3 dôvody, prečo by ste mali SPF používať aj v zime

12. 12. 2022 · 6 minút na prečítanie

Neodkladajte SPF na zimný spánok! Opaľovací krém vás v prvom rade chráni pred rakovinou kože, no funguje len v prípade, že ho používate pravidelne.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
3 dôvody, prečo by ste mali SPF používať aj v zime

Odložili ste vašu slnečnú kozmetiku na zimný odpočinok? Nerobíte dobre! Opaľovací krém vás v prvom rade chráni pred rakovinou kože, no funguje len v prípade, že ho používate pravidelne.

 

Ázijské ženy, preslávené svojou bezchybnou pokožkou bez vrások a pigmentových škvŕn, dobre vedia, čo robí slnko s kvalitou ich kože. Aj obyvatelia Európy pomaly zisťujú, že krátky pobyt na slnku s cieľom získať vitamín D a cielené „spaľovanie“ sa nie je to isté. Z roka na rok pribúda viac nebezpečných kožných ochorení, ktorým je možné predchádzať pomocou opaľovacieho krému.

Aj na lyžiach sa môžete spáliť

Zabudnite na mýtus, že kozmetiku s obsahom vysokého SPF faktora potrebujete iba počas dovolenky pri mori. Horúce letá, ktoré na Slovensku v posledných rokoch máme, nás postupne učia chrániť si tvár i celé telo pred slnečnými lúčmi.

 

Pozor na horské slnko

Dôležité je uvedomiť si, že slnečné lúče sú dostatočne silné aj v zimnom období. Špeciálne to platí pre všetkých milovníkov lyžovačiek a vysokohorskej turistiky, ktorí sa zdržiavajú vo vyššie položených oblastiach, pokrytých bohatou snehovou prikrývkou.

Sneh môže odrážať až 80 % ultrafialových lúčov a s každými 300 metrami nadmorskej výšky ich intenzita stúpne o ďalšie 4 %. Počas januárovej lyžovačky je vaša pleť vystavená minimálne rovnako silnému slnečnému žiareniu, ako počas pobytu pri mori či práci v záhrade počas leta.

 Vašej pokožke je pravdupovediac úplne jedno, aké je ročné obdobie – škodlivé UVB žiarenie dopadá na zemský povrch celoročne. Navyše, v zimných mesiacoch koža prirodzene produkuje o niečo menej melatonínu, takže sa pred slnkom bez vašej pomoci nedokáže dostatočne ochrániť.

Telo vám síce ochráni hrubá vrstva oblečenia, myslite však na tvár, uši i nos a natrite ich poriadnou vrstvou opaľovacieho krému. Na pery sa oplatí zadovážiť si špeciálnu tyčinku s najvyšším faktorom a hydratačnými zložkami, aby ste ich okrem slnka ochránili aj pred mrazom. Rovnakú ochranu poskytnite aj vašim najmenším, aby ste večer neriešili spálený nos či štípajúce líčka.



Podporíte účinok aktívnych látok na pokožku

Zimné  obdobie je ideálne pre nasadenie ťažkých zbraní do boja s vráskami, pigmentovými škvrnami alebo inými nedokonalosťami kože. No skôr, než siahnete po retinoloch či sérach s obsahom vitamínu C, zaobstarajte si kvalitný opaľovací krém, ktorý vašu „vynovenú“ tvár ochráni pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, a najmä pred slnkom.

To na nás dopadá dokonca aj cez mraky či sklo, preto na slnečnú ochranu nezabúdajte ani v prípade, že je vonku zamračené alebo pracujete celý deň v kancelárii. Zvlášť opatrná by ste mali byť v prípade, že absolvujete ošetrenie chemickým pílingom alebo procedúry, ktoré vás zbavia odumretej vrstvy kože a idú doslova do hĺbky. Takáto pokožka sa nedokáže chrániť sama a pokiaľ ju nenatriete dostatočnou vrstvou krému s SPF, koledujete si o vznik nepekných škvŕn či fľakov.

Väčšina žien, ktorá pravidelne vo svojej rutine používa retinol a AHA/BHA kyseliny, považuje opaľovací krém za pomyselnú „čerešničku na torte“ za svojím každodenným ošetrením pokožky. Postup nie je vôbec zložitý – na očistenú pleť aplikujte kozmetiku tak, ako ste zvyknutí – od toneru cez sérum až po pleťový krém. Následne celú procedúru zakončite opaľovacím krémom, ktorý okrem tváre naneste aj na uši, krk a dekolt.

Nespoliehajte sa na klasické pleťové krémy a mejkapy s obsahom SPF faktora – použité množstvo by nemuselo vašej pokožke na ochranu pred slnkom stačiť. Kvalitný opaľovací krém, určený na tvár, vám poslúži aj ako výborná báza pod mejkap. Doprajte mu pár minút, aby sa dobre vsiakol a nalíčte sa tak, ako ste zvyknutí. Pokiaľ budete počas dňa vystavení silnému slnku, môžete sa „poistiť“ prestriekaním celej tváre špeciálnym sprejom s obsahom SPF, ktorý sa dá aplikovať priamo na mejkap.

Krása v každom veku

Chránite si nielen mladosť, ale predovšetkým zdravie

Poznáte rozdiel medzi UVA a UVB žiarením? UVA preniká do hlbších vrstiev pokožky, poškodzuje kolagénové vlákna a spôsobuje starnutie pleti či pigmentové škvrny, ale tiež rakovinu kože. UVB žiarenie je typ žiarenia, ktorý preniká do vonkajších vrstiev kože, čo spôsobuje nepríjemné spáleniny.

 

„Ochranu pred slnkom potrebuje úplne každý,“ upozorňuje Americká dermatologická spoločnosť (AAD).  Krém na opaľovanie totiž vôbec neslúži na to, aby sme chytali bronz. Jeho prvotnou úlohou je ochrana zdravia kože, bez ohľadu na vek, rasu, pohlavie či ročné obdobie.

„Na Slovensku je diagnostikovaných zhruba 5-tisíc prípadov rakoviny kože na stotisíc obyvateľov. Škodlivé účinky UVA a UVB žiarenia sú vedecky dokázané. Ak sa človek jednorazovo spáli, zvyšuje svoje riziko vzniku rakoviny kože, ktorá patrí medzi najťažšie liečiteľné typy rakoviny, ak už znamienko prerástlo do hlbších vrstiev kože,“ hovorí MUDr. Sandra Rozborilová. Podľa celosvetových štatistík až 35 % prípadov rakoviny kože je výsledkom pôsobenia UV žiarenia, čomu sa dá vyhnúť každodenným používaním kvalitnej slnečnej kozmetiky.

Tá prospieva pokožke aj po estetickej stránke. Štúdie ukazujú, že ľudia mladší ako 55 rokov, ktorí používajú opaľovací krém pravidelne, majú o 24 % menšiu šancu na rozvoj predčasných príznakov starnutia, ako sú ochabnuté kontúry tváre, vrásky či škvrny, oproti tým, ktorí ho nepoužívajú.

Aký opaľovací krém si vybrať?

Veľa ľudí zvykne sledovať údaje o UV indexe na svojom mobilnom telefóne a podľa toho si zvoliť, aký faktor budú v daný deň potrebovať. Väčšina dermatológov v súčasnosti odporúča používať SPF 30 až 50. Ľudia s tendenciou k tvorbe pigmentových škvŕn by mali celoročne používať prípravky s UV filtrom minimálne 30, vrátane detí.

 

 

Ktoré SPF je pre vás vhodné?

Podľa dermošpecialistky Veroniky Blahovej z lekárne Dr. Max, je koža pamätný orgán a za najviac rizikové sa považuje spálenie do 15. roku života. Je potrebné si uvedomiť, že žiaden krém vás neochráni stopercentne. Spálenie vám hrozí už pri UV indexe 2, ktorý sa bežne považuje za nízky. Pri indexe 3 a viac sa dokonca odporúča kombinovať ochranu opaľovacím krémom s vhodnými doplnkami, ako sú okuliare, klobúk, čiapka alebo rukavice.

Pri výbere toho správneho opaľovacieho krému na tvár sa riaďte podľa vášho typu pleti. Ženy so suchšou pokožkou by mali  siahať po krémových prípravkoch, tie so zmiešanou a mastnejšou kožou zase po fluidu. V ponuke lekární sú dnes aj špeciálne opaľovacie krémy pre športovcov, anti-aging prípravky či produkty pre pokožku so sklonom k akné.

Citlivá a intolerantná pleť by mala byť extra opatrná. Ak viete o alergii na niektorú zo zložiek klasických opaľovacích krémov, kozmetiku najprv niekoľko dní otestujte, napríklad na predlaktí. „Opaľovacie prípravky z lekárne sú vo všeobecnosti lepšie tolerované, pretože ich zloženie musí spĺňať prísne bezpečnostné požiadavky a podlieha testovaniu na citlivej pokožke, často pod dermatologickou, oftalmologickou a pediatrickou kontrolou,“ dodáva na záver V. Blahová.


BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme 3 dôvody, prečo by ste mali SPF používať aj v zime

  • Plánujete dovolenku na Slovensku? Nepodceňujte jednu vec!

    Plánujete dovolenku na Slovensku? Nepodceňujte jednu vec!

    · 4 minúty na prečítanie
    Aj vy ste sa rozhodli stráviť tohtoročné leto na rodnej hrudi? Či už si vyberiete mestskú turistiku, lozenie po horách alebo zábavu pri vode, nezabudnite sa poriadne natrieť!
  • V konci minulého storočia sa rozšíril celosvetový trend "kult opáleného tela". Všetci sme túžili po opálení ako "čokoládoví". Najpopulárnejším opaľovacím prípravkom bol Nubian 6. Avšak informácie o ozónovej dierke, narastajúcom prenikaní slnečného žiarenia a jeho škodlivých účinkoch boli veľmi obmedzené.      
  • Chcete sa toto leto pekne a zdravo opáliť?

    Chcete sa toto leto pekne a zdravo opáliť?

    · 5 minút na prečítanie
    Ak túžite po prirodzene opálenom vzhľade alebo máte obavy o svoje zdravie pri slnení, nechajte sa inšpirovať praktickými radami dermatologičky Dr. Max, Veroniky Blahovej.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora