Ohrozuje tehotenská cukrovka vás alebo vaše dieťa?

24. 3. 2016 · 4 minúty na prečítanie

Jednou z foriem cukrovky je aj gestačný diabetes alebo tehotenská cukrovka. Väčšinou je to prechodné ochorenie, ktoré po pôrode zmizne, ale najmä pre plod môže predstavovať veľké riziko.

PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Ohrozuje tehotenská cukrovka vás alebo vaše dieťa?

Tehotenská cukrovka ako jedna z foriem diabetu.

Diabetes alebo cukrovka je ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Príčiny môžu byť rôzne, avšak takmer vždy ide o doživotné ochorenie. Jedinou výnimkou je tehotenská cukrovka.

Ako je už z názvu zrejmé, postihuje tehotné ženy. Rozvoj tohto ochorenia sa začína v 24. až 30. týždni a po pôrode zväčša samovoľne ustúpi. Predpokladanou príčinou je porucha citlivosti na inzulín vplyvom hormónov vylučovaných v tehotenstve.

Táto forma postihuje až 15% tehotných. Sú však skupiny žien, u ktorých je pravdepodobnosť výskytu vyššia, a preto by mali byť starostlivejšie sledované. Rizikové faktory sú:

  • Prítomnosť tehotenskej cukrovky pri predchádzajúcom tehotenstve
  • Predchádzajúci pôrod dieťaťa s hmotnosťou nad 4 kg
  • Cukrovka u blízkych príbuzných (rodičia, súrodenci)
  • Vek nad 35 rokov
  • Obezita
  • Vysoký krvný tlak

Ako a kedy sa zisťuje či ňou žena netrpí?

U tehotných žien sa toto ochorenie vyšetruje povinne v 24. až 28. týždni prostredníctvom orálneho glukózo-tolerančného testu - OGTT. Je to test, ktorý sa robí v ambulancii, keďže je potrebný odber vzorky krvi.

Na vyšetrenie je potrebné prísť vždy nalačno, čo znamená, že odstup od posledného jedla by mal byť najmenej 8 hodín. Dôležité je, že počas tejto doby sa nesmú piť ani nápoje s obsahom cukru. Pre dodržanie pitného režimu je najlepšie piť iba čistú vodu.

Prvý odber krvi teda ukáže, aká je hladina glukózy v krvi pred jedlom. Potom žena vypije roztok, v ktorom je rozpustených presne 75 gramov glukózy. Vypiť takéto množstvo glukózy nalačno môže byť nepríjemné a občas z neho môže prísť nevoľno. V tom prípade je nutné vyšetrenie zopakovať v iný deň. Pre zjemnenie  chuti je možné do roztoku vytlačiť šťavu z citróna, čo pomáha predísť aj nevoľnosti. Po vypití sa čaká 2 hodiny do druhého odberu, ktorý ukáže, či si telo s dávkou glukózy poradilo. V prípade nepriaznivého výsledku sa test opakuje v iný deň.     

Príznaky sa dajú ťažko spozorovať.

Keďže dôsledok tehotenskej cukrovky je rovnaký, ako u iných druhov diabetu – vysoká hladina cukru v krvi, prejavy sú tiež rovnaké. Najčastejšie je to časté močenie, smäd, časté uro-gynekologické zápaly či zvýšená únava. Tieto prejavy sú však nešpecifické a vyskytujú až pri dlhšom výskyte ochorenia bez liečby, kedy už môže dôjsť k poškodeniu plodu.

Absolvovaním vyššie spomenutého vyšetrenia by sa však nemalo stať, že ochorenie ostane neodhalené.

Neliečená cukrovka predstavuje riziko najmä pred plod.

Pre ženu sú riziká rovnaké ako u iných pacientov s cukrovkou. Avšak, ak ochorenie po pôrode ustúpi, deväť mesiacov zväčša nestačí na rozvoj komplikácií ako diabetická retinopatia či neuropatia. O komplikáciách cukrovky si môžete viac prečítať v tomto článku. Pre matku sú rizikové najmä dva faktory. Prvým je stav, keď ochorenie po pôrode neustúpi a prejde do diabetu I. typu. Druhým je zvýšené riziko rozvoja diabetu II. typu po 15 – 20 rokoch. Preto je potrebné sledovať zdravotný stav ženy aj po pôrode.

Neliečené ochorenie je nebezpečnejšie pre plod. Rizikový je najmä vývoj dieťaťa v druhej polovici tehotenstva. Deti, ktoré sa rodia matkám s neliečeným diabetom, mávajú síce vyššiu pôrodnú hmotnosť, avšak ich orgány bývajú často nedostatočne vyvinuté. Nebezpečný je aj stav hypoglykémie u dieťaťa bezprostredne po pôrode. V každom prípade je život aj zdravie dieťaťa ohrozené, a preto je liečba veľmi dôležitá.

Zdravie dieťaťa po pôrode môžete ovplyvniť.

Liečba začína v prvom prípade diétou. Znížiť by sa mal príjem cukrov a tukov. Strava by mala byť však pestrá a vyvážená a dôležitý je aj dostatok pohybu. V prípade, že režimové opatrenia nie sú dostatočné, jedinou alternatívou je aplikácia inzulínu. Užívanie antidiabetík  vo forme tabliet nie je počas tehotenstva prípustné.

Teraz už viete, prečo je nutné absolvovať vyšetrenie, ktoré síce nie je veľmi príjemné, ale pre zdravie vás, aj vášho bábätka, je veľmi dôležité. A aj keď patríte do skupiny žien, u ktorých sa toto ochorenie prejaví, svojim prístupom k životospráve a liečbe môžete významne znížiť riziko pre vaše dieťa. Preto vždy dodržujte rady vášho lekára a liečbu.

O autorovi
PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Čítať viac od autora