Odborníčka varuje: Na tieto potraviny si v lete dávajte pozor!

9. 7. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Je pre vaše deti už čas prázdnin? Okrem plánovania zábavných aktivít nezabudnite venovať pozornosť aj tomu, čo jedia. Počas teplých letných dní nie sú problémy ako bolesti brucha alebo zápal hrdla ničím neobvyklým...

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Odborníčka varuje: Na tieto potraviny si v lete dávajte pozor!

Začali vašim deťom prázdniny? Popri vytváraní pestrého programu nezabúdajte sledovať ich jedálniček. Boľavé bruško či zapálené hrdlo nie sú počas horúcich dní ničím nezvyčajným...

Langoš na kúpalisku, veľká zmrzlina na výlete, rýchly obed v podobe fastfoodového jedla či buchty u babičky na prázdninách. Aj takto vyzerá bežný jedálniček našich detí. Tie však nemajú toľko pohybu, ako to bývalo kedysi, preto môže stať, že si z prázdnin donesú zopár kilo navyše. Okrem toho, jedlo obsahujúce množstvo cukru a tuku, vplýva na detský organizmus negatívne a ovplyvňuje nielen ich imunitu, ale tiež uberá energiu, ktorú by mohli využiť na nové letné dobrodružstvá. Odborníčka Dr. Max, Tatiana Kocúrková, radí, čo naozaj patrí na tanier našich najmenších.

Ako by malo vyzerať stravovanie detí v lete?

Vyššie spomínané jedlá samozrejme nie sú zakázané a k uvoľnenej letnej atmosfére rozhodne patria. Nemali by sa však v detskom jedálničku objavovať pravidelne.

Je veľmi dôležité myslieť na pravidelnú zdravú a racionálnu stravu pre naše deti,“ hovorí farmaceutická laborantka Dr. Max Žilina, Tatiana Kocúrková.

 

Do jedálnička by sme mali zavádzať hlavne dostatok sezónneho ovocia a zeleniny, mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, strukovín, zemiakov i celozrnných výrobkov. „Dôležité je myslieť na správne spracovanie potravín. V lete je vhodné uprednostniť varenie, dusenie a pečenie pred vyprážaním, fritovaním“, vysvetľuje odborníčka.

Nezabúdajte kontrolovať, či vaše dieťa pije dostatok tekutín – na každé kilo váhy aspoň 60 ml vody. Okrem nej môžete ponúkať alternatívy, ako sú bylinné čaje, čerstvo vylisované ovocné alebo zeleninové šťavy, ktoré zmiešate s vodou. Ideálne je piť nápoje izbovej teploty.

Existujú potraviny, ktorým by sme sa mali vyhýbať?

„Nevhodné sú cukrom presýtené drinky, ktoré okrem iného obsahujú veľa farbív, konzervantov či kofeínu. Opatrní buďte s perlivými minerálkami, čiernym a zeleným čajom,“ menuje T. Kocúrková.

 

Vyhýbať by sme sa mali potravinám bohatým na tuky ( najmä tým nasýteným, pozn. redakcie) a jednoduchým sacharidom. Deti by mali obmedziť konzumáciu takzvaných epidemiologicky rizikových potravín, ako je zmrzlina, cukrárske výrobky a lahôdky. Výrobky z mäsa, vajec a mliečne výrobky by sa mali konzumovať len tepelne spracované a z dôveryhodných zdrojov.

Na letnej dovolenke je vhodnejšie jesť zeleninu a ovocie, ktoré sa dajú olúpať. Aby ste sa vyhli žalúdočným problémom, dávajte pozor na mliečne výrobky, zmrzlinu, mäso, vajcia i ľad v nápojoch. Chyby v stravovaní a nedostatočná hygiena môžu spôsobiť hnačky, ktoré niekedy končia až hospitalizáciou.

Varenie počas horúcich mesiacov – áno či nie?

Detský jedálniček by mal byť pestrý a výživne hodnotný, a to počas celého roka. Každodenná konzumácia "suchej stravy" nie je pre dieťa vhodná, no to neznamená, že musíte celé leto stráviť v kuchyni. „Pre dobre fungujúce trávenie sa odporúča aspoň jedno varené jedlo denne, ktoré by malo pozostávať z čerstvých lokálnych surovín s dostatkom bielkovín, sacharidov, zdraviu prospešných tukov a vlákniny“, radí Tatiana Kocúrková.

Ktoré výživové doplnky je vhodné užívať aj počas leta?

Užívanie probiotík priaznivo ovplyvňuje črevnú mikroflóru a pomáha pri hnačkách alebo zápchach, ktoré sú spôsobené nevhodným stravovaním. „Probiotiká sú veľmi vhodné aj ako prevencia cestovateľských hnačiek. Medzi najúčinnejšie kmene patrí Saccharomyces boulardii“, dopĺňa.

Pri dostatočnom príjme sezónneho ovocia a zeleniny, ako aj nenasýtených mastných kyselín, nie je potrebné užívať špeciálne vitamínové doplnky. Ak detičky odmietajú ich konzumáciu alebo jedia menej pestrú stravu, je vhodné pokračovať v užívaní vitamínu C, B a omega 3 mastných kyselín tak, ako po zvyšok roka.

Vyskúšajte naše tipy na detské menu

Letné raňajky

Pohánkové lievance s tvarohom a čučoriedkami, domáce müsli s jogurtom a jahodami, praženica s jarnou cibuľkou, špaldový alebo kváskový chlebík s bryndzovou/ mrkvovou/ cviklovou nátierkou, ovsená kaša s kokosovým mliekom a sezónnym ovocím.

Ľahký obed

Krémové zeleninové polievky, zeleninové rizoto, losos s karfiolovou kašou, kuracie soté s cícerom, špenátový prívarok, tvarohové guľky s ovocím, avokádovo-bazalkové cestoviny, špaldové tortilly s kuracím mäskom a avokádovým šalátom, celozrnné cestoviny s lososom, kuracie prsia s hráškovo-mätovou omáčkou a ryžou.

 

Rýchla večera

Pečené batátové hranolky s tvarohovým dipom, slané špaldové palacinky s kozím syrom a špenátom, zeleninová omeleta, losos s kus-kusom a hráškom, kuracie mäsko zo zeleninou a zemiakovou kašou, tvarohové palacinky s ovocím.

Chutné snacky pre najmenších

Sezónne ovocie a zelenina, domáce nanuky, tvarohová pizza, muffiny s lesným ovocím, domáce müsli tyčinky.

Ďalšie články k téme Odborníčka varuje: Na tieto potraviny si v lete dávajte pozor!

  • Ako si poradiť s hnačkou u detí?

    Ako si poradiť s hnačkou u detí?

    · 4 minúty na prečítanie
    Pri ľahších formách ochorenia sa možno trápia viac rodičia ako dieťa. Hnačka nemusí byť spojená s bolesťami a dieťa okrem častej stolice nemusí mať iné problémy. Horšie sú samozrejme stavy, kedy dieťa trpí bolesťami a kŕčmi. V oboch prípadoch je však najdôležitejšie dodržanie pitného režimu, aby nedošlo k dehydratácii.
  • Pozor na dehydratáciu pri hnačke

    Pozor na dehydratáciu pri hnačke

    · 4 minúty na prečítanie
    Ako sme už spomínali v článku „Ako si poradiť s hnačkou u detí“, najdôležitejším opatrením pri hnačkách u detí je rehydratácia, čiže doplnenie tekutín a iónov, aby sa predišlo poškodeniu organizmu. 
  • Keď lekár zistí diabetes u malého škôlkara, mnohí rodičia vidia v úprave stravovania veľký problém. Dáme vám pár tipov, ako si s tým poradiť.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora