Poznáte skin cycling? Stačia 4 kroky a vaša pleť bude dokonalá

4. 11. 2022 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 6 minút na prečítanie
 • pokožka
 • pleť
 • starostlivosť o pleť
 • AHA kyseliny
Skin cycling, aktuálny trend starostlivosti o pleť

 

 

 

Aktuálny trend sadne každému, kto nie je zástancom preplneným kozmetických poličiek, no zároveň chce svojej pokožke dopriať dostatok výživy a starostlivosti. Viete, ako na to?

 

Odkedy sa na sociálnych sieťach objavil jednoduchý návod, založený na 4 jednoduchých krokoch, okamžite sa stal hitom, a to nielen medzi influencermi a celebritami, ale tiež dermo špecialistami. Skin cycling si nevyžaduje stovky produktov a platí u neho staré známe „menej je viac“. Ak sa ho rozhodnete vyskúšať, môžete očakávať zdravšiu, hladšiu a hydratovanejšiu pleť.

Prečo skin cycling?

V posledných rokoch sa s módnymi kozmetickými rutinami doslova roztrhlo vrece. Príliš veľa aktívnych látok pokope a časté striedanie rôznych druhov kozmetiky môže narobiť viac škody než úžitku a nezriedka končí v rukách kožných lekárov. Dobrou správou je, že o skin cyclingu sa pozitívne vyjadrujú aj svetoví dermatológovia.

Prvýkrát ho na svojom internetovom účte spomenula americká dermatologička Whitney Bowe v roku 2021. „Cyklovanie pleti“ sa zakladá na striedaní rôznych produktov v rámci jedného cyklu. Ten pozostáva zo štyroch nocí a počas každej z nich koži doprajete obnovu, výživu i hydratáciu. „Je to jednoduchý, no neuveriteľne účinný spôsob starostlivosti o pleť,  ktorý umožňuje získať všetky benefity z účinných zložiek kozmetiky bez jej podráždenia,“ vysvetľuje odborníčka.

Táto metóda sa odporúča ľuďom s ľahšou formou akné alebo hyperpigmentáciou

Veľkým prínosom tejto rutiny je, že pokožka má dostatok času zotaviť sa po použití aktívnych látok, čo predchádza vzniku rôznych nepríjemností, ako je napríklad zvýšená citlivosť kože. Skin cycling sa odporúča ľuďom s ľahšou formou akné alebo hyperpigmentáciou. Skvele tiež funguje na rozjasnenie pleti či predchádzanie jej starnutiu.

Prvý večer – exfoliácia

Rozhodli ste sa skin cycling vyskúšať na vlastnej koži? Prvé, čo vás čaká, je exfoliácia pomocou AHA a BHA kyselín. Na rozdiel od mechanického pílingu, kyseliny patria k sofistikovanejším metódam, ako zbaviť pleť odumretých buniek. Takto pripravená koža lepšie vstrebáva účinné látky, ktoré jej doprajete v ďalšom kroku tejto kozmetickej rutiny.

Pokiaľ s exfoliáciou začínate, doktorka Bowe radí niekoľko týždňov používať iba jednu z aktívnych látok. Počas tohto obdobia budete mať hydratačné (oddychové) obdobie teda až 3 večery za sebou. Najjemnejšou z exfoliačných kyselín je kyselina mliečna, ktorá sadne suchej a citlivej koži. Okrem obnovy vrchných vrstiev pokožky dokáže tiež perfektne hydratovať. Predtým, než si čokoľvek aplikujete na tvár, si vždy urobte test citlivosti, napríklad na zápästí.

Ak vaša koža kyseliny zvláda, doprajte jej tento proces každý štvrtý večer, no iba v prípade, že nereagujete prehnane podráždene. Podľa kožných lekárov exfoliačné kyseliny najviac ocení zrelá pleť, pretože proces odlučovania odumretých buniek sa s vyšším vekom spomaľuje a pokožka stráca prirodzený jas a odtieň. Píling môže takisto pomôcť pri pigmentových škvrnách alebo akné.

Druhý večer – retinoidy

Ďalší deň pokračujte so sérom s retinolom. Retinoidy patria medzi najúčinnejšie zložky vašej skin cycling rutiny. Dajte si však pozor na množstvo, frekvenciu a tiež kombináciu s inými, potenciálne dráždivými látkami. Veľmi dôležité je tiež každý deň používať ochranný faktor SPF s vysokým krytím. Pokožka je vďaka retinolu náchylnejšia na spálenie od slnka, vrátane toho zimného.

Retinoidy predstavujú skupinu látok, zahŕňajúcu vitamín A a jeho deriváty. V kozmetike sa bežne používajú retinol, retinaldehyd či retinyl estery, ktoré patria medzi najjemnejšie. Ak máte extrémne citlivú pokožku, budú pre vás ideálne. Séra s obsahom týchto látok dokážu prestúpiť do hlbších vrstiev kože, vďaka čomu zlepšujú jej výzor, redukujú pigmentáciu a jemné vrásky. Zároveň stimulujú prirodzenú tvorbu kolagénu v pokožke a pomáhajú pri liečbe akné.

Produkty s retinoidmi vždy používajte v malom množstve (ideálne vo veľkosti hrášku) na celú tvár. Nezabudnite si predtým urobiť patch test (napríklad na koži za uchom) a počkať 2 dni, či sa neobjaví podráždenie. Pre začiatočníkov s citlivou pleťou je ideálne zmiešať kvapku retinolu s hydratačným krémom, ktorý zabezpečí jeho postupné vstrebávanie do kože a trochu zníži jeho účinnosť.  

Tretí a štvrtý večer – upokojenie a hydratácia pokožky

Po dvoch dňoch, plných exfoliačných kyselín a retinoidov, vaša pokožka potrebuje trochu oddychu, aby sa stihla zotaviť. Doprajte si preto špeciálnu regeneračnú kúru, počas ktorej neexperimentujte a nezaraďujte do svojej rutiny žiadne nové prípravky. Naopak, zamerať by ste sa mali na hydratáciu a výživu, napríklad s pomocou týchto látok:

 

·       Kyselina hyalurónová

·       Panthenol

·       Skvalán

·       Peptidy

·       Ceramidy

·       Glycerín

·       Hydratačné séra, masky a esencie

Regenerácia je dôležitou súčasťou skin cycling rutiny

Tretia a štvrtá noc sú mimoriadne dôležité pre obnovu kožnej bariéry, preto myslite na doplnenie živín a opravu kože pomocou hydratácie. Nič nepokazíte, keď na očistenú pleť aplikujete kvalitný hydratačný krém.

Pokiaľ na tvári neznesiete hutné, mastné krémy, doplňte ich ľahkú formu iným hydratačným prípravkom, ako je toner alebo esencia. Podľa Dr. Bowe je pri mastnej pleti možné cyklus skrátiť na tri dni a namiesto dvoch regeneračných nocí absolvovať iba jednu. Štandardne by ste po dvoch regeneračných večerných rutinách mali začať so skin cyclingom zase od začiatku.

Ranná rutina

Tak, ako celá skin cycling rutina, ani vaše ranné ošetrenie pokožky by nemalo byť príliš komplikované. Pleť najprv zbavte zvyškov prípravkov, potu a nečistôt vaším obľúbeným čistiacim prípravkom a pokračujte v aplikácii kozmetiky, ktorú bežne používate. Nezabúdajte na kvalitný krém a spoľahlivý SPF faktor, ktorý vás ochráni počas pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi i slnečnými lúčmi.

Každá pokožka je iná a preto si na prvé výsledky budete možno musieť trochu počkať. Niekto spozoruje rozdiel už po dvoch cykloch, čo predstavuje približne jeden týždeň. Iný bude potrebovať viac času. Vaša  pleť bude zo dňa na deň rozjasnenejšia a žiarivejšia. Po ďalších dvoch mesiacoch by malo nastať zjemnenie vrások, spevnenie kontúr tváre a zlepšenie stavu akné či pigmentových škvŕn. Vďaka skin cyclingu zistíte, že aj s menším úsilím toho môžete veľa dosiahnuť.


BeautyClub Dr.Max je aj na sociálnych sieťach
Ďalšie články k téme Poznáte skin cycling? Stačia 4 kroky a vaša pleť bude dokonalá

 • S príchodom jesene je potrebné zmeniť aj starostlivosť o pokožku

  S príchodom jesene je potrebné zmeniť aj starostlivosť o pokožku

  · 4 minúty na prečítanie
  • pokožka
  • pleť
  • starostlivosť o pleť
  Počas nadchádzajúceho jesenného obdobia netreba zabudnúť vhodne upraviť starostlivosť o pokožku.
 • Poznáte zásady starostlivosti o pleť vo vyššom veku?

  Poznáte zásady starostlivosti o pleť vo vyššom veku?

  · 6 minút na prečítanie
  • pokožka
  • pleť
  • novinka
  • starostlivosť o pleť
  • vrásky
  • menopauza
  S pribúdajúcimi rokmi ženy pozorujú zmeny na svojej pokožke. Okrem vrások sa objavujú aj rôzne nepríjemnosti, ktoré môžu súvisieť s menopauzou.
 • Kozmetické novinky s dotykom prírody

  Kozmetické novinky s dotykom prírody

  · 5 minút na prečítanie
  • pokožka
  • pleť
  • novinka
  • starostlivosť o pleť
  • starostlivosť o vlasy
  • vrásky
  • bambucké maslo
  Objavte nový rozmer starostlivosti o vaše vlasy a pokožku. Prípravky s logom Natural Dr.Max sú dermatologicky testované a obsahujú viac ako 90 % zložiek prírodného pôvodu.