Triky, ktoré pomôžu v boji s nadbytočnými kilami

3. 1. 2022 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 6 minút na prečítanie
 • chudnutie
 • tipy
 • stravovanie
 • zdravá strava
 • zdravé stravovanie
Cestu za štíhlou línou si môžete uľahčiť

Ak ste sa v novom roku rozhodli schudnúť, máme pre vás dobré správy. Zabudnite na prísne diéty a radšej si osvojte „štíhle“ triky, ktoré naozaj fungujú.

Trápia vás kilá navyše? Skôr, než sa pustíte do ich zhadzovania, venujte pár minút tomuto článku. Dozviete sa, že namiesto hladovania možno stačí pridať do stravy viac bielkovín, že čokoláda hnev a smútok nevyrieši a tiež, že dosiahnuť vysnívanú váhu sa dá v každom veku. Keď na to pôjdete správne...

Majte sladké pod kontrolou

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo väčšina diét končí jojo efektom? Vystresované a vyhladované telo začne zo všetkých síl bojovať o energiu a vy máte odrazu neovládateľné chute na čokoládu, keksíky, chlieb alebo pizzu, ktoré sú jednoducho v danej chvíli tým najrýchlejším riešením.

Našťastie, funguje aj opačný vzorec. Pokiaľ máte v strave dostatočné množstvo bielkovín, ktoré telo trávi omnoho dlhšie než sacharidy, túžba po sladkom pomaly mizne.

Podľa odborníkov sú bielkoviny doslova eso v rukáve v boji proti chúťkam. Podporujú chudnutie zvýšením energetického výdaju v pokoji i spánku, predlžujú pocit sýtosti a potláčajú potrebu maškrtiť.

Sladkosť plnú cukrov a tukov nahraďte potravinou s vysokým obsahom bielkovín (proteínov). Môžete siahnuť po hrsti plnej orechov alebo kúsku tvrdého syra.

Ak chcete mať istotu, že budete v rámci svojho jedálnička prijímať dostatok proteínov, vyskúšajte jedno jedlo nahradiť proteínovým nápojom alebo tyčinkou. Okrem toho, že skvele chutia, vám pomôžu rýchlo doplniť živiny bez zbytočného tuku či zaťaženia žalúdka.

Bielkoviny sú váš najlepší priateľ, keď vás chytí chuť na sladké

Hladné emócie

V prípade, že siahate po jedle vždy, keď ste smutná alebo nahnevaná, prípadne sa ním chcete odmeniť, môže ísť o emocionálne prejedanie. Tento nezdravý návyk, ktorý často sabotuje akúkoľvek snahu o chudnutie, si budujeme už od detstva.

Sladkosť za odmenu po zjedenom obede či ako náplasť na boľavé koleno však môže v dospelom veku viesť k problémom s nadváhou. Podľa vedcov zo Sheffieldskej univerzity sa neovládateľné chute na jedlo týkajú až 90 % dospelej populácie.

Emócie môžu vašu snahu o chudnutie zničiť. Naučte sa s nimi pracovať efektívne.

Na rozdiel od fyziologického hladu, ktorý prichádza postupne, ten emočný sa objavuje nečakane a vedie k bezmyšlienkovitému hltaniu všetkého, čo vám príde pod ruku. Keďže to väčšinou nie je zelenina alebo ovocie, následkom záchvatového prejedania podľa portálu lekar.sk bývajú poruchy metabolizmu, obezita, diabetes či zvýšenie hladiny cholesterolu.

Preto skôr, než sa pustíte do plnenia novoročných predsavzatí, nadobudnite kontrolu nad svojimi stravovacími návykmi.

Najčastejším spúšťačom prejedania je stres alebo nuda. Na obe funguje, ak sa začnete venovať činnosti, ktorá sa stane vašim koníčkom. Môže to byť pohybová aktivita, kurz maľovania alebo čokoľvek, čo odoženie nástojčivé myšlienky na jedlo.

Pokiaľ máte pocit, že emočný hlad sami nezvládate, nehanbite sa obrátiť na psychológa alebo nutričného poradcu.

Chudnutie po menopauze

V období prechodu dochádza k množstvu hormonálnych, zdravotných i duševných zmien. Telo prirodzene znižuje tvorbu estrogénu, ktorý okrem iného napomáha regulovať hladinu cholesterolu v ženskom tele. Spolu s pribúdajúcimi rokmi máme tendenciu menej sa hýbať, čo býva častým spúšťačom priberania na váhe.

Niektorým zmenám sa nevyhnete, no udržať si zdravú váhu, prípadne dostať sa do formy aj v období menopauzy, nie je nemožné. Hoci to pôjde o čosi pomalšie, zmeny sa zaručene dostavia. Myslite na to, že neustále zmenšovanie porcií, odopieranie si „zakázaných“ potravín či neprimerané cvičenie vás skôr oberie o energiu, než o potrebné kilá. Pokiaľ chcete naozaj schudnúť, choďte na to múdro:

 • Nejedzte menej, ale zdravšie. Zabudnite na polotovary a doprajte si vyváženú domácu stravu s dostatočným množstvom ovocia, zeleniny a bielkovín, s ktorých nedostatkom zvyknú najčastejšie bojovať práve ženy.
 • Pokiaľ vás trápi zadržiavanie vody v tele, obmedzte v strave soľ. Tá je často ukrytá aj v potravinách, o ktorých by ste to nepovedali, preto sledujte údaje na obaloch. Účinným riešením pre opuchnuté a ťažké nohy je prípravok FORFEMINA SLIM, ktorý okrem iného prispieva ku kontrole telesnej hmotnosti.
Chudnutie po menopauze má svoje špecifiká
 • Veľa žien nedodržiava pitný režim zo strachu z únikov moču, ktoré sa vo vyššom veku zvyknú objavovať v dôsledku inkontinencie. Riešením je posilniť svalstvo panvového dna, nie prestať piť.
 • Bez pohybu to nepôjde. Pravidelné cvičenie vám pomáha udržiavať si v tele dostatočné množstvo aktívneho svalstva, ktoré sa pribúdajúcim vekom zvykne meniť na tuk, najmä v oblasti pása. Aby ste tomu predišli, posilňujte telo prirodzeným i cieleným pohybom.
 • Ak hľadáte prípravok, ktorý si poradí nielen s nežiaducim nárastom hmotnosti, ale tiež s návalmi tepla, potením, nespavosťou a výkyvmi nálad, spoľahnite sa na kúru Bellasin effect. Vďaka obsahu polyfenolov, izoflavónov, guarany, vitamínu K2 a D3 komplexne vyhovie požiadavkám ženského tela v období menopauzy.
 • Nezabúdajte ani na dostatočný príjem bielkovín v strave. Určite do svojho jedálnička zaraďte pravidelne potraviny ako sú strukoviny, orechy, mliečne výrobky či chudé mäso.

Tipy na chudnutie pre zaneprázdnených

 • Pokiaľ nestíhate variť alebo potrebujete niečo, čo zjete po ceste za povinnosťami, zaobstarajte si kvalitné a diétne náhrady raňajok, obeda alebo večere. Vďaka ich nutrične vyváženému zloženiu dodáte svojmu telu nielen dostatok energie, ale tiež potrebné vitamíny a živiny.
  Aby ste zo svojho tréningu vyťažili čo najviac, podporte spaľovanie tukov efektívnymi pomocníkmi. Väčšina žien nedá dopustiť na L-Carnitine, ktorý vás udrží v pohybe aj v prípade, že ste unavení po práci.
 • Spaľovač tukov GymBeam BeastPink Beast BURN je zase skvelým doplnkom pre ženy, ktoré chcú spáliť kalórie rýchlo, efektívne a navyše si budujú svalovú hmotu. Dodá vám energiu a vitamíny, ktoré potrebujete na dosiahnutie svojich stanovených cieľov.
 • Na ceste za nimi nepodceňujte ani účinky aromaterapie, ktoré vám môžu skvalitniť spánok, odstrániť prebytočný stres či potlačiť chute na sladké. Vyskúšajte vôňu škorice, mäty, zázvoru, grepu alebo citróna a podporte svoje telo na ceste za novým, štíhlejším „ja“.
Bellasin effect

1×90 cps, 6-týždňová kúra

Bellasin effect – je nový prípravok osvedčenej značky Bellasin zameraný na potreby žien po štyridsiatke.
 • Zľava 20%
28,99 36,39 €
MANA Mark 6 Drink Choco

12×330 ml, nápoj

ManaDrink ™ je nutrične kompletné jedlo vo forme nápoja.
39,49
ADVANCE Garsin

1×60 cps, výživový doplnok

Garsin je prírodný prípravok určený k podpore pri chudnutí, obsahuje komplex aktívnych prírodných extraktov.
16,99
Dr.Max Chlorella Premium Natural

1×750 tbl, výživový doplnok

Výživový doplnok s obsahom čistého lisovaného prášku z buniek riasy Chlorella pyrenoidosa. Podporuje prirodzenú obranyschopnosť, má antioxidačné účinky, podporuje správnu funkciu tráviacej sústavy a pečene.
14,99
FORFEMINA SLIM

1×60 cps, výživový doplnok

Pomáha pri odstraňovaní prebytočnej vody z tela. Prispieva ku kontrole telesnej hmotnosti, bráni vzniku opuchov dolných končatín a prispieva k normálnej funkcii vylučovacieho systému
8,19

Ďalšie články k téme Triky, ktoré pomôžu v boji s nadbytočnými kilami

Redakcia BeautyClub Dr.Max