Bojujete po lete s akné? Vyskúšajte tento trik!

24. 9. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Opálenie nám síce lichotí, no pravdou je, že slnko a akné nejdú príliš dokopy. Hoci sú vyrážky menej viditeľné, rozhodne nemiznú. A s príchodom jesene vedia riadne potrápiť!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Bojujete po lete s akné? Vyskúšajte tento trik!

 

Po dlhodobom opaľovaní sa môže vaša pokožka odrazu premeniť na doslova „tínedžerskú“. Ak ste podľahli túžbe po zlatistom odtieni na tvári, nenechajte sa prekvapiť náhlym výskytom vyrážok.

Ide o logickú reakciu kože, ktorá sa musela vyrovnávať so stratou vlhkosti, nadmerným vysúšaním, prípadne s narušením povrchovej vrstvy, začo platíte daň v podobe nepríjemného akné. 

Nemajte obavy - s nedokonalosťami na pokožke bojuje po letných mesiacoch množstvo žien. Riešením je správna starostlivosť s obsahom aktívnych látok. O čo presne ide?

PROBLÉM MENOM VYRÁŽKA

To, že sa v lete nadmerne potíme, je známy a overený fakt. Čo to však znamená pre zdravie našej pokožky? Vplyvom potenia sa póry majú tendenciu ľahšie upchávať, mazová a rohovinová hmota sa drží viac vo folikulách, čo spôsobuje vznik alebo zhoršenie existujúceho akné. Ak máte aknóznu pokožku, opálenie ju skutočne urobí vzhľadnejšou a bude vám stačiť len špirála a lesk na to, aby ste sa cítili skvelo. Bohužiaľ, ide o chvíľkovú záležitosť. Slnečné lúče totiž vyrážky neliečia, iba vám dodajú tmavšie zafarbenie, čo milosrdne zamaskuje červené miesta a prirodzene tak zjednotí odtieň vašej pleti.

Majiteľky suchej pokožky tiež nie sú pred vznikom kožných nedokonalostí v bezpečí. Vaša pokožka je extrémne citlivá na stratu vlhkosti, oveľa rýchlejšie sa naruší, čo môže vyvolať reakciu v podobe podráždenia a vyrážok. V neposlednom rade netreba zabúdať ani na riziko slnečnej alergie, ktorou trpí pätina populácie. Jej hlavným znakom sú nepríjemné „pupence“ vo veľkých množstvách, ktoré vás potrápia na tele, ale i na tvári. Zvyčajne ide o imunitnú reakciu tela na nadmerné slnenie sa, no môže tiež súvisieť s výberom nevhodnej opaľovacej kozmetiky, ktorá obsahuje parfumované zložky alebo emulgátory.

BONUS Z DOVOLENKY - MALORKA AKNÉ

Počuli ste už o neželanom darčeku z letnej dovolenky, ktorý sa označuje ako akné aestivalis alebo takzvané letné akné? Hoci nejde o skutočné akné, skôr o určité erupcie na pokožke, vyskytuje sa prevažne u dospelej populácie. Väčšinou trápi ženy vo veku dvadsaťpäť až štyridsať rokov, z ktorých mnohé počas života trpeli akné. 

Prvé príznaky môžete začať pociťovať už na jar, vrchol dosahuje v letnom období – a vy si ho potom liečite celú jeseň a zimu. Dobrou správou je, že s použitím účinnej kozmetiky sa ho viete zbaviť pomerne rýchlo. Navyše, neostávajú po ňom jazvy a so zníženým príjmom UV žiarenia sa prirodzene vytráca. Opatrné však buďte aj počas babieho leta, ak nechcete stav svojej kože ešte zhoršiť.

PRVÁ POMOC EXISTUJE

Jedine správna starostlivosť vedie k zdravej pleti bez vyrážok. Na trhu našťastie existuje množstvo účinnej kozmetiky, ktorá dokáže pomôcť mastnej, suchej i citlivej pokožke dostať sa späť do formy. V tomto boji je nesmierne dôležité poznať svoj typ pleti a rešpektovať jej špecifiká, ako aj siahať po kvalitných prípravkoch, ktoré obsahujú presne tie liečivé látky, ktoré majú v sebe mať a nič navyše. Zabudnite preto na parfumácie, silikóny, parabény, otázna je tiež prítomnosť alkoholu či éterických olejov. Na akné výborne fungujú kyseliny, označované ako AHA alebo BHA.

Výborným pomocníkom na ceste za uzdravenou kožou je pleťové sérum URIAGE HYSÉAC , ktorá v sebe spája 6 % kombináciu účinných AHA kyselín, konkrétne kyseliny glykolovej, jablčnej a mliečnej. Práve posledná menovaná je vhodná aj pre suchú a citlivú pleť. Kyselina glykolová sa získava z rastlín alebo napríklad z ananásu, je skvelá po opaľovaní a okrem toho, že pokožku hydratuje, tiež prirodzene podporuje vznik kolagénu. Spomínané sérum navyše obsahuje liečivý a upokojujúci zinok a 10 % termálnej vody Uriage, ktorá sa vo Francúzsku okrem iného používa na liečbu rôznych kožných problémov. Pleťové sérum pridajte svojej večernej beaty rutiny, a to v kombinácii s vhodným anti-agingovým krémom.

PREVENCIA JE ZÁKLAD

Aj v prípade vyrážok platí, že prevencia je oveľa jednoduchšia než liečba. Preto nikdy nezabúdajte na kvalitnú slnečnú kozmetiku, ktorá vaši kožu ochráni pred poškodením a zároveň ju nepodráždi nevhodným zložením ani neupchá póry. Dbajte tiež na výber vhodnej konzistencie opaľovacieho krému – mastná pokožka by sa mala vyhýbať olejom a preferovať ľahké, fluidné formy s dostatočne vysokým SPF faktorom.

 

Akné však môže vzniknúť aj v dôsledku slnenia sa bez akejkoľvek UV ochrany, preto radšej venujte dostatok času a pozornosti výberu toho správneho prípravku pre vašu pokožku. Sústreďte sa na jej dôkladné vyčistenie každé ráno i večer. Vyskúšať môžete píling alebo masku, ktorá vám pomôže k rýchlejším výsledkom. Dodržiavajte hydratáciu zvonka i zvnútra. Pokiaľ problém pretrváva dlhšie, než niekoľko týždňov, pridá sa svrbenie, začervenanie či zápal, neváhajte s návštevou kožného lekára alebo dermatológa.

Ďalšie články k téme Bojujete po lete s akné? Vyskúšajte tento trik!

 • Ste si istá, že používate správny šampón?

  Ste si istá, že používate správny šampón?

  · 4 minúty na prečítanie
  Vedeli ste, že vlasovú kozmetiku treba pravidelne striedať? To, čo vám sedelo v lete, v zime narobí viac škody než úžitku. Krása vlasov totiž závisí od zdravia vašej pokožky.
 • Hľadáte dobrý šampón? My odporúčame tento!

  Hľadáte dobrý šampón? My odporúčame tento!

  · 4 minúty na prečítanie
  Keď sme žiadali kolegyne z Dr. Max otestovať nový šampón URIAGE DS HAIR na každodenné použitie, netušili sme, že bude mať takýto úspech!
 • Prečo všetky milujeme vodu v spreji?

  Prečo všetky milujeme vodu v spreji?

  · 3 minúty na prečítanie
  Odkedy sa objavila, nechýba vo väčšine kabeliek. Vyskúšajte termálnu minerálnu vodu na vlastnej koži!
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora