Ako liečiť zápach z papule psa?

30. 3. 2022 · 3 minúty na prečítanie

Výrazný zápach z papule zvyčajne poukazuje na ochorenie, niekedy aj vážne. Ako zistiť, o čo sa jedná a ako pomôcť svojmu psovi?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako liečiť zápach z papule psa?

Nielenže vás takýto zápach skutočne omráči, ale často nejde iba o kozmetický problém. Výrazný zápach z papule zvyčajne poukazuje na ochorenie. Ako zistiť, o čo sa jedná a ako pomôcť svojmu psovi?

Možné príčiny zápachu z papule psa

Príčiny zápachu môžu byť rôzne a líšia sa aj v závislosti od plemena. Napríklad malé plemená často trpia zápalom ďasien a zvýšenou kazivosťou zubov, čo môže spôsobiť silný a "zrelý" zápach z papule.

Na vine môže byť aj typ stravy. Najmä mäkká strava môže byť príčinou zvýšenej tvorby zubného povlaku alebo nižšej miery obrusovania zubného povlaku žutím potravy. Je preto zdrojom rýchlejšieho vzniku zubného kazu.

Potom nasleduje široká škála ochorení žalúdka, pečene alebo obličiek, ktoré môžu spôsobiť intenzívny zápach z úst. V takom prípade sa už žiadny chovateľ nezaobíde bez odbornej pomoci veterinára. Bohužiaľ, často ide o onkologické ochorenia.

Vnútorné ochorenia psa sa zvyčajne nedajú príliš preventívne ovplyvniť. Aj zdravé a dobre živené psy s dostatkom pohybu a starostlivosti môžu ochorieť. Stav ústnej dutiny však možno ovplyvniť! Ak veterinárny lekár vylúči vnútorné ochorenie, príčina intenzívneho zápachu z úst je priamo v ústnej dutine.

Nájsť, identifikovať, riešiť

Preskúmať zapáchajúcu psiu papuľu je celkom náročné. Nie je to pre slabé žalúdky. Váš pes však potrebuje pomoc. Ak si netrúfate, požiadajte o pomoc ošetrujúceho veterinárneho lekára zvieraťa.

Čo hľadáte? Zdroj zápachu pravdepodobne nenájdete podľa vône. Hľadajte skôr červené, opuchnuté alebo krvavé miesta. Niekedy sa problémové oblasti zubov môžu sfarbiť do sivobielej alebo hnedej až čiernej farby. Skrátka, hľadáte miesto, ktoré vyzerá inak ako zvyčajne.

 

Predpokladáme, že nie ste zubár, ale skúste aspoň pomenovať nález, ktorý ste objavili. Ide o opuch, krvavú ranu alebo zmenu farby ďasien? Na začiatok vám môže stačiť telefonická konzultácia s veterinárnym lekárom, pretože niektoré problémy môžete vyriešiť sami.

Ako sa teda vysporiadať s problémom v ústach psa? V každom prípade, bez ohľadu na príčinu, sa snažte zuby čistiť jemne mäkkou zubnou kefkou bez zubnej pasty a oplachovať vodou. Postihnuté miesto aspoň ošetrite vlhkou gázou. Na trhu sú dostupné aj ústne vody na čistenie ústnej dutiny; určite sa oplatí vyskúšať ich akútne a potom ich používať ako preventívne opatrenie aspoň dvakrát týždenne.

Kľúčom k dlhodobému normálnemu stavu zubov a celej ústnej dutiny psa je však rovnomerná a dôsledná starostlivosť:

Prídavné látky v potravinách

Podporuje zdravý stav celej ústnej dutiny zvieraťa a je vhodný najmä pre zvieratá, ktoré nespolupracujú pri vykonávaní hygieny.

Vhodné krmivo

Ak kŕmite granulami, môžete si vybrať špeciálne druhy, ktoré podporujú normálny zdravotný stav ústnej dutiny a zubov. Ak ste zástancom surovej stravy, pridajte zeleninu, ktorá sa ťažšie žuje, zvyčajne mrkvu, pretože pomáha prirodzene obrusovať zubný povlak.

Dentálne hračky 

Plastové, gumové a drevené hračky sú navrhnuté tak, aby čo najviac pomáhali prirodzene obrusovať zubný povlak. Niekedy psom stačí len obhrýzať palicu. No aj psy majú rôzne povahy a zvyky.

 

Dentálne mňamky

Či už ide o skutočné kosti alebo pamlsky, obe sú pre psa veľmi príjemné. Navyše slúžia ako odmena a prispievajú k prirodzenému obrusovaniu zubného povlaku, ako aj k zvýšenej tvorbe slín, ktoré prirodzene čistia celú ústnu dutinu.

 

Všímajte si, kontrolujte

Problémy so zubami sa vyskytujú najmä u stredných a malých plemien a neliečený zápal zubov alebo ďasien môže v extrémnych prípadoch vyústiť do život ohrozujúcej otravy. Skrátka, venujte pozornosť zápachu z úst, nie je to len kozmetický problém.

Ďalšie články k téme Ako liečiť zápach z papule psa?

 • Výchovu šteňaťa neodkladajte na neskôr

  Výchovu šteňaťa neodkladajte na neskôr

  · 4 minúty na prečítanie
  Pre harmonické spolunažívanie v jednej domácnosti je kľúčové vycvičiť z vášho šteniatka psa, ktorý bude nielen šťastný, ale aj poslušný.
 • Ako si vybrať šteniatko?

  Ako si vybrať šteniatko?

  · 6 minút na prečítanie
  Keď si kupujete psíka, je dôležité zabezpečiť, aby ste domov priniesli zdravého štvornohého priateľa. Poradíme vám, na čo sa zamerať a čemu sa vyvarovať pri výbere šteniatka.
 • Pripravte si lekárničku pre svojho psa

  Pripravte si lekárničku pre svojho psa

  · 6 minút na prečítanie
  V momente, keď nastane núdzová situácia, budete vďační za dobre vybavenú lekárničku pre vášho psíka. Čo má obsahovať?
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora