8 faktov o cukrovke, ktoré sa oplatí poznať

19. 11. 2019 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 8 minút na prečítanie
 • cukrovka
 • diabetes mellitus

Od roku 1991 si 14. novembra celý svet pripomína Svetový deň diabetu, a to na počesť narodenia objaviteľa inzulínu, pána Fredericka Granta Bantinga. Tomuto kanadskému lekárovi sa po sérii pokusov, vykonaných na psoch i na sebe samotnom, podarilo úspešne zachrániť prvého pacienta na svete, a to 14ročného chlapca. Za svoj objav získal F. G. Banting Nobelovú cenu za fyziológiu a medicínu a bol po ňom dokonca pomenovaný kráter na Mesiaci.

NIE JE TO LEN O SLADKOSTIACH
Cieľom tohto špeciálneho dňa je rozšírenie povedomia o problematike cukrovky a podpora pacientov s touto diagnózou, ako aj ich rodín a blízkeho okolia. Každoročným iniciátorom Svetového dňa diabetu je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), usilujúca sa v prvom rade znížiť počet nových prípadov cukrovky, ktorá na svete aktuálne trápi až 400 miliónov ľudí. Každých desať sekúnd si túto diagnózu vypočujú traja noví pacienti. Len na Slovensku ročne pribudne vyše 20-tisíc diabetikov - a to sa týka čoraz mladších ročníkov.

MÔŽE ZA TO INZULÍN
Vaše telo buď prestane vyrábať dostatok inzulínu, ktorý sa tvorí v pankrease alebo ho z rôznych príčin nedokáže využívať správne. V oboch prípadoch následne dochádza k nebezpečnému zvýšeniu koncentrácie krvného cukru, známeho ako hyperglykémia. Je teda jasné, že cukrovka rozhodne nie je iba dedičnou záležitosťou - preto by sa mali mať na pozore aj tí, u ktorých sa ochorenie v rodine nevyskytlo, no vďaka nezdravému životnému štýlu riskujú svoje zdravie. Podľa posledných údajov za vznikom diabetu oveľa častejšie stoja problémy spôsobené nadváhou, obezitou či nízkou fyzickou aktivitou. V súčasnosti práve druhým, získaným typom diabetu, trpí až 90 % slovenských pacientov. Ďalšími príčinami vzniku cukrovky sú genetické faktory, niektoré typy liekov (kortikoidy), chronický zápal podžalúdkovej žľazy či zvýšená produkcia hormónov, zvyšujúcich hladinu glukózy v krvi.

1×60 tbl, doplnok výživy
Výživový doplnok na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi.
1×60 tbl, pre diabetikov
Vysoko kvalitné zloženie s unikátnou kombináciou extraktu zo škorice a chrómu pre zdravú hladinu cukru v krvi, obohatené o kyselinu alfa-lipoovú.
1×300 ks, sladidlo
Doplnok stravy Steviola Stévia 300 tbl. v dávkovači. Bez kalórií a umelých sladidiel! Oslaďte si život sa Steviola - Stévia. Vhodné pre všetkých, ktorí si strážia prísun cukru, diabetikov, celiatikov aj pre redukčné diéty. Chudnúť sa dá aj bez obmedzovania sladkého, vďaka vysokokvalitnému prírodnému produktu z Nemecka. Balenie s dávkovačom je ideálne aj na cesty.
1×50 cps, zvyšuje sekréciu moču
Rowachol zvyšuje vylučovanie žlče, uvoľňuje kŕče v oblasti žlčníka a žlčových ciest, znížením hromadenia žlče zvyšuje látkovú výmenu v pečeni. Obmedzuje tvorbu cholesterolu v pečeni a zvyšovanie jeho koncentrácie v žlči. Tým prispieva k rozpúšťaniu cholesterolových žlčových kameňov a zabraňuje vzniku kameňov nových. Žlčopudný účinok Rowacholu zvyšuje tvorbu inzulínu a tak pomáha stabilizovať celkový stav diabetikov.
1×300 ks, sladidlo
Sladidlo prírodného pôvodu s obsahom steviol-glykozidov. Vyrobené z extraktov z rastliny Stevia Rebaudiana.
1×50 csp, výživový doplnok
Gurmar je výťažok účinných látok z rastliny Gymnema Silvestre, ktorá je v prírodnom lekárstve Orientu tradične používaná mnoho storočí pri ťažkostiach spojených s diabetom. Účinné látky prispievajú k optimálnej hladiny glukózy v krvi a znižujú chuť na sladkosti, čím napomáhajú redukovať nadváhu.
1×60 cps, výživový doplnok
Diaben obsahuje prírodné látky, ktoré prispievajú k udržaniu normálnej hladiny cukru v krvi. Diaben obsahuje kombináciu 3 prírodných látok – Gurmar, kyselinu alfa-lipoovú a extrakt zo škorice.

TÝKA SA AJ NAJMENŠÍCH
Prvá skupina cukrovkárov je tvorená prevažne deťmi a mladými ľuďmi, u ktorých problém nastáva kvôli nedostatočnej tvorbe inzulínu pankreasom. Diabetes druhého typu sa väčšinou vyskytuje u starších osôb, pričom je často spojený so znakmi takzvaného metabolického syndrómu, zahŕňajúceho obezitu v oblasti pásu, poruchu metabolizmu tukov, zníženie koncentrácie „dobrého“ HDL cholesterolu v krvi a tiež vysokým krvným tlakom. V prípade tohto typu cukrovky je tvorba inzulínu síce dostatočná, no odpoveď buniek na jeho pôsobenie už nie.

TOTO SÚ RIZIKOVÉ SKUPINY
Cukrovka ohrozuje všetkých, bez rozdielu veku či pohlavia. Rozlišujeme však niekoľko vysoko rizikových skupín, do ktorých patria predovšetkým:

 • Osoby s vysokou nadváhou až obezitou
 • Ľudia s výskytom cukrovky v rodine
 • Ženy s tehotenskou cukrovkou, prípadne ženy, ktoré porodili dieťa vážiace viac ako 4kg
 • Ľudia nad 45 rokov
 • Pacienti s vysokým krvným tlakom alebo zvýšenou koncentráciou tuku v krvi
 • Ľudia liečení kortikoidmi
1×30 cps
Pre riadenú diétnu výživu pri bolesti nervového pôvodu: bolesť chrbtice, syndróm karpálneho tunela, brnenie končatín. Iba 1 kapsula denne. AU!Block, už žiadne AU!
1×60 tabliet
Komplexný výživový doplnok s vysoko účinnými dávkami kyseliny alfa-lipoovej a vitamínov skupiny B, blahodarne pôsobiacimi na nervový systém.
1×30 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok obsahuje kombináciu uridínu (UMP), palmitoyletanolamidu (PEA), vitamínov skupiny B (B1, B6, B12), vitamínu C a biologicky aktívneho folátu.
1×20 cps, liek na liečbu neuropatie
Obsahuje vysokoúčinnú trojkombináciu vitamínov benfotiamín (B1), B6 a B12, ktoré vyživujú poškodené nervy chrbta, pomáhajú liečiť samotnú príčinu bolesti chrbta.
1×50 cps, liek
Vitamíny skupiny B obsiahnuté v lieku sú nevyhnutné pre metabolizmus nervových buniek. Vitamín B1 sa nachádza v lieku vo forme benfotiamínu, ktorý sa oproti klasickej forme podstatne lepšie vstrebáva a v organizme je lepšie dostupný. Na rozdiel od tiamínu nespôsobuje zápchu, ani nepríjemný telový zápach.
1×100 cps, výživový doplnok
Vitamíny skupiny B obsiahnuté v lieku sú nevyhnutné pre metabolizmus nervových buniek. Vitamín B1 sa nachádza v lieku vo forme benfotiamínu, ktorý sa oproti klasickej forme podstatne lepšie vstrebáva a v organizme je lepšie dostupný. Na rozdiel od tiamínu nespôsobuje zápchu, ani nepríjemný telový zápach.
1×60 cps, výživový doplnok
Obsahuje špeciálne zloženie pre podporu správnej činnosti nervovej sústavy a pre normálnu hladinu glukózy v krvi.
1×60 tbl, výživový doplnok
Výživový doplnok s obsahom uridínu monofosfátu a vitamínov B3, B6, B1, B12 a kyseliny listovej. Vitamíny B1, B3, B6 prispievajú k správnemu fungovaniu nervového systému.

PRÍZNAKY ĽAHKO PREHLIADNETE
Máte podozrenie, že sa cukrovka týka aj vás? Na začiatku sú  varovné signály pomerne nevýrazné, zhoršiť sa môžu až v neskorších štádiách. Príznaky diabetu prvého typu sa rozvíjajú oveľa rýchlejšie a pravdepodobne ich spozorujete okamžite. Problémy sa dostavujú v závislosti od nadbytku cukru v krvi a môžu byť veľmi nepríjemné. Naopak, pri cukrovke druhého typu – teda pri forme, ktorú si človek buduje postupne svojou životosprávou, sa zhoršenie zdravotného stavu často prehliada, pretože organizmus si symptómy dokáže postupne privyknúť. Zvýšte pozornosť, ak sa u vás objavuje:

 • Únavový syndróm
 • Neutíšiteľný smäd a s ním spojený nadmerný príjem tekutín
 • Zvýšené množstvo moču a časté nočné močenie
 • Chudnutie
 • Nadmerný príjem potravy
 • Zvýšená náchylnosť na infekcie
 • Svrbenie, tras rúk
 • Poruchy videnia
 • Bolesti hlavy a brucha

CUKOR VÁS ODHALÍ
Ak máte podozrenie na zhoršenie vášho zdravotného stavu, prípadne sa u vás opakovane objavujú spomínané problémy a v rodine už nejakého cukrovkára máta, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc.  Normálna hladina cukru v krvi nalačno by po 8 hodinovom hladovaní mala byť 5,6 mmol/l. Za „cukrovkárske“ sa považujú hodnoty nad 7 mmol/l. Hladinu cukru v krvi je možné v prípadne potreby odmerať aj kedykoľvek počas dňa, vtedy nesmie byť vyššia ako 11,1 mmol/l. Okrem krvných testov sa nadbytočný cukor objavuje aj v moči, kde by normálne prítomný nemal byť. Cukor v moči viaže vodu, preto postihnutý viac močí a tým u neho stúpa riziko dehydratácie organizmu. Telo sa bráni spomínaným neutíšiteľným pocitom smädu a nadmerným príjmom tekutín, čo však jeho problém nezlepší, priam naopak.

1×1 ks, cukríky
Veľmi chutné tvrdé cukríky s príchuťou smotany a mäty. Každý cukrík samostatne balený. Zloženie: Isomalt, Maltitol, voda, kokosový olej, smotana (6%), glycerín, soľ, aróma. Farbivá: E171, sójový lecitín. Farbivá: E141. Sladidlo: Acesulfám. Môže obsahovať stopy orechov, arašidov, sezamu, gluténu. Nevhodné pre deti do 3 rokov, riziko udusenia. Vhodné pre ľudí s diétou s kontrolovaným príjmom cukru.
1×110 g, drops s malinovo-smotanovou príchuťou, bez cukru
Smotanový drops s malinovou príchuťou a náhradným sladidlom.
1×60 g, drops s príchuťou lesného ovocia, bez cukru
Osviežujúce cukríky s príchuťou lesného ovocia bez cukru s náhradnými sladidlami.
1×60 g, drops mentolový s vitamínom C, bez cukru
VIVIL Extra Stark-osviežujúce cukríky s príchuťou mäty a eukalyptu bez cukru s náhradnými sladidlami.
1×60 g, drops s mentolovo-bylinkovou príchuťou s 23 bylinami, bez cukru
Osviežujúce cukríky s mentolovo-bylinkovou príchuťou s výťažkom z 23 bylín bez cukru s náhradnými sladidlami.
1×80 g, drops s príchuťou horkého pomaranča s vitamínom C, bez cukru
Osviežujúce cukríky s príchuťou horkého pomaranča.

RISKOVAŤ SA NEOPLATÍ
Odhalenie správnej diagnózy a nastavenie liečby vás ochráni pred množstvom komplikácií, s ktorými sa cukrovka bežne spája. Patria sem napríklad poruchy zraku až celkové oslepnutie, poškodenie obličiek a nervov, skorší a závažnejší vývoj aterosklerózy (kôrnatenie ciev), ochorenia ďasien a zubov až infarkt myokardu či náhla cievna mozgová príhoda. Cukrovkári majú tiež oproti ľuďom bez cukrovky vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na zápal pľúc alebo dokonca na chrípku.

Zvýšená hladina cukru v krvi spôsobuje častejší výskyt infekcií močovo pohlavnej sústavy. Ďalším neklamným znakom cukrovky býva zlé až takmer nulové hojenie rán. Keď hladina cukru v krvi dosiahne veľmi vysoké hodnoty, treba počítať s častými poruchami vedomia. Pacient, trpiaci silnými príznakmi diabetu, býva silne dehydratovaný, má znížený krvný tlak, trpí nevoľnosťou, môže vracať, byť unavený, slabý až sa začnú objavovať kŕče, celková zmätenosť a v poslednej fáze až kóma.

MYSLITE NA PREVENCIU
Kým cukrovka 1. typu je autoimunitným ochorením a vyhnúť sa mu prakticky nedá, cukrovke 2. typu viete predísť vo väčšine jej prípadov. Ako? Nevyhnutná je kontrola hmotnosti a jej udržiavanie v primeraných hodnotách, čo súvisí aj s potrebou zvýšiť fyzickú aktivitu. Už 30 minút pohybu (rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie či tancovanie) dokáže znížiť riziko diabetu o 35 až 40 percent. Nefajčite e a vyhýbajte sa alkoholu i niektorých liekom – samozrejme podľa vášho zdravotného stavu a posúdenia odborným lekárom. Zvýšte príjem ovocia a zeleniny a naopak redukujte jedlá  a nápoje s pridaním obsahom cukrov, stužených tukov alebo s vysokým obsahom soli. Aj nepatrné zmeny, krok po kroku dokážu znížiť riziko cukrovky na minimum. Platí, že aj napriek silnej dedičnej predispozícii sa u vás cukrovka nikdy nemusí nevyvinúť, ak zostanete štíhli a fit.

1×1 set, na samodiagnostiku
Glukometer Wellion Calla Blackberry na meranie hladiny cukru v krvi - samodiagnostiku.
2×25, na meranie hladiny glukózy v krvi
Testovacie prúžky sú určené na použitie k prístroju na meranie hladiny glukózy v krvi.
1×50 ml, ku glukometru
Testovacie prúžky sa používajú s príslušným glukomerom na meranie glykémie z krvi .
1×50 ks, ku glukomeru Gluneo Lite
Prúžky do glukomera na merianie glukózy v krvi. Určené ku glukomerom GLUNEO LITE.
1×25 ks, lancety do odberového pera
Lancety do odberového pera ACCU-CHEK Softclix.
1×50 ks, testovacie prúžky do glukomera
Testovacie prúžky na zistenie glykémie z kvapky kapilárnej krvi v glukomeri ACCU-CHEK Performa.
1×1 set, glukomer + príslušenstvo na monitorovanie glykémie
Kompletná sada pre monitorovanie cukru v krvi ACCU-CHEK®. Vhodné na samokontrolu.

Ďalšie články k téme 8 faktov o cukrovke, ktoré sa oplatí poznať

 • Cukrovka a jej následky

  Cukrovka a jej následky

  · 6 minút na prečítanie
  • cukrovka
  • diabetes mellitus
  • hladina glukózy
  Na Slovensku trpí týmto ochorením viac ako 6% pacientov. Odhaduje sa, že o 20 rokov bude počet pacientov takmer dvojnásobný. Až každý desiaty z nás bude mať problém s hladinou cukru v krvi. Nie je to dôvod zamyslieť sa?
 • Veľa cukru v krvi spôsobuje vážne komplikácie

  Veľa cukru v krvi spôsobuje vážne komplikácie

  · 6 minút na prečítanie
  • cukrovka
  • diabetes mellitus
  • hladina glukózy
  Práve tieto komplikácie výrazne zhoršujú kvalitu života u pacientov s cukrovkou. Pri závažnejších stavoch dokonca spôsobujú predčasné úmrtie. Preto je už na začiatku ochorenia dôležité vedieť, ako ich rozoznať, aby sa liečba mohla začať čo najskôr.
 • Strašiak rodičov: Detský diabetes príde bez ohlásenia

  Strašiak rodičov: Detský diabetes príde bez ohlásenia

  · 5 minút na prečítanie
  • cukrovka
  • detský diabetes
  • diabetes mellitus
  • život diabetika
  Diabetes vtrhne do života dieťaťa a jeho rodičov bez varovania a naruší všetky zaužívané stereotypy. Nedá sa odložiť a ani vyliečiť. Celosvetovo zaznamenávame alarmujúci nárast detských diabetikov už v predškolskom veku.