Diabetik ako člen rodiny

23. 8. 2021 · 5 minút na prečítanie

Je možné, že cukrovka sa dedí, alebo naopak, že sa v rodine nevyskytuje. V niektorých prípadoch sa cukrovka prejavuje v každej generácii, zatiaľ čo iné rodiny môžu byť od nej oslobodené.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Diabetik ako člen rodiny

Dedí sa cukrovka, alebo nededí? V niektorých rodinách sa cukrovka prejaví dokonca v každej generácii. Počet členov rodiny s cukrovkou narastá, ochorenie sa u nich objavuje v čoraz nižšom veku. Na chorobu rezignujú a berú ju ako nechcené dedičstvo, ktoré v podstate očakávali.

Pravdou je, že dedičnosť existuje a členovia diabetických  rodín skutočne musia počítať s vyššou pravdepodobnosťou vzniku ochorenia. Svoju úlohu však zohrávajú aj stravovacie zvyklosti a životný štýl rodiny.

Štafeta „výbornej kuchárky“  sa prenáša z generácie na generáciu, deti sú najskôr bacuľaté, neskôr majú nadváhu, v dospelosti sú už obézne a majú „našliapnuté" na diabetes 2. typu. S rastúcou hmotnosťou ubúda prirodzený pohyb. Vzrastá počet fastfoodov, supermarkety ponúkajú sladšie a tučnejšie potraviny, a tak sa „rodina diabetikov“  rozrastá.

Riešením je zmeniť životný štýl pacienta s diabetom i celej rodiny, zaradiť do denného rozvrhu fyzickú aktivitu, strážiť si hmotnosť a variť chutne, no podľa zásad zdravej výživy. Len tak sa dá vzniku diabetu 2. typu zabrániť, alebo aspoň oddialiť jeho nástup. Zmeny v živote sa nerobia jednoducho, ak však diabetika podporí celá rodina, budú nad cukrovkou víťaziť spoločne. Navyše, strava diabetika nie je žiadna diéta, netreba pre neho variť špeciálne jedlá, naopak, to, čo je dobré a zdravé pre diabetika, je zdravé aj pre celú rodinu. K zdravému životnému štýlu rodiny diabetika patria aj pravidelné preventívne prehliadky a pozitívny prístup k životu.

Minimum, ktoré by mali vedieť rodičia diabetika

Deti s cukrovkou by mali žiť úplne rovnako ako ich rovesníci. Prvou reakciou rodičov je zvyčajne šok, strach o dieťa a obava, že v ich živote sa všetko zmení, čo nie je nutné. Dôležitá je disciplína, dodržiavať denný režim a zapojiť samotné dieťa do zvládania diagnózy.

Rodič by sa mal naučiť, čo jeho dieťa s diabetom potrebuje:

  • čo je to pravidelný stravovací a inzulínový režim
  • čo definitívne odstrániť z jedálnička a čím ho naopak obohatiť, čo v stravovaní vylepšiť.

Keď má rodič dostatok vedomostí o cukrovke, dokáže pochopiť nielen chorobu, ale aj reakcie tela dieťaťa na jej príznaky. Rodičia by sa mali snažiť zvládnuť vlastnú úzkosť a obavy, aby ich zbytočne neprenášali na syna či dcéru.

Dieťaťu by mali vysvetliť primerane jeho veku:

  • závažnosť tejto choroby
  • poučiť ho, čo môže, čo musí a čo nemôže
  • do akej miery to ovplyvní jeho doterajší život
  • povzbudiť ho, aby malo istotu, že nie je na chorobu samé.

Rodičia s dieťaťom, samozrejme, nemôžu tráviť všetok čas, preto sa postupne aj dieťa musí naučiť počítať sacharidové jednotky, používať glukomer a aplikovať inzulín. S praxou sa tieto zručnosti stávajú rutinou najskôr pre rodičov, potom aj pre dieťa. Pomocou glukomeru si dieťa môže odmerať hladinu cukru v krvi, ak je podozrenie, že klesá. Musí si samé vedieť aj pomôcť, aby dokázalo predísť hypoglykémii. Vždy by malo mať so sebou prvú pomoc v podobe malého džúsu, cukru alebo hroznového cukru. Tieto cukry sa v tele rýchlo premenia na glukózu a pomôžu dieťaťu zvládnuť hypoglykémiu.

Môže cukrovka ohroziť partnerský vzťah?

Ak si vyberiete pre život starostlivého partnera, ktorý sa o vás zaujíma, bude tak robiť aj potom, ako vám diagnostikujú diabetes. Opačným príkladom je nevšímavý partner, bez záujmu o pocity a potreby druhých. Ten sa zrejme nebude zaujímať o partnera s diabetom ani vtedy, keď mu bude zle. Niektorí partneri diabetikov dávajú najavo svoje obavy a hovoria o nich, iní nie. Mnohí partneri majú o diabetika strach, vnímajú ako riziko, keď sa o seba nedostatočne stará, majú obavy z hroziacich komplikácií. Stáva sa však aj to, že niektorí partneri ako ohrozenie vzťahu vnímajú skutočnosť, že diabetik chce chudnúť a náhle meniť životný štýl.

 

Partner diabetik

Diabetes, samozrejme, ovplyvňuje každodenný spoločný život. Partneri, ktorým na vzťahu záleží, sa dokážu vzájomne prispôsobiť v plánovaní aktivít, v športe, v sexe. Diabetici sa sťažujú, že ich partneri občas nechápu. Človeku, ktorý nikdy nezažil hypoglykémiu, len ťažko vysvetlia, že je nutné odložiť odchod z domu na plánovanú akciu, pretože diabetik musí riešiť akútny zdravotný problém. Ťažkou skúškou vzťahu býva aj meranie glykémie pred sexom a riešenie prípadnej hypoglykémie po ňom. Partner nie vždy dokáže rozoznať, kedy diabetik potrebuje pomoc a kedy si dokáže pomôcť sám. Najmä ženy diabetičky nie sú zvyknuté žiadať o pomoc, chcú dokázať, že všetko zvládnu samé. Na druhej strane, chorý človek niekedy využíva diabetes ako zbraň voči partnerovi, či ako prostriedok na jeho pripútanie.

Komunikujte! Komunikujte!

Podobným nedorozumeniam a problémom môžete predchádzať jedine otvorenou komunikáciou vo vzťahu. Diabetik by mal dať partnerovi najavo, akú formu podpory potrebuje, a zároveň oceniť všetko, čo pre neho partner robí. Aby mohli partneri diabetikov podporovať, potrebujú si občas od choroby a kontaktu s ňou odpočinúť, najmä ak už nastúpili komplikácie. Oni sú tí, ktorí sa môžu vzdialiť a nabrať silu, diabetik od choroby odísť nemôže. Partnerom diabetikov treba takýto oddych umožniť, aby boli schopní zvládať starostlivosť o chorého partnera dlhodobo.

A čo sexuálny život?

Diabetes, najmä nedostatočne kompenzovaný, môže byť vážnym ohrozením sexuálneho života partnerov. Poškodenie nervov a ciev má za následok zníženie citlivosti v pohlavných orgánoch. Porucha prekrvenia často spôsobuje poruchy erekcie u mužov a nedostatočnú lubrikáciu či ťažkosti s dosiahnutím orgazmu u žien. Dobrá správa znie, že pacienti s diabetom dobre reagujú na liečbu erektilnej dysfunkcie, nehanbite sa teda vyhľadať pomoc špecialistu. Najlepšie však je, samozrejme, komplikáciám diabetu predchádzať.

Ďalšie články k téme Diabetik ako člen rodiny

O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora