Za tráviace ťažkosti sa nehanbite! Zverte sa odborníkom

14. 3. 2019 · 4 minúty na prečítanie

Tráviace ťažkosti môžu byť chúľavé, ale ak vás znepokojujú, je dôležité sa určite obrátiť na lekára. Ak sa vyskytne krv v stolici, je potrebné to riešiť okamžite.

Mgr. Viktor Čaniga
Mgr. Viktor Čaniga
Za tráviace ťažkosti sa nehanbite! Zverte sa odborníkom

Tráviace ťažkosti sú síce chúlostivý problém, ale ak vás znepokojujú, mali by ste určite vyhľadať lekára. Krv v stolici s ním riešte ihneď.

V záujme zachovania skvelého a dlhého zdravia je dobré vedieť potrebné informácie, ako s týmito ťažkosťami zatočiť a kedy je lepšie obrátiť sa na pomoc odborníkov.

Ako na nepríjemné hemoroidy

Hemoroidy, ktoré ľudovo voláme aj zlatá žila, patria k veľmi častým zdravotným komplikáciám, ktoré počas života postihnú značnú časť dospelej populácie. Najčastejšie sa prejavujú drobným krvácaním. Krv je jasnočervenej farby a často ju zbadáme po stolici na toaletnom papieri. Niekedy sa môžeme stretnúť aj s pocitom svrbenia, prípadne pálenia či bolesti v oblasti análneho otvoru. Príčinou ich vzniku môže byť dlhodobá zápcha alebo naopak, časté dráždenie konečníka opakovanou alebo dlhotrvajúcou hnačkou, dokonca aj tehotenstvo alebo pôrod. K hemoroidom si však môžeme ,,dopomôcť“ nevedomky aj my sami, a to napríklad:

  • dlhodobým sedením,
  • nesprávnou životosprávou,
  • zadržiavaním stolice 
  • obezitou.

Hemoroidy môžu podstatne znížiť kvalitu života,  preto je dobré liečiť ich čo najskôr. Našťastie vám lekárnik môže poradiť hneď niekoľko prípravkov, ktoré vám v boji s hemoroidmi účinne pomôžu. Na trhu sú dostupné prípravky s obsahom liečiva, ktoré pomáha liečiť rozšírené a zapálené cievy a tiež s látkou, ktorá má miestne znecitlivujúci účinok. Pacient si môže vybrať medzi čapíkmi alebo rektálnou masťou. Liečbu podporuje aj sedavý kúpeľ z dubovej kôry, ktorá má sťahujúci účinok a pomáha hojiť drobné ranky a tým zabraňuje krvácaniu.

 

Príznakom hemoroidov sú aj nepríjemné pocity v okolí konečníka: pálenie alebo svrbenie

Na liečbu hemoroidov sú možné aj iné cesty, ako sú prípravky z lekárne, napríklad možnosť chirurgickej liečby. Pokiaľ si pacient nie je istý, ktorú cestu zvoliť, je lepšie, ak sa poradí so svojím ošetrujúcim lekárom a spoločne vyberú tú správnu liečbu.

Napriek všetkým dostupným liekom nemožno zabúdať ani na zmenu životného štýlu. Vhodné je do jedálnička zaradiť vlákninu, zvýšiť príjem tekutín a jesť veľa ovocia a zeleniny. Vlákninu nájdete aj v celozrnnom pečive, strukovinách a veľmi dobrým pomocníkom pri ťažkostiach tráviaceho traktu sú ľanové semiačka.

Vyvarovať by ste sa mali potravín, ktoré naopak ,,zapekajú“ alebo črevo neprimerane dráždia – alkohol, káva, biele pečivo, čokoláda, fast food strava.

Krv v stolici, rakovina hrubého čreva a jej prevencia

Pri krvácaní z konečníka však okrem hemoroidov môže ísť aj o vážnejšie ochorenie, ak ste spozorovali krvavé kvapôčky častejšie a hemoroidy sú vylúčené. Jednou z nich je aj rakovina hrubého čreva alebo konečníka. Tento typ rakoviny patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenia a postihuje najmä osoby nad 50 rokov, pričom častejší výskyt je u mužov ako u žien. Hlavné rizikové faktory sú dedičnosť, chronické zápalové ochorenia, prítomnosť polypov a výrastkov v črevách a nemožno zabúdať ani na nesprávnu životosprávu. Príznakmi môžu byť náhly úbytok telesnej hmotnosti, únava a tráviaci diskomfort – nadúvanie, nevoľnosť, kŕče, hnačka, zápcha a aj spomínaná krv v stolici. 

Rakovina hrubého čreva nevzniká zo dňa na deň a jej vzniku predchádza dlhé obdobie bez akýchkoľvek viditeľných príznakov. Najčastejšie vznikne premenou istého typu polypu na hrubom čreve, ktorý je jej pred rakovinové štádium. Jeho prítomnosť môžete buď absolvovaním preventívnej kolonoskopie každých 10 rokov po vašich 50. narodeninách, ale pravidelným absolvovaním testu na prítomnosť skrytého krvácania v stolici minimálne každé dva roky. 

Do momentu, keď navštívite svojho lekára, si môžete spraviť aj domáci test na krv v stolici aj v pohodlí vášho domova. Stačí zájsť do najbližšej lekárne, kde vám lekárnik ochotne vysvetlí všetky podrobnosti a pomôže vám vybrať test na skryté krvácanie. Postup je potom veľmi jednoduchý a bezbolestný.

Ide o jednokrokové testy, ktoré po vložení vhodného množstva tekutej stolice na podložku rýchlo zistia prítomnosť ľudského hemoglobínu čiže červeného krvného farbiva. NEBOJTE SA!

.

 

Test na skryté krvácanie v stolici začína doma odberom vzorky

Pozitívny výsledok nemusí vždy znamenať rakovinu. Je však potrebné, aby ste navštívili lekára a povedali mu o svojich ťažkostiach. Po starostlivej diagnostike lekár navrhne ďalšie vyšetrenia a prípadnú liečbu.

Mimoriadne dôležitá je najmä prevencia. Tá spočíva hlavne v zdravej strave. Ďalším dôležitým krokom v prevencii je pohyb a cvičenie. Stačí zaradiť aspoň jednu dlhšiu prechádzku do svojho denného programu.

Nezabúdajte, že tráviaca sústava je prirodzenou súčasťou nášho tela a nemusíme sa hanbiť rozprávať o tom, ak nás niečo trápi. Prevencia je veľmi dôležitá a pri akomkoľvek podozrení sa neváhajte zveriť odborníkovi.

TIP z lekárne

Ak máte problém so zavedením potravín s vysokým obsahom vlákniny do bežnej stravy, v lekárňach je možné zakúpiť vlákninu v kapsulovej forme alebo Psyllium – prášok zo skorocelu indického, ktorý je bohatý na vlákninu  a pridáva sa do nápojov  či do jogurtu. Pri každej forme však treba mať na mysli, že vláknina si pre svoj správny účinok vyžaduje aj veľké množstvo tekutiny. Preto po každom jedle s vysokým obsahom vlákniny vypite aspoň dva poháre čistej vody.

Ďalšie články k téme Za tráviace ťažkosti sa nehanbite! Zverte sa odborníkom

O autorovi
Mgr. Viktor Čaniga
Mgr. Viktor Čaniga
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Viktor Čaniga
Mgr. Viktor Čaniga
Čítať viac od autora