Máte doma batoľa? Pozor na febrilné kŕče!

27. 4. 2020 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
  • batoľa
  • febrilné kŕče
Máte doma batoľa? Pozor na febrilné kŕče!

 

 

Febrilné kŕče vznikajú z vysokej teploty, ktorá pretrváva dva – tri dni za sebou, no objaviť sa môžu aj v prvý deň horúčky. Postihujú približne 3 zo 100 detí, najčastejšie vo veku od jedného do troch rokov. Detský pacient pri náhlom vzostupe horúčky zrazu upadne do bezvedomia, vyvráti oči „hore stĺpom“, chrčí a celé jeho telo vrátane hlavy a končatín sa zmieta v nekontrolovateľných kŕčoch, pripomínajúcich epileptický záchvat. Naučte sa preto poskytnúť prvú pomoc čím skôr!

ZAČÍNA TO HORÚČKOU

Presnú odpoveď, prečo febrilné kŕče vznikajú, zatiaľ nepoznáme, no predpokladá sa, že práve prudká zmena telesnej teploty spôsobuje dráždenie mozgu, ktorý je u malých detí menej stabilný. Ten vydáva svalom pokyn na sťahovanie a uvoľňovanie. Najčastejšie sa vyskytujú medzi 17. – 20. hodinou. Ich priebeh môže byť jednoduchý alebo komplikovaný. V 90 % prípadov sa našťastie stretávame s tými jednoduchými, ktoré netrvajú dlhšie ako pár minút a do 24 hodín sa nezopakujú. Komplikované febrilné kŕče trvajú dlhšie, môžu sa opakovať a dieťa sa z nich zotavuje aj celú hodinu. Zvyčajne, keď sa stanete svedkom febrilných kŕčov u svojej ratolesti, začnete sa obávať vzniku epilepsie. Riziko pritom nie je až také vysoké, vyskytne sa asi u jedného z 50 detí pri jednoduchých kŕčoch a asi u jedného z 20 pri tých pacientoch, u ktorých sa vyskytnú komplikácie.

VHODNÁ PREVENCIA

Najlepšou  prevenciou febrilných kŕčov je  nedopustiť, aby teplota stúpala nad 39°C. Pri väčšine ochorení v tomto veku je priveľmi vysoká teplota často nebezpečnejšia ako samotná choroba – preto ju lekári väčšinou odporúčajú potláčať veľmi energicky. Medzi overené postupy patrí pravidelné vetranie miestnosti, v ktorej sa dieťa nachádza. Neobliekajte ho príliš, nechajte mu iba tenké pyžamko alebo nočnú košeľu z bavlny. Mnoho mamičiek robí tú chybu, že svojho, horúčkou zmietaného drobca, čo najviac prikryje, aby sa „vypotil“. V skutočnosti však platí, že čím viac ho babušíte, tým rýchlejšie teplota stúpne smerom nahor. Sledujte pitný režim pacienta - pokiaľ dieťa nehnačkuje, nechajte výber naňho. Môže to byť čistá voda, ale aj zriedený ovocný džús, trochu mlieka alebo polievky. Ak piť odmieta, budete ho musieť trochu nútiť a v malých množstvách tekutinu čo najčastejšie ponúkať.

Teplotu môžete zraziť aj niekoľkominútovým kúpeľom, kedy do vane napustíte vodu s teplotou okolo 37 až 38°C. Ak tieto postupy nezaberajú a teplomer ukáže hraničnú hodnotu 38,5°C, je vhodné použiť lieky, ktoré vám odporučil pediater, a to vo forme sirupu alebo čapíkov. Najčastejšie obsahujú paracetamol. Najefektívnejšie je, keď ich budete striedať s ďalšou účinnou látkou – ibuprofénom – boj s horúčkou tak môžete výrazne skrátiť.



PRVÁ POMOC PRI FEBRILNÝCH KŔČOCH

Horúčku netreba brať na ľahkú váhu, preto sa rodičom odporúča v prípade pretrvávajúcich vysokých teplôt ihneď navštíviť ambulanciu detského lekára. Práve tam vás pediater dôkladne poučí o riziku vzniku febrilných kŕčov a vysvetlí vám, ako v takomto prípade postupovať. Tiež vás vybaví účinnou prvou pomocou, a to injekciou Diazepamu.  

Ako sa používa? Diazepam desitin rectal tube sa po odňatí uzáveru zavedie do konečníka asi do hĺbky 3cm, pričom je dôležité vytlačiť celý jeho obsah naraz vstreknutím. Po vybratí tuby z konečníka musíte podržať „ritné líčka“ tesne pri sebe, aby nedošlo k uniknutiu liečiva. Kŕče takmer okamžite ustúpia, no treba počítať s tým, že dieťatko bude dlho a tvrdo spať, hoci tento spánok nie je bezvedomím. Následne je nutné vyhľadať odbornú pomoc, aby sa vylúčili iné príčiny febrilných kŕčov, ako bola „iba“ teplota.

NA TOTO SI DAJTE POZOR

  • Ak dôjde ku kŕčom, nepodávajte dieťaťu žiadne lieky orálou formou, nenúťte ho jesť či piť a ani ho nesprchujte.
  • Odstráňte všetky nebezpečné predmety, uložte dieťa voľne na bok na posteľ, zakloňte mu hlavu jemne dozadu a uvoľnite dýchacie cesty. Nesnažte sa ho držať či iným spôsobom záchvat koordinovať.
  • Ostaňte s dieťaťom po celý časzáchvat väčšinou po 2-3 minútach pominie. Detského pacienta naďalej baľte do vlažných zábalov, prípadne sprchujte alebo kúpte až do poklesu teploty na 38 °C.
  • Ihneď po záchvate sa obráťte na odborníka, ak situácia trvala dlhšie alebo sa opakovala, neváhajte a volajte rýchlu zdravotnícku pomoc na linke 112 alebo 155.
  • V prípade straty vedomia je nutné udržiavať dýchanie a sledovať farbu kože. Ak dieťa začína modrať, je potrebné poskytnúť mu umelé dýchanie z úst do úst. Tento stav je pri febrilných kŕčoch výnimočný.

  • 1×250 ml, výživový doplnok
    Doplnok výživy vo forme sirupu, ktorý obsahuje prírodný imunoglukán a vitamín C. Napomáha posilňovať imunitný systém. Vhodný na dlhodobé užívanie.
  • 1×30 ml, liečba trávenia
    Lieči poruchy trávenia, nadúvania a črevnej koliky.
  • 1×30 cps, výživový doplnok
    Výživový doplnok s obsahom 400 I.U. vitamínu D v 1 kapsule.
  • 1×30 tbl, cmúľacie tablety
    5.0
    (1)
    Výživový doplnok s mikrobiálnou kultúrou Rosell Probiocap® pre deti. Malinová príchuť.
  • 1×60 tbl, na cmúľanie pre deti
    Multivitamín s obsahom 17 výživných látok vrátane železa pre detský organizmus vo vývoji. Bez umelých farbív, príchutí a aspartámu so základom v prírodnej zmesi ovocia a zeleniny.
  • 1×120 ml, výživový doplnok
    Obsahuje Epicor a imunoaktívny zinok, vitamíny C a D3 prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému.
  • 4.9
    (16)
    Želé s vitamínmi, zinkom a rutínom.
  • 1×10 ml, nosový roztok
    Nosová roztoková aerodisperzia, ktorá prináša úľavu pri opuchoch sliznice nosa.

    Ďalšie články k téme Máte doma batoľa? Pozor na febrilné kŕče!

    O autorovi
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora