Pankreas, hlavné hormóny pankreasu a ich funkcie v tele

15. 11. 2021 · 2 minúty na prečítanie

Pre lepšie pochopenie podstaty metabolického ochorenia diabetes (cukrovka) je potrebné priblížiť funkciu podžalúdkovej žľazy (pankreasu) a jej hlavných hormónov v tele.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Pankreas, hlavné hormóny pankreasu a ich funkcie v tele

Pre lepšie pochopenie, čo je podstatou metabolického ochorenia diabetu (cukrovky), je potrebné si priblížiť funkciu podžalúdkovej žľazy (pankreasu) a jej hlavných hormónov v tele. 

Pankreas

Napriek tomu, že pankreas je pomerne malý orgán (žľaza), zohráva v živote a zdraví človeka veľkú úlohu. So svojimi rozmermi 12 – 16 cm a hmotnosťou okolo 75 gramov je veľký približne ako ľudská dlaň. Je uložený v brušnej dutine pod ľavou stranou bránice. Vývod z pankreasu sa spája s vývodom žlčníka a ústi do začiatku tenkého čreva (dvanástnika).

Pankreas plní v tele dve funkcie. Je to žľaza s vnútornou i vonkajšou sekréciou (vylučovaním).

Hormón inzulín

Hlavnou úlohou inzulínu je znižovanie hladiny cukru (glukózy) v krvi. Inzulín podporuje prestup glukózy z krvného obehu do buniek. Tá sa potom stáva zdrojom energie pre celé telo. Prenesením glukózy do buniek sa zníži jej hladina v krvi (inzulín je teda regulátorom hladiny glukózy v krvi).

Vylučovanie inzulínu z pankreasu nie je stále rovnaké a jeho množstvo v krvi sa neustále mení. Je závislé od toho, aká je aktuálna hladina krvného cukru. Pokiaľ dôjde k vzostupu hladiny glukózy v našom krvnom obehu, zvýši sa u zdravého človeka tvorba inzulínu v pankrease. Pokiaľ je, naopak, hladina glukózy v krvi nízka, produkcia inzulínu klesne. Najvyššia tvorba inzulínu nastáva po jedle, najnižšia je, naopak, v noci pri spánku alebo pri hladovaní.

Hormón glukagón

Spolu s inzulínom sa podieľa na regulácii krvného cukru. Má však opačný účinok než inzulín, hladinu glukózy v krvi zvyšuje. Jeho tvorba závisí tiež od hladiny glukózy v krvi. Pri nízkych hladinách glukózy v krvi dochádza k zvýšeniu tvorby glukagónu, pri jej vysokých hladinách jeho tvorba, naopak, klesá.

Hlavnou funkciou hormónu glukagón je rozklad zásobného škrobu (glykogénu) v pečeni. Rozkladom glykogénu vzniká glukóza, ktorá slúži ako okamžitý zdroj energie pre bunky ľudského tela. Pri nedostatku glukózy v krvi je týmto zabezpečená výživa životne dôležitých orgánov.

U zdravého človeka je teda stála hladina krvného cukru udržiavaná pôsobením hormónov inzulínu (hladinu glukózy znižuje) a glukagónu (hladinu glukózy zvyšuje).

Ďalšie články k téme Pankreas, hlavné hormóny pankreasu a ich funkcie v tele

 • Diabetes a jeho príznaky

  Diabetes a jeho príznaky

  · 3 minúty na prečítanie
  Ako diabetes sa označuje rôznorodá skupina ochorení. Ich spoločným znakom je zvýšená hladina glukózy v krvi nad fyziologickú normu, takzvaná hyperglykémia.
 • Najnovšie lieky vo farmakoterapii diabetu

  Najnovšie lieky vo farmakoterapii diabetu

  · 6 minút na prečítanie
  Stále sa  zdokonaľujú aj možnosti liečby diabetu a tak sa na celosvetový trh dostávajú nové lieky, ktoré pomáhajú pacientom toto ochorenie úspešne zvládať.
 • Glykemická rovnováha

  Glykemická rovnováha

  · 3 minúty na prečítanie
  Udržať rovnováhu v glykémii nie je vždy jednoduché, pričom však je potrebné sa vyvarovať veľkým a častým výkyvom.
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora