Rada z lekárne: Šport má veľký prínos aj pre diabetika

12. 10. 2020 · PharmDr. Martina Pardusová · 7 minút na prečítanie
 • cvičenie pri diabete
 • hypoglykémia
 • šport a diabetes

 

 

V súčasnosti je farmakoterapia diabetu na takej vysokej úrovni, že pri správnom dodržiavaní všetkých odporúčaní sa môžu aj diabetici pokojne venovať športu a formovaniu svalovej hmoty. Aj v tomto prípade platí, že má šport pozitívne účinky, na srdce, cievy aj udržiavanie telesnej hmotnosti. A samozrejme aj dobrý pocit po cvičení, ktorý spôsobujú vyplavené hormóny šťastia. Predtým, ako sa pustíte do nejakej intenzívnejšej fyzickej aktivity, je veľmi dôležité skonzultovať váš zdravotný stav s odborníkom. Viete na čo všetko je potrebné pri cvičení dbať?

 

 

Diabetes je ochorenie veľmi dobre kompenzované farmakologickou liečbou. No okrem farmakologickej liečby, ktorá je v dnešnej dobe na vysokej úrovni existuje aj nefarmakologická liečba, ktorú nazývame aj režimovým opatrením. Tieto režimové opatrenia zahŕňajú vhodnú pohybovú aktivitu a diétu. Pod pojmom vhodná pohybová aktivita, rozumieme aktivitu šitú na mieru pre každého pacienta osobitne. Každý človek má inú stavbu tela a je veľmi časté, že okrem diabetu môžu byť pridružené aj iné ochorenia a to všetko  treba pri cvičení brať do úvahy .

Pred každou pohybovou aktivitou by mal byť pacient zdravotne, fyzicky a aj kondične vyhodnotený. Pred cvičením je dôležité, aby pacient s cukrovkou absolvoval vyšetrenia, pri ktorých sa potvrdia alebo vylúčia komplikácie, ktoré môžu nastať pri cvičení. Toto umožní pripraviť návrh šitý na mieru konkrétneho človeka. Starostlivá anamnéza a fyzikálne vyšetrenie by sa mali sústrediť na príznaky a prejavy ochorenia postihujúce srdce a krvné cievy, oči, obličky a nervový systém. Najideálnejšie je vyhľadať skúseného fyzioterapeuta, ktorý vie poradiť a naučiť ako sa správne hýbať.

Čo sa s telom deje pri pohybe?


Glukóza je zdrojom energie, ktorý sa  pri pohybe  uvoľňuje vo zvýšenej miere zo svalov. Keďže sa počas cvičenia spaľuje vo zvýšenej miere, je potrebné menšie množstvo inzulínu, aby glykémia príliš neklesla. Pri nižšej hladine inzulínu sa vo zvýšenej miere glukóza uvoľňuje zo zásob v pečeni a vo svaloch. Počas cvičenia sa môže zvýšiť telesná spotreba kyslíka až dvadsať násobne, na čo treba prihliadať, najmä ak sú pridružené iné ochorenia ako napríklad ochorenia srdca či ciev.

 

Príprava pred cvičením


Diabetes má negatívny vplyv na kĺby, svaly, kosti a väzy, preto je u diabetikov potrebné byť obozretný pri každom druhu cvičenia a nechať si vždy poradiť odborníkom, aký druh športu je možné vykonávať. Cvičenie by malo začínať „warm up“ fázou, ktorá pozostáva z 5-10 minútového kardia na nízkej úrovni. Je to fáza, kedy dochádza k správnej príprave kostrových svalov, srdca, pľúc na postupné zvyšovanie intenzity cvičenia. Svaly by mali byť správne pripravené na fyzickú aktivitu. Po cvičení nasleduje cool-up fáza, ktorá pozostáva z 5 -10 minútového odpočinku, kedy dochádza k regenerácii svalov. Môže to byť istá forma strečingu, alebo si pacient môže len tak ľahnúť na podložku, prikryť sa dekou a chvíľku oddychovať.

Správna obuv je základom každej pohybovej aktivity. Je dôležité zabezpečiť si správnu obuv, v ktorej sa nohy budú cítiť komfortne. V súčasnosti existuje široká ponuka obuvi a  športových vložiek do topánok, pri ktorých sú menej zaťažované kĺby. Dôležité však je, aby daná obuv nespôsobovala na nohách pľuzgiere alebo odreniny. Zdanlivo neškodné pľuzgiere a odreniny môžu znamenať pre diabetika komplikácie z dôvodu ťažšieho hojenia rán.

Kedy cvičiť?


Správna doba na cvičenie reálne neexistuje. Niekomu vyhovuje cvičiť ráno, inému zase večer. Závisí to od celkového denného režimu. Dôležité je cvičiť 30 minút pred jedlom a jesť aspoň 30 minút po cvičení. Najlepšie je začať s tréningom na úrovni glykémie 5,5 – 8 mmol/l, neodporúča sa cvičiť v čase najvyššieho pôsobenia inzulínu, kedy hrozí riziko hypoglykémie, čo je veľmi vážny zdravotný stav.  

Je vhodné zvoliť si tréning vždy v rovnakú hodinu, kedy už pacient dokáže odhadnúť ako sa telo v danom čase správa. Odporúča sa piť každých 10 minút počas tréningu, aby sa tekutiny dopĺňali pravidelne. Doplnenie tekutín v jednej dávke, napríklad 0,5 l vody po tréningu  môže viesť zaťaženiu obličiek a nevoľnosti.

nordic walking

Druhy pohybových aktivít


Každý organizmus je iný a ku každému pacientovi treba pristupovať individuálne, preto určite odporúčame zostavenie tréningového plánu skúseným fyzioterapeutom.

Za pohybovú aktivitu môžeme považovať aj rýchlu chôdza do práce, chodenie po schodoch či ďalšie bežné veci, ktoré vykonávame počas dňa automaticky. K tomu, aby sme si mohli odsledovať množstvo krokov veľmi dobre poslúži napríklad krokomer. Pravidelným sledovaním krokov si človek môže postupne zvyšovať ciele, napríklad zo 6 000 na 10 000 krokov, čo tiež pozitívne vplýva na celkové zdravie organizmu. Moderným druhom pohybu je rýchla chôdza (nordic wolking), pri tomto športe sú menej zaťažované kĺby, zapája  sa viacero svalových skupín a odľahčia sa dolné končatiny.

Pri diabete typu 2 bol štúdiami dokázaný pozitívny prínos cvičenia na organizmus. Rôzne štúdie potvrdzujú dôležitosť dlhodobých cvičebných programov na liečbu a prevenciu tejto metabolickej abnormality a komplikácií.

U  ľudí s diabetom typu 1, ktorý sú pod kontrolou a nemajú žiadne komplikácie, môžu vykonávať rôzne úrovne cvičenia vrátane voľnočasových aktivít, rekreačného športu a konkurencieschopného profesionálneho výkonu.

Na záver môžeme konštatovať, že cvičenie je aj pre diabetikov jednoznačne prínosom. Dochádza k zlepšovaniu rizikových faktorov prítomných pri ateroskleróze, cvičenie môže znížiť krvný tlak a zlepšiť kardiovaskulárne ochorenia. Je však veľmi dôležité vykonávať športové aktivity pod dohľadom skúseného odborníka a dobre poznať svoju chorobu a signály vlastného telo.

 • INFOBLOK

  Metabolická kontrola pred cvičením:
 • vyhnúť sa cvičeniu, ak hladiny glukózy sú väčšie než 250 mg/dl
  prijať sacharidy ak je glukóza nižšia ako 100 mg/dl
  Monitorovanie krvného cukru pred a po cvičení:
 • zistiť kedy sú potrebné zmeny inzulínu alebo potravy
  naučiť sa svoju glykemickú reakciu na rôzne druhy cvičenia
  Jedlo:
 • potraviny na báze sacharidov by mali byť prijaté počas a po cvičení, aby sa zabránilo hypoglykémii

1×15 g, tekutý cukor
Wellion tekutý cukor 1SHOT s vanilkovou príchuťou. Balenie zodpovedá jednej chlebovej jednotke. Balenie vhodné aj pri cestovaní a športovaní.
1×60 tbl, pre diabetikov
Vysoko kvalitné zloženie s unikátnou kombináciou extraktu zo škorice a chrómu pre zdravú hladinu cukru v krvi, obohatené o kyselinu alfa-lipoovú.
1×250 g, bezgluténová, s obsahom vlákniny
Univerzální instantní směs na pečení s xylitolem. Bezlepková směs splňující podmínky LOW CARB stravování.
1×180 g, protein
HRACHOVO-RÝŽOVÝ PROTEÍN je prípravok, ktorý zvyšuje percento bielkovín v jedle, čo tiež znižuje množstvo múky a cukru a v niektorých prípadoch ho dokonca nahrádza. Je vhodný na prípravu koktailov, ovocných smoothies alebo tiež na prípravu slaných alebo sladkých jedál.
1×40 g, glukózový gél
GlucoBooster je nový glukózový gél vyvinutý na korekciu hypoglykémie, t. j. nízkej hladiny cukru.
1×60 ks, výživový doplnok
Doplnok výživy vhodný pre diabetikov. Obsahuje chróm, škoricu a kyselinu alfa-lipoovú. Škorica a chróm pomáhajú udržiavať správnu hladinu cukru v krvi.

Ďalšie články k téme Rada z lekárne: Šport má veľký prínos aj pre diabetika

 • Chudnutie pri diabete ľahko a bezpečne

  Chudnutie pri diabete ľahko a bezpečne

  · 8 minút na prečítanie
  • cukrovka
  • chudnutie
  • šport a diabetes
  • cvičenie pri diabete
  • zdravé stravovanie
  Ako ísť na chudnutie pri diabete správne? Zvyšovanie telesnej hmotnosti jednoznačne vedie k zhoršeniu priebehu cukrovky, a tak je v liečbe diabetu nutné usilovať redukciu hmotnosti.
 • 7 dôležitých rád pre diabetika-začiatočníka

  7 dôležitých rád pre diabetika-začiatočníka

  · 7 minút na prečítanie
  • diabetes
  • cukrovka
  • hypoglykémia
  • život diabetika
  • hladina glukózy
  Keď človeku diagnostikujú cukrovku, je normálne, že má obavy, avšak so správne liečenou cukrovkou sa dá viesť plnohodnotný život.
 • Tipy pre bezpečnú jazdu s diabetikom za volantom

  Tipy pre bezpečnú jazdu s diabetikom za volantom

  · 7 minút na prečítanie
  • diabetes
  • hladina glukózy
  • život diabetika
  • hypoglykémia
  Jazdu za volantom sa nevypláca podceňovať zvlášť, ak sa liečite na diabetes. Chránite tak seba i ostatných účastníkov cestnej premávky. 
PharmDr. Martina Pardusová