbenie uší, opuch v oblasti tváre alebo hnačka či zvracanie. Veľmi záleží na type alergie a dávke alergénu, ktorému je pes vystavený.

Výtok je typický pre klasický zápal spojiviek, odborne povedané konjunktivitídu, ako ju poznáme v ľudskej medicíne. Infekcia sa môže do oka dostať "špinou", napríklad keď pes zúrivo hrabe v zemi, nahádže si do oka špinu a potom si ju rozmaže labkou (rovnako ako sa to stáva ľuďom, často deti, ktoré sa dotýkajú oka špinavými rukami). Druhou možnosťou je dostať infekciu od iného zvieraťa, ktoré trpí zápalom spojiviek (zvyčajne sa to stáva u psov žijúcich v rovnakej domácnosti). Medzi ďalšie, zriedkavejšie ochorenia, ktoré môžu signalizovať výtok z oka, patria niektoré autoimunitné ochorenia, ale napríklad aj niektoré ochorenia pokožky.

Ďalšie články k téme Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora