Ako sa počítajú psie roky: Koľko rokov má skutočne váš miláčik

27. 2. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Psí život je len zlomkom toho nášho. Kým pes s nami strávi celý svoj život, my prežijeme aj niekoľkých miláčikov. Viete, ako vypočítať „skutočný“ vek vášho psa?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako sa počítajú psie roky: Koľko rokov má skutočne váš miláčik

Psí život je len zlomkom toho nášho. Kým pes s nami strávi často celý svoj život, my počas neho prežijeme aj niekoľkých štvornohých miláčikov. Jeden rok ľudského života preto pre neho predstavuje hneď niekoľko rokov. Viete, ako porovnávať psie roky s tými ľudskými a vypočítať „skutočný“ vek vášho chlpáča?

Takmer každý, kto miluje svojho psa, túži po tom, aby žil večne. Príroda však našim štvornohým kamošom nadelila len zlomok z dĺžky nášho ľudského života. Na tomto smutnom fakte nič nezmeníme, no o to viac si môžeme chvíle strávené so psami vážiť. Viete však, ako nazerať na psí vek a ako vypočítať, v akej fáze života sa nachádza váš miláčik? 

Je mýtus o 7 rokoch pravdivý?

Zrejme ste už počuli staré známe pravidlo, ktoré hovorí, že 1 rok života je u psa ekvivalentom približne 7 rokov. Podľa odborníkov to však nie je celkom tak. Toto pravidlo nám síce môže pomôcť určiť približný vek psa, no nie všetky psy sa dožívajú rovnakého veku. Zároveň na začiatku života starnú rýchlejšie a neskôr pomalšie. Výsledok tak môže byť zavádzajúci.

Od čoho závisí dĺžka života psa?

Dĺžka života psov sa odvíja najmä od plemena a veľkosti. Kým menšie psy žijú pokojne aj 15 rokov a viac, mnohé väčšie plemená sa dožívajú len približne 10 až 12 rokov a najväčšie len 8 rokov. Niektoré plemená sú zároveň náchylné na zdravotné problémy, ktoré ich život skracujú, zmiešané plemená zas bývajú odolnejšie.

Ďalšími faktormi, ktorý ovplyvňujú vek dožitia psa, sú najmä:

 • zdravotný stav, 
 • genetika,
 • prostredie,
 • strava, 
 • pohyb,
 • veterinárna starostlivosť. 

Ako majitelia tak dokážeme výrazne ovplyvniť, koľko sa náš psík dožije. Stačí, ak mu doprajeme kvalitnú vyváženú stravu a pohyb, ktoré zodpovedajú jeho individuálnym potrebám, budeme dbať na pravidelné očkovania a prevenciu, a dáme ho kastrovať alebo sterilizovať, čím taktiež predchádzame mnohým zdravotným problémom. 

Ako vypočítať skutočný vek psa?

Už sme si povedali, že pravidlo 7 rokov nie je úplne pravdivé. Ako teda vyrátať vek psa v ľudských rokoch? Najlepšie je použiť tzv. kalkulačku veku psa, ktorú nájdete online na mnohých webstránkach. Mala by zohľadňovať najmä veľkosť a váhu psa a rozlišovať malé, stredné, veľké a obrovské plemená.

Zároveň pritom nie je možné použiť konštantu, pretože psy starnú iným tempom ako ľudia. Dospievajú oveľa skôr a prvé dva roky života tak starnú rýchlejšie. Na druhej strane v seniorskom veku sa ich starnutie mierne spomalí. Nie je preto ľahké stanoviť presný prepočet na ľudské roky. Pre predstavu však slúži nasledovné porovnanie:

 • Približne v 1 roku života dosiahnu vek, ktorý je ekvivalentom ľudských 15 rokov.
 • Po dosiahnutí 2 rokov je ich vek ekvivalentom našich 23 rokov.
 • Každý ďalší rok života je potom ekvivalentom 4 až 8 ľudských rokov (podľa plemena a veľkosti).

 

na obrázku je rozkošný psík ktorý sa hrá s loptičkou

Na presný výpočet veku vášho chlpáča tak potrebujete poznať podrobnosti o jeho plemene, jeho váhu a veľkosť a aktuálny vek. Na základe toho môžete vypočítať približný vek v ľudských rokoch. Stále je to však len odhad. Každý pes je jedinečný, preto je pri posudzovaní jeho starnutia dôležité sledovať najmä jeho kondíciu a zmeny v zdravotnom stave či správaní. 

Ako predĺžiť život vášho psa? 

Bez ohľadu na plemeno a veľkosť vášho psíka môžete urobiť všetko pre to, aby ste jeho život na tomto svete čo najviac predĺžili. Nielen genetika, ale aj prostredie a starostlivosť totiž ovplyvňujú jeho starnutie a zdravie. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu:

 • Uprednostnite kvalitnú stravu – dajte prednosť prémiovým granuliam alebo prirodzenej strave, akou je napr. BARF (Bones and Raw Food).
 • Dbajte na pravidelný pohyb – nezabudnite na pravidelné prechádzky a fyzickú záťaž adekvátnu veku a potrebám vášho psa.
 • Nezanedbávajte kontroly – pravidelné očkovanie, odčervovanie a veterinárne kontroly pomáhajú predchádzať ochoreniam a zdravotným ťažkostiam psa.
 • Kastrácia a sterilizácia – môžu predĺžiť život zvieraťa až o 2 roky u psov a 3 roky u sučiek.

Nezabúdajte, že spokojnosť a zdravie vášho psa máte najmä vo svojich rukách. Každý rok jeho života je vzácny, preto si ho spoločne vychutnajte na 100 %. 


Ďalšie články k téme Ako sa počítajú psie roky: Koľko rokov má skutočne váš miláčik

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora