Znova vám ušiel? Tipy, ako naučiť psa, aby neutekal

14. 2. 2024 · 6 minút na prečítanie

Stáva sa vám, že váš pes uteká zo záhrady či počas prechádzky? Poradíme vám niekoľko tipov, ako ho to odnaučiť a ako takémuto správaniu predchádzať.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Znova vám ušiel? Tipy, ako naučiť psa, aby neutekal

Sociálne siete sú denne plné inzerátov s hľadanými psíkmi, ktorí ušli svojim majiteľom z dvora alebo sa odtrhli z vodítka. Stáva sa to často aj vám? Ak váš miláčik rád uteká, prezradíme vám niekoľko tipov, ako ho to odnaučiť alebo takémuto správaniu predchádzať.

Naši štvornohí miláčikovia sú často ako členovia rodiny, preto je každé ohrozenie ich bezpečnosti a zdravia pre majiteľov veľmi nepríjemným zážitkom. Jedným z často sa vyskytujúcich javov je unikanie psov z pozemku alebo z vôdzky počas venčenia. Netreba snáď hovoriť, že takto voľne sa pohybujúci psík je problémom hneď z niekoľkých dôvodov:

  • môže sa ľahko stratiť alebo zatúlať,
  • môže ho zraziť auto alebo sa môže zraniť,
  • môže vyplašiť či napadnúť divokú zver,
  • môže byť nebezpečný pre ľudí a iných psov,
  • môže zničiť cudzí majetok a podobne.

Každý majiteľ je pritom zodpovedný za svojho psieho parťáka a je jeho povinnosťou, aby takýmto situáciám predchádzal. V prípade, že pes niekoho pohryzie alebo zničí cudzí majetok, bude niesť následky jeho pán. Tým najhorším scenárom je samozrejme zranenie alebo strata psíka, ktorý je v tom celom vlastne tak trochu nevinne. Je to predsa len zviera, ktoré počúva svoje prirodzené inštinkty. 

Povieme si preto, aké sú príčiny utekania psov a ako ich riešiť alebo im predchádzať. 

Prečo pes uteká?

Dôvodov, pre ktoré psy utekajú, je mnoho a odhaliť ich nie je vždy jednoduché. Aby sme však naozaj vyriešili problém s častým unikaním, treba sa pokúsiť nájsť skutočnú príčinu. Zamyslite sa preto nad tým, kedy a za akých okolností váš pes uteká. Je to napríklad:

  • Keď je sám doma a nudí sa?
  • Keď má separačnú úzkosť kvôli vašej neprítomnosti?
  • Keď sa hára fenka v susedstve?
  • Keď utečie, napadne alebo uloví zver? 
  • Keď sa zľakne náhleho a silného zvuku?
  • Keď je v novom prostredí a má strach?
na obrázku je pes ktorý sa snaží podliezť plot

To sú len niektoré z okolností, pri ktorých psy často volia stratégiu úniku. V mnohých prípadoch je to len ich prirodzená zvedavosť, zabitie nudy či uspokojenie loveckého pudu. V iných prípadoch je zas problémom stres, strach alebo úzkosť psa z nových či intenzívnych podnetov. Skúste si preto ujasniť, ako je to vo vašom prípade, a následne podľa toho situáciu riešte. 

  • Ak zistíte, že príčinou je nuda, postarajte sa o dostatočnú stimuláciu psa. 
  • Ak je príčinou úzkosť, pracujte na jej postupnom odbúraní a učte psa samostatnosti.
  • Ak je príčinou hárajúca fena, dajte psa vykastrovať a uvidíte tú zmenu.
  • Ak je príčinou lovecký pud, pokúste sa ho uspokojiť inak, napríklad loveckým výcvikom.
  • Ak je príčinou zľaknutie, používajte pri venčení dvojité istenie (obojok + postroj + 2 vodítka).
  • Ak je príčinou strach z nového prostredia, postupne psa zvykajte a tiež používajte dvojité istenie.

Zároveň nezabúdajte na zlaté pravidlo: 

Nikdy nepúšťajte psa navoľno, pokiaľ nemáte zvládnutý privolávací povel, nepoznáte dostatočne reakcie psa alebo ste v neznámom či rizikovom prostredí (premávka, neprehľadný terén, veľa ľudí/psov).

Reťaz nie je riešenie

Ak ste neposlušnosť a úteky doteraz riešili priviazaním na reťaz, mali by ste spozornieť. Od 1.1.2024 totiž na Slovensku platí zákon, ktorý zakazuje držanie psov na reťazi. Od 1.1.2022 plynulo prechodné obdobie, ktoré to zakazovalo len pre novonarodené psy, teraz však zákon platí plošne. Všetci majitelia a chovatelia tak mali dostatok času pripraviť sa na túto zmenu a zabezpečiť svoj pozemok inak, napríklad postavením oplotenia. Veríme, že vďaka tejto zmene sa skončí utrpenie pre mnoho psíkov, ktorých sloboda bola dlhodobo obmedzovaná. Nezabúdajte, že reťaz či povraz nie je riešenie, ale pre psa je to väzenie. Prečo? To zhrnula Sloboda zvierat, ktorá prispela k zmene zákona petíciou a kampaňou Nie reťaziam.


Držanie psov na reťazi totiž:

  • obmedzuje voľnosť pohybu, napĺňanie fyzických a fyziologických potrieb (prístup k hygiene, potrave a vode) a možnosť úniku pred ohrozením;
  • negatívne ovplyvňuje celkové zdravie a pohodu psa a môže spôsobiť vážne alebo trvalé poškodenie zdravia (svalová atrofia, poškodenie kĺbov, degeneratívne ochorenia, zranenia a vrastanie reťaze do krku);
  • potláča etologické a sociálne potreby spoločenského zvieraťa; dôsledkami izolácie a nedostatku podnetov sú poruchy správania, sebapoškodzovanie (hryzenie si častí tela) a/alebo agresívne správanie a riziko pre zdravie a bezpečnosť obyvateľstva.

Tipy, ako zabrániť únikom

Ak ste už našli možnú príčinu, prečo váš psík uteká, môžete prejsť k riešeniu či náprave. Opäť neexistuje jednotný návod, pretože každý pes je individuálny a dôvodov je naozaj veľa. Existuje však niekoľko dobrých rád, ktoré sa oplatí skúsiť:

1. Zabezpečenie pozemku

V prípade, že pes uteká z dvora či záhrady, je potrebné v prvom rade dôkladne zabezpečiť pozemok. Zvoľte dostatočne vysoké a pevné oplotenie, ktoré pes nebude môcť preskočiť ani podhrabať, a nikdy nenechávajte bránky otvorené. Ak ani to nestačí, skúste neviditeľný elektronický ohradník, ktorý reaguje so špeciálnym obojkom. Ak sa pes priblíži k vytýčenej hranici, upozorní ho na to zvuk, signál alebo vibrácia. Intenzitu si nastavíte podľa veľkosti a citlivosti psíka. 

2. Bezpečnostné prvky

V prípade, že pes uteká pri venčení z vodítka alebo pri venčení navoľno, nezabudnite na bezpečnostné prvky. V prvom rade by pes mal byť povinne začipovaný, vďaka čomu ho v prípade straty dokážu identifikovať. Odporúčame tiež opatrenie obojku známkou s menom psa a vaším telefónnym číslom, alebo smart známkou s NFC čipom, ktorý je možné načítať pomocou mobilu. Dobrou investíciou je aj GPS lokátor, ktorý vám umožní sledovať polohu psa.

3. Útulný domov

Psom, ktorí utekajú z dvora, často chýba útulný a bezpečný priestor. Investujte do kvalitnej búdy, do ktorej má pes v prípade potreby prístup. Postupne psa učte na jeho vlastný priestor, v ktorom dokáže relaxovať a oddychovať v prípade vašej neprítomnosti. Poskytnite mu tiež obľúbené hračky, útulnú deku či koberec a nezabudnite na nepretržitý prístup k vode. Ak chcete pre psa vytvoriť ideálne podmienky, umožnite mu prístup aj do domu.

Na obrázku je pes s GPS na krku

4. Stimulácia a zábava

Mnohé psy potrebujú pre svoju fyzickú a psychickú pohodu dostatok stimulácie. Snažte sa preto energického psa unaviť dostatočným množstvom pohybu a tréningu. Venujte každý deň aspoň hodinu času svojmu psovi a robte s ním činnosti, ktoré má rád. Môže to byť len prechádzka, beh, preťahovanie s hračkou či hádzanie frisbee alebo paličky. Mentálnu stimuláciu psovi poskytnú aj rôzne hlavolamy a hračky. Nezabúdajte, že unavený a vybehaný pes = spokojný pes. 

5. Správny výcvik

V neposlednom rade je vhodné zaradiť nejakú formu výcviku. Pes by mal ovládať základné povely, ako privolanie a odloženie, ktoré uľahčia vaše spolužitie. Je na vás, či psa budete učiť sami alebo zvolíte cestu profesionálneho výcviku. V každom prípade môže spoločný tréning posilniť váš vzťah, vybudovať dôveru a poslušnosť psa. Tréning je dobré robiť v rôznych prostrediach, aby pes počúval nielen doma alebo na cvičisku, ale aj vonku, kde sú rušivé elementy. Dobre trénovaný pes je ľahšie ovládateľný, preto je menšia šanca, že utečie. 


Veríme, že s dostatkom trpezlivosti a času sa vám podarí neželané správanie vášho miláčika odstrániť alebo obmedziť. Nezabúdajte tiež, že kľúčom k poslušnému psovi je poznanie a uspokojovanie jeho potrieb, vhodný výcvik a neustále budovanie vzájomného vzťahu. 


Ďalšie články k téme Znova vám ušiel? Tipy, ako naučiť psa, aby neutekal

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie