Chcete sa toto leto pekne a zdravo opáliť?

17. 5. 2022 · 5 minút na prečítanie

Ak túžite po prirodzene opálenom vzhľade alebo máte obavy o svoje zdravie pri slnení, nechajte sa inšpirovať praktickými radami dermatologičky Dr. Max, Veroniky Blahovej.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Chcete sa toto leto pekne a zdravo opáliť?

Túžite po „čokoládovej“ pokožke, ale obávate sa o svoje zdravie pri zmienke o slnku? Nechajte sa inšpirovať praktickými radami špecialistky na dermoporadenstvo Dr. Max, Veroniky Blahovej. 

Opaľovať sa dá aj bez nebezpečného spaľovania sa – a navyše vám pomaly získavaná hnedá farba vydrží oveľa dlhšie.

Slnko je pre nás veľmi prospešné, pomáha syntéze vitamínu D, zlepšuje našu náladu a podporuje liečbu mnohých ochorení.  Veď sa aj hovorí – kam nechodí slnko, tam chodí lekár. Ale! Odkedy sa hon za opálenou pokožkou a ignorovanie „opaľovákov“ stali bežnou súčasťou nášho leta, stúpol aj počet závažných ochorení pokožky.

„Koža si totiž všetko pamätá, a to aj spálenia, ktoré sme mali ako deti“, vysvetľuje tento jav Veronika. Opaľovacie krémy používame s cieľom chrániť sa pred nežiadúcimi účinkami slnečného žiarenia. Vďaka nim vieme z pobytu na slnku vyťažiť maximum pozitív a vyjsť z neho s čistým štítom – nepoškodenou pokožkou.

Kozmetika na slnko

Opaľovacie krémy dávno nepatria iba k bazénu či na pláž. Slnko na nás svieti aj počas športovania, turistiky na horách či posedenia pri drinku na letnej terase. Neraz sa dokonca opálime aj počas cesty na pracovný obed. Jednoducho povedané, prípravky slnečnej ochrany sa stávajú každodennou súčasťou našej kozmetickej rutiny, rovnako ako pleťový krém či mejkap. Stavte preto na kvalitné produkty so spoľahlivým zložením, ktoré vás nedráždia a zároveň spoľahlivo ochránia počas horúcich dní.

Prípravky z lekárne sú testované na najcitlivejšej pokožke a musia spĺňať tie najprísnejšie kritéria. Napríklad značka Skinexpert by Dr. Max SOLAR stavila na prírodné riešenia. Všetky ich prípravky obsahujú komplex aktívnych látok vrátane extraktu z morskej riasy Laminaria ochroleuca, ktorý aktívne chráni bunky pred škodlivými vplyvom slnečného žiarenia.

 

Či už si zvolíte najvyšší faktor SPF 50+ alebo strednú ochranu s nižším faktorom, môžete sa spoľahnúť na jeho fotostabilitu, vodeodolnosť, vhodnosť pre citlivú pokožku a testovanie v tých najnáročnejších podmienkach.

„Ja skôr odporúčam vyšší faktor, pretože my Slováci patríme k svetlejším fototypom, pričom často cestujeme do krajín, kde je UV index vysoký“, hovorí V. Blahová. Opaľovacie prípravky chránia našu kožu pred spálením a fotoagingom, teda predčasným starnutím pokožky, spôsobeným slnečnými lúčmi, ale tiež proti vzniku hyperpigmentácií alebo dokonca pred poškodením DNA reťazcov. Čím vyšší faktor zvolíte, tým je ochrana vašej kože lepšia.

„To, že sa s SPF 50+ neopálim, je mýtus! Žiadna ochrana nie je stopercentná, opálime sa aj tak, no nespálime sa, koža sa nám neošúpe, nevytvoria sa znamienka a opálenie v konečnom dôsledku vydrží oveľa dlhšie!“ upozorňuje dermošpecialistka.

Kozmetika "po slnku"

Zvyknete si po príchode zvonku opaľovací prípravok z tela dôkladne očistiť?

„Z tváre ho najlepšie odstránime overenou micelárnou vodou, čistiacim gélom, alebo penou, rovnako ako odličujeme pleť po nanesení mejkapu“, radí Veronika Blahová z Dr. Max. Pokožka po celodennom opaľovaní býva extra citlivá a zaslúži si zvýšenú starostlivosť aj v sprche. Vyskúšajte URIAGE čistiaci dermatologický gél bez mydla pre citlivú pokožku, ktorý zároveň  zabraňuje vysúšaniu kože. V ponuke nájdete aj URIAGE čistiaci olej s obsahom bambuckého masla, ktorý je tou najlepšou voľbou, ak ste to s tým slnením predsa len trochu prehnali a vaša pleť prejavuje známky podráždenia. Skvelý je aj URIAGE čistiaci krém na telo a tvár, ktorý priamo obsahuje hydratačný krém, preto pokožku nielen čistí, ale aj hydratuje a chráni.

„Následne pokožku natrieme produktom After Sun, ktorý hydratuje, upokojuje a predlžuje účinok opálenia. Môžeme ho skladovať v chladničke, bude tak príjemne chladný“, pokračuje špecialistka. SOLAR Mlieko po opaľovaní je vhodné na telo aj tvár a obsahuje komplex hydratačných a zvláčňujúcich látok, extrakt z riasy Laminaria ochroleuca, pantenol a vitamín E. Výborné je aj pri podráždení pokožky pieskom či vetrom.

3 najväčšie chyby, ktoré robíme každý rok

Vedeli ste, že ak používate opaľovací sprej, na jednu ruku (teda od ramena po prsty) by ste si mali aplikovať až 12 streknutí? „Opaľovací prípravok musíme na kožu naniesť v dostatočnom množstve, t. j. 2 mg/cm² kože. Ak toto množstvo nedodržíme, znížime aj výšku ochrany, upozorňuje dermošpecialistka a dodáva: „Ak sa natriem prípravkom s SPF 50, ale dám si ho málo, reálne budem mať ochranu 30, ba dokonca len 12!“ 

 

Na týždňovej dovolenke by sme podľa týchto počtov mali minúť minimálne 300 ml prípravku na telo a 50 ml na tvár. Často však ide o množstvo, ktoré si berie celá štvorčlenná rodina.

Kvalitné prípravky z lekárne sú síce vodeodolné, nanesenie krému však treba aj napriek tomu pravidelne opakovať. A samozrejme, nakrémovať sa ešte predtým, než ideme na priame slnko, najlepšie s tridsaťminútovým náskokom. Chránime všetky miesta, vystavené slnku - najčastejšie si totiž spálime uši, chodidlá, chrbát alebo miesta okolo plaviek, kde nie sme dostatočne dôslední.

Opaľovacie prípravky si vyberáme podľa textúry (teda či preferujeme mlieko, krém alebo olej) a podľa výšky SPF faktora. Tu by mal rozhodovať náš fototyp a oblasť, kde sa budeme na slnku zdržiavať. Rozhodne nie túžba opáliť sa čo najskôr a za každú cenu! Na tvár je vhodné zvoliť si prípravok podľa typu pleti. Ženy so suchšou pokožkou by mali  siahať po krémoch, tie so zmiešanou a mastnejšou kožou zase po fluidu. V ponuke lekární sú dnes aj špeciálne opaľovacie krémy pre športovcov, anti-aging prípravky či produkty pre pokožku so sklonom k akné.

Ďalšie články k téme Chcete sa toto leto pekne a zdravo opáliť?

  • V konci minulého storočia sa rozšíril celosvetový trend "kult opáleného tela". Všetci sme túžili po opálení ako "čokoládoví". Najpopulárnejším opaľovacím prípravkom bol Nubian 6. Avšak informácie o ozónovej dierke, narastajúcom prenikaní slnečného žiarenia a jeho škodlivých účinkoch boli veľmi obmedzené.      
  • Plánujete dovolenku na Slovensku? Nepodceňujte jednu vec!

    Plánujete dovolenku na Slovensku? Nepodceňujte jednu vec!

    · 4 minúty na prečítanie
    Aj vy ste sa rozhodli stráviť tohtoročné leto na rodnej hrudi? Či už si vyberiete mestskú turistiku, lozenie po horách alebo zábavu pri vode, nezabudnite sa poriadne natrieť!
  • Podľa čoho si vyberáte slnečnú ochranu? Nie každý „opaľovák“ je pre vás ten pravý. Návod, ako si správne vybrať, prináša dermošpecialistka z lekární Dr. Max., Veronika Blahová.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora