Bojujete s diastázou? Týmto chybám sa vyhnite

22. 2. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Problémy s povolenými brušnými svalmi nie sú jediným ohrozením, ktorý postihuje ženy po pôrode. Diastáza môže spôsobovať bolesti v krížoch, chrbtici, a dokonca ovplyvňovať svaly panvového dna. Tento stav často pretrváva a zhoršuje sa s časom.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Bojujete s diastázou? Týmto chybám sa vyhnite

Povolené brušné svaly nie sú jediným problémom, ktorý trápi ženy po pôrode. Diastáza spôsobuje bolesti krížov, chrbtice, ale aj svalov panvového dna. A zvykne sa zhoršovať. Podľa aktuálnych prieskumov trpí diastázou až 70 % žien po pôrode. Príčin môže byť viacero, od hormonálnych zmien, ktoré sa spájajú s tehotenstvom, cez veľkosť plodu, množstvo plodovej vody, váhový prírastok, pevnosť brušnej dutiny pred tehotenstvom až po spôsob, akým sa prevedie sekcia. Bohužiaľ, tomuto problému sa často nevenuje pozornosť a mnoho mamičiek si až s odstupom rokov uvedomí, že s ich telom čosi nie je v poriadku.

Fakty o diastáze

Separácia priamych brušných svalov sa odborne označuje ako Diastasis recti. Priamy brušný sval už netvorí celok a v dôsledku veľkého vnútorného tlaku dochádza k jeho natrhnutiu. Medzi pravou a ľavou stranou sa vytvorí približne dvojcentimetrový priestor, v ktorom sa nachádza iba koža a tuk. Zjednodušene by sme mohli povedať, že v prípade diastázy si svaly na bruchu neplnia svoju úlohu.

 

Mnoho žien sa nevie stotožniť s novým tvarom svojho brucha po pôrode, ktoré vytŕča a má nepekný tvar. Ďaleko dôležitejší je však funkčný problém, teda chybné držanie tela, bolesti chrbtice, nôh a brucha, tráviace ťažkosti či inkontinencia. Ak trpíte diastázou, aktivujete hlavne povrchové svaly. Naopak, hlboké svalstvo ochabuje, čo vplýva na fungovanie celého tela. S pribúdajúcim vekom sa neliečená diastáza môže stať závažnou komplikáciou, ktorá vedie dokonca končí až vzniku pruhu a nutnosťou operácie.

 

Koho sa to týka?

Hoci sa v tejto súvislosti spomínajú najmä ženy po pôrode, diastáza sa nevyhýba ani mužom či deťom. Na uvoľnené brušné svaly u nich zaberá Vojtova metóda, ba dokonca sa môže použiť aj tejpovanie, podobne ako u dospelých pacientoch. Aktívne žijúci ľudia s „tehličkami“ na bruchu sa môžu v dôsledku nesprávneho zaťažovania svalov takisto stretnúť s diastázou. Veľmi častá je u ľudí s nadváhou, čo prirodzene súvisí s nezdravým spôsobom života a absenciou prirodzeného pohybu.

Pokiaľ si nie ste istí, či ide skutočne o diastázu, urobte si doma jednoduchý test. Ľahnite si na zem, celý chrbát položte do podložky a pokrčte kolená. Nad pupok položte dva prsty a následne zdvihnete hlavu a krk, ako by ste išli urobiť klasický „brušák“. Bradu prisuniete k hrudníku a chvíľu ostaňte v tejto polohe. Ak pri vtlačení prstov smerom do brucha cítite stredovú medzeru väčšiu ako 2 centimetre, s najväčšou pravdepodobnosťou by ste sa mali začať zaujímať o spevnenie stredu tela. Detailné vyšetrenie je vhodné absolvovať u fyzioterapeuta.

Nesprávne návyky

Je potrebné si uvedomiť, že diastáza sa netýka iba vášho brucha, ide totiž o celistvý problém. Cviky typu sed - ľah, plank alebo skracovačky, ktoré sa zameriavajú na priame brušné svaly a často enormne zaťažujú chrbticu, môžu celkový stav diastázy ešte zhoršiť. Podobne negatívne môže pôsobiť snaha o vťahovanie a uvoľňovanie brušných svalov dovnútra. Dochádza totiž k izolácii dôležitých svalových skupín, ktoré ak nie sú v súhre s brušnou stenou, pôsobia kontraproduktívne.

Vo všeobecnosti nie sú príliš odporúčané cviky v ľahu. Oproti tomu, pozície v stoji a v drepe pozitívne vplývajú na činnosť panvového dna. Polohy na boku a rotácie sú vhodné iba v tom prípade, pokiaľ nevyvolávajú príliš silný vnútrobrušný tlak, ktorý cvičenec nemá pod kontrolou. Opatrní tiež buďte s klikmi. Pokiaľ s cvičením iba začínate, zvážte konzultáciu s odborníkom. Po niekoľkých spoločných lekciách budete schopní ďalej trénovať aj sami doma. Nezabudnite však, že tajomstvom úspechu cvikov proti diastáze je najmä ich pravidelné a dlhodobé praktizovanie.

Skúste to radšejtakto

Pri diastáze vám môže výrazne pomôcť funkčné dýchanie a zapájanie veľkých svalových skupín, napríklad v stoji alebo drepe. Neskôr, keď spevníte potrebné svaly v okolí chrbta a brucha, môžete postupne zapájať aj priame brušné svaly, ideálne však po konzultácii s odborníkom. Dýchanie je skvelý spôsob, ako po pôrode aktivovať brušné svaly, urýchliť hojenie, ale tiež dodať telu energiu či eliminovať stres.

 

 

Dobrou správou je, že správnym komplexným cvičením sa dá tento problém po čase dostať úplne pod kontrolu. A to dokonca aj v prípade väčšej a dlhodobo neriešenej diastázy. Na cvičenie vám bude stačiť 20 minút denne, pričom okrem chrbta a brucha dôkladne precvičíte tiež panvové dno. Pre lepší efekt zvoľte viacnásobné cvičenie denne, s kratšími intervalmi.

 

Ďalšie články k téme Bojujete s diastázou? Týmto chybám sa vyhnite

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora