Rada z lekárne: Šport má veľký prínos aj pre diabetika

12. 10. 2020 · 10 minút na prečítanie

V súčasnosti je farmakoterapia diabetu na takej vysokej úrovni, že pri dodržiavaní všetkých odporúčaní môžu športovať aj diabetici. Na čo všetko je potrebné pri cvičení dbať?

PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Rada z lekárne: Šport má veľký prínos aj pre diabetika

 

V súčasnosti je farmakoterapia diabetu na takej vysokej úrovni, že pri správnom dodržiavaní všetkých odporúčaní sa môžu aj diabetici pokojne venovať športu a formovaniu svalovej hmoty. Aj v tomto prípade platí, že má šport pozitívne účinky, na srdce, cievy aj udržiavanie telesnej hmotnosti. 

 

A samozrejme aj dobrý pocit po cvičení, ktorý spôsobujú vyplavené hormóny šťastia. Predtým, ako sa pustíte do nejakej intenzívnejšej fyzickej aktivity, je veľmi dôležité skonzultovať váš zdravotný stav s odborníkom. Viete na čo všetko je potrebné pri cvičení dbať?

 

 • 5.0
  (15)
  Hroznový cukor s horčíkom a vitamínom B6 s príchuťou bieleho hrozna.
 • Benfogamma 50

  1×50 tbl, vitamín
  Vitamín B1 je nevyhnutný pre správnu činnosť nervových buniek. Vitamín B1 sa nachádza v lieku vo forme benfotiamínu,
 • Dr.Max SteviMax

  1×600 tbl, sladidlo
  5.0
  (6)
  Stéviové sladidlo je vhodné ako náhrada cukru.
 • Dr.Max SteviMax

  1×200 tbl, sladidlo
  5.0
  (4)
  Stéviové sladidlo je vhodné ako náhrada cukru.
 • DIAMizin Gurmar

  1×150 cps, výživový doplnok
  Doplnok stravy obsahujúci výťažok z rastliny Gymnema Sylvestre.
 • Dr.Max Glucea

  1×60 tbl, doplnok výživy
  Výživový doplnok na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi.

   

  Diabetes je ochorenie veľmi dobre kompenzované farmakologickou liečbou. No okrem farmakologickej liečby, ktorá je v dnešnej dobe na vysokej úrovni existuje aj nefarmakologická liečba, ktorú nazývame aj režimovým opatrením. Tieto režimové opatrenia zahŕňajú vhodnú pohybovú aktivitu a diétu. Pod pojmom vhodná pohybová aktivita, rozumieme aktivitu šitú na mieru pre každého pacienta osobitne. Každý človek má inú stavbu tela a je veľmi časté, že okrem diabetu môžu byť pridružené aj iné ochorenia a to všetko  treba pri cvičení brať do úvahy .

  Pred každou pohybovou aktivitou by mal byť pacient zdravotne, fyzicky a aj kondične vyhodnotený. Pred cvičením je dôležité, aby pacient s cukrovkou absolvoval vyšetrenia, pri ktorých sa potvrdia alebo vylúčia komplikácie, ktoré môžu nastať pri cvičení. Toto umožní pripraviť návrh šitý na mieru konkrétneho človeka. Starostlivá anamnéza a fyzikálne vyšetrenie by sa mali sústrediť na príznaky a prejavy ochorenia postihujúce srdce a krvné cievy, oči, obličky a nervový systém. Najideálnejšie je vyhľadať skúseného fyzioterapeuta, ktorý vie poradiť a naučiť ako sa správne hýbať.

  Čo sa s telom deje pri pohybe?


  Glukóza je zdrojom energie, ktorý sa  pri pohybe  uvoľňuje vo zvýšenej miere zo svalov. Keďže sa počas cvičenia spaľuje vo zvýšenej miere, je potrebné menšie množstvo inzulínu, aby glykémia príliš neklesla. Pri nižšej hladine inzulínu sa vo zvýšenej miere glukóza uvoľňuje zo zásob v pečeni a vo svaloch. Počas cvičenia sa môže zvýšiť telesná spotreba kyslíka až dvadsať násobne, na čo treba prihliadať, najmä ak sú pridružené iné ochorenia ako napríklad ochorenia srdca či ciev.

   

  Príprava pred cvičením


  Diabetes má negatívny vplyv na kĺby, svaly, kosti a väzy, preto je u diabetikov potrebné byť obozretný pri každom druhu cvičenia a nechať si vždy poradiť odborníkom, aký druh športu je možné vykonávať. Cvičenie by malo začínať „warm up“ fázou, ktorá pozostáva z 5-10 minútového kardia na nízkej úrovni. Je to fáza, kedy dochádza k správnej príprave kostrových svalov, srdca, pľúc na postupné zvyšovanie intenzity cvičenia. Svaly by mali byť správne pripravené na fyzickú aktivitu. Po cvičení nasleduje cool-up fáza, ktorá pozostáva z 5 -10 minútového odpočinku, kedy dochádza k regenerácii svalov. Môže to byť istá forma strečingu, alebo si pacient môže len tak ľahnúť na podložku, prikryť sa dekou a chvíľku oddychovať.

  Správna obuv je základom každej pohybovej aktivity. Je dôležité zabezpečiť si správnu obuv, v ktorej sa nohy budú cítiť komfortne. V súčasnosti existuje široká ponuka obuvi a  športových vložiek do topánok, pri ktorých sú menej zaťažované kĺby. Dôležité však je, aby daná obuv nespôsobovala na nohách pľuzgiere alebo odreniny. Zdanlivo neškodné pľuzgiere a odreniny môžu znamenať pre diabetika komplikácie z dôvodu ťažšieho hojenia rán.

  Kedy cvičiť?


  Správna doba na cvičenie reálne neexistuje. Niekomu vyhovuje cvičiť ráno, inému zase večer. Závisí to od celkového denného režimu. Dôležité je cvičiť 30 minút pred jedlom a jesť aspoň 30 minút po cvičení. Najlepšie je začať s tréningom na úrovni glykémie 5,5 – 8 mmol/l, neodporúča sa cvičiť v čase najvyššieho pôsobenia inzulínu, kedy hrozí riziko hypoglykémie, čo je veľmi vážny zdravotný stav.  

  Je vhodné zvoliť si tréning vždy v rovnakú hodinu, kedy už pacient dokáže odhadnúť ako sa telo v danom čase správa. Odporúča sa piť každých 10 minút počas tréningu, aby sa tekutiny dopĺňali pravidelne. Doplnenie tekutín v jednej dávke, napríklad 0,5 l vody po tréningu  môže viesť zaťaženiu obličiek a nevoľnosti.

  • Dr.Max SteviMax

   1×600 tbl, sladidlo
   5.0
   (6)
   Stéviové sladidlo je vhodné ako náhrada cukru.
  • GlucosePro

   1×250 ml, glukózový nápoj
   Nápoj pre jednoduchý tolerančný test. Jednoduché a pohodlné riešenie pri podozrení na diabetes mellitus, gestačný diabetes alebo pri poruche glukózovej tolerancie.
  • Wellion TEKUTÝ CUKOR 1SHOT

   1×15 g, tekutý cukor
   Wellion tekutý cukor 1SHOT s vanilkovou príchuťou. Balenie zodpovedá jednej chlebovej jednotke. Balenie vhodné aj pri cestovaní a športovaní.
  • STEVIAR stolové sladidlo

   1×200 ks, sladidlo
   Prírodné sladidlo v tabletách používané ako zdravá náhrada cukru pre diabetikov, pri redukčných diétach alebo pre ľudí, ktorí uznávajú zdravý životný štýl.
  • TEREZIA GLUREGUL

   1×60 cps, výživový doplnok
   Reguláciu cukru v krvi.
  • NATUSWEET STEVIA TABS

   1×300 ks, sladidlo
   Sladidlo prírodného pôvodu s obsahom steviol-glykozidov. Vyrobené z extraktov z rastliny Stevia Rebaudiana.
  • Steviola sladidlo

   1×350 g, sypké sladidlo
   Sypké sladidlo s obsahom Erytritolu a glykozidov steviolu. Erytritol oproti iným cukrovým alkoholom ako sorbitol, maltitol, laktitol a izomalt je obzvlášť vysoko tolerovaný tráviacou sústavou. je použiteľný vo všetkých receptoch ako náhrada cukru 1:1.
  • Steviola Tabs

   1×300 ks, sladidlo
   Doplnok stravy Steviola Stévia 300 tbl. v dávkovači. Bez kalórií a umelých sladidiel! Oslaďte si život sa Steviola - Stévia. Vhodné pre všetkých, ktorí si strážia prísun cukru, diabetikov, celiatikov aj pre redukčné diéty. Chudnúť sa dá aj bez obmedzovania sladkého, vďaka vysokokvalitnému prírodnému produktu z Nemecka. Balenie s dávkovačom je ideálne aj na cesty.
   nordic walking

   Druhy pohybových aktivít

   Každý organizmus je iný a ku každému pacientovi treba pristupovať individuálne, preto určite odporúčame zostavenie tréningového plánu skúseným fyzioterapeutom.

   Za pohybovú aktivitu môžeme považovať aj rýchlu chôdza do práce, chodenie po schodoch či ďalšie bežné veci, ktoré vykonávame počas dňa automaticky. K tomu, aby sme si mohli odsledovať množstvo krokov veľmi dobre poslúži napríklad krokomer. 

   Pravidelným sledovaním krokov si človek môže postupne zvyšovať ciele, napríklad zo 6 000 na 10 000 krokov, čo tiež pozitívne vplýva na celkové zdravie organizmu. Moderným druhom pohybu je rýchla chôdza (nordic wolking), pri tomto športe sú menej zaťažované kĺby, zapája  sa viacero svalových skupín a odľahčia sa dolné končatiny.

   Pri diabete typu 2 bol štúdiami dokázaný pozitívny prínos cvičenia na organizmus. Rôzne štúdie potvrdzujú dôležitosť dlhodobých cvičebných programov na liečbu a prevenciu tejto metabolickej abnormality a komplikácií.

   U  ľudí s diabetom typu 1, ktorý sú pod kontrolou a nemajú žiadne komplikácie, môžu vykonávať rôzne úrovne cvičenia vrátane voľnočasových aktivít, rekreačného športu a konkurencieschopného profesionálneho výkonu.

   Na záver môžeme konštatovať, že cvičenie je aj pre diabetikov jednoznačne prínosom. Dochádza k zlepšovaniu rizikových faktorov prítomných pri ateroskleróze, cvičenie môže znížiť krvný tlak a zlepšiť kardiovaskulárne ochorenia. Je však veľmi dôležité vykonávať športové aktivity pod dohľadom skúseného odborníka a dobre poznať svoju chorobu a signály vlastného telo.

   • INFOBLOK

    Metabolická kontrola pred cvičením:
   • vyhnúť sa cvičeniu, ak hladiny glukózy sú väčšie než 250 mg/dl
    prijať sacharidy ak je glukóza nižšia ako 100 mg/dl
    Monitorovanie krvného cukru pred a po cvičení:
   • zistiť kedy sú potrebné zmeny inzulínu alebo potravy
    naučiť sa svoju glykemickú reakciu na rôzne druhy cvičenia
    Jedlo:
   • potraviny na báze sacharidov by mali byť prijaté počas a po cvičení, aby sa zabránilo hypoglykémii

   • Wellion TEKUTÝ CUKOR 1SHOT

    1×15 g, tekutý cukor
    Wellion tekutý cukor 1SHOT s vanilkovou príchuťou. Balenie zodpovedá jednej chlebovej jednotke. Balenie vhodné aj pri cestovaní a športovaní.
   • topnatur ZMES NA PEČENIE LOW CARB

    1×250 g, bezgluténová, s obsahom vlákniny
    Univerzální instantní směs na pečení s xylitolem. Bezlepková směs splňující podmínky LOW CARB stravování.
   • TEREZIA GLUREGUL

    1×60 cps, výživový doplnok
    Reguláciu cukru v krvi.
   • WALMARK Dialevel

    1×60 tbl, pre diabetikov
    Vysoko kvalitné zloženie s unikátnou kombináciou extraktu zo škorice a chrómu pre zdravú hladinu cukru v krvi, obohatené o kyselinu alfa-lipoovú.
   • GLUCOBOOSTER

    1×40 g, glukózový gél
    GlucoBooster je nový glukózový gél vyvinutý na korekciu hypoglykémie, t. j. nízkej hladiny cukru.

    Ďalšie články k téme Rada z lekárne: Šport má veľký prínos aj pre diabetika

    O autorovi
    PharmDr. Martina Pardusová
    PharmDr. Martina Pardusová
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    PharmDr. Martina Pardusová
    PharmDr. Martina Pardusová
    Čítať viac od autora