Spánková terapia vám zmení život

20. 3. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Prvý jarný deň je aj svetovým dňom zdravého spánku. To, aký je dôležitý, väčšinou zistíme, až keď zápasíme s jeho nedostatkom. Závisí od neho dobrá nálada, imunita i váha!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Spánková terapia vám zmení život

Odhaliť, čo stojí za nespavosťou, rozhodne nie je jednoduché. Najčastejšou príčinou býva stres, ktorý vás udržiava v neustálom napätí a neumožňuje vám kvalitne si oddýchnuť. Práve tieto stavy so sebou nesú ďalšie pridružené problémy, ako je strata koncentrácie, nervozita, únava či náchylnosť podľahnúť vírusovým ochoreniam. 

Čím skôr začnete svoj spánkový problém riešiť, tým menšie je riziko, že budete potrebovať odbornú pomoc. Zistite, čo všetko dokáže urobiť spánková terapia s vaším životom.

1. SPÁNKOM KU ZDRAVIU

Všimli ste si, že po prebdenej noci na druhý deň horšie reagujete na akýkoľvek chlad? Spánok je preukázateľne spojený so správnym fungovaním imunitného systému. Pokiaľ ho máte dostatok, vaše telo sa lepšie vysporiada s chorobou a celkovo je odolnejšie voči infekciám. Napriek tomu je vedecky dokázané, že spíme približne až o 20 percent menej, než zvykli oddychovať naši predkovia.

Príčin je hneď niekoľko – zvýšený stres, rýchlejší život, práca na smeny, ale tiež televízia a internet. Hoci následky prebdenej noci cítime prakticky okamžite, veľká časť ľudí bojujúca s nekvalitným alebo žiadnym spánkom nepovažuje svoj problém za tak vážny, aby navštívila lekára. Faktom ostáva, že ak spíte menej než šesť hodín denne, zvyšuje sa u vás riziko infarktu až o 200 percent. Nespavci zvyknú trpieť bolesťami hlavy, problémami so srdcom i cievami a zvyšuje sa u nich riziko vzniku závažnejších ochorení. Únava zväčša stojí za vznikom pracovných úrazov a dopravných nehôd.

2. NAJÚČINNEJŠIA KOZMETIKA

Ak vás ráno v zrkadle prekvapia opuchy okolo očí, spojené s tmavými kruhmi, tón vašej pleti je konštantne popolavý až sivastý a pokožka vyzerá na prvý pohľad dehydratovane, mali by ste popremýšľať nad svojím spánkovým režimom. Je očividné, že vaše telo nedostáva toľko oddychu, koľko by potreboval. Regeneračné procesy, ktoré v noci prebiehajú v celom tele a teda aj vo vašej pleti, sú úzko viazané na hormóny, ktoré sa vylučujú počas spánku.

V noci pokožka usilovne pracuje na obnove starých buniek, poškodených vplyvom slnečného žiarenia a ďalších vonkajších faktorov. Ak spíte prikrátko alebo nekvalitne, nemôže vaše telo tieto procesy dokončiť a tak na koži ostávajú odumreté bunky, ktoré upchávajú póry či prehlbujú vrásky. Okrem toho, počas spánku sa obnovuje správna cirkulácie krvi v tele, ktorá uľahčuje vašej tvári bojovať s nedokonalosťami, ako je napríklad začervenanie a kruhy pod  očami. Nie nadarmo sa hovorí, že najlepšia anti-agingová starostlivosť je osemhodinový spánok.

3. POMÔŽE VÁM SCHUDNÚŤ

Ak niekoľkokrát po sebe ponocujete, poľahky sa vám môže stať, že jedného dňa zrazu nezapnete obľúbené nohavice. Nedostatok spánku preukázateľne spomaľuje metabolizmus a únava vás zároveň núti doplniť chýbajúcu energiu v podobe rýchlych cukrov. V tele spolu bežne kooperujú dva hormóny – leptín, spájajúci sa s pocitom nasýtenia a ghrelín, ktorý má za následok neustály hlad.

 

Akékoľvek narušenie rovnováhy medzi týmito dvomi hormónmi znamená problém. Navyše, spolu so zlým spánkom ide ruka v ruke strata energie a chuti do života, čím sa dostávate do režimu, kedy prijímate zvýšené množstvo kalórií, no redukujete svoj pohyb. Ako inak môže táto rovnica dopadnúť, než priberaním?

 

4. ODDYCHOM K DOBREJ NÁLADE

Zle vyspatý človek reaguje spomalene, je podráždený a nervózny. Ťažko sa koncentruje a všetko mu trvá niekoľkonásobne dlhšie. To logicky vedie k nerovnováhe v emóciách, depresii či k vzniku úzkostných stavov. Odhaduje sa, že nedostatok spánku vás dokáže „rozhodiť“ do takej miery, že vybuchnete o 60 % pravdepodobnejšie, než je tomu za bežných okolností. Nedokážete sa tešiť z bežných radostí, ba môže sa u vás objaviť väčší sklon k agresivite. Ak viete, že máte za sebou výnimočne zlú noc, snažte sa odložiť závažné rozhodnutia na neskôr, obmedzte komunikáciu s ľuďmi a nerobte unáhlené závery. Nie nadarmo sa vraví – ráno je múdrejšie večera.

 

5. SPÁNKOVÁ TERAPIA

S oddychom to však netreba ani preháňať - vo všeobecnosti platí, že akýkoľvek spánok dlhší ako osem hodín je škodlivejší, než spánok krátky. Bežný človek potrebuje na celkovú regeneráciu šesť až osem hodín denne.  Vítané je aj poobedné zdriemnutie, ktoré naštartuje metabolizmus na zvyšok dňa. Opäť však platí, že menej je viac – pokiaľ svoj denné zdriemnutie natiahnete na viac než dvadsať minút, môžete si narušiť nočný spánok. 

Ak z neho chcete vyťažiť maximum a podporiť regeneračné procesy vo svojom tele, začnite chodiť do postele minimálne hodinu až dve pred polnocou.

Na zlepšenie spánku dodržte niekoľko overených rád. Vaša spálňa má byť chladná, vyvetraná a tmavá. Nepatrí do nej televízor ani počítač. Večer sa vyhnite ťažkým jedlám, alkoholu, káve, kolovým nápojom a čiernemu čaju. Po osemnástej hodine už nie je vhodné vykonávať aktívny pohyb, ktorý vás neunaví, naopak, zbytočne vás nabudí k výkonu. Vyskúšať môžete teplý  kúpeľ, mlieko s lyžicou medu, upokojujúcu levanduľu v difuzéri či doplnky stravy s obsahom magnézia či melatonínu. Najlepšie sa nespavým jedincom osvedčilo chodiť spávať v rovnakú hodinu, ako to mávajú zaužívané malé deti. Zdravému spánku totiž pravidelný režim mimoriadne pristane.

Ďalšie články k téme Spánková terapia vám zmení život

  • Zaspávanka pre deti

    Zaspávanka pre deti

    · 1 minúta na prečítanie
    V BabyClub Dr. Max nájdete naozaj všetko. Vypočujte si našu uspávanku.
  • Ako večer rýchlo zaspať?

    Ako večer rýchlo zaspať?

    · 3 minúty na prečítanie
    Problémy so zaspávaním sú pomerne časté. Ako si pomôcť a po čom siahnuť pre rýchlejšie zaspanie?
  • Nechce sa mu v lete spať? Vyskúšajte tieto tipy!

    Nechce sa mu v lete spať? Vyskúšajte tieto tipy!

    · 5 minút na prečítanie
    Keď je vonku dlho svetlo a navyše teplo, so zaspávaním bojujeme všetci. Aj bábätká si dávajú poriadne „načas“. V lete však buďte opatrní, aby ste neohrozili ich zdravie.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora