4 najčastejšie otázky ohľadne priberania v tehotenstve

12. 12. 2022 · 5 minút na prečítanie

Typický nárast hmotnosti počas tehotenstva sa pohybuje medzi 10 a 15 kilogramami, s tým, že najvýraznejšie kolísanie hmotnosti nastáva po 20. týždni gravidity. Čo je ešte považované za normálne a kedy je potrebná zvýšená opatrnosť?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
4 najčastejšie otázky ohľadne priberania v tehotenstve

Bežný prírastok na váhe u tehotnej ženy predstavuje približne 10 až 15 kg, pričom hmotnosť najviac kolíše po 20. týždni gravidity. Čo je ešte normálne a načo si už treba dať pozor?

Zvyšovanie telesnej hmotnosti v tehotenstve je absolútne prirodzené, ba dokonca potrebné. Zabudnite na diéty, ktoré môžu negatívne ovplyvniť rast a vývoj bábätka, a radšej sa sústreďte na pestrosť a kvalitu vašej stravy. Počas deviatich mesiacov vyživujete nielen seba, ale aj vaše dieťa. Ak vás ešte stále trápia otázky ohľadne priberania na váhe, čítajte ďalej.

Koľko priberiem v prvom, druhom a treťom trimestri?

Podľa portálu Healthline.com by sa hmotnosť ženy s normálnym BMI mala počas ťarchavosti zvýšiť o približne 10 až 15 kilogramovu veľmi štíhlych budúcich mamičiek je však prínosné, ak priberú ešte o čosi viac, a naopak, ženy s nadváhou môžu mať toto číslo nižšie. Prírastok na váhe tvorí najmä voda, nahromadená v tele, plodové vajce a maternica.

 

Priberanie v tehotenstve je úplne bežné, dokonca až potrebné.

Lekár bude vašu hmotnosť sledovať od samého začiatku tehotenstva. Pre plod je z hľadiska vývoja najdôležitejší prvý trimester, kedy sa vytvárajú základy pre všetky orgány. Neskôr sa energetické nároky zvyšujú, a to z dôvodu rastu dieťaťa, zväčšovania orgánov matky, ako aj tvorby telesných zásob na náročné obdobie pôrodu a dojčenia.

V 1. trimestri je bežné pribrať 1 - 2 kg, čo je približne 10 % z hmotnosti získanej počas tehotenstva. V 2. trimestri je to 5 - 8 kg, teda okolo 50 – 60 % z hmotnosti získanej počas tehotenstva, a v 3. trimestri priemerná žena priberie asi 4 - 5 kg (30 - 40 %  z hmotnosti získanej počas tehotenstva), píše zdravoteka.sk. Pokiaľ čakáte dvojičky, neznamená to, že sa vaša váha zvýši dvojnásobne. Pri normálnom BMI priberiete okolo 15 - 20 kg. Väčší hmotnostný prírastok, teda nad 20 kg, môže žene spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie, ako je tehotenská cukrovka, príliš veľký plod, vysoký krvný tlak, bolesti chrbta, rýchle zadýchanie alebo vznik kŕčových žíl, strií či depresií z nadváhy.



Priberanie prebieha u každej ženy trochu inak

Čo všetko tvorí pôrodnú váhu?

V prvom rade je dôležité povedať, že tak, ako je každá žena iná, aj zmeny spojené s graviditou môžu prebiehať trochu rozdielne. Berte preto spomínané údaje ako orientačné a pokiaľ vás trápi príliš rýchle alebo naopak nedostatočné priberanie, určite sa poraďte so svojím lekárom

Do celkovej pôrodnej váhy musíte započítať:

  • Váhu plodu 3-4 kg
  • Placentu 0,45 – 0,6 kg
  • Plodovú vodu 0,8 – 0,9 kg
  • Maternicu 0,9 kg
  • Krv 1,2 – 1,8 kg
  • Prsné žľazy 0,4 kg
  • Tuk 1,8 – 3,6 kg
  • Mimobunečnú tekutinu 2,5 kg

Ak to všetko spočítate dohromady, dospejete k výsledku od 11 kg do 15 kg. Finálne číslo ovplyvňujú mnohé faktory, ako je pôrodná hmotnosť bábätka, množstvo plodovej vody či plnosť prsných žliaz. Celkový prírastok na váhe však závisí aj na vašom metabolizme a genetických faktoroch.

Môžem počas tehotenstva schudnúť?

Hoci sme v tomto článku písali najmä o priberaní, niektoré mamičky môžu počas gravidity skutočne schudnúť. A to najmä v prípade, že trpia silnými rannými nevoľnosťami. Tie v rôznej forme pociťuje až 80 % tehotných žien.

Spozornieť by ste mali vo chvíli, keď stratíte viac ako 10 % celkovej telesnej hmotnosti. Vtedy je dôležité poradiť sa s lekárom o nasadení liekov na zmiernenie príznakov tehotenskej nevoľnosti, aby ste mohli začať opäť poriadne jesť a zdravo priberať.

 

Ranné nevoľnosti pociťuje v rôznej forme až 80 % tehotných žien.

Pokiaľ ošetrujúci lekár vylúči vážnejší stav, ktorý sa označuje ako hyperemesis gravidarum a postihuje okolo 3 % tehotných žien, netreba sa o zdravie bábätka alebo mamičky strachovať. 

Ranná nevoľnosť spravidla ustupuje začiatkom druhého semestra a stratené kilá sa rýchlo nalepia späť.

V prípade žien, u ktorých bola diagnostikovaná nadváha alebo obezita ešte pred graviditou, sa môže stať, že ich váhový prírastok je zanedbateľný. Časť kíl, ktorú v tomto období naberiete, totiž neslúži na rast vyvíjajúceho sa bábätka, ale ukladá sa do tukových zásob. „Pokiaľ tie už existujú, je veľmi pravdepodobné, že ich telo nebude ďalej vytvárať,“ píše stránka parents.com.

Čo a koľko treba jesť v tehotenstve?

Určite ste už počuli, že v tehotenstve musíte jesť za dvoch. Lekári by však s týmto tvrdením nesúhlasili – príliš veľký prírastok na váhe neprospieva budúcej mamičke ani bábätku.

V skutočnosti  sa odporúča prijímať o 10 percent viac kalórií oproti objemu, ktorý ste jedli pred otehotnením. V prvom trimestri to predstavuje približne 100 kcal navyše (pohár mlieka), v druhom budete potrebovať o ďalších 250 viac, čo tvorí napríklad hrsť orechov a jedno jablko denne.

Tretí trimester je energeticky najnáročnejší – pridajte do svojej stravy ešte 300 kcal denne, ideálne formou ovocia alebo zeleniny. Podľa parents.com by mal váš jedálniček obsahovať aspoň 5 dávok čerstvého ovocia a zeleniny, dostatok vlákniny vo forme chleba, zŕn alebo celozrnnej ryže a kvalitnú porciu proteínov (chudé mäso, hydina bez kože, mliečne výrobky, vajcia, orechy, strukoviny alebo tofu).

Ak si nie ste istá, že vaša strava obsahuje všetky odporúčané živiny v dostatočnej miere, môžete zvážiť užívanie špeciálnych výživových doplnkov, určených pre tehotné ženy. Mimoriadne dôležitá jekyselina listová, teda vitamín B9, ktorého nedostatok zvyšuje riziko vrodených vývojových chýb dieťaťa, ako je rázštep chrbtice, pery, podnebia, srdcové chyby alebo poruchy končatín.  Ideálne je začať ju brať hneď, ako sa rozhodnete založiť si rodinu.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme 4 najčastejšie otázky ohľadne priberania v tehotenstve

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora