Všetko, čo musíte vedieť o správnom kŕmení mačiek

1. 2. 2022 · 5 minút na prečítanie

Je nevyhnutné prispôsobiť výživu vášho domáceho miláčika jeho vývojovej fáze, aktuálnemu zdravotnému stavu, plemenu a celodennej aktivite mačky.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Všetko, čo musíte vedieť o správnom kŕmení mačiek

Výživu vášho domáceho miláčika je potrebné prispôsobiť vývojovej fáze, aktuálnemu zdraviu, plemenu i celodennej aktivite mačky.

Mačky sú vo všeobecnosti považované za veľmi samostatné a nezávislé tvory, preto sa ich denný režim veľmi často vymkne z rúk majiteľov - predovšetkým vtedy, ak bývajú v dome a mačka sa väčšinu času pohybuje vonku. Pokiaľ plánujete kúpu domácej mačky, ktorá bude väčšinu dňa tráviť v priestoroch bytu, okrem zabezpečenia hygienických pomôcok a hračiek sa zamerajte na kvalitnú a vyváženú stravu, vďaka ktorej sa môžete vyhnúť zdravotným komplikáciám vášho „tigra“.

Čím kŕmiť mačku?

„Mačacie nároky na jedlo sú veľmi vysoké a ich preferencie sa formujú už v prvom roku života“, hovorí Julie A. Churchill, DVM, PhD, docentka výživy na University of Minnesota College of Veterinary Medicine. Ak máte doma mačiatko, je najvyšší čas, aby ste mu predstavili rôzne druhy krmiva – od mokrých cez polosuché až po klasické granule. Čím je mačka staršia, tým sú požiadavky na vyváženú stravu plnú živín vyššie.

 

Výber krmiva pre mačku

Výber krmiva je vecou preferencie mačky a jej majiteľa. Kvalitné suroviny pomôžu vášmu zvieratku prežiť dlhší, zdravší a kvalitnejší život. Mačky majú až 3000 chuťových pohárikov, čo z nich robí prieberčivých gurmánov. Od prírody je pre ne dôležité mäso, preto nie je vhodné kŕmiť ich výlučne vegetariánskou stravou. Pri zložení krmiva pre mačky sledujte, či obsahuje dostatok vitamínov a minerálov bez ohľadu na to, či preferujete granule, konzervy alebo čerstvé mäso.

Väčšina odborníkov pre mačky preferuje polosuchú stravu, ktorá prirodzene podporuje ich hydratáciu. Granulemôžu tvoriť doplnok k mäsitej strave, nie sú však pre mačky až tak chuťovo atraktívne, sú trochu ťažšie stráviteľné a nezavodňujú dostatočne. Pri výbere stavte na kvalitu – lacné náhrady s nevhodným zložením môžu viesť k alergiám a tráviacim problémom.

Mäso v konzerve je pre mačky mimoriadne chuťovo atraktívne. Nahrádza ulovenú korisť a navyše mačku dostatočne zavodňuje. Ak ste sa rozhodli staviť na domácu varenú stravu, nikdy ju nesoľte a nekoreňte. Mačke by ste nemali podávať surové mäso kvôli mnohým parazitom a baktériám a v žiadnom prípade jej nedávajte mlieko. Nekombinujte varené mäso s konzervami ani granulami.

Krmivo pre mačky by malo dokonale reagovať na ich zdravotný stav. V obchodoch môžete nájsť stravu pre štvornohých miláčikov s rôznymi chorobami alebo po zákroku, ako je napríklad kastrácia. Dôležité je používať vyvážené krmivo s obsahom mäsa a nízkym až nulovým obsahom obilnín.

Pre mačiatka sa vyrábajú špeciálne umelé mlieka

Mlieko pre mačiatka

Počas prvého mesiaca života sa za najlepšie jedlo, ktoré by mala vaša mačka dostať, považuje materské mlieko. Jeho zloženie mu podľa odborníkov poskytuje primeranú ochranu pred zdraviu škodlivými mikroorganizmami a formuje jej imunitný systém. V niektorých špeciálnych prípadoch je nutné podávať mačiatku umelé mlieko.

 

To sa zvyčajne dávkuje cez injekčnú striekačku alebo špeciálnu fľašu. Dbajte na to, aby malo primeranú teplotu a bolo pripravené v pomere 1:2 (prípravok verzus voda). Množstvo a veľkosť porcií sa líši podľa veku zvieraťa. So správnym dávkovaním vám pomôže veterinár. Postupom času sa počet porcií redukuje, ale strava sa podáva vo väčšej dávke. Dospelá mačka by už mlieko konzumovať nemala, hoci to patrí medzi rozšírené zvyky.

Väčšina cicavcov v dospelosti trpí určitým stupňom intolerancie na laktózu. Mačky nie sú výnimkou. Nestrávená laktóza viaže v tráviacom trakte vodu a spôsobuje hnačku a zvracanie. Mlieko pre mačky navyše neobsahuje žiadne živiny, vitamíny alebo minerály, ktoré by neboli obsiahnuté v inej mačacej strave.

Po dosiahnutí prvého mesiaca by mali majitelia malých mačiek začať s obohacovaním ich stravy. Mačiatka sa kŕmia častejšie, do šiestich mesiacov si môžu vyžadovať až tri jedlá denne, ako hovorí portál vet.cornell.edu. Vo veku od šiestich mesiacov do dospelosti sa väčšine mačiek darí dobre, keď sú kŕmené dvakrát denne.

Ako často kŕmiť mačku?

Časy kŕmenia by mali byť v súlade s biorytmom vašej mačky, ktorá by normálne lovila korisť ráno a večer. Preto sú práve toto najlepšie časy kŕmenia. Keď mačky dosiahnu dospelosť, kŕmenie raz denne je v poriadku, pokiaľ sú zdravé a nemajú žiadne problémy s chorobami. Pokiaľ ide o porciu, mali by ste dodržiavať odporúčania výrobcu.

 

Frekvencia kŕmenia mačky závisí od jej veku

Veľmi aktívne mačky však môžu začať chudnúť – vtedy treba ich príjem energie zvýšiť, napríklad aj používaním rôznych pochúťok. Aby ste predišli neskorším problémom, je najlepšie poradiť sa s veterinárom. Mačka by však nemala mať neustály prístup k potrave. Na druhej strane, nezabúdajte na čistú a dobre prístupnú misku s vodou, aby sa vaša štvornohá spoločníčka mohla napiť kedykoľvek to potrebuje, čo potvrdzuje aj portál pets.webmd.com.

Väčšina majiteľov sa rozhodne pre kastráciu alebo sterilizáciu svojho domáceho maznáčika. Okrem nežiadúcej gravidity u mačiek tým viete predísť náchylnosti na tvorbu močových kameňov. Kocúry budú pokojnejší a menej ich to bude lákať na potulky.

Mačka sa po zákroku pohybuje len obmedzene, menej pije a zároveň je rastie chuť do jedla približne o 25-30 percent, pričom spotreba energie sa zníži o 30 percent. Ak jej nezmeníte stravu, môže dospelá mačka pribrať až polovičku svojej váhy v priebehu dvoch mesiacov, čo vedie ku chronickej obezite. Presne pre tieto účely sú dostupné špeciálne krmivá (suché i mokré), ktoré vašej mačke pomôžu zvládnuť toto náročné obdobie.

Na tieto chyby si dajte pozor

  • Používajte krmivo z kvalitných surovín a z overených zdrojov.
  • Nepoužívajte maškrty ako náhradu pravidelnej stravy.
  • Nedávajte mačke jedlo, ktoré je pre ňu škodlivé, ako je čokoláda, cibuľa alebo mlieko v dospelosti.
  • Nemeňte jedálniček príliš často a neexperimentujte.
  • Nepodávajte mačke studené jedlo priamo z chladničky, nemusí jej chutiť.
  • Nezabúdajte na čistú vodu na pitie, ktorá by mala byť neustále k dispozícii.
  • Mačku kŕmte s ohľadom na jej vek, rastu a fyzickú kondíciu.
  • Rešpektujte odporúčania lekára, ako mačku kŕmiť.

Ďalšie články k téme Všetko, čo musíte vedieť o správnom kŕmení mačiek

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora