Zistite, kedy je cholesterol skutočne nebezpečný

3. 1. 2023 · 9 minút na prečítanie

Každý z nás už v súvislosti so zdravím o ňom veľakrát počul. Nenápadný strašiak, ktorý, keď ho dostatočne dlho ignorujeme, vie spôsobiť nepríjemné následky.

Mgr. Viktor Čaniga
Mgr. Viktor Čaniga
Zistite, kedy je cholesterol skutočne nebezpečný
Kedy je už cholesterol skutočne nebezpečný?

 

Každý z nás už v súvislosti so zdravím o ňom veľakrát počul. Nenápadný strašiak, ktorý, keď ho dostatočne dlho ignorujeme, vie spôsobiť nášmu telu nepríjemné následky. Reč je o cholesterole. Moderná zdravotná starostlivosť našťastie prináša čoraz lepšie a dostupnejšie možnosti, ako sa proti hrozbe, ktorou je vysoká hladina cholesterolu, brániť. Jednou z možností je aj možnosť zmerať si jeho hladinu priamo vo vašej lekárni.

Moderná zdravotná starostlivosť našťastie prináša čoraz lepšie a dostupnejšie možnosti, ako sa proti hrozbe, ktorou je vysoká hladina cholesterolu, brániť. Jednou z možností je aj možnosť zmerať si jeho hladinu priamo vo vašej lekárni.

Je cholesterol ako taký nebezpečný?

Viete, ako sa hovorí, že oheň je dobrý sluha a zlý pán. Presne to isté môžeme povedať aj o cholesterole. Je to totiž látka, ktorá má v našom tele množstvo dôležitých a nenahraditeľných funkcií. Pomáha telu napríklad pri správnom spracovávaní tukov, potrebujeme ho na tvorbu niektorých hormónov, žlčových kyselín či vitamínu D a tvorí tiež základ všetkých bunkových membrán. Asi tretinu cholesterolu prijímame v potrave, zvyšok si telo tvorí v pečeni.

Cholesterol je v krvi nerozpustný, preto je prenášaný pomocou proteínových nosičov, ktoré nazývame lipoproteíny. Najznámejšie (a mnohým známe) sú LDL a HDL lipoproteíny. Zjednodušene môžeme teda krvné tuky rozdeliť na 3 základné druhy. HDL je takzvaný „dobrý“ cholesterol, ktorý chráni a očisťuje cievy od toho „zlého“ – LDL cholesterolu, ktorý pri dlhodobo vysokej hladine spôsobuje zanášanie a upchávanie tepien. Tretí typ krvných tukov – triglyceridy – sa správajú podobne ako LDL cholesterol. 

Pozor treba dávať najmä na vysokú hladinu "zlého" LDL cholesterolu

Držte si hladinu pod kontrolou

Cholesterol má aj svoju odvrátenú stránku. Pri dlhodobo nekontrolovanej zvýšenej hladine hrozí poškodenie ciev (proces zvaný ateroskleróza), a to môže vyústiť až do srdcového infarktu, mŕtvice, nedokrvovaniu dolných končatín, môže nastať porucha erekcie u mužov, či postihnutie obličiek. Srdcovocievne ochorenia, ktorých častou príčinou je aj zvýšená hladina cholesterolu, môžu aktuálne za viac ako polovicu úmrtí na Slovensku

 

Zvlášť ostražití by sme mali byť, ak sa nás týkajú najčastejšie rizikové faktory, ktorými sú: nadváha, nedostatok pohybu, chronický stres, alkohol, fajčenie, konzumácia nezdravých jedál (pozor aj na jedlá s vysokým obsahom cukru), civilizačné ochorenia, ako napríklad diabetes, genetická predispozícia, mužské pohlavie a vyšší vek. Jeden z vyvrátených mýtov v súvislosti s cholesterolom je ten, že jeho zvýšená hladina sa týka len starších a obéznych ľudí. Čoraz viac sa tento problém totiž vyskytuje aj u mladších ročníkov a u osôb, ktoré majú relatívne nízke percento telesného tuku.

Cholesterol si môžete zmerať aj v lekárni

Vysokú hladinu cholesterolu spravidla odhalí všeobecný lekár po odbere krvi v rámci bežnej preventívnej prehliadky. Rýchlou, pohodlnou a dostupnou alternatívou je tiež možnosť otestovať si hladinu cholesterolu za mierny poplatok priamo v lekárni Dr. Max. Ak máte náhodou pochybnosti o kvalite tejto služby, netreba sa vôbec obávať. Verejná lekáreň ako zdravotnícke zariadenie a kvalifikovaný zdravotnícky personál vám zaručuje spoľahlivé a odborné vyšetrenie. Prístroj vykonávajúci meranie je, samozrejme, certifikovaný a pravidelne kalibrovaný. Meranie sa vykonáva z kvapky krvi po drobnom pichnutí do prsta. Ide o metódu, ktorej výsledkom je číselný údaj, ktorý je ukazovateľom aktuálnej hladiny celkového cholesterolu v krvi.

Diagnostické stanovenie celkovej hladiny cholesterolu využívame pri potencionálnom riziku vzniku a rozvoja kardiovaskulárnych ochorení. Preto je nesmierne dôležité kontrolovať hladinu cholesterolu najmenej každých päť rokov, a u osôb s rizikovými faktormi a so zistenou vysokou hladinou cholesterolu v minulosti aj oveľa častejšie.Vplyv diagnostiky

Pre správne posúdenie nameranej hodnoty lekárnik berie do úvahy aj doplnkové údaje, ako sú vek, pohlavie, ochorenia, životospráva, ale aj hodnota krvnéhotlaku, ktorý môže lekárnik hneď odmerať. Ideálne je tiež robiť odber nalačno, to znamená hodinu pred jedlom alebo dve hodiny po jedle. Ak vám býva zle preto, že sa ráno nenajete, niečo malé a ľahké si pred odberom môžete dať. Vhodná je zelenina, ovsené vločky, netukové pečivo. Treba sa vyhnúť mastným pokrmom, ako sú mäsové jedlá, údeniny, tučné syry, smotana. Naopak, dôležité je dodržiavať pitný režim.

 

Spoľahlivú a najmä rýchlu diagnostiku je možné absolvovať už aj v lekárni.

Pri zvýšených hodnotách sa ako prvé odporúča zmena životosprávy a pravidelná pohybová aktivita. Nie je nutné okamžite začať podávať veľké športové výkony. Na začiatok úplne postačí aj prechádzka, prípadne iná pravidelná fyzická aktivita aspoň 5 hodín týždenne. Pri diéte je vhodné nahradiť živočíšne tuky rastlinnými, najmä produktami s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, fytosterolov a antioxidantov.

Patria sem napríklad za studena lisované rastlinné oleje, ryby, oriešky a semienka, avokádo, ďalej ovsené vločky, listová zelenina, jablká, strukoviny, surový cesnak, ale aj zelený čaj.

Lekárnik môže podľa nameraných hodnôt odporučiť človeku vhodný výživový doplnok, ktorý dokáže upraviť mierne zvýšené hladiny cholesterolu a zachytiť tak rozvoj aterosklerózy vo včasnom štádiu. Tieto výživové doplnky sa môžu užívať aj v kombinácii s liekmi predpísanými lekárom. Mnohé môžu vo väčšine prípadov pomôcť znížiť hladinu cholesterolu ešte výraznejšie, prípadne po konzultácii s ošetrujúcim lekárom a za pomoci režimových opatrení môžu napomôcť k zníženiu dávky lieku. Sú to produkty s obsahom napríklad čierneho cesnaku, výťažkov z fermentovanej ryže,Dráča indického, lecitínu, koenzýmu Q10, omega-3, rastlinných sterolov, resveratrolu, polikonazolu, vlákniny a podobne.

Napriek veľkej osvete, žiaľ, stále mnoho ľudí podceňuje riziká spojené s vysokým cholesterolom. Zvlášť pri ochoreniach, ktoré nebolia a potichu sa rozvíjajú, sa včasná diagnostika vypláca dvojnásobne. Neváhajte preto využiť naše služby, odborníci z našich lekární vám radi pomôžu a poradia, ako nedať vysokému cholesterolu žiadnu šancu. • Pestrec mariánsky (Milk Thistle) je bylinka s vysokým obsahom látky Silymarín, ktorej najdôležitejšou funkciou je ochrana pečeňových buniek. Pestrec podporuje zdravie žlčníka a pečene, čistí a regeneruje pečeň. Taktiež optimalizuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, a ovplyvňuje aj činnosť srdca a tráviaceho systému.
 • TEREZIA ČIERNY CESNAK

  1×60 cps, výživový doplnok
  Čierny cesnak s obsahom zdraviu prospešných látok vo vysokých koncentráciách sa vyznačuje širokou škálou pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu a lipidov (tukov) v krvi. Pôsobí tiež ako antioxidant a podporuje posilnenie imunitného systému. Fermentácia jeho účinky znásobí, navyše ho zbaví nepríjemného zápachu a pálčivé chuti.
 • JAMIESON OMEGA 3-6-9

  1×200 tbl, výživový doplnok
  Doplnok výživy obsahujúci nenasýtené mastné kyseliny a vitamín E. Posilňuje srdce, mozog, zrak. Udržiava správnu hladinu cholesterolu. Chráni pred oxidačným stresom.
 • Výživový doplnok na na redukciu cholesterolu. Obsahuje prémiové štandardizované prírodné extrakty bergamotu a artičoku, fytosteroly, a vitamín C.
 • JAMIESON OMEGA-3 SELECT 1000 mg

  1×200 cps, výživový doplnok
  Doplnok výživy s obsahom mastných kyselín z makrel, sardiniek. Napomáha posilňovať zrak, srdce, mozog. Udržiava správnu hladinu cholesterolu.
 • MedPharma RYBI OLEJ 1000 mg - EPA, DHA

  1×37 cps, výživový doplnok
  Doplnok výživy obsahujúci rybí olej. Priaznivo pôsobí na správne funkcie srdca, mozgu, zraku. Pomáha znižovať krvný tlak a cholesterol.
 • Bylinný čaj obsahuje zmes bylín, ktoré majú priaznivý účinok na organizmus pri zvýšenej hladine tukov v krvi, najmä cholesterolu.
 • APOTHEKE ČAJ NA CHOLESTEROL

  20×1,5 g (30 g), bylinný čaj
  Bylinný čaj na cholesterol. Balenie obsahuje 20 sáčkov po 1, 5 g.

  Ďalšie články k téme Zistite, kedy je cholesterol skutočne nebezpečný

  • Aký je význam omega-3 mastných kyselín?

   Aký je význam omega-3 mastných kyselín?

   · 6 minút na prečítanie
   Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny sú nevyhnutné pre naše zdravie. Telo si ich však nevie samo vytvoriť, preto ich potrebujeme prijímať v potrave.
  • Ako pomôcť nášmu srdcu?

   Ako pomôcť nášmu srdcu?

   · 8 minút na prečítanie
   V článku „To najlepšie pre naše srdce“ ste sa mohli dozvedieť niekoľko zásad, ktoré je dobré dodržiavať, aby naše srdce správne pracovalo a bolo zdravé.
  • To najlepšie pre naše srdce

   To najlepšie pre naše srdce

   · 5 minút na prečítanie
   O svoje srdce sa obyčajne začneme viac zaujímať, až keď nás postretnú zdravotné komplikácie.
  O autorovi
  Mgr. Viktor Čaniga
  Mgr. Viktor Čaniga
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Mgr. Viktor Čaniga
  Mgr. Viktor Čaniga
  Čítať viac od autora