5 vecí, ktoré musíte stihnúť vybaviť do pôrodu

27. 4. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Povinné formality, spojené s tehotenstvom či samotným pôrodom, sa neoplatí nechávať si na poslednú chvíľu. Záverečné týždne si tak vychutnáte bez zbytočného stresu...

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
5 vecí, ktoré musíte stihnúť vybaviť do pôrodu

Ako budúca mamička máte okrem radosti z očakávania nového prírastku aj plnú hlavu povinností – návštevy u lekára, zháňanie kočíka či výbavičky pre bábätko zaberajú viac času, než sa mohlo na začiatku zdať. A okrem toho, stále treba myslieť na prácu a domácnosť. Nečudo, že pri toľkých milých i nemilých starostiach mnohé ženy pozabudnú na nevyhnutné úradné povinnosti. 

 

Väčšina administratívy, spojenej s narodením vášho potomka, vás síce čaká po pôrode, niektoré záležitosti je však nutné vybaviť ešte počas tehotenstva.

OZNÁMENIE PRE ZAMESTNÁVATEĽA

Zákon vyslovene neukladá ženám povinnosť informovať zamestnávateľa o tehotenstve. No ak tak neurobíte alebo budete oznámenie odkladať na neskôr, pripravíte sa o práva tehotnej zamestnankyne, plynúce zo zákona. Takými je napríklad pracovné voľno na návštevu tehotenskej poradne,možnosť úpravy pracovného času alebo preradenie pri výkone rizikového povolania. Zamestnávateľ okrem toho nemôže tehotnú zamestnankyňu prepustiť. O tehotenstve informujte vždy písomne, jeden podpísaný originál si uschovajte. Do dokumentu uveďte termín predpokladaného nástupu na materskú dovolenku.

SOCIÁLNA A ZDRAVOTNÁ POISŤOVŇA

Pokiaľ ste zamestnaná, poisťovne o vašom odchode na materskú dovolenku informuje zamestnávateľ na základe vyplneného tlačiva, ktoré vám odovzdá ošetrujúci gynekológ. Toto tlačivo je potrebné zamestnávateľovi odovzdať ešte pred odchodom na materskú dovolenku. Ak ste nezamestnaná, podnikáte alebo ste študentka, dokumenty odovzdajte do sociálnej a zdravotnej poisťovne osobne.

 

V prípade, že na materskú dovolenku prechádzate z rodičovskej dovolenky, musíte sa na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny odhlásiť z poberania rodičovského príspevku. Aby ste o materské nedopatrením neprišli, nezabudnite čo najskôr (a to minimálne do troch mesiacov od narodenia dieťaťa) oznámiť Sociálnej poisťovni rodné číslo dieťaťa.

VÝBER PEDIATRA

V pôrodnici od vás budú požadovať meno a adresu detského lekára, preto je potrebné zvážiť jeho výber v predstihu. Je to z viacerých dôvodov -  v prípade pozitívneho výsledku z novorodeneckého skríningu, ktorý nestihne byť spracovaný za obdobie, kým ste v pôrodnici, prídu tieto informácie priamo vášmu lekárovi. Najčastejšie ide o test na fenylketonúriu alebo hypotyreózu (vrodené metabolické ochorenie). Práve preto je dobré si aspoň 6 týždňov pred očakávaným dátumom pôrodu vybrať pediatra pre vaše dieťatko.

S pediatrom sa stačí dohodnúť telefonicky. Pomôže vám, ak si vopred zistíte jeho referencie, ordinačné hodiny a aj to, či prvú poradňu s dieťaťom absolvujete u vás doma alebo bude nutné dostaviť sa do ambulancie. Všeobecne platí, že prepúšťaciu správu, ktorú dostanete v nemocnici, by ste mali prvý pracovný deň po prepustení domov odovzdať zvolenému lekárovi. Ak sa dohodnete na návšteve u vás doma, tak správu si prevezme v rámci nej.

VYHLÁSENIE O OTCOVSTVE

Pokiaľ nie ste s vaším partnerom zosobášení, zájdite spoločne na matričný úrad v mieste vášho bydliska kvôli takzvanému súhlasnému vyhláseniu rodičov o otcovstve dieťaťa. Potrebujete na to občianske preukazy a musíte sa dostaviť obaja súčasne. Tento úkon nie je spoplatnený. Následne dostanete zápisnicu, ktorú si so sebou vezmete do pôrodnice. Na základe toho pripraví matrika rodný list dieťaťa už s určeným otcom a nie je tak potrebné to vybavovať po pôrode. 

Zároveň bude môcť otecko po narodení bábätka vybaviť všetky formality, vrátane vyzdvihnutia rodného listu a žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa. Určite to veľmi oceníte.

VÝBER PÔRODNICE

Ak vám záleží na tom, akým spôsobom a v akom prostredí bude váš pôrod prebiehať, informujte sa o tom vopred vo zvolenej pôrodnici, a najmä u vášho pôrodníka. Niektoré zariadenia ponúkajú budúcim mamičkám obhliadky priestorov či informatívne semináre. Školení pracovníci na nich objasnia nielen priebeh pôrodu, ale aj podmienky, ktoré v nemocnici platia. Napríklad, či je možná účasť otca alebo iného rodinného príslušníka pri pôrode, čo je potrebné priniesť so sebou v prípade hospitalizácie a podobne. Odporúčame tiež zbaliť si do pôrodnice tieto potrebné doklady:

  • Preukaz poistenca (zdravotný)
  • Tehotenská knižka s lekárskymi správami
  • Občiansky preukaz
  • Sobášny list alebo zápisnica o určení otcovstva

Ďalšie články k téme 5 vecí, ktoré musíte stihnúť vybaviť do pôrodu

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora