Odmieta vaše bábätko príkrmy? Dôvodov môže byť viacero

21. 9. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Niektoré deti sú jedáci od narodenia, iné si na zoznamovanie s tuhou stravou veľmi nepotrpia. Ak stále dojčíte a dieťatko prospieva, odborníci radia netlačiť na pílu.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Odmieta vaše bábätko príkrmy? Dôvodov môže byť viacero

 

Vidieť dieťa, ako si s radosťou vychutnáva jedlo, ktoré ste mu s láskou pripravili, je na nezaplatenie. No niektoré mamy sa riadne natrápia, kým do svojho potomka dostanú čo i len jednu lyžičku.

Pokiaľ dieťatko dojčíte, báť sa o jeho výživu rozhodne nemusíte – materské mlieko je plné živín a tekutín ešte dlho po prvom polroku.

 

Ak je čulé a prospieva (prípadne nerozhodol pediater inak), doprajte mu čas.

Deti sú veľmi intuitívne a možno majú na svoje „nejedenie“ veľmi dobrý dôvod!

NESPRÁVNE MENU

V prvom rade si treba uvedomiť, že každý človek má individuálny prístup k svojmu stravovaniu, čo sa môže prejaviť už v rannom veku. Možno vášmu drobcovi nesedí konzistencia alebo farba ponúkaného jedla, prípadne chce jesť všetko sám a rozčuľuje ho kŕmenie lyžicou. Ak sa do príkrmov veľmi ženiete a snažíte sa nimi prípadne nahradiť dojčenie, dieťa to môže vycítiť a odmieta jedlo z neistoty, že príde o svoju obľúbené materské mlieko a kontakt s vami.

Občas sa stáva, že vám nesedí načasovanie – síce ste si naplánovali desiatu o 10:00, aby ste stihli spoločné ihrisko a varenie obeda, no váš drobec má o svojom žalúdku vlastnú predstavu. Vyhraďte si preto dostatok času pre odpozorovanie jeho preferencií – prvé príkrmy sú doslova o skúšaní a ochutnávaní, ich cieľom nie je prioritne zasýtiť. Pokojne nechajte dieťa hrať sa pri stole počas toho, ako vy sama raňajkujete či obedujete. Ak ho zaujme niečo z vášho taniera, ponúknite ho. Mamičky sa práve touto cestou často nastavia na zdravší životný štýl, pretože sa snažia, aby ich tanier bol vždy plný zeleniny a ovocia.

NEDOSTATOK ČASU

Objavovanie okolitého sveta je neskutočné dobrodružstvo! Pokiaľ patrí vaše bábätko k tých vnímavejším, je možné, že na istý čas bude prioritou všetko možné, len nie jedlo. Na kŕmenie sa dokáže sústrediť prvých pár minút a po zahnaní prvotného hladu ho to opäť ťahá k hračkám, súrodencom či von na záhradu. Problém nastáva, keď si spomenie na prázdne bruško vo chvíli, keď sa celá rodina venuje iným činnostiam, prípadne ste sa práve vybrali na výlet.

 

Dramatickú situáciu väčšina mamičiek rieši rôznymi chrumkami, prípadne ovocím či zeleninou. Dieťa sa tak rýchlo naučí, že o hlade neostane a vaše pokusy o pravidelné stravovanie začínajú pochopiteľne zlyhávať. Nebojte sa preto trvať na svojom – najmä pri starších deťoch funguje pravidlo, že pokiaľ sa dobre nenajedia pri stole, budú až do ďalšieho plánovaného jedla hladní. Samozrejme, všetko je potrebné učiť s mierou a citlivo.

NEMÁ CHUŤ

Takmer každé dieťa si vo svojom mladom živote prejde obdobím, kedy odrazu „zle papá“. Najčastejšie sa to stáva okolo 8. až 9.mesiaca. Malý jedák, ktorý krásne začal s príkrmami, zrazu horko-ťažko zje lyžičku denne. Okrem zníženia množstva stravy prichádzajú tiež prvé eliminácie potravín a upínanie sa na veľmi monotónne stravovanie – iba banán, iba chlebík, iba jogurt...

Občas sa za odmietaním stravy ukrýva zdravotný problém. Rastúce zúbky, náhla bolesť bruška či obyčajné prechladnutie môžu vyvolať dočasné nechutenstvo. Dojčiace maminy majú v tomto prípade veľkú výhodu, pretože deti málokedy odmietnú prsník, čím im dokážu zabezpečiť dostatočnú výživu po dobu niekoľkých týždňov či dokonca mesiacov. A keď opäť nastane tá správna konštelácia planét, začnú jesť spontánne oveľa viac.

DOJČENIE ZA TO NEMÔŽE

V mnohých rodinách sa stále môžete stretnúť s názorom, že príčinou nechutenstva malých detí je dlhšie dojčenie. Opak však býva pravdou.

Paradoxne, zvýšenie tvorby mlieka a s ním spojené častejšie dojčenie môže viesť k nabudeniu chuti do klasického jedla.

 

Ak vaše bábätko odmieta príkrmy, vyskúšajte jednoducho zvýšiť prísun mlieka.

Môžete tak u neho odštartovať rastový špurt, ktorý sa v priebehu 1-2 týždňov prejaví prírastkom na váhe, a tiež zdravým hladom. Vďaka efektívnemu dojčeniu začne váš drobec dobre jesť i príkrmy.

TRIKY NA MALÝCH NEJEDÁKOV

  • Sledujte svoje bábätko, jeho reakcie a záujem o jedlo, nie časový rozvrh či zoznamy prikázaných a zakázaných jedál.
  • Ponúkajte také jedlá, ktoré prirodzene preferuje. Z nich vychádzajte, aj keď budete skúšať čosi nové – základ by mala tvoriť známa chuť.
  • Nikdy na dieťa pri jedení netlačte a nenúťte ho. Z jedla by ste nemali mať strach ani vy ani váš potomok.
  • Pripravte pokrm tak, aby ho mohlo vaše dieťa konzumovať samé a objavovať jeho vôňu i konzistenciu, napríklad v podobe placiek či tyčiniek do ruky.
  • Nepodplácajte ho sladkosťami ani hračkami, rýchlo sa to obráti voči vám.
  • Nerobte z vášho potomka „nejedáka“ – dávajte si pozor, aby ste ho pred rodinou či kamarátkami neprezentovali ako dieťa, ktoré „nepapá“. Mohlo by to prijať ako fakt.
  • Skontrolujte jeho zdravotný stav. Deti, trpiace nedostatkom železa a zinku môžu jedávať o čosi menej.

Ďalšie články k téme Odmieta vaše bábätko príkrmy? Dôvodov môže byť viacero

  • Obavy z prvého pevného pokrmu často viac trápia matky než ich malé deti. Nie je to však nič zložité – kľúčom k úspechu je neuspiesť a deti pravidelne motivovať k skúšaniu nových jedál.
  • Pre naše deti sa snažíme zabezpečiť najlepšie možné podmienky. Dedo má predstavenie, že to znamená čokoládka, zatiaľ čo mama zaujíma veľké množstvo čerstvej zeleniny. O správnej skladbe jedálnička pre deti nám poskytuje podrobné informácie MUDr. Alžbeta Béderová.
  • Prečo je moje dieťa stále choré?

    Prečo je moje dieťa stále choré?

    · 3 minúty na prečítanie
    Prečítajte si, čo môžete urobiť, aby bolo vaše dieťa zdravšie.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora