Slzia vám oči? Môže zato suché oko?

26. 4. 2022 · 9 minút na prečítanie

Vedeli ste, že aj suché oko môže nadmerne slziť? Okrem toho sa dozviete, z čoho sa skladajú slzy, kde vznikajú a aké nebezpečenstvo vám hrozí, ak ich je nedostatok. 

PharmDr. Michal Trgo
PharmDr. Michal Trgo
Slzia vám oči? Môže zato suché oko?

 

 

 

Vedeli ste, že aj suché oko môže nadmerne slziť? Okrem toho sa dozviete, z čoho sa skladajú slzy, kde vznikajú a aké nebezpečenstvo vám hrozí, ak ich je nedostatok. 

Aj vám už v minulosti niekto „padol do oka“? To je ten lepší prípad. V tom horšom vám do oka padlo niečo iné. No niekedy nastávajú očné komplikácie aj vtedy, ak v ňom nikoho ani nič cudzie nemáte.

Vidieť všetku krásu sveta nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Lúče svetla vstupujú do oka, prechádzajú šošovkou, nasleduje doostrenie obrazu a tak ďalej. Pre správnu funkciu očí je však potrebné udržiavať ich v čistote.

 • OCUflash

  2×10 ml (20 ml), očná roztoková instilácia
  Isotonický, pufrovaný roztok s prídavkom extraktu očianky lekárskej.
 • VIDISIC

  3×10 g, gél
  Očný gél určený na úľavu od pocitov suchého oka.
 • OCUhyl C

  1×10 ml, umelé slzy
  Zvlhčujúce očné kvapky bez konzervačných látok. Uľavujú od pocitov suchého oka, pálenia, svrbenia. Vhodné aj pre nositeľov kontaktných šošoviek.
 • OMISAN Oftyll Calendula

  1×15 ml, očné kvapky
  Kvapky do oka s protizápalovým účinkom. Obsahuje nechtík lekársky.
 • VitA POS

  1×5 g, očná masť
  5.0
  (1)
  Očná masť používaná na symptomatickú liečbu syndrómu suchého oka. Uľavuje od pálenia, svrbenia.
 • VIDISIC

  1×10 g, gél
  Očný gél určený na úľavu od pocitov suchého oka.
 • Blephaclean

  1×20 ks, sterilné obrúsky
  Zdravotnícka pomôcka.
 • OCUTEIN SENSITIVE očná voda

  1×50 ml, očná voda
  Zdravotnícka pomôcka, je roztok pre hydratáciu a hygienu suchých, unavených, začervenalých a podráždených očí, očných viečok a očných kontúr s unikátnou kombináciou hyaluronátu sodného, tekutého extraktu Euphrasia officinalis a gélu Aloe vera.

  Ako sa tvoria slzy?

  Slzná žľaza tvorí 1-2 mililitre tekutiny denne.
  Nad hornou mihalnicou sa nachádza slzná žľaza. Tá vylučuje slzy, ktoré čistia povrch oka od špiny, prachu a mikroorganizmov. Okrem vody obsahujú naše slzy aj bielkoviny, vápnik a organické látky ako glukóza a aminokyseliny. Slzy sú rozotierané očnými viečkami, čím na povrchu oka vzniká slzný film. Po splnení svojej úlohy sa odparia alebo pokračujú ďalej cez slzné kanáliky, ktoré ústia do nosovej dutiny.  

   

  Kam sa vyparili moje slzy?

  Pri pohľade do očí druhého človeka si asi len veľmi ťažko všimnete, že jeho slzný film je zložený až z troch vrstiev s dôkladne premysleným usporiadaním. Vonkajšia (lipidová, tuková) vrstva zabraňuje nadmernému vyparovaniu strednej (vodnej) vrstvy, ktorej hlavnou úlohou je odstraňovať cudzorodé častice. Najvnútornejšia vrstva umožňuje priľnutie sĺz na povrch oka. 

  Ak je vonkajšia vrstva porušená, odparovanie vodnej vrstvy môže byť zvýšené až o sto percent. Druhou hlavnou príčinou vzniku suchého oka môže byť nedostatočná produkcia kvalitných sĺz. Produkcia sĺz sa znižuje taktiež s pribúdajúcim vekom, obzvlášť náchylné sú ženy v menopauze, diabetici či ženy užívajúce antikoncepciu.

  Našim očiam neprospieva ani dlhé sedenie pred počítačom, sledovanie tisícdielneho seriálu v televízii a pobyt vo veternom a zadymenom prostredí.  

  Príznaky suchého oka sú individuálne

  Syndróm suchého oka sa u každého človeka môže prejavovať individuálne, no niektoré znaky sú spoločné. Bolesť, pálenie, v závažnejších prípadoch až začervenanie očí postihujú nejedného pacienta.

  Paradoxne môže byť prítomné aj nadmerné slzenie, ktoré vzniká ako reflexná odpoveď na suchý povrch oka. Takáto zvýšená produkcia sĺz sa však prejavuje aj pri iných ochoreniach oka, ako je napríklad zápal spojiviek alebo podráždenie rohovky.        

  Lieky prvej voľby na suché oči sú náhrady sĺz

  Úlohou sĺz je udržiavať povrch oka neustále zvlhčený. Zvlhčujúce očné kvapky, taktiež známe aj ako umelé slzy, môžu poskytnúť úľavu pri krátkotrvajúcich problémoch so suchými očami. Dajú sa kúpiť v lekárni aj bez lekárskeho predpisu a ich hlavnou úlohou je nahradiť alebo doplniť chýbajúce slzy.

  Dávkovanie je individuálne, zvyčajne sa aplikujú trikrát denne 1–2 kvapky. Pri kvapkaní sa nedotýkajte oka ani mihalníc a po aplikácii prípravku uzáver poriadne zatvorte, predídete tak jeho prípadnej kontaminácii mikroorganizmami.

  • HYLO COMOD

   1×10 ml, očné kvapky
   Zvlhčujúce očné kvapky bez konzervačných látok. Uľavujú od pocitov suchého oka, pálenia, svrbenia.
  • HYAL DROP MULTI

   1×10 ml, očná instilácia
   Zvlhčujúce očné kvapky. Uľavujú od pocitov suchého oka, pálenia, svrbenia. Zvlhčujú, hydratujú a chránia povrch oka.
  • HYLO GEL

   1×10 ml, kvapky
   Zvlhčujúce gélové kvapky. Uľavujú od pocitov suchého oka, pálenia, svrbenia. Zvlhčujú, hydratujú a chránia povrch oka.
  • HYPROMELOZA-P

   1×10 ml, očná roztoková instilácia
   Očná roztoková instilácia - prípravok s ochranným epitelizačným, dezinfekčným a zvlhčujúcim účinkom s obsahom hypromelózy (5 mg v 1 ml roztoku).
  • Okamžitá úľava pre citlivé a prekrvené oči.
  • ARTELAC TRIPLE ACTION GTT 10ML

   1×10 ml, očné kvapky
   Zvlhčujúce očné kvapky Artelac TripleAction od Bausch and Lomb predstavujú účinné riešenie na vážnejšie prejavy syndrómu suchého oka. Kvapky vám veľmi rýchlo a na dlhú dobu uľavia od nepríjemného pocitu svrbenia, pálenia a iného podráždenia.
  • Artelac Rebalance

   1×10 ml, očné kvapky
   Účinne pomáhala v úľave symptómov suchého oka, zabezpečuje hladkosť povrchu oka, dlhotrvajúcu hydratáciu a doplnenie prirodzeného slzného filmu základnými živinami.
  • Thealoz Duo

   1×10 ml, do oka, do kontaktných šošoviek
   Očná instilácia. Chráni, hydratuje a lubrikuje povrch oka pri ošetrení stredne ťažkého až ťažkého syndrómu suchého oka.

   Dajú sa použiť pri zníženej tvorbe alebo stavoch s vyšším odparovaním sĺz. Ich hlavnou zložkou je viskózna látka (hypromelóza, povidon), ktorá vytvára na povrchu oka ochranný film, zabraňujúci jeho vysychaniu.

   Hyaluronát sodný, prirodzene prítomný v štruktúrach zdravého slzného filmu, sa vyznačuje schopnosťou viazať vodu, a tak zvlhčovať povrch oka.

   K týmto zložkám sa často pridávajú aj ďalšie pomocné látky. Vitamín dexpantenol prispieva k zrýchlenej obnove buniek na povrchu rohovky, dezinfekčné prísady (kyselina boritá) pôsobia protizápalovo.

   Sú kvapky na suché oko bezpečné?

   Pozor by si mali dať používatelia mäkkých kontaktných šošoviek, keďže môže nastať ich poškodenie. O možnosti ich nosenia a súčasnej aplikácii lieku sa dočítate v príbalovej informácii alebo na jeho obale. Taktiež nezabúdajte na minimálny časový odstup medzi viacerými očnými liekmi. Ak si nie ste istý, poraďte sa so svojim lekárom alebo lekárnikom.   

   Doba použiteľnosti očných kvapiek závisí predovšetkým na spôsobe dávkovania a aplikácie. Obaly s jednoduchým dávkovaním zabezpečujú ochranu pred mikroorganizmami po dobu jedného mesiaca, niektoré komplikovanejšie obaly s dávkovačom zaisťujú bezpečnosť a potrebnú kvalitu prípravku aj niekoľko mesiacov.   

   Aj keď niektoré situácie v živote by sme radšej nevideli, práve pomocou zraku získavame najviac informácií. Preto je potrebné sa o svoj zrak výnimočne starať. Ak sa vaše príznaky zhoršujú alebo pretrvávajú dlhšiu dobu, neváhajte navštíviť lekára. 

   • Okamžitá úľava pre podráždené oči.
   • Dr.Max Betakarotén

    1×90 cps, výživový doplnok
    Výživový doplnok s obsahom betakaroténu pre udržanie zdravej pokožky a dobrého zraku.
   • Okamžitá úľava pre suché oči.
   • Očná voda s obsahom hyaluronátu sodného a aloe vera na výplach a hydratáciu podráždených alebo unavených očí.
   • 4.7
    (7)
    Dr. Max Vitamín A+E Forte je doplnok stravy s obsahom v tukoch rozpustných vitamínov A a E. Vitamín A je dôležitý pre zdravú pokožku a dobrý zrak, vitamín E chráni bunky pred oxidatívnym stresom.
   • Dr. Max Lutein Complex Premium

    1×90 cps, výživový doplnok
    Výživový doplnok obsahuje karotenoidy luteín a zeaxantín, rybí olej, selén, zinok, meď, vitamíny C a E a beta-karotén- prekurzor vitamínu A, ktorý spolu so zinkom prispievajú k udržaniu dobrého zraku.
   • Výživový doplnok. Prípravok obsahuje betakarotén, ktorý je jedným zo zdrojov vitamínu A.

    Ďalšie články k téme Slzia vám oči? Môže zato suché oko?

    O autorovi
    PharmDr. Michal Trgo
    PharmDr. Michal Trgo
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    PharmDr. Michal Trgo
    PharmDr. Michal Trgo
    Čítať viac od autora