Komplikácie, ktoré si s diabetom možno spájať nebudete

31. 8. 2022 · 3 minúty na prečítanie

Ste diabetik a často sa vám opakujú aftózne zápaly slizníc, nechutenstvo, pálenie záhy či kazí sa vám sexuálny život? Nemuší to byť náhoda!

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Komplikácie, ktoré si s diabetom možno spájať nebudete

Z dlhodobého hľadiska podľa výšky hladiny cukru v krvi rastie riziko ďalších chronických komplikácií diabetu, ktoré si nie vždy prvotne spájame s týmto ochorením.

Problémy s ústnou dutinou a zubami

Ľuďom s cukrovkou hrozí vyššie riziko infekcií a iných vážnych problémov so zubami a ústnou dutinou. Riziko rastie v závislosti od hladiny cukru v krvi. Cukrovka totiž poškodzuje biele krvinky, ktoré potom nedokážu dostatočne chrániť telo pred infekciami. Preto by mali diabetici chodiť na kontroly k zubnému lekárovi častejšie ako zdraví ľudia a mali by viac dbať na ústnu hygienu.

Medzi najčastejšie problémy s ústnou dutinou u diabetikov patrí:

 • sucho v ústach – nekontrolovaná cukrovka znižuje tvorbu slín, čo vedie k bolestivosti, vzniku vredov, infekciám a vzniku zubného kazu;
 • zápal ďasien – okrem poškodzovania bielych krviniek diabetes prináša aj ďalšie komplikácie, ktoré zvyšujú riziko zápalu v ústnej dutine – spôsobuje stenšovanie ciev a tým spomaľuje prúdenie živín do tkanív a rovnako aj odplavovanie odpadových látok;
 • zlé hojenie tkanív v ústach – diabetikom sa pomalšie hoja rany, a to aj po zubárskych procedúrach či chirurgickom zákroku v ústnej dutine, keďže prúdenie krvi na miesto hojenia môže byť narušené;
 • afty – diabetici, ktorí často užívajú antibiotiká kvôli rôznym infekciám, sú zvlášť náchylní na vznik plesňovej infekcie úst a jazyka. Plesniam sa totiž mimoriadne darí kvôli vysokej hladine cukru v slinách u ľudí s nekontrolovaným diabetom;
 • pocit pálenia v ústach a/alebo na jazyku – spôsobuje ho prítomnosť aftózneho zápalu ústnej sliznice.

                                                                                                                   

Gastroparéza alebo ,,ochrnutie“  žalúdka

Gastroparéza je veľmi nepríjemná porucha vyprázdňovania žalúdka. Vzniká ako dôsledok poškodenia nervov, ktoré vedú do žalúdka a prestanú správne fungovať. Žalúdku potom trvá veľmi dlho, kým spracuje svoj obsah, čo navyše komplikuje aj udržiavanie správnych hladín glukózy. Najčastejšou príčinou gastroparézy je práve cukrovka, ktorá spôsobuje až tretinu všetkých prípadov tohto ochorenia. Väčšinou postihuje pacientov s diabetom 1. typu, ktorí trpia cukrovkou aspoň 10 rokov, no môže sa objaviť aj pri cukrovke 2. typu. 

 

Gastroparéza

Príznakmi gastroparézy súvisiacej s diabetom sú:

 • pálenie záhy alebo reflux
 • nevoľnosť
 • zvracanie nestrávenej potravy
 • pocit plnosti aj po zjedení malého množstva potravy
 • zlá kontrola cukru v krvi
 • opuchy brucha
 • nechutenstvo a úbytok hmotnosti

Niekedy pomôže zmena stravovania a existuje aj niekoľko liekov na liečbu gastroparézy. Gastroparéza spolu s diabetom však môžu spôsobiť ďalšie komplikácie. Keď ostáva potrava v žalúdku nestrávená príliš dlho, môže to viesť k rozmnoženiu baktérií, v žalúdku tiež môže vzniknúť z nestrávenej potravy blokáda, ktorá znemožní jej posun do tenkého čreva. Keď sa nakoniec potrava predsa len dostane zo žalúdka ďalej, spôsobí to nárast hladiny cukru v krvi, preto je pre ľudí s gatroparézou veľmi zložité kontrolovať si hladiny glukózy. V závažných prípadoch sa toto ochorenie môže prejavovať aj každodenným zvracaním.

Erektilná dysfunkcia

Nekontrolovaný cukor v krvi a vysoký krvný tlak, ktorým diabetici často trpia, môžu viesť k poškodeniu ciev a nervov v penise, čo prináša vyššie riziko problémov s erekciou či impotencie. Podľa odhadov trpí nejakým stupňom erektilnej dysfunkcie asi 35 – 75 % diabetikov. Tiež sa u nich môžu problémy s erekciou vyvinúť o 10 – 15 rokov skôr, ako u mužov bez diabetu. U niektorých mužov stačí na vyriešenie problému zdravší životný štýl – skoncovať s fajčením, pravidelne cvičiť a znížiť stres. Je dôležité, aby muži o tomto probléme povedali svojmu lekárovi, ktorý im môže odporučiť vhodnú liečbu.

Ďalšie články k téme Komplikácie, ktoré si s diabetom možno spájať nebudete

 • Tlmenie bolesti u diabetických pacientov

  Tlmenie bolesti u diabetických pacientov

  · 5 minút na prečítanie
  Častou komplikáciou neliečeného diabetu je aj poškodenie nervového systému. Je u diabetika možné takémuto osudu predísť, prípadne zmierniť utrpenie, ktoré táto bolesť prináša?
 • Poškodenie nervov alebo tzv. diabetická neuropatia

  Poškodenie nervov alebo tzv. diabetická neuropatia

  · 5 minút na prečítanie
  Viete, čo je diabetická neuropatia a ako sa prejavuje? Spoznajte príznaky, ktoré môžu hovoriť o tejto diagnóze a odhaľte spôsoby, ako ju včas začať liečiť.
 • Chronické komplikácie diabetu a srdcovo-cievne ochorenia

  Chronické komplikácie diabetu a srdcovo-cievne ochorenia

  · 4 minúty na prečítanie
  Neliečený či nedostatočne kompenzovaný diabetes umožňuje rozvoj komplikácií diabetu. Môže spôsopiť aj srdcovo-cievne ochorenie? 
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora