Prečo sa pes trasie: Príčiny môžu byť fyzické aj psychické

21. 6. 2024 · 3 minúty na prečítanie

Psík s triaškou zvyčajne neveští nič dobré a naznačuje, že pociťuje nejaký diskomfort. Dôvody môžu byť triviálne aj vážne. Kedy navštíviť veterinára?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Prečo sa pes trasie: Príčiny môžu byť fyzické aj psychické

Trasúci sa pes nemusí znamenať len uzimenú čivavu, ale aj vážne zdravotné problémy ohrozujúce život. Aké môžu byť dôvody trasenia a kedy je potrebné vyhľadať veterinára? Prečítajte si všetko o fyzických aj psychických príčinách trasu u psov.

Psík s triaškou zvyčajne neveští nič dobré a naznačuje, že pociťuje nejaký diskomfort. Dôvody, pre ktoré sa trasie, môžu byť krátkodobé a triviálne, no niekedy môžu byť príznakom vážnych zdravotných ochorení. Dôležité je preto odhaliť príčinu tohto javu.

Prečo sa pes trasie?

Psy sa môžu triasť z rôznych dôvodov, pričom príčiny môžu byť fyzické či psychické, ale môžu súvisieť aj so zdravotným problémom. Pozrime sa na najčastejšie z nich.

Fyzické príčiny

Fyzické alebo fyziologické príčiny sú spojené s telesným stavom psa a môžu byť vyvolané rôznymi okolnosťami.

 • Chlad – podobne ako u ľudí, aj u psov môže byť trasenie príznakom toho, že je im zima. Časté je to najmä u malých psov a psov s krátkou srsťou a menším množstvom tuku.
 • Hypoglykémia – nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia), najmä u malých psov a šteniat, môže vyvolať trasenie. 
 • Svalová slabosť – triaška sa môže objaviť spolu so svalovou únavou po náročnom cvičení a pohybovej aktivite.
 • Staroba – tras sa celkom bežne objavuje u starších psíkov a je vedľajším prejavom starnutia.

Psychické príčiny

 • Strach – triasť sa môže tiež vystrašený pes alebo pes pociťujúci úzkosť, napríklad z neznámeho prostredia, ľudí alebo hluku (búrka či ohňostroj).
 • Vzrušenie – niektoré citlivé psy sa trasú aj v prípade extrémnej radosti a vzrušenia, napríklad keď príde majiteľ domov.
psík v deke

Zdravotné príčiny

K tým vážnejším dôvodom patria tie zdravotné. V prípade intenzívneho a dlhodobého trasenia spojeného s ďalšími príznakmi môže ísť o veľmi vážny problém.

 • Bolesť – trasenie môže byť sprievodným javom silnej telesnej bolesti, nevoľnosti či zranenia.
 • Otrava – v prípade požitia toxickej látky alebo potraviny môže byť prítomné trasenie, kŕče a ďalšie neurologické prejavy.
 • Infekcia – niektoré bakteriálne či vírusové infekcie (napr. parvovírus či psinka) a zápalové ochorenia postihujú nervový systém a môžu tak vyvolať aj trasenie. Často je prítomné pri horúčke.
 • Vážne ochorenie – opakujúce sa alebo dlhodobé trasenie môže byť tiež príznakom vážnych a chronických ochorení, ako sú metabolické poruchy (napr. Addisonova choroba či porucha štítnej žľazy), srdcové ochorenia, porucha funkcie obličiek, neurologické poruchy (napr. epilepsia) a ďalšie.
POZOR
Je tu obdobie vysokých horúčav, ktoré môžu psíkovi ľahko spôsobiť prehriatie a úpal, a s tým spojenú triašku. Dbajte preto na to, aby pes netrávil príliš veľa času na slnku a mal neustále k dispozícii tieň a misku s vodou. K ďalším príznakom úpalu patria napríklad: dýchavičnosť, zrýchlený tep, nadmerné slinenie, zvracanie, hnačka, letargia, tmavé ďasná, tmavý moč či závraty.

Kedy vyhľadať veterinára

Každý majiteľ najlepšie pozná svojho psa, preto by si mal všímať zmeny v správaní a prejavoch psa. Ak sa pes bežne trasie v chladnom počasí, zrejme nepôjde o vážny problém a psíka stačí obliecť alebo prikryť. Ak sa pes trasie, keď sa bojí alebo teší, môžete sa pokúsiť príznaky zmierniť správnym výcvikom.

ustrachana civava

Ak ste sa však s trasením doteraz u svojho psa nestretli a nezdá sa vám, že by bolo prejavom chladu či emócií, je na mieste vyhľadať pomoc.

Veterinu navštívte, ak:

 • sa trasenie objaví náhle a neprestáva,
 • sa trasenie viackrát opakuje,
 • viete, že pes zjedol nebezpečnú potravinu či látku,
 • je trasenie sprevádzané ďalšími príznakmi, ako sú napríklad celková slabosť, zvracanie, hnačka, strata chuti do jedla či zmeny v správaní psa.

Len veterinár vám pomôže zistiť presnú príčinu trasu u psíka, urobiť vhodné vyšetrenia a zvoliť správne riešenie alebo liečbu. Ako vidíte, dôvodov môže byť naozaj veľa, a to od banálnych až po život ohrozujúce. Zdravie vášho psíka máte vo svojich rukách.


Ďalšie články k téme Prečo sa pes trasie: Príčiny môžu byť fyzické aj psychické

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora