Postrach menom parazity: Kedy a ako odčervovať psa?

21. 4. 2023 · 8 minút na prečítanie

Parazity na vášho psíka číhajú takmer všade. Mnohé sú prenosné aj na človeka. Pravidelným odčervovaním však tomu môžete predchádzať. Poradíme vám, ako na to.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Postrach menom parazity: Kedy a ako odčervovať psa?

Chov psa so sebou prináša mnoho radostí, ale aj rizík a povinností. Jednou z nich je napríklad prevencia a ochrana pred neželanými parazitmi, ktoré ohrozujú nielen jeho, ale aj naše zdravie. V článku sa dozviete všetko o tom, prečo, kedy a ako odčervovať vášho psíka.

Voľným okom ich väčšinou nevidíme, no na našich chlpatých miláčikov číhajú všade. Na zemi, v tráve, na výkaloch iných psov či v potrave z neznámych zdrojov. Reč je o vnútorných parazitoch (endoparazitoch) alebo tiež červoch – cudzopasných organizmoch, ktoré žijú vnútri tela živočíchov.

Prečo je potrebné odčervovať psa?

Prítomnosť parazitov v organizme psa je jednoznačne neželaná záležitosť. Aj keď zviera nemusia vždy ohrozovať na živote, môžu negatívne ovplyvňovať jeho zdravie. Pri premnožení niektorého vnútorného parazita dochádza k vážnym zdravotným komplikáciám, akými sú hnačky a zvracanie, zápaly, oslabenie imunity, nedostatočné vstrebávanie živín, kožné problémy a ďalšie. Nie je výnimkou, že niektoré oslabené jedince zamorené červíkmi (často odobrané z nevhodných podmienok a končiace v útulkoch) následkom toho uhynú. Navyše, mnohé parazity sú prenosné aj na človeka, pričom ohrozujú najmä deti, starších ľudí a ľudí s oslabeným organizmom. Parazity sa na človeka najčastejšie prenášajú prostredníctvom vajíčok nachádzajúcich sa v truse infikovaných zvierat, k čomu zvyčajne dochádza pri nedostatočnej hygiene. Pravidelným odčervovaním psíka a dodržiavaním preventívnych a hygienických opatrení však môžeme týmto problémom ľahko predchádzať. Stačí vedieť, ako na to.

Aké parazity na vášho psa číhajú?

K najčastejšie sa vyskytujúcim vnútorným parazitom u psa patria:

Škrkavka psia (Toxocara canis)
Je najrozšírenejším parazitom u psov. Šteniatka sa väčšinou rodia už nakazené škrkavkami, preto je nutné ich v 2 týždňoch odčervovať. Škrkavka putuje vo forme vajíčka cez krv až do pľúc, odkiaľ ju pes vykašliava a opäť prehĺta. Následne cestuje až do čreva, kde sa vyvinie dospelá škrkavka. Typickými príznakmi sú najprv kašeľ, hlien, zvýšená teplota, neskôr bolesti brucha, zvracanie, hnačka či nechutenstvo. Škrkavky v tele psa produkujú toxíny a môžu spôsobovať upchatie čreva. 

Škrkavka psia pod mikroskopom.

Pásomnice
Psa ohrozujú rôzne druhy pásomníc, pričom jednou z najrozšírenejších je pásomnica psia (Dipylidium caninum). V tele živočícha napádajú pásomnice rôzne orgány, ako napríklad tenké črevo, pečeň, pľúca alebo mozog, a obmedzujú ich správne fungovanie. Pes sa pásomnicou nakazí prostredníctvom vajíčok, ktoré sa môžu nachádzať na inom psovi či zvierati, na blche či vši, v mäse, v pôde, v tráve či na ovocí.  Človek sa od nakazeného psa môže infikovať pri spoločnej hre, olizovaní, pri kontakte so psími hračkami či v prípade, že pes spí v posteli. K typickým príznakom u psa patrí náhly úbytok hmotnosti, zvracanie, zápcha, olizovanie konečníka či prítomnosť článkov pásomnice v stolici. Pásomnica v tele psa či človeka oberá o potrebné živiny a oslabuje celý organizmus. Ak je pes napadnutý blchami, je potrebné ho preventívne otestovať aj na prítomnosť pásomnice v truse. 

Svalovec špirálovitý (Trichinella spiralis)
Tento nebezpečný parazit spôsobuje ochorenie zvané trichinelóza a môže nakaziť nielen psa, ale aj človeka. Svalovec sa v tele zavŕta do črevnej sliznice, kde rodí larvy. Tie prenikajú cez krvný obeh až do svalov, kde sa zapúzdria a vytvárajú cysty. Pes sa najčastejšie nakazí skonzumovaním mäsa, ktoré nebolo tepelne upravené a pochádza z nedôveryhodných zdrojov. Prevenciou je nepodávať surové mäso alebo ho dostatočne premraziť na teplotu -15°C. Pri napadnutí svalovcom sa u psa najprv objavia črevné ťažkosti, neskôr dochádza k opuchom na hlave či viečkach, zápalu a bolesti svalov, krvácaniu a horúčkam. 

Kokcídie
Tieto vnútrobunkové parazity napádajú bunky črevnej sliznice a spôsobujú ochorenie zvané kokcidióza. Pre človeka však nepredstavujú nebezpečenstvo. Do organizmu psa sa dostanú prostredníctvom trusu nakazeného zvieraťa alebo z kontaminovaných povrchov. V tele sa vyvíjajú cysty uvoľňujúce drobné útvary (sporozoity), ktoré poškodzujú sliznicu čreva. Najviac náchylné na nakazenie kokcídiami sú mladé psy a jedince s oslabenou imunitou. K príznakom patria dlhodobé hnačky (často s prímesou krvi), nechutenstvo, úbytok hmotnosti, anémia či zvýšená teplota. 

Giardie (Giardia intestinalis)
Giardie sú jednobunkové organizmy, ktoré spôsobujú ochorenie zvané giardióza. K premnoženiu dochádza zvyčajne u oslabených jedincov alebo šteniat a mladých psov. Inak si organizmus psa s týmto parazitom ľahko poradí. Giardiami sa pes nakazí z exkrementov, infikovanej vody či kontaminovaného prostredia. Parazit sa následne vyvíja v čreve, kde tvorí cysty. K najčastejším príznakom patria hnačky, bolesti brucha, zvracanie, nechutenstvo či horúčka. Ak sa včas nenasadí liečba, môže dôjsť k vážnemu poškodeniu čreva psa.

Príznaky nakazenia sú pri mnohých parazitoch veľmi podobné, preto je ťažké bez dôkladného vyšetrenia trusu zistiť konkrétneho pôvodcu. Neváhajte preto s návštevou veterinára, ktorý určí presnú príčinu a nasadí potrebnú liečbu.

Ako často by ste mali odčervovať?

Keďže pes je hrozbe parazitov vystavovaný prakticky denne, odporúča sa pravidelné preventívne odčervovanie. Znamená to, že psovi podávame odčervovacie prípravky bez toho, aby sme zisťovali, či parazity má alebo nemá, respektíve parazity usmrtíme skôr ako by sa prejavili typickými príznakmi alebo objavili vo výkaloch. Odporúčané intervaly podávania odčervovacích prípravkov závisia od veku zvieraťa alebo podmienok, v ktorých ho chováme. Zároveň sú intervaly stanovené aj podľa vývojových štádií parazitov.

Parazity môžu poškodiť fungovanie vnútorných orgánov.

Odporúčané intervaly odčervovania:
Šťeňatá
Ako sme už spomenuli, šteniatka sa často rodia so škrkavkami, ktoré získajú od matky. Keďže je ich mladý organizmus veľmi zraniteľný, odčervujú sa vo veku 2 týždňov a následne každých 14 dní, až kým nedosiahnu vek 3 mesiacov. Od 3 do 6 mesiacov sa odčervujú raz za mesiac. Od 6 do 12 mesiacov sa odčervujú raz za 3 mesiace. 

Dospelé psy
Psy, ktoré dosiahnu dospelosť, teda približne 1 rok života, odčervujeme preventívne každých 3 až 6 mesiacov. Interval je vhodné zvoliť podľa podmienok, v akých pes žije. V prípade, že je vystavený vyššiemu riziku nákazy, napríklad žerie výkaly iných psov, divú zver či zdochliny, mali by sme odčervovať častejšie.

Gravídne sučky
Z dôvodu minimalizovania prenosu parazitov na šteniatka sa odporúča odčerviť gravídnu fenku pred krytím a po pôrode / alebo spoločne so šteniatkami v ich 2. týždni. Ideálne je však poradiť sa s veterinárom. 

BARF
Psy, ktoré sú kŕmené surovým mäsom (známe aj ako BARF = Bones and Raw Food) sú vystavené vyššiemu riziku nákazy. Nemusí to však byť pravidlom, ak mäso pochádza z overeného zdroja a bolo dostatočne premrazené (odporúča sa po dobu 48 hodín pri teplote -15 až -20°C). Navyše, mnohé zdroje uvádzajú, že pes kŕmený surovou stravou má kyslejšie pH žalúdka, ktoré je voči parazitom odolnejšie. Niektorí však odporúčajú odčervovať psa častejšie. 

Odčervovacia tabletka je jednoduchý spôsob odčervenia dospelých psov.

Aké prípravky použiť a ako postupovať?

Na trhu nájdete viacero prípravkov určených na odčervenie psa. Niektoré sa zameriavajú na konkrétny druh parazita, iné sú širokospektrálne. Venujte preto dostatočnú pozornosť účinnosti preparátu, najmä ak máte podozrenie na konkrétneho parazita. Ak si nie ste istí výberom, poraďte sa s veterinárom.  Prípravky sú dostupné v rôznej forme – v podobe odčervovacej pasty, tablety alebo spot-on pipety. Pasta je šetrnejšia a vhodná napríklad pre šteňatá, zaberá najmä proti škrkavkám, no nie proti pásomniciam. Tableta je vhodná pre dospelých psov a zvyčajne má širokospektrálny účinok. 

Spot-on pipeta je zas účinná aj proti niektorým vonkajším parazitom. Vždy si pozorne prečítajte dávkovanie (podľa váhy zvieraťa) aj inštrukcie k podávaniu. 

Čo ak odčervovať nechcete? 

Niektorí majitelia psov sa chcú vyhnúť zbytočnej chémii a zaťažovaniu organizmu zvieraťa. Odčervovanie je koniec koncov dobrovoľné a je len na vás, ako sa k nemu postavíte. Poskytne vám istú záruku, že zdravie vášho psíka ani vašej rodiny nie je ohrozené. Podávanie odčervovacích prípravkov zvyčajne nemá vážne vedľajšie účinky, no zriedkavo sa môžu vyskytnúť hnačky či iné tráviace problémy.  Ak vám to nie je po chuti, máte ešte jednu možnosť. Alternatívou odčervovania je pravidelné testovanie výkalov psa na prítomnosť parazitov, známe ako koprológia. V praxi prebieha tak, že počas 3 až 4 dní zbierate malé množstvo trusu psa do skúmavky, ktorú následne veterinár pošle na rozbor. Ak sú výsledky čisté, nemusíte psa zbytočne odčervovať. Ak sa objaví parazit, môžete až vtedy zakročiť vhodnou liečbou. Cena za takéto vyšetrenie sa pohybuje okolo 15 eur.

Ďalšie preventívne opatrenia

Popri pravidelnom odčervovaní by ste mali dbať aj na ďalšie maličkosti, ktoré sa postarajú o bezpečnejšie spolužitie s vaším miláčikom. Tu sú niektoré z nich:

  • Nezabudnite na ochranu pred vonkajšími parazitmi, akými sú aj blchy. Ako sme už spomenuli v článku, blchy môžu byť prenášačom vajíčok pásomnice, preto je potrebná aj celoročná ochrana proti nim. Prečítajte si viac o spôsoboch ochrany v našom článku.
  • Zbierajte výkaly po svojom psíkovi. Môže sa to zdať ako banalita, ale okrem čistého prostredia sa postaráte aj o to, že prípadné parazity nebudete šíriť ďalej. 
  • Ak môžete, zabráňte psovi v olizovaní a požieraní výkalov iných zvierat, v pití z mlák a potokov či v požieraní mŕtvych divých zvierat. 
  • Dbajte na dostatočnú hygienu v domácnosti. Pravidelne vysávajte, perte a dezinfikujte miesta a povrchy, kde sa pes zdržiava. Pravidelne umývajte aj psie misky či hračky. Neodporúča sa zdieľanie postele s vaším psíkom. Samozrejmosťou je pravidelné umývanie rúk po kontakte so psom, najmä pred jedlom a najmä u detí. 
  • Kŕmte psa kvalitnou a pestrou stravou z overených zdrojov. Okrem iného tak zabezpečíte jeho dobrú imunitu, vďaka čomu bude voči parazitom odolnejší. V prípade kŕmenia surovým mäsom nechajte mäso premraziť, ako sme už spomenuli v článku. 
  • Pravidelne kontrolujte zdravotný stav vášho psíka, či nevykazuje príznaky nákazy. Venujte pozornosť aj výkalom, ktoré vám môžu o stave psa veľa prezradiť. Majte však na pamäti, že väčšinou je prítomnosť parazitov voľným okom neviditeľná.

Veríme, že vám naše rady pomôžu udržať neželané parazity čo najďalej od vášho štvornohého kamoša.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme Postrach menom parazity: Kedy a ako odčervovať psa?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora