Pribrali ste? Vieme, ako sa zaručene dostanete do formy!

23. 9. 2020 · 5 minút na prečítanie

Ak po lete nezapnete svoje obľúbené nohavice, zrejme ste si počas vytúženého oddychu dovolili o čosi viac, než vaše telo stihlo spáliť. Našťastie, netreba veľa a kilá opäť zmiznú...

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Pribrali ste? Vieme, ako sa zaručene dostanete do formy!

 

Tohtoročná letná sezóna sa definitívne skončila. Pokiaľ ste počas nej okrem spomienok a zážitkov  nadobudli aj niekoľko kíl navyše, netreba vešať hlavu. Množstvo odborníkov vám zo svojej praxe povie, že ide o celkom prirodzený jav. Stresové a uponáhľané mesiace sa vystriedali s relaxom, a to predovšetkým v polohe ležmo. 

K tomu neodmysliteľne patria aj rôzne pochúťky, ako sú zmrzlina, langoše, sladené nápoje či kokteily. Jednoduchá úprava životosprávy však dokáže vašu líniu rýchlo vrátiť do pôvodného stavu – stačí len vedieť, ako na to!

HLAVNE PRAVIDELNE

Či sa vám to páči alebo nie, ľudské telo má rado systém. Pravidelné vstávanie, stravovanie sa v približne rovnaký čas, systematický tréning alebo zaspávanie v istej hodine po každý deň. O čo ľahšie sa to povie, o to ťažšie vykoná – v dnešnej hektickej dobe musíte často meniť svoje plány a prispôsobovať sa okolnostiam, čo si väčšinou odnesie vaša strava, spánok alebo cvičenie. No existuje jeden účinný trik.

Je dokázané, že najväčšia pravdepodobnosť na dodržanie vašich predsavzatí sa spája so skorými rannými hodinami. Jednoducho povedané, ak si ráno o čosi privstanete, máte takmer stopercentnú šancu, že sa vám poradí jesť alebo hýbať sa presne tak, ako ste si naplánovali. „Za ostatné roky som dokázal mojich klientov, ktorí večne vynechávali tréningy a nič nestíhali, presvedčiť, aby namiesto večerného dobiehania do fitka prišli medzi šiestou a siedmou hodinou ráno“, prezrádza svoje skúsenosti fitness tréner Martin Barta. „Okrem iného ich to prinútilo prestať ponocovať. Taktiež sa naučili celkom prirodzene raňajkovať a večerať v približne rovnakú hodinu, čo sa ihneď prejavilo na ich výzore“, dodáva odborník.

BEZ STRAVY TO NEPÔJDE

Kto ešte nikdy v živote nevyskúšal žiadnu diétu, nech zdvihne ruku! Horšie by zrejme dopadla otázka, komu nejaká diéta skutočne priniesla dlhodobý výsledok a neskončila sa následným jojo efektom. Zabudnite preto na zakázané potraviny, striktné obmedzenia či vylučovanie lepku a laktózy bez lekársky potvrdenej príčiny. Skutočne dôležité je – v prípade, že chcete svoju váhu redukovať – aby ste boli každý deň v určitom kalorickom deficite. Ľudovo povedané, aby ste viac spálili, než prijali.

Ako to dosiahnuť? V prvom rade sa zamyslite, ako ste sa v posledných dňoch stravovali. Aké percento z vášho príjmu tvorilo čerstvé ovocie a zelenina? A koľko vody ste vypili? Znie to síce ako klišé, ale aj malé zmeny stačia k tomu, aby sa vaše telo doslova „nakoplo“ a začalo sa vďaka zvýšenému príjmu vitamínov, vlákniny a hydratácie postupne zbavovať uložených zásob.

Skúste to teda takto – ku každému jedlu vrátane raňajok pridajte jednu dávku ovocia a zeleniny. Snažte sa jesť čo najviac potravín v ich prirodzenom stave. Pite minimálne dva litre vody denne, čo vás ochráni pred únavou. A hlavne sa nestresujte – ak sa vám nepodarí všetko dodržať stopercentne, zmenu pocítite aj pri 80 % úspešnosti.

POHYB NÁŠ KAŽDODENNÝ

Svoj kalorický výdaj logicky zvýšite pridaním akejkoľvek pohybovej aktivity. Ideálne takej, pri ktorej sa jemne zadýchate a možno i trošku spotíte. Avšak, nejde tu iba o chudnutie. Pravidelný tréning je mimoriadne dôležitý pre vaše zdravie, flexibilitu, správnu cirkuláciu krvi či pravidelné okysličovanie svalov. V neposlednom rade je to zaručený liek na dobrú náladu. „Cvičenie skutočne zlepšuje imunitu, no ide o dlhodobú záležitosť, pri ktorej netreba trhať rekordy, skôr si nájsť takú činnosť, ktorá vás baví a navyše precvičí čo najviac svalových skupín“, radí osobný tréner a prízvukuje: „Ochabnuté telo bez kondície zažíva na jeseň omnoho väčší stres a je náchylnejšie na ochorenie“.

 

Nikto od vás nechce, aby ste behali maratóny. Začnite bez výhovoriek používať schody namiesto výťahu, vystupovať z autobusu o zastávku skôr a chodiť na malé nákupy pešo namiesto autom. Ležanie na gauči vymeňte za 10 kľukov a 15 drepov a postupne budete pridávať. Je dokázané, že pohyb je návykový – stačí, keď sa prvých pár týždňov prekonáte a za chvíľu vám to pôjde úplne prirodzene. A pokiaľ neviete nájsť tú správnu motiváciu sami, prihláste sa na pohybovú kurz alebo do fitnesscentra. Zmena prostredia vám iba prospeje.

ZABUDNITE NA STRES

Prvý stres začína zazvonením ranného budíka. Nasleduje starostlivosť o všetkých členov domácnosti, vaše pracovné výzvy, plánovanie rodinnej oslavy či nákup nových topánok. A to ešte nebol nikto nakúpiť ani povysával... Od vašej psychickej pohody sa odvíja úplne všetko, vrátane motivácie viac sa hýbať, zdravo variť, chodiť na čerstvý vzduch a starať sa o svoje telo. Preto si nedávajte nedosiahnuteľné ciele, ktoré sa zaručene končia neúspechom a vašou depresiou či znechutením.

Nezačínajte od pondelka, ani od splnu alebo dátumu vašich narodenín. S malými krokmi sa do toho môžete pustiť okamžite – napríklad, keď sa do práce vyberiete na bicykli alebo si namiesto chleba s čokoládovou nátierkou doprajete kvalitný syr s kopou zeleniny. Efekt pocítite takmer okamžite – a krok po kroku sa opäť dopracujete do formy, akú si želáte.

TRIKY, KTORÉ  NEBOLIA A FUNGUJÚ

·     Či už vám vyhovuje jesť šesť malých jedál denne alebo iba tri väčšie, zotrvajte vo svojom návyku aspoň dva mesiace. Medzi jedlami však „nezobte“ nič navyše, nechajte svoje telo prirodzene hospodáriť s prijatou energiou.

·     Kávy sa kvôli štíhlej línii rozhodne vzdávať nemusíte. Naučte sa ju však piť čistú, presne tak, ako to robia Taliani. Žiadne mlieka (ani tie rastlinné), cukor či iné prísady. Uvidíte, že za dva dni už nebudete nič z toho potrebovať.

·     Pokiaľ vás prenasledujú chute na sladké, prípadne nevydržíte ani deň bez chleba či cestovín, je veľmi pravdepodobné, že vaše stravovanie nie je dostatočne vyvážené. Zamerajte sa preto na chuťovú i vnemovú pestrosť a nakrájajte si na tanier kopu zeleniny, ktorú posypete semiačkami, hríbmi či orieškami.

·     Veľmi dôležité sú aj kvalitné zdroje bielkovín (vajíčka, tvaroh, kefír, tofu, hríby, strukoviny, mäso). Snažte sa však nekombinovať viacero skupín dohromady, napríklad obľúbené podlievanie mäsových jedál smotanou či zapekanie so syrom a vajíčkami nemusí vyhovovať ani vášmu tráveniu ani metabolizmu.

·     Prestaňte kupovať  sladkosti, bežne dostupné v obchodoch. Keď máte potrebu dopriať si niečo navyše, skúste najprv ovocie alebo oriešky, prípadne lyžicu medu či hrsť sušených sliviek. Neskôr, keď sa zbavíte prvých prebytočných kilogramov, zaraďte do svojej stravy kúsok domáceho koláča alebo kvalitnej tmavej čokolády. Samozrejme, bez výčitiek.

·     Ak sa jeden deň prejete, na druhý deň pokračujte, ako by sa nič nestalo. Môžete pridať pohyb, no v žiadnom prípade neuberajte na strave. Mohlo by sa vám to vypomstiť v podobe vlčieho hladu.

Ďalšie články k téme Pribrali ste? Vieme, ako sa zaručene dostanete do formy!

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora