Patríte k bežcom alebo máte radšej chôdzu? Zistite, ktorý pohyb je pre vás zdravší

28. 9. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Ak sa rozhodnete začať sa aktívne hýbať, je výhodné vybrať si aktivitu, ktorá vás poteší a zároveň neprináša riziko zranenia. Otázka, či je vhodnejšie chodiť alebo bežať, závisí od individuálnych preferencií a fyzickej kondície každého jednotlivca.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Patríte k bežcom alebo máte radšej chôdzu? Zistite, ktorý pohyb je pre vás zdravší

Pokiaľ ste sa rozhodli začať sa trochu viac hýbať, je dobré vybrať  si takú aktivitu, ktorá vás bude baviť a navyše si pri nej neublížite. Je  lepšia chôdza alebo beh?

Beh je vo všeobecnosti považovaný za jeden z najlepších spôsobov, ako sa zbaviť nadbytočných kilogramov. Na druhej strane, mnoho ľudí odrádza jeho fyzická náročnosť, ako aj obavy z boľavých kolien. Väčšina odborníkov na zdravie nedá dopustiť na benefity, spojené s pravidelnou chôdzou. No je bežná prechádzka v prírode dostatočne účinná na to, aby ste sa dostali do formy?

Chôdza

Na vykonávanie toho najprirodzenejšieho pohybu pre ľudské telo nepotrebujete žiadnu špeciálnu výstroj ani oblečenie.

Veľa ľudí pozitívne účinky chôdze na zdravie podceňuje, pretože pod športom si bežne predstavujeme aktivity, pri ktorých sa poriadne zapotíme a zadýchame. Ak budete chodiť každý deň, možno zistíte, že žiaden iný šport vlastne nepotrebujete.

 

Chôdza je vhodnejšia pre ľudí, ktorí majú problém s kĺbovým aparátom, nadváhou alebo inými pohybovými obmedzeniami. Jej obrovským benefitom je, že sa vykonáva na čerstvom vzduchu, čo so sebou prináša kopu ďalších benefitov.

Navyše, jej veľkou výhodou oproti klasickému behu je fakt, že si naše telo vďaka relatívne  nízkej intenzite pohybu nepotrebuje tvoriť energiu anaeróbne cestou zo sacharidov. Spaľujete teda rovno tuky, hoci túto činnosť treba vykonávať o čosi dlhšie a „neflákať sa“.

Beh

S jeho pomocou si dokážete pomerne rýchlo vybudovať dobrú kondíciu. Navyše, vďaka vysokým nárokom na výdaj energie je výborným pomocníkom na udržanie štíhlej línie, a to za pomerne krátky čas. Okrem svalov však dostáva zabrať aj vaše srdce, vďaka čomu je pravidelný beh skvelou prevenciou proti vysokému krvnému tlaku a cukrovke.

 

Pokiaľ ste zdraví, bez výraznej nadváhy či zranení, bez obáv sa pustite do bežeckých tréningov. Nič sa však nemá preháňať, preto sa nebojte zo začiatku kombinovať krátky beh s prestávkami, počas ktorých intenzívne kráčate. Budete prekvapení, ako rýchlo sa budete cítiť plní síl a energie.

 Behanie je tiež efektívne pre udržanie svalovej hmoty, môže dokonca pomôcť s odstraňovaním celulitídy. Pri behaní sa rýchlo uvoľňujú endorfíny, vďaka čomu sa cítite lepšie po celý deň. Stačí vám polhodinka 3krát týždenne, aby ste sa mohli považovať za ozajstného bežca.

Údaje o kalóriách vás prekvapia

Podľa odborníkov môžete dosiahnuť podobné výsledky rovnako počas pravidelnej chôdze, ako behaním niekoľkokrát do týždňa. Jediným rozdielom je čas, ktorý danej aktivite venujete. Priemerná žena s váhou 65 kilogramov za hodinový výlet spáli približne 230 kcal, čo je približne rovnaká hodnota, ktorú odbeháte za 30 minút v pomalšom tempe.

 Chôdza možno nespáli toľko kalórií, ako beh, no môžete ju robiť dlho. Zároveň je šetrnejšia pre vaše kolená. Pokiaľ budete chodiť veľmi intenzívne, počas hodinovej prechádzky prídete až o 325 kcal. Pre lepšiu predstavu, skúsená bežkyňa dokáže za hodinku v tempe 5km/hodinu spáliť okolo 400 kcal.

Vyberte si podľa seba

 • Chôdza vás nevyčerpá tak, ako beh
 • Je šetrnejšia pre vaše kĺby a kolená
 • Ideálny pohyb, pokiaľ so športovaním iba začínate
 • Môžete ju vykonávať každý deň
 • Je skvelou alternatívou pre ľudí s nadváhou, po zraneniach alebo vo vyššom veku
 • Môžete ju spojiť s rodinnými aktivitami či pobytom v prírode

 

 • Beh je mimoriadne účinný v rozvoji kondície
 • Skvelý základ pre iné športy
 • Vaše chudnutie bude pri pravidelnom behaní (2 - 3x týždenne) omnoho efektívnejšie vďaka väčšiemu množstvu spálenej energie za kratší čas
 • Telo počas behu vyplavuje endorfíny a udržiava vás v dobrej nálade po celý deň
 • Posilňuje spodné končatiny
 • Pomáha v boji s celulitídou

Ďalšie články k téme Patríte k bežcom alebo máte radšej chôdzu? Zistite, ktorý pohyb je pre vás zdravší

 • Bežecké desatoro pre začiatočníkov

  Bežecké desatoro pre začiatočníkov

  · 6 minút na prečítanie
  Potrebujete po lenivom lete zhodiť zopár kíl? Obujte si tenisky, pustite obľúbenú hudbu a vybehajte si dostatok endorfínov i krásnu postavu. Vaša bežecká jeseň sa práve začína!
 • 3 najlepšie zimné športy (toto urobia s vaším telom)

  3 najlepšie zimné športy (toto urobia s vaším telom)

  · 4 minúty na prečítanie
  Predsavzali ste si začať nový rok zdravšie, vitálnejšie i o čosi štíhlejšie? Niet načo čakať – tieto zimné športy vám pomôžu a ešte si pri nich užijete kopu zábavy!
 • Ako zabrániť zubnému kazu

  Ako zabrániť zubnému kazu

  · 3 minúty na prečítanie
  Zubný kaz je jedním z najčastejšie sa vyskytujúcich chronických ochorení. Avšak, s pravidelnou starostlivosťou o zuby a ústnu dutinu je možné efektívne predchádzať tomuto problému. 
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora