7 mýtov a faktov o SPF

9. 5. 2023 · 5 minút na prečítanie

Stačí vám SPF v makeupe? Musíte sa natierať aj v zime? Treba ho nutne reaplikovať? Pozreli sme sa na mýty a fakty o krémoch s ochranným faktorom.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
7 mýtov a faktov o SPF

V zime  ho nepotrebujete, ak je vodeodolné, nemusíte ho reaplikovať a ak je chemické, škodí.  SPF, v našich končinách známe aj ako krém s ochranným faktorom, je opradené mnohými mýtmi. Prečo nie sú pravdivé a ako je to s SPF naozaj? 

Čo je to SPF?

Poznáme ho aj ako opaľovací krém, avšak tento názov je skôr zavádzajúci. SPF (Sun Protecting Factor) krém nemá slúžiť na to, aby ste sa krásne opálili, ale práve naopak, aby vás ochránil pred preniknutím slnečného žiarenia do pokožky. Niečo ako zdravé opálenie preto neexistuje. Osveta o škodlivosti slnečných lúčov pre našu pokožku sa šíri stále viac a stále má rovnaký význam. Len pre pripomenutie, slnečné žiarenie, najmä lúče UVA a UVB, môžu spôsobiť spálenie, predčasné starnutie kože, pigmentové škvrny, poškodenie očí a dokonca i rakovinu kože. SPF faktor hovorí o tom, aké percento týchto lúčov dokáže odfiltrovať. Je to miera ochrany, ktorú môže krém poskytnúť pred ultrafialovým (UV) žiarením. Čím vyššie číslo, tým väčšia ochrana.

Najčastejšie mýty o SPF

Napriek dôležitosti používania SPF krémov sa s nimi spája viacero mýtov. Na ktoré by ste si mali dať pozor?

V zime či pod mrakom SPF nepotrebujem

Slnko je prítomné, aj keď ho voľným okom nevidíme. UVA lúče sa bez problémov dostanú nielen cez mraky, ale aj cez okno kancelárie či auta. Bez ohľadu na ročné obdobie by ste sa preto mali vždy uistiť, že používate SPF. Aj keď v chladnejších mesiacoch slnko možno nie je také horúce, UVA aj UVB lúče sú stále dostatočne škodlivé na to, aby ste svoju pokožku chránili. Aj pobyt vonku v zime znamená zvýšené vystavenie UV žiareniu, ktoré sa odráža od bieleho snehu. V skutočnosti môže sneh zvýšiť pravdepodobnosť spálenia dvoj až štvornásobne.

Chemické SPF je škodlivé a minerálne dobré

“Chémia” v kozmetike vyvoláva v niektorých ľuďoch negatívne reakcie, avšak úplne zbytočne. Výskumy v oblasti kozmetiky sú dnes tak ďaleko, že overení výrobcovia by vám do krému určite neprimiešali nič, čo by vašej pleti uškodilo. Napokon, chémiou je aj všetko okolo nás. Pre chemické SPF by bolo lepším názvom organické SPF, kým minerálne môžeme označiť ako anorganické. Vedeli ste, že aj tieto anorganické krémy prešli chemickými procesmi? A znova na tom nie je nič zlé. Vďaka chemickým procesom sa z minerálnych SPF odstraňujú toxické látky a ich konzistencia sa upravuje do podoby, ktorá nám bude pri nanášaní príjemná. Neexistuje teda zlé chemické a dobré minerálne SPF. Je to len o tom, čo vám viac vyhovuje.

Chemické SPF ničí koraly

A ako je to s ničením koralov? Debata, že SPF môže za úhyn koralov, sa objavila po potvrdení, že tieto krémy obsahujú aj látky, ktoré spôsobujú bielenie a umieranie koralov. Je to však iba jedna strana mince. Hoci sa pri kúpaní z našich tiel určité percento SPF zmyje, nie je hlavnou príčinou umierania koralov. Podľa odborníka na koraly Terry Hughesa ide približne až o dvestú príčinu v zozname. Hlavným dôvodom úhynu koralov je klimatická zmena a znečisťovanie životného prostredia.  Ak vás ale zaujíma, ktoré látky sú potenciálne škodlivé pre koraly, ide najmä o oxybenzone, octinoxate a enzacamene.

Ak sa budem natierať, prídem o vitamín D

Slnko je predsa lekár, ak sa mu vyhnem, budem mať nedostatok vitamínu D. Určite ste už aspoň raz počuli tento názor. Áno, vitamín D je dôležitý, avšak na jeho vytvorenie v tele nám stačí už 5 – 10 minútový pobyt na slnku. Navyše medzi SPF krémom a znižovaním vitamínu D v organizme nebol preukázaný žiadny súvis, práve naopak, viaceré štúdie toto tvrdenie vyvrátili.

Vysoké SPF netreba znovuaplikovať

Natreli ste sa ráno SPF 50 a myslíte si, že máte pokoj na celý deň? Ak ste sedeli iba doma, áno, SPF reaplikovať nemusíte, ako ochrana pred slnkom vám postačí klobúk či šatka. Avšak počas aktívneho pobytu na slnku ochranná bariére degraduje, preto je potrebné krém znovu naniesť. Ideálne je aplikáciu zopakovať aspoň každé dve hodiny.  Ak ste sa kúpali, reaplikujte krém hneď potom. 

Ak mám tmavú pokožku, SPF nepotrebujem

Ďalší mýtus súvisí s fototypom pokožky. Fototyp sa určuje podľa citlivosti kože na slnečné žiarenie, pričom čím vyšší fototyp máte, tým je vaša koža odolnejšia voči slnku. Neznamená to však, že ak máte snedú či tmavú pokožku, SPF nepotrebujete. Môžete sa spáliť o to ľahšie, že si nemusíte všimnúť prvotné začervenani.

Stačí mi SPF obsiahnuté v makeupe

Na trhu nájdete množstvo makeupov, púdrov či iných dekoratívnych produktov s SPF. Avšak množstvo v nich obsiahnuté nie je postačujúce. Aby SPF spravilo svoju práce na výbornú, potrebujete ho na tvár naniesť v oveľa väčšom množstve, než v akom nanášate makeup či púder. Musíte ho tiež naniesť na úplne celú tvár, uši, krk aj dekolt, avšak kozmetické produkty na tieto partie nie vždy aplikujete.

Bonus: Ak som muž, SPF krém (a iné krémy) nepotrebujem

Kým pre ženy, ktoré dbajú na kozmetické rutiny, je toto tvrdenie jasným mýtom, pre veľa mužov, žiaľ, nie je. Muži sú výrazne menej informovaní o potrebe SPF krémov. Potvrdil to aj nedávny prieskum americkej Skin Cancer Foundation, podľa ktorého viac ako 40 % mužov nikdy nepoužilo krém s ochranným faktorom a myslia, že opálenie je zdravé. Práve muži sú pritom náchylnejší na rakovinu kože. 

 

Telové mlieka s ochranným faktorom SPF sú nevyhnutnou súčasťou každej starostlivosti o pokožku bez ohľadu na ročné obdobie, tón pleti alebo na to, koľko času trávite vonku. SPF krém by vo vašej rutinnej starostlivosti o pokožku nemal chýbať. Investícia do kvalitného krému pomôže ochrániť vašu pokožku pred UVA a UVB žiarením a udrží vašu pokožku mladú, žiarivú, ale hlavne zdravú.


BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme 7 mýtov a faktov o SPF

  • V konci minulého storočia sa rozšíril celosvetový trend "kult opáleného tela". Všetci sme túžili po opálení ako "čokoládoví". Najpopulárnejším opaľovacím prípravkom bol Nubian 6. Avšak informácie o ozónovej dierke, narastajúcom prenikaní slnečného žiarenia a jeho škodlivých účinkoch boli veľmi obmedzené.      
  • Chcete sa toto leto pekne a zdravo opáliť?

    Chcete sa toto leto pekne a zdravo opáliť?

    · 5 minút na prečítanie
    Ak túžite po prirodzene opálenom vzhľade alebo máte obavy o svoje zdravie pri slnení, nechajte sa inšpirovať praktickými radami dermatologičky Dr. Max, Veroniky Blahovej.
  • Plánujete dovolenku na Slovensku? Nepodceňujte jednu vec!

    Plánujete dovolenku na Slovensku? Nepodceňujte jednu vec!

    · 4 minúty na prečítanie
    Aj vy ste sa rozhodli stráviť tohtoročné leto na rodnej hrudi? Či už si vyberiete mestskú turistiku, lozenie po horách alebo zábavu pri vode, nezabudnite sa poriadne natrieť!
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora