Pripravte sa na dlhý let

26. 7. 2016 · 2 minúty na prečítanie

Plánujete si delší dovolenku a čeká vás dlouhý let? Máme pro vás několik tipů, jak lépe zvládnout a užít si dovolenku.

Mgr. Lucia Kurcinová
Mgr. Lucia Kurcinová
Pripravte sa na dlhý let

Chystáte sa na dovolenku a čaká vás dlhý let?  Máme pre vás pár tipov, ako ho lepšie zvládnuť a užiť si oddych.

Nezabúdajte na pitný režim

Pravidelné pitie je v prostredí lietadla dôležité. Klimatizovaný vzduch je veľmi suchý a telu hrozí dehydratácia. Najlepšie je pripraviť sa dopredu. Dodržiavať pitný režim sa oplatí už na letisku, voda sa totižto podáva v lietadle až po štarte. Počas letu by sa nemali konzumovať alkoholické nápoje, nakoľko prispievajú k dehydratácii.

Starostlivosť o nohy

Vplyvom zmien tlaku trpia aj naše nohy. Obzvlášť opatrní by mali byť pacienti trpiaci žilovými ochoreniami ako sú kŕčové žily, vysoký krvný tlak, obezita alebo cukrovka.

V prípade kŕčových žíl a opuchov nôh pomôžu kompresívne pančuchy. S ich výberom vám poradí lekár. Proti opuchom nôh môžme bojovať pravidelnými prechádzkami v lietadle, prípadne jednoduchými krúživými pohybmi nôh. V lekárňach nájdete aj bohatý výber  chladivých gélov s výťažkom z pagaštanu, ktorý pomôže zvládnuť opuch a zápal žíl.

Zmeny tlaku znamenajú pre spomínané skupiny pacientov aj vyššie riziko tvorby krvných zrazenín. Ako prevencia proti tvorbe krvných zrazenín sa po dohode s lekárom používajú lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, v závažných prípadoch nízkomolekulové heparíny vo  forme injekcií aplikované pred odletom.

 

Starostlivosť o pleť a oči
Keďže naša pleť v prostredí suchého vzduchu trpí, je vhodné vziať si so sebou aj hydratačný krém. Poskytne pleti rýchlu úľavu a zbaví ju nepríjemného pnutia. Pozor však na väčšie balenia, ktoré sa nesmú brať na palubu lietadla – použite radšej jednorazovú vzorku. Umelé slzy vo forme kvapiek poskytnú očiam výbornú úľavu. Zvlhčia povrch očí a upokoja aj prípadné začervenanie. Na palubu lietadla si zoberte aj balzam na pery. Pery sú veľmi jemné a vysušia sa veľmi rýchlo. Jednoduchým balzamom tak tento problém rýchlo vyriešite.

Pásmová choroba
Tzv. Jet lag syndróm (pásmová choroba) je bežný jav cestovateľov na dlhé trasy. Vplyvom rýchlych presunov na veľké vzdialenosti sa biologický rytmus organizmu nevie dostatočne prispôsobiť. Telo si myslí, že je deň, ale vonku je tma a vy neviete zaspať.  Ak letíte cez viaceré časové pásma a čaká vás veľa kilometrov, odporúčame vám pribaliť si melatonín. Toto liečivo uľahčí vášmu telu prispôsobiť spánkový režim.

Iné bežné ťažkosti
Pri pristávaní sa často stretnete aj so zaľahnutím v ušiach. Je to bežný jav, ktorým telo reaguje na zmeny tlaku. Vyskúšajte žuvačku alebo cukrík, uľaví sa vám.

Veríme, že si týmito jednoduchými radami uľahčíte svoj let a vychutnáte si bez ťažkostí zaslúžený oddych na dovolenke.

O autorovi
Mgr. Lucia Kurcinová
Mgr. Lucia Kurcinová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Lucia Kurcinová
Mgr. Lucia Kurcinová
Čítať viac od autora