Začali ste sa hýbať? Pozor na tieto chyby!

21. 5. 2020 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 6 minút na prečítanie
  • cvičenie
  • cviky
  • online tréningy
  • šport

Pohyb je pre naše telo nesmierne dôležitý. A tým nemyslíme výlučne naháňanie sa za plochým bruchom či veľkými svalmi – vašej kondícii a imunite oveľa viac pristane prirodzený každodenný výdaj energie, pri ktorom sa mierne zadýchate a aktivizujete činnosť veľkých i malých svalových skupín. Ak sa cítite unavene, bolí vás chrbát alebo vám nefunguje trávenie, je najvyšší čas pustiť sa do cvičenia. Najprv si však preverte, na akej úrovni je vaša kondícia a ktorý druh tréningu vám sadne. Ak to preženiete, bude vaša snaha kontraproduktívna a okrem hrozby úrazu či zranenia si môžete dokonca oslabiť imunitu až na niekoľko hodín!

Z EXTRÉMU DO EXTRÉMU
Vedeli ste, že príliš mnoho intenzívneho pohybu vám môže uškodiť? Podľa odborníkov, pre udržanie zdravia by sme v tomto neľahkom období mali cvičiť skôr rekreačne, než trhať osobné rekordy. Každodenný tréning, ktorý vykonávate viac ako hodinu pri vyše 80% tepovej frekvencii, dokáže vašu obranyschopnosť vyradiť z činnosti aj na pol dňa. Tento jav sa nazýva imunisupresívne okno, počas ktorého ste náchylnejší na infekcie horných dýchacích ciest, vírusové i parazitárne ochorenia. A to aj v prípade, že patríte medzi dlhoročných športovcov.

Pokiaľ ste doposiaľ trávili osem až desať hodín denne za počítačom a pohybu sa venovali skôr náhodne než cielene, v žiadnom prípade sa nepúšťajte do cvičenia bezhlavo. To, čo vaše telo zvládlo pred desiatimi rokmi, ho dnes dokáže nadlho vyradiť z činnosti. Navyše, ak sa na vás nalepilo nejaké to kilečko navyše, pocítia to predovšetkým vaše kĺby. Začnite preto pomaly – 3x do týždňa sa venujte primeranej telesnej činnosti, postupne ju môžete doplniť prechádzkami. Nezabudnite na kvalitný spánok, pestrú stravu a dobré je tiež zvýšiť príjem kolagénu, ktorý vaše telo v určitom veku nedokáže vytvoriť samé.

DOMÁCE ÚRAZY
S prvým bodom úzko súvisí nasledujúca zásada. „Pomaly ďalej zájdeš“ platí aj pri naháňaní sa za stratenou kondíciou. Začínať s crossfitom či vysoko intenzívnym tréningom, bez podpory skúseného trénera, nemusí byť ten najlepší nápad. Skúsení športovci dobre poznajú riziko pretrénovania, kedy sa najčastejšie prihodí nepríjemné zranenie či úraz. Preto nepodliehajte módnym vlnám či výzvam na internete a zabudnite na stojky či vyskakovanie na stoličku. Ocenia to iste aj vaši susedia...

DLHODOBÉ CIELE
Je dokázané, že už tri týždne nečinnosti dokážu človeka pripraviť o nemalú časť svalovej hmoty. Minimálne rovnako dlhý čas trvá, než sa vaša kondícia znovu vráti do starých koľají. Nech si zvolíte akýkoľvek tréning, nemusíte ísť hneď na maximum, ba ani používať cvičebné pomôcky okrem vlastnej telesnej váhy. Keď pocítite, že vám cvičenie nerobí žiaden problém, pridajte na intenzite alebo sa zamerajte na zdokonalenie techniky. Nepreceňujte svoje sily hneď na úvod, radšej myslite na dlhodobé ciele a tomu prispôsobte aj svoj pohyb.

120 kapsúl
Spaľovač tukov Night Burn je zmes 5 účinných látok vo forme nočného spaľovača. Ide o Acetyl L-karnitín, CLA, malinový extrakt so 4 % ketónov, L-tryptofán a výťažok z čierneho korenia BioPerine®. Neobsahuje však žiadny kofeín ani stimulanty, a preto nijako neovplyvní kvalitu či dĺžku vášho spánku. Čo je ale ešte lepšie, môžete ho užívať pred spaním, a tak naštartuje spaľovanie tukov, kým budete sladko spať.
1000 ml zelený čaj s limetkou
ReHydrate je športový hypotonický nápoj s vitamínmi, minerálmi a aminokyselinami, ktorý vás nabije energiou na náročný tréning. Doplní nevyhnutné látky pre udržanie výkonnosti, znižuje riziko svalovej horúčky a podporuje aj regeneráciu. Z koncentrátu ReHydrate pripravíte až 65 l chutného nápoja.
20×1 g, čaj
Vrecko zbavené vrchného papierového obalu sa zaleje 1/4 l vriacej vody, nechá sa 15 minút vylúhovať. Čaj sa pripravuje vždy čerstvý, bezprostredne pred použitím.
2×60 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok s obsahom hlivy ustricovej a laktobacilov. Napomáha posilňovať imunitný systém. Má antioxidačný účinok, zlepšuje vitalitu.
1×120 cps, spaľovač tukov
Spaľovač tukov Beast Burn je špeciálne vyvinutý pre ženy, ktoré túžia spáliť nadbytočné kalórie efektívne a dlhodobo.
1×100g
Od každého trochu? Zmes orechov je ideálna pre tých, ktorí sa nemôžu rozhodnúť aké orechy a ako väčší príjem vitamínov naraz.
1×100 g, nápoj
Matcha Tea Premium Allnature je tmavo zelený prášok exkluzívnej kvality získaný z pomletých čajových lístkov Tencha, z ktorého sa pripravuje pri čajovom obrade Cha-no-yu vynikajúci nápoj.
1×200g
Vďaka ľanovému semienku ozdravíte svoje telo a ešte si pochutnáte.

Nie každému vyhovuje cvičenie doma v obývačke. S pribúdajúcim slnečným počasím vás to prirodzene stále intenzívnejšie ťahá von, na čerstvý vzduch. Koniec koncov, práve športovanie pod holým nebom odporúčajú odborníci ako to najlepšie, čo môžete pre svoje telo urobiť. Výber je skutočne široký, od bicyklovania, tenisu, golfu, turistiky až po klasický beh.

Oblečenie po príchode domov hoďte rovno do práčky a nezabudnite si očistiť aj obuv a športové hodinky, prilbu či okuliare.  Aby vás slnko neprekvapilo, majte so sebou aj zásobu tekutín a pokožku chráňte kvalitným opaľovacím prípravkom.

PRIRODZENÝ POHYB
Ďalším spôsobom, ako zvýšiť svoju kondíciou a zároveň si dopriať trochu slnečného vitamínu D, je zaradiť pravidelné prechádzky a výlety do vašej bežnej rutiny. Vedeli ste, že prechádzka lesom vás dokáže zbaviť nahromadeného stresu a postará sa aj o váš kvalitný spánok? Navyše, chôdza nepozná takmer žiadne zdravotné či vekové obmedzenie. Stačí si vo svojom okolí nájsť pekné, málo frekventované miesto, kam sa môžete „zašiť“ na niekoľko hodín – či už s deťmi, so psom alebo len tak, sami so sebou. Nachodené kilometre vás pohladia nielen na tele, ale i na duši.

ONLINE TRÉNERI
Nájsť správnu motiváciu, čas i techniku cvikov na doma chce prax a poriadnu sebadisciplínu. Internet našťastie v týchto dňoch ponúka širokú ponuku rôznorodých tréningov pre všetkých, čo sa chcú a potrebujú hýbať. Pokiaľ ste sa udržiavali v akej - takej forme a hľadáte veľmi aktívnu formu cvičenia, poteší vás Jany Landl. Jeho hodiny nenechajú žiadne tričko suché a vďaka dynamickej hudbe vás dokáže vybudiť k skvelým výkonom. Jany sa tiež venuje deťom, takže ak vašim ratolestiam chýba pohyb a telesná, určite sa ich potešíte hodinkou venovanou práve im. Cvičenie pre celú rodinu, začiatočníkov i pokročilých, ponúka obľúbený televízny tréner Maroš Molnár. Videá nájdete zdarma na jeho Facebookovom profile.

Perfektné cviky na spevnenie ženských partií s podrobným vysvetlením prináša na svojom kanáli fitneska Zora Czoborová. Využíva na to svoje DVD, ktoré upravuje na mieru tak, aby ste ich zvládli odcvičiť aj doma. Svalovica je zaručená, a to aj na svaloch, o ktorých ste si mysleli, že ich dávno nemáte. Pre staršiu generáciu je zase určený projekt Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorá spustila online tréningy pre seniorov pod vedením profesionálnych trénerov. Vedci upozorňujú, že fyzická zdatnosť a silná imunita sú v čase pandémie nesmierne dôležité najmä pre ľudí vo vyššom veku. Nájdete ich tu https://www.facebook.com/bmcsav/.

1×1 ks, vak
Štýlový vak na plávanie a potreby na cvičenie z recyklovaných PET fliaš so vzorom veľrýb v bledomodrej farbe Whale Blue Fog.
Podložka na cvičenie Yoga Mat s protišmykovým povrchom z oboch strán, ktorý je ideálny na jógu, pilates, alebo iné naťahovacie a posilňovacie cvičenia. Rada vás bude sprevádzať pri zlepšovaní vašej flexibility, stability, ale aj pri posilňovaní, tvarovaní postavy a relaxácii. Ponúka komfort a pohodlie v každej polohe.
1×1 set
Špeciálna plastová tlaku odolná fľaša na sódovú vodu. Objem 0,9 litra. Plastové dno a uzáver. Sada 2 kusov.
1×260 ml, fľaša
Konečne bezpečná fľaša vyrobená 100% bez plastových častí. S Pura fľašami si môžete byť istí, že sa do nápoja vnútri neuvoľňujú žiadne škodlivé látky a toxíny, ani príchute a pachy ako je tomu u plastových fliaš alebo fliaš s plastovými vrchnákmi. Na ničom nezáleží viac ako na zdraví Vašich detí a Vás.
1×250 ml, kyslíková voda
Nízko mineralizovaná voda a vysoko koncentrovaný kyslík.
14 ks
5.0
(3)
Hroznový cukor s horčíkom a vitamínom B6 s príchuťou bieleho hrozna.
1×700 g, kĺbová výživa
Ide o dobre známy Alavis Triple Blend Extra silný ktorý bol určený pre kone, no táto verzia MAXIMA je určená pre ľudí na kĺby, šľachy a väzivá.

Ďalšie články k téme Začali ste sa hýbať? Pozor na tieto chyby!