Slzia vám oči? Môže zato suché oko?

19. 11. 2021 · PharmDr. Michal Trgo · 4 minúty na prečítanie

Vedeli ste, že aj suché oko môže nadmerne slziť? Okrem toho sa dozviete, z čoho sa skladajú slzy, kde vznikajú a aké nebezpečenstvo vám hrozí, ak ich je nedostatok. 

Aj vám už v minulosti niekto „padol do oka“? To je ten lepší prípad. V tom horšom vám do oka padlo niečo iné. No niekedy nastávajú očné komplikácie aj vtedy, ak v ňom nikoho ani nič cudzie nemáte.

Vidieť všetku krásu sveta nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Lúče svetla vstupujú do oka, prechádzajú šošovkou, nasleduje doostrenie obrazu a tak ďalej. Pre správnu funkciu očí je však potrebné udržiavať ich v čistote.

Ako sa tvoria slzy?

Slzná žľaza tvorí 1-2 mililitre tekutiny denne.
Nad hornou mihalnicou sa nachádza slzná žľaza. Tá vylučuje slzy, ktoré čistia povrch oka od špiny, prachu a mikroorganizmov. Okrem vody obsahujú naše slzy aj bielkoviny, vápnik a organické látky ako glukóza a aminokyseliny. Slzy sú rozotierané očnými viečkami, čím na povrchu oka vzniká slzný film. Po splnení svojej úlohy sa odparia alebo pokračujú ďalej cez slzné kanáliky, ktoré ústia do nosovej dutiny.  

Kam sa vyparili moje slzy?

Pri pohľade do očí druhého človeka si asi len veľmi ťažko všimnete, že jeho slzný film je zložený až z troch vrstiev s dôkladne premysleným usporiadaním. Vonkajšia (lipidová, tuková) vrstva zabraňuje nadmernému vyparovaniu strednej (vodnej) vrstvy, ktorej hlavnou úlohou je odstraňovať cudzorodé častice. Najvnútornejšia vrstva umožňuje priľnutie sĺz na povrch oka. 

Ak je vonkajšia vrstva porušená, odparovanie vodnej vrstvy môže byť zvýšené až o sto percent. Druhou hlavnou príčinou vzniku suchého oka môže byť nedostatočná produkcia kvalitných sĺz. Produkcia sĺz sa znižuje taktiež s pribúdajúcim vekom, obzvlášť náchylné sú ženy v menopauze, diabetici či ženy užívajúce antikoncepciu.

Našim očiam neprospieva ani dlhé sedenie pred počítačom, sledovanie tisícdielneho seriálu v televízii a pobyt vo veternom a zadymenom prostredí.  

Príznaky suchého oka sú individuálne

Syndróm suchého oka sa u každého človeka môže prejavovať individuálne, no niektoré znaky sú spoločné. Bolesť, pálenie, v závažnejších prípadoch až začervenanie očí postihujú nejedného pacienta.

Paradoxne môže byť prítomné aj nadmerné slzenie, ktoré vzniká ako reflexná odpoveď na suchý povrch oka. Takáto zvýšená produkcia sĺz sa však prejavuje aj pri iných ochoreniach oka, ako je napríklad zápal spojiviek alebo podráždenie rohovky.        

Lieky prvej voľby na suché oči sú náhrady sĺz

Úlohou sĺz je udržiavať povrch oka neustále zvlhčený. Zvlhčujúce očné kvapky, taktiež známe aj ako umelé slzy, môžu poskytnúť úľavu pri krátkotrvajúcich problémoch so suchými očami. Dajú sa kúpiť v lekárni aj bez lekárskeho predpisu a ich hlavnou úlohou je nahradiť alebo doplniť chýbajúce slzy.

Dávkovanie je individuálne, zvyčajne sa aplikujú trikrát denne 1–2 kvapky. Pri kvapkaní sa nedotýkajte oka ani mihalníc a po aplikácii prípravku uzáver poriadne zatvorte, predídete tak jeho prípadnej kontaminácii mikroorganizmami.

Dajú sa použiť pri zníženej tvorbe alebo stavoch s vyšším odparovaním sĺz. Ich hlavnou zložkou je viskózna látka (hypromelóza, povidon), ktorá vytvára na povrchu oka ochranný film, zabraňujúci jeho vysychaniu.

Hyaluronát sodný, prirodzene prítomný v štruktúrach zdravého slzného filmu, sa vyznačuje schopnosťou viazať vodu, a tak zvlhčovať povrch oka.

K týmto zložkám sa často pridávajú aj ďalšie pomocné látky. Vitamín dexpantenol prispieva k zrýchlenej obnove buniek na povrchu rohovky, dezinfekčné prísady (kyselina boritá) pôsobia protizápalovo.

Sú kvapky na suché oko bezpečné?

Pozor by si mali dať používatelia mäkkých kontaktných šošoviek, keďže môže nastať ich poškodenie. O možnosti ich nosenia a súčasnej aplikácii lieku sa dočítate v príbalovej informácii alebo na jeho obale. Taktiež nezabúdajte na minimálny časový odstup medzi viacerými očnými liekmi. Ak si nie ste istý, poraďte sa so svojim lekárom alebo lekárnikom.   

Doba použiteľnosti očných kvapiek závisí predovšetkým na spôsobe dávkovania a aplikácie. Obaly s jednoduchým dávkovaním zabezpečujú ochranu pred mikroorganizmami po dobu jedného mesiaca, niektoré komplikovanejšie obaly s dávkovačom zaisťujú bezpečnosť a potrebnú kvalitu prípravku aj niekoľko mesiacov.   

Aj keď niektoré situácie v živote by sme radšej nevideli, práve pomocou zraku získavame najviac informácií. Preto je potrebné sa o svoj zrak výnimočne starať. Ak sa vaše príznaky zhoršujú alebo pretrvávajú dlhšiu dobu, neváhajte navštíviť lekára. 

HYLO CARE

1×10 ml, umelé slzy

15,19
OCUhyl C

1×10 ml, umelé slzy

9,19
TRIUM FREE Umelé slzy

1×10 ml, očné kvapky s obsahom kyseliny hyaluronóvej a extraktu z ginka biloby

12,39
Systane ULTRA

1×10 ml, kvapky očné zvlhčujúce (sterilný roztok)

9,39
HYPROMELOZA-P

1×10 ml, očná roztoková instilácia

3,89
PharmDr. Michal Trgo