Dajú sa pigmentové škvrny, jazvy a znamienka odstrániť?

19. 9. 2022 · Mgr. Katarína Naďová · 7 minút na prečítanie
Pigmentové škvrny
Pigmentové škvrny

 

 

Mnohí z nás si z letných dovoleniek odnášajú nielen pekné spomienky na slnečné dni, ale aj malé chybičky krásy v podobe pigmentových škvŕn. Prečo a aké sú príčiny ich vzniku? Ako sa ich zbaviť, keď sa na pokožke už objavili?

 

 

Hnedé škvrny na pokožke si zvyčajne všímame u starších ľudí, keď sa na koži objavujú vo väčšom množstve a sú farebne výraznejšie. Práve preto sú pigmentové škvrny známe aj ako starecké škvrny. V dnešnej dobe však čoraz viac trápia aj mladšie vekové skupiny.

Prečo vzniká hyperpigmentácia?

Hyperpigmentácia (tzv. pigmentové škvrny) je charakterizovaná ako porucha tvorby alebo distribúcie pigmentu, t.j. melanínu, pri ktorej dochádza ku stmavnutiu kože. Veľkosť a tvar pigmentových škvŕn sa môže výrazne líšiť. Medzi najčastejšie miesta vzniku patria tvár, dekolt a ruky. 

Vznik pigmentových škvŕn môže byť ovplyvnený genetickou predispozíciou, ale vo väčšine prípadov to môžeme my sami ovplyvniť a predísť ich vzniku.

Hlavnými príčinami hyperpigmentácie je nadmerné pôsobenie slnečného žiarenia na pokožku, čo má za dôsledok zvýšenú produkciu melanínu. Najmä v lete by sme nemali zabúdať na používanie ochranných opaľovacích krémov, a to nielen pri opaľovaní. Chrániť by sme sa mali aj pri bežných činnostiach ako sú prechádzky v prírode, práca v záhrade alebo počas jazdy v aute. 

Prečo vzniká hyperpigmentácia?
Prečo vzniká hyperpigmentácia?

Ľudia, ktorí majú zvýšený sklon ku tvorbe pigmentových škvŕn, by sa v lete mali vyvarovať používaniu parfumov a krémov s obsahom éterických olejov, ktoré v kombinácií so slnečným žiarením môžu podnietiť vznik pigmentových škvŕn.

Ďalšie z rizikových faktorov sú hormonálne zmeny a hormonálna nerovnováha. Ohrozenou skupinou sú ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu, tehotné ženy a ženy v období menopauzy. Nerovnováha hladiny ženských hormónov prispieva totiž k zvýšeniu aktivity buniek, ktoré produkujú melanín, čoho dôsledkom je tvorba pigmentových škvŕn.

Počas letných mesiacov by sme mali byť ostražití aj pri užívaní niektorých liekov a výživových doplnkov, napríklad antibiotík, ľubovníka bodkovaného, atď. Najlepším riešením je vždy poradiť sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.  

1×30 ml
Rozjasňujúce sérum vyvinuté pre dokonalú žiarivosť pleti na základe medicínskeho prístupu k starostlivosti o pleť využíva patentovanú* účinnú látku značky Eucerin – thiamidol.
1×75 ml, krém na ruky
5.0
(2)
Krém na ruky s depigmentačným účinkom SPF 30. Viditeľne redukuje pigmentové/starecké škvrny, zanecháva pokožku hydratovanú až na 24 hodín a zlepšuje pevnosť a pružnosť pokožky.
10×2 ml, na pigmentové škvrny
VICHY Liftactiv SPECIALIST GLYCO-C na pigmentové škvrny, nejednotný tón a nedostatočný jas pleti.
1×20 ml, na redukciu pigmentových škvŕn, nočný
Dermatologický špeciálny nočný krém na pleť s pigmentovými škvrnami. Krém je určený len pre dospelých.

Čo však robiť, ak už pigmentové škvrny máme?

Hlavnou zásadou pri riešení tohto kozmetického problému je počkať až na jeseň. Počas letných mesiacov sa odporúča chrániť pleť opaľovacím krémom s vyšším ochranným faktorom a dostatočne ju hydratovať.

Prvou a zároveň aj najdostupnejšou voľbou bývajú krémy s depigmentačným účinkom. Zakúpiť si ich môžeme takmer v každej lekárni. Účinné zložky v krémoch pôsobia priamo na tmavé škvrny a zasvetľujú ich, no málokedy úplne odstránia. Krémy pomáhajú predovšetkým pri ľahších formách hyperpigmentácie. Preto platí dobre známe pravidlo: „Čím skôr, tým lepšie.“

Ďalšou z možností je tzv. chemický peeling. Pri tejto metóde dochádza k rozrušeniu najvrchnejšej časti pokožky kyselinami, pri ktorom sa odstránia vyššie uložené bunky produkujúce melanín. Ide o bezbolestný proces, po ktorom je však pokožka mierne podráždená a začervenaná. Chemický peeling by mal byť vždy vykonávaný odborníkmi, aby sa zamedzilo vzniku nepríjemných popálenín a poškodenia.

Okrem chemického peelingu sa využíva aj mechanický peeling (tzv. diamantová dermabrázia), pri ktorom sa postupne obrusujú povrchové vrstvy kože mikrokryštálmi diamantu. Okrem hyperpigmentácie sa ním odstraňujú aj vrásky a jazvy, a zvyšuje sa tvorba kolagénu.

V prípade, ak nepomáha ani jedna zo spomínaných metód, pristupuje sa k laserovému ošetreniu pigmentových škvŕn. Táto metóda patrí k najúčinnejším spôsobom odstraňovania pigmentových škvŕn. Postup spočíva v priložení kryštálu na pigmentovú škvrnu, cez ktorý prechádza impulz presne určenej vlnovej dĺžky za účelom zničenia pigmentových buniek. Pigmentácia po laserovom zákroku stmavne a po pár týždňoch zmizne. Zákrok je nutné opakovať podľa intenzity a hĺbky pigmentácie.

1×30 ml
Rozjasňujúce sérum vyvinuté pre dokonalú žiarivosť pleti na základe medicínskeho prístupu k starostlivosti o pleť využíva patentovanú* účinnú látku značky Eucerin – thiamidol.
1×150 ml, balzam po opalovaní
Regeneračný balzam po opaľovaní upokojuje pokožku, dodáva jej príjemný pocit sviežosti a chráni pokožku pred olupovaním po opálení.
1×100 ml, minerálny opaľovací krém
Minerálny opaľovací krém SPF50+ s veľmi vysokou ochranou poskytuje komplexnú ochranu proti UVA a UVB žiareniu, voľným radikálom a zabraňuje vysušovaniu pokožky.
1×200 ml, sprej
5.0
(1)
Suchý olej na opaľovanie v spreji SPF30 s vysokou ochranou poskytuje komplexnú ochranu pred UVA a UVB žiarením, voľnými radikálmi a zabraňuje vysušovaniu pokožky.

Pigmentácia jaziev

Priebeh liečby závisí od veku pacienta, vážnosti a hĺbke poranenia. Jazvy majú jemnejšiu textúru ako neporanená pokožka, keďže neobsahujú potné a mazové žľazy, či vlasové puzdrá. Ak ide o čerstvé jazvy, nie je vhodné ich opaľovanie do jedného roku od ich vzniku. V liečbe je dôležitá ochrana pred slnkom a hydratácia.

Počas letných mesiacov by sme mali  predchádzať zvýšenej pigmentácií jaziev:

 • vyhýbať sa pobytu na slnku medzi 11.-15. hodinou, keď je intenzita slnečného žiarenia najvyššia,
 • natierať zjazvené tkanivo opaľovacím krémom s minimálnym ochranným faktorom 30, resp. chrániť ho mechanickou ochranou, t.j. odevom,
 • aplikovať ochranný krém na jazvy častejšie ako na zdravú pokožku,
 • zjazvené tkanivo hydratovať.
Pigmentácia jaziev
Pigmentácia jaziev

A čo so znamienkami?

Sú na pokožke každého z nás a veľakrát ich prehliadame, hoci by sme nemali zabúdať na ich pravidelnú kontrolu. Predovšetkým v lete by sme mali znamienka chrániť pred nadmerným slnením. Počas letných mesiacov sa odporúča používať krémy s ochranným faktorom minimálne 30. V minulosti sa znamienka tiež zvykli prelepovať leukoplastom. Tento postup sa neodporúča kvôli zvýšenému riziku poškodenia pri jeho odstraňovaní, poteniu v danej oblasti a taktiež kvôli nepeknému opáleniu v okolí znamienka. Strašiakom, ktorý by nás mal prinútiť, aby sme nezanedbávali pravidelnú kontrolu znamienok a v dostatočnej miere ich chránili, je melanóm. 

Melanóm je zhubný nádor, ktorý má pôvod v kožných bunkách produkujúcich melanín. Tretina až polovica melanómov vzniká na podklade materských znamienok. Aj v tomto prípade však platí, že najúčinnejšou liečbou je prevencia. Ak sa na pokožke objaví znamienko, ktoré má asymetrický tvar, nepravidelné ohraničenie, mení farbu a veľkosť a jeho priemer je väčší ako 6 mm, je vhodné čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc.

Ak ste v lete starostlivosť o pokožku trochu podcenili alebo zanedbali, doprajte jej teraz trochu starostlivosti a regenerácie, ktorú si určite zaslúži.

Dní zdravej pokožky

V termíne 19.- 23. 9. 2022 vám náš odborný tím v lekárňach Dr.Max rád pomôže a poradí, ako sa o svoju pokožku čo najlepšie starať.

Poradíme v otázkach kožných tažkostí, ako sú:

 • znížená hydratácia pokožky až jej suchosť,
 • zvýšená pigmentácia pokožky po lete,
 • ochrana pokožky pred chladom, vetrom či UV žiarením,
 • spomalenie tvorby vrások.

Okrem poradenstva máme pre vás pripravený e-book plný informácií, po zadaní kódu dostanete darček k nákupu nad 49 EUR a po vyplnení krátkeho anonymného prieskumu môžete, navyše, získať aj zľavy na vybrané produkty značky Dr.Max pre členov Dr.Max Club.1×30 ml
Dermatologické sérum, ktoré posilňuje a chráni pokožku denne vystavovanú vplyvom vonkajšieho prostredia.
1×500 ml, čistiaci gél
Čistiaci gél na zmiešanú až mastnú pleť s nedokonalosťami dokonale čistí upchaté póry a odstraňuje nadbytočný maz.
1×15 g, pasta na mastnú pleť
Lokálna starostlivosť na mastnú pleť s nedokonalosťami urýchľuje proces zrenia vyrážok počas noci.
1×250 ml, pleťové tonikum
Tonikum uvoľňuje upchaté a sťahuje upchaté póry. Pleť zanecháva sviežu a zmatnenú.
1×30 ml, sérum
5.0
(1)
LA ROCHE-POSAY RETINOL B3 koncentrované sérum proti vráskam s regeneračným a pleť vyhladzujúcim účinkom.
1×30 ml, korektívna starostlivosť
Koncentrovaná korekčná starostlivosť proti starnutiu je špeciálne vyvinutá pre ženy s citlivým typom pleti vo veku 35-40 rokov, ktoré riešia vrásky, pigmentové škvrny a fotostarnutie. Obsahuje čistý retinol, účinne pôsobiaci proti hlbokým vráskam.
1×7,5 ml, ochranný balzam
5.0
(1)
Ochranný balzam na pery s pantenolom. Obnovuje prirodzený ochranný film pokožky pier.
1×100 ml, krém
5.0
(1)
Avène Cicalfate Obnovujúci bariérový krém na ruky obnovuje a chráni veľmi suché, rozpraskané a podráždené ruky v dôsledku rôznych agresívnych vplyvov (klimatické: mráz, vietor, pri práci: čistiace prostriedky, časté umývanie rúk). Pomáha obnovovať narušenú štruktúru kože, poskytuje jej ochranu a potrebnú výživu.

Ďalšie články k téme Dajú sa pigmentové škvrny, jazvy a znamienka odstrániť?

 • 10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

  10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

  · 6 minút na prečítanie
  Vedeli ste, že alergia na slnko môže mať mnoho podôb? Čím ďalej, tým viac ľudí si začína všímať, že po dlhšom pobyte na slnku majú pokožku posiatu drobnými vyrážkami alebo červenými fľakmi. Ako tomu môžeme predísť?
 • Chcete spomaliť starnutie pokožky? Pozor na UV žiarenie!

  Chcete spomaliť starnutie pokožky? Pozor na UV žiarenie!

  · 4 minúty na prečítanie
  Na konci minulého storočia priniesol celosvetový trend „kult opáleného tela“. Všetci sme chceli byť „čokoládoví“. Najobľúbenejší opaľovací prípravok bol Nubian 6. Informácie o ozónovej diere, čoraz silnejšom prenikaní slnečného žiarenia, škodlivosti a následkoch prehnaného opaľovania boli veľmi chabé.
 • Prehnali ste to so slnkom? Pomôže vám terapia pre popálenú pokožku

  Prehnali ste to so slnkom? Pomôže vám terapia pre popálenú pokožku

  · 4 minúty na prečítanie
  Viete, čo robiť a čomu sa naopak vyhnúť, ak sa vám podarilo spáliť sa? Dôležité je na nič nečakať a poranenej koži pomôcť čo najrýchlejšie sa vrátiť do svojej pôvodnej formy.
Mgr. Katarína Naďová