Zmena farby či tvaru nechtov môže veľa prezradiť

15. 6. 2020 · PharmDr. Alena Matulová · 7 minút na prečítanie
  • choroby
  • nechty

 

Často si ani neuvedomujeme, akú dôležitú úlohu zohrávajú naše nechty. Bez nich by boli naše prsty nechránené a ich poranením by sme si mohli spôsobiť veľké bolesti. To, v akom stave sa naše nechty nachádzajú, dotvára celkový dojem, akým pôsobíme na okolie. Práve preto môžu byť niektoré ochorenia nechtov veľmi nepríjemné. S lámajúcimi sa alebo so štiepiacimi sa nechtami sa stretol už pravdepodobne takmer každý. Správnou starostlivosťou o nechty sa väčšina zmien ľahko odstráni, avšak niektoré prejavy ako sfarbenie nechtov či zmeny na povrchu môžu byť prejavom vážnejších orgánových ochorení.

 

FARBA NECHTOV VEĽA NAPOVIE

Napríklad bledé nechty môžu byť niekedy príznakom anémie, srdcového zlyhania, ochorenia pečene či podvýživy. Ak sú nechty väčšinou biele, ale s tmavšími okrajmi, môžu signalizovať problémy s pečeňou, ako je napríklad hepatitída.

Žlté nechty prezrádzajú aj silných fajčiarov. Jednou z príčin žltých nechtov môže byť plesňová infekcia. V zriedkavých prípadoch žlté nechty môžu indikovať závažnejší stav, ako je ochorenie štítnej žľazy, pľúc, cukrovka alebo psoriáza. Nechty s modrastým odtieňom môžu zase znamenať nedostatok kyslíka v organizme. Môže to naznačovať pľúcne ochorenia či ochorenia srdca.


ČO INDIKUJE ZMENA TVARU NECHTOV

Okrem zmeny farby môžeme na nechtoch spozorovať aj zmeny tvaru. Koilonychia je abnormalita nechtov, známa aj ako miskovitý tvar nechtov. Primárne je spôsobená chronickým nedostatkom železa, ktorý môže vyplývať z rôznych príčin, napríklad z podvýživy, z gastrointestinálnej straty krvi, z gastrointestinálnej malignity, z prítomnosti parazitov či celiakie. Ďalšími príčinami koilonychie sú vysoká nadmorská výška, trauma a vystavenie sa chemickým rozpúšťadlám. Dokonca to môže byť aj dedičné ochorenie.

 

Ak je povrch nechtov vlnitý alebo dierkovaný, môže to naznačovať skorý príznak psoriázy alebo zápalovej artritídy. Odfarbenie nechtov je pri tomto ochorení bežné, koža pod nechtom sa môže javiť ako červenkasto-hnedá.

Suché krehké nechty, ktoré často praskajú alebo sa štiepia, sa môžu spájať s ochorením štítnej žľazy. Praskanie alebo štiepenie nechtov v kombinácii so žltkastým odtieňom je pravdepodobne prejavom plesňovej infekcie.

Plesňové ochorenia sa môžu týkať nechtov na nohách, ale aj na rukách. Veľmi náchylní na nechtovú mykózu sú diabetici. Plesňové ochorenia nechtov sa prejavujú zmenou farby nechtov na žltkasto-hnedú alebo na nepriehľadnú, sýtu. Nechty sa vtedy môžu stať krehkými a oddeliť sa od zvyšku.

 

V niektorých prípadoch sa nechty môžu drobiť. Tmavé, vlhké a teplé prostredie v obuvi môže podporiť rast húb a poranenie nechtov vás môže vystaviť riziku plesňovej infekcie. Plesňové nechtové infekcie sa liečia dlhodobo. Lieky aplikované priamo na nechty sú dostupné v každej lekárni. V prípade rozsiahleho postihnutia jedného alebo niekoľkých nechtov na rukách a na nohách je potrebné zvážiť aj dodatočnú perorálnu liečbu, o ktorej rozhodne dermatológ. Existujú prípady, keď sa objavujú tmavé čiary pod nechtami. Tie by sa mali vyšetriť čo najskôr, pretože môžu byť prejavom melanómu, najnebezpečnejšieho typu rakoviny kože.

Ak je koža okolo nechtu začervenaná a okolie je opuchnuté, ide o zápal nechtového lôžka. Môže to byť dôsledok lupusu alebo iného ochorenia spojivového tkaniva. Dôvodom býva aj infekčné ochorenie zvyčajne spôsobené baktériami, parazitickými plesňami alebo kvasinkami. Prejavuje sa bolesťou, opuchom a začervenaním nechtového lôžka a okolitého tkaniva. Najčastejšie vzniká ako následok poranenia nech­tového lôžka, napríklad trieskou.

LIEČBA NECHTOV

Liečba spočíva v užívaní antibiotík, prípadne antimykotík. Nie je to závažné ochorenie. Na liečbu obyčajne stačia lokálne podávané liečivá.
Zanedbanie ochorenia však môže spôsobiť komplikácie, ktoré môžu viesť až k chirurgickému zákroku.
Obhrýzanie nechtov sa netýka len detí, ale veľmi často aj dospelých. Väčšinou je prejavom pretrvávajúcej úzkosti. V lekárňach sú dostupné laky proti obhrýzaniu, ktoré majú nepríjemnú chuť, a tak odrádzajú človeka od ďalšieho obhrýzania. Niektoré dámy si práve preto dávajú umelé nechty, ktoré však môžu viesť k stenčeniu nechtov. Obhrýzanie nechtov nemusí byť ničím iným ako zlým zvykom, v niektorých prípadoch však môže byť prejavom pretrvávajúcej úzkosti, ktorá by mala byť pod kontrolou lekára.

Napriek tomu, že vyššie opísané zmeny na nechtoch môžu byť sprievodným signálom vážnejšej diagnózy, zriedka bývajú prvým príznakom ochorenia. Mnoho abnormalít nechtov je neškodných. Sila a vzhľad nechtov človeka môže naznačovať celkovo dobré zdravie. Avšak nadmerné používanie niektorých výrobkov, nesprávna výživa a mnoho ďalších bežných zvykov môže mať priamy vplyv na ich vitalitu. V prípade dlhodobo pretrvávajúcich zmien je vhodné navštíviť dermatológa. Spôsob, akým človek zaobchádza so svojimi nechtami, však môže tiež priamo ovplyvniť ich kvalitu.

AKO POSILNIŤ NECHTY A UDRŽAŤ ICH ZDRAVÉ

1. Vyvážená a výživná strava, ktorá obsahuje veľa minerálov a vitamínov, môže pomôcť pri riešení mnohých zdravotných ťažkostí.

2. Dostatočný príjem tekutín.

3. Vyhnite sa gélovým alebo akrylovým nechtom, potenciálne riziko je aj UV svetlo, ktoré sa používa na sušenie laku.

4. Vyhnite sa výrobkom na nechty, ktoré obsahujú toxické chemikálie, ako napríklad formaldehyd.

5. Po každom umytí rúk alebo po odstránení laku na nechty používajte hydratačný krém na ruky a na obnovu vlhkosti nechtov.

6. Vyhnite sa nadmernej dezinfekcii rúk prípravkami obsahujúcimi alkohol.

7. Pri používaní čistiacich prostriedkov noste rukavice.

8. Vyvarujte sa nadmerného kontaktu s vodou.

1×60 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok s obsahom 5 miliárd živých mikroorganizmov (6 kmeňov).
60 kapsúl
Výživový doplnok s obsahom vitamínu D3 pre zdravé kosti, svaly a zuby.
1×20 tbl, liek
Obsahuje paracetamol a kofeín, prináša úľavu proti bolesti a horúčke.
30 ml, izotonický nosový sprej
Morská voda je pomôcka, ktorá pomáha pri zápale sliznice nosohltana, paranazálnych dutín alebo pri upchatí nosa.
1×20 ks, vrecká
Horúci zázvorový nápoj s medom.
1×40 tbl, žuvacie tablety
5.0
(2)
Výživový doplnok so štyrmi ovocnými príchuťami obsahujúci vápnik, ktorý prispieva k správnemu fungovaniu tráviacich enzýmov.
1×10 tbl, šumivé tablety
Acetylcystein Dr.Max obsahuje liečivo acetylcysteín, mukolyticky aktívnu látku, ktorá riedi hustý hlien v dýchacích cestách.

Ďalšie články k téme Zmena farby či tvaru nechtov môže veľa prezradiť

PharmDr. Alena Matulová