Máte doma batoľa? Pozor na febrilné kŕče

2. 10. 2023 · 5 minút na prečítanie

Febrilné kŕče sú obávaným problémom, ktorý môže spustiť vysoká teplota detí. Informujte sa, ako im predísť a čo robiť v prípade, že sa vášmu dieťaťu prejavili.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Máte doma batoľa? Pozor na febrilné kŕče

Čo sú febrilné kŕče?

Febrilné kŕče vznikajú z vysokej teploty, ktorá pretrváva dva – tri dni za sebou, no objaviť sa môžu aj v prvý deň horúčky. Postihujú približne 3 zo 100 detí, najčastejšie vo veku od jedného do troch rokov.

Príznaky febrilných kŕčov:

1. Detský pacient pri náhlom vzostupe horúčky upadne do bezvedomia.
2. Vyvrátenie očí „hore stĺpom“.
3. Nekontrolovateľné pohyby a kŕče tela, ktoré pripomínajú epileptický záchvat.

Pri týchto príznakoch je kľúčom vedieť poskytnúť prvú pomoc čo najskôr.

Prečo vznikajú febrilné kŕče?

Presnú odpoveď, prečo febrilné kŕče vznikajú, zatiaľ nepoznáme, no predpokladá sa, že práve prudká zmena telesnej teploty spôsobuje dráždenie mozgu, ktorý je u malých detí menej stabilný. Ten vydáva svalom pokyn na sťahovanie a uvoľňovanie. Najčastejšie sa vyskytujú medzi 17. – 20. hodinou. Ich priebeh môže byť jednoduchý alebo komplikovaný.

 

Jednoduchý priebeh

V 90 % prípadov sa našťastie stretávame s tými jednoduchými, ktoré netrvajú dlhšie ako pár minút a do 24 hodín sa nezopakujú.

Komplikovaný priebeh

Komplikované febrilné kŕče trvajú dlhšie, môžu sa opakovať a dieťa sa z nich zotavuje aj celú hodinu. Zvyčajne, keď sa stanete svedkom febrilných kŕčov u svojej ratolesti, začnete sa obávať vzniku epilepsie. Riziko pritom nie je až také vysoké, vyskytne sa asi u jedného z 50 detí pri jednoduchých kŕčoch a asi u jedného z 20 pri tých pacientoch, u ktorých sa vyskytnú komplikácie.

Vhodná prevencia febrilných kŕčov

Udržiavanie teploty
Najlepšou  prevenciou febrilných kŕčov je  nedopustiť, aby teplota stúpala nad 39°C. Preto sa odporúča už pri teplote nad 38°C podať antipyretiká, aby teplota ďalej nestúpala. Pri väčšine ochorení v tomto veku je priveľmi vysoká teplota často nebezpečnejšia ako samotná choroba – preto ju lekári väčšinou odporúčajú potláčať veľmi energicky.

Pravidelné vetranie
Medzi overené postupy patrí pravidelné vetranie miestnosti, v ktorej sa dieťa nachádza.

Ľahké oblečenie
Neobliekajte ho príliš, nechajte mu iba tenké pyžamo alebo nočnú košeľu z bavlny a prikryte ho len tenkou prikrývkou.Mnoho mamičiek robí tú chybu, že svojho, horúčkou zmietaného drobca, čo najviac prikryje, aby sa „vypotil“. V skutočnosti však platí, že čím viac ho babušíte, tým rýchlejšie teplota stúpne smerom nahor.

Pitný režim
Sledujte pitný režim pacienta. Pokiaľ dieťa nehnačkuje, nechajte výber naňho. Môže to byť čistá voda, detský čaj, ale aj zriedený ovocný džús, mlieko alebo polievka. Ak piť odmieta, budete ho musieť trochu nútiť a v malých množstvách tekutinu čo najčastejšie doplniť.

Kúpeľ
Teplotu môžete zraziť aj niekoľkominútovou sprchou. Malé deti  sa odporúča sprchovať pri teplote 29-33°C po dobu nie dlhšie ako 2 minúty. Pri starších deťoch sa odporúča urobiť zábal z vlažnej vody na hrudník a bruško a uložte ich do postele.

Ak tieto postupy nezaberajú a teplomer ukáže hraničnú hodnotu 38,5°C, je vhodné použiť lieky, ktoré vám odporučil pediater, a to vo forme sirupu alebo čapíkov. Najčastejšie obsahujú paracetamol. Najefektívnejšie je, keď ich budete striedať s ďalšou účinnou látkou – ibuprofénom – boj s horúčkou tak môžete výrazne skrátiť.

Pomoc a liečba febrilných kŕčoch

 

Horúčku netreba brať na ľahkú váhu, preto sa rodičom odporúča v prípade pretrvávajúcich vysokých teplôt ihneď navštíviť ambulanciu detského lekára. Práve tam vás pediater dôkladne poučí o riziku vzniku febrilných kŕčov a vysvetlí vám, ako v takomto prípade postupovať.

Ako sa Diazepam používa?

Niektorí pediatri používajú ako preventívne opatrenie použitie diazepamu, ktorý môže spomaliť nástup kŕčov. Treba si však uvedomiť, že jeho účinok je maximálne 4h a horúčky u detí trvajú aj 3-4 dni. Diazepam desitin rectal tube sa po odňatí uzáveru zavedie do konečníka asi do hĺbky 3 cm, pričom je dôležité vytlačiť celý jeho obsah naraz vstreknutím. Po vybratí tuby z konečníka musíte podržať „ritné líčka“ tesne pri sebe, aby nedošlo k uniknutiu liečiva.  Kŕče takmer okamžite ustúpia, no treba počítať s tým, že dieťatko bude dlho a tvrdo spať, hoci tento spánok nie je bezvedomím. Následne je nutné vyhľadať odbornú pomoc, aby sa vylúčili iné príčiny febrilných kŕčov, ako bola „iba“ teplota.

Na toto si pri febrilných kŕčoch dávajte pozor

  • Ak už dôjde ku kŕčom, nepodávajte dieťaťu žiadne lieky orálnou formou, nenúťte ho jesť či piť a ani ho nesprchujte.
  • Odstráňte všetky nebezpečné predmety, uložte dieťa voľne na bok na posteľ, zakloňte mu hlavu jemne dozadu a uvoľnite dýchacie cesty. Nesnažte sa ho držať či iným spôsobom záchvat koordinovať.
  • Ostaňte s dieťaťom po celý čas – záchvat väčšinou po 2-3 minútach pominie.
  • Ihneď po záchvate sa obráťte na odborníka, ak situácia trvala dlhšie alebo sa opakovala, neváhajte a volajte rýchlu zdravotnícku pomoc na linke 112 alebo 155.
  • V prípade straty vedomia je nutné udržiavať dýchanie a sledovať farbu kože. Ak dieťa začína modrať, je potrebné poskytnúť mu umelé dýchanie z úst do úst. Tento stav je pri febrilných kŕčoch výnimočný.

Febrilné kŕče a ich následky

Febrilné kŕče, aj keď sú často krátkodobé a prechodné, môžu byť veľmi znepokojujúce pre rodičov. Hoci väčšina detí, ktoré prejdú febrilnými kŕčmi, sa úplne zotaví bez akejkoľvek komplikácie, je dôležité vedieť, čo možno očakávať.

Riziko opakovania
Deti, ktoré už niekedy mali febrilné kŕče, majú zvýšené riziko ich opakovania, najmä ak majú v rodine ďalších príbuzných, ktorí mali febrilné kŕče.

Riziko vzniku epilepsie
Hoci febrilné kŕče samy osebe nie sú formou epilepsie, deti, ktoré mali febrilné kŕče, môžu mať mierne zvýšené riziko vzniku epilepsie v budúcnosti. Avšak toto riziko je stále relatívne nízke.

Emočné následky
Pre rodičov a rodiny môže byť zažitie febrilných kŕčov traumatizujúce. Môže to viesť k obavám o zdravie dieťaťa a stresu spojeného s možným opakovanim záchvatu. Pre týchto rodičov môže byť prospešná konzultácia s odborníkmi alebo podpornými skupinami.

Ďalšie články k téme Máte doma batoľa? Pozor na febrilné kŕče

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora