Tipy, ako naučiť psa byť sám doma a bez stresu

14. 11. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Má váš psík problém zostať sám doma? Trpí prejavmi separačnej úzkosti? Prezradíme vám, čo môže byť príčinou problému a ako ho odstrániť.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Tipy, ako naučiť psa byť sám doma a bez stresu

Každý psíčkar by chcel psa, ktorý dokáže zostať sám doma bez stresu, štekania či neporiadku. Ako to však dosiahnuť? Žiaden vychovaný psík nespadne len tak z neba. V tomto článku si preto povieme všetko o príčinách stresu, ale aj o možnostiach, ako ho odstrániť.

Ak má aj váš psík problém zostať doma sám a každý odchod z domu je sprevádzaný nepríjemnosťami, je načase s tým niečo urobiť. Nadbytočný stres totiž neprospieva ani psovi, ani vám, a zrejme ani vašim susedom.

Separačná úzkosť a jej prejavy

Psík, ktorý prejavuje nadmerné znaky stresu po vašom odchode, zrejme trpí takzvanou separačnou úzkosťou. Môže sa vyskytnúť po odchode do obchodu, do práce, školy či na dovolenku. Môže sa však objaviť aj pri vzdialení na pár metrov, napríklad keď odídete do inej miestnosti. Zvieraťu to spôsobí silnú úzkosť z neprítomnosti dôležitej osoby (alebo osôb), ktorú sprevádzajú pocity strachu, neistoty až zúfalstva. 

Prejavy psov môžu byť rôzne, no medzi tie najčastejšie patria:

  • nadmerné štekanie či zavýjanie,
  • utekanie z pozemku,
  • škriabanie, hryzenie či lízanie,
  • ničenie nábytku alebo iných predmetov,
  • vykonávanie potreby v interiéri, 
  • trasenie či iné prejavy nervozity.

Prečo je pes v strese

Dôvodov, prečo pes trpí separačnou úzkosťou alebo mu robí problém zostať sám, môže byť mnoho. Najčastejšie sú spojené s jeho emocionálnym a psychickým zdravím. K tým najčastejším patrí týchto 5 príčin:

  • Závislosť na majiteľovi – zrejme tým najčastejším dôvodom je prílišná emocionálna naviazanosť psa na svojho pána. Bez jeho prítomnosti sa pes jednoducho cíti osamelý a stratený.
  • Zmena rutiny – ak sa každodenná rutina psa náhle zmení (napríklad majiteľ zrazu začne odchádzať v iný čas alebo na dlhšie, presťahujete sa a pod.), pes môže byť zo začiatku zmätený a nervózny. Zvyčajne je to však dočasné.
  • Traumatická skúsenosť – psy, ktoré mali v minulosti zlý zážitok spojený s opustením alebo boli týrané, majú väčšiu tendenciu trpieť separačnou úzkosťou. Preto sa tento problém často vyskytuje u psíkov z útulku.
  • Zlá socializácia – ak pes nebol v ranom veku dostatočne socializovaný alebo bol príliš izolovaný od okolitého sveta, môže mať ťažkosti adaptovať sa na samotu.
  • Nuda – často vyskytujúcim sa dôvodom je tiež nedostatok mentálnej a fyzickej stimulácie. Objavuje sa napríklad u mladých a energických psov, ktorí sú doma ponechaní dlhé hodiny bez akejkoľvek činnosti.

Ako naučiť psa byť sám

Ak chcete problém odstrániť, v prvom rade je potrebné odhaliť jeho príčinu. Pravdepodobne teda pôjde o jeden z vyššie menovaných dôvodov, prípadne ich kombináciu. Zamyslite sa preto nad nasledovnými otázkami, ktoré vám pomôžu nájsť odpoveď na vašu konkrétnu situáciu:

psik trha
  • Kedy sa úzkosť u psa objavila? Bol úzkostlivý vždy alebo nie?
  • Zažil pes v nedávnej dobe nejakú zmenu v rutine?
  • Zmenili sa nejaké okolnosti vo vašom živote (napr. zmena bývania, práce, času odchodu do práca a pod.)?
  • Ako sa jeho úzkosť prejavuje?
  • Má pes dostatok fyzického pohybu a mentálnej stimulácie?
  • Má pes príležitosť hrať sa aj počas vašej neprítomnosti?
  • Mohol pes v minulosti zažiť nejakú traumatickú udalosť?

To sú len niektoré z otázok, ktoré vás môžu priblížiť ku koreňu problému. 

Ako postupovať

Ak chcete problém skutočne odstrániť, bude potrebné byť predovšetkým trpezlivý. Neočakávajte, že sa všetko vyrieši hneď a jednoducho. Dajte psovi priestor adaptovať sa. Pomôcť vám môžu tieto tipy:

Sledujte správanie psa

V prvom rade by ste mali vedieť, ako sa pes po vašom odchode z bytu/domu správa a aké sú jeho prejavy. Neváhajte sa preto spýtať susedov alebo nainštalujte kameru či smartfón, a natočte si správanie psa. Možno budete prekvapení.

Postupné odlúčenie

Ak chcete psa vytrénovať na samotu, je potrebné začať s krátkymi odlúčeniami a postupne predlžovať čas. Počas toho môžete odpútať jeho pozornosť a vytvoriť mu pozitívnu asociáciu pomocou hračky alebo obľúbenej pochúťky. Pes tak zistí, že váš odchod je vlastne celkom fajn a že mu nič zlé nehrozí.

Ideálne prostredie

Vytvorte psovi doma pohodlné miesto, kde sa bude cítiť bezpečne aj bez vašej prítomnosti. Môže to byť pelech, deka, prípadne aj špeciálna klietka, ak na ňu psíka postupne privyknete. Uistite sa, že má prístup k hračkám a samozrejme aj k čerstvej vode. Niekedy tiež pomôže, ak dáte psovi oblečenie s vaším pachom.Naopak všetky nežiadúce predmety schovajte a uistite sa, že domácnosť či dvor sú zabezpečené proti úniku.

Pravidelný tréning

Najmä u energických psov je potrebné, aby mali pravidelný pohyb a mentálnu stimuláciu. Je potrebné zamestnať nielen ich telo, ale aj hlavu. Nebudú si tak musieť prebytočnú energiu vybíjať ničením nábytku ču hryzením topánok. Čas osamote budú môcť využiť najmä na oddych.

Konzultácia s odborníkom

Ak sa vám nedarí odstrániť neželané správanie a problém so separačnou úzkosťou sa nelepší, nie je dôvod zbytočne sa trápiť sám. Vyhľadajte pomoc veterinára, skúseného trénera či behaviorálneho špecialistu. Môžu vám pomôcť nájsť riešenia, ako problém vyriešiť, napr. formou špeciálnych tréningových metód či doplnkov výživy.


Každý problém totiž má svoje riešenie. Veríme preto, že aj vy budete mať doma čoskoro štvornohého spoločníka, ktorý vydrží doma sám bez akýchkoľvek problémov.


Ďalšie články k téme Tipy, ako naučiť psa byť sám doma a bez stresu

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie