Začínate s retinoidmi? Pomôžeme Vám

  • starostlivosť o pleť
  • retinol
  • citlivá pokožka
  • SPF
  • regenerácia pokožky

Niet azda známejšej a zároveň obávanejšej aktívnej látky v kozmetike, než je retinol. Jeho hlavnou sezónou je zima, preto ak ho chcete vyskúšať, neváhajte a poďme spoločne na to!

Pýtate sa, prečo riskovať podráždenie tváre, ktoré sa spája práve s jeho užívaním? Odpoveď je jednoduchá. Žiadna kozmetická rutina nebude skutočne účinná bez tohto zázraku. V boji proti vráskam, akné a sivastej pleti je nenahraditeľný, výsledky navyše uvidíte takmer okamžite. Zároveň netreba zabúdať, že novozískaná pokožka si vyžaduje extra citlivé zaobchádzanie, preto sa vyzbrojte trpezlivosťou a kvalitnou SPF ochranou. Pokiaľ hľadáte návod, ako začať s retinoidmi, nasledujúci článok je práve pre vás.

Retinoidy alebo retinol?

Retinoidy predstavujú skupinu látok, zahŕňajúcu vitamín A a jeho deriváty. V kozmetike sa bežne používajú retinol, retinaldehyd či retinyl estery, ktoré patria medzi najjemnejšie. Ak máte extrémne citlivú pokožku, budú pre vás ideálne. Považujú sa síce za najmenej účinné, no aj s pomalším postupom výsledky určite uvidíte. Kyselina retinová a jej deriváty sú naopak dostupné iba na lekársky predpis. Preto ich užívanie musí schváliť odborník, ktorý vás presne poučí o postupe a rizikách.

Retinoidy dokážu prestúpiť do hlbších vrstiev kože, vďaka čomu zlepšujú jej výzor, redukujú pigmentáciu a jemné vrásky. Zároveň stimulujú prirodzenú tvorbu kolagénu v pokožke. Tieto aktívne látky veľmi dobre vplývajú na akné, predchádzajú upchávaniu pórov a upravujú tvorbu mazu. Po kontakte s pokožkou sa retinol transformuje na kyselinu retinovú, ktorá niekoľkonásobne urýchľuje regeneráciu buniek. Pleť sa zbavuje starých vrstiev a stáva sa citlivejšou na prienik výživy, ktorú jej dodávate prostredníctvom rôznych sér a krémov. Zároveň je však mimoriadne citlivá na slnko.

Ako začať?

Vždy zľahka a s nízkymi koncentráciami. Vyhraďte si jeden deň, kedy budete mať priestor venovať sa sebe a svojej tvári. Retinol používajte zásadne večer a neponáhľajte sa. Predtým, než ho aplikujete na tvár, je vhodné urobiť si patch test (napríklad na koži za uchom) a počkať 2 dni, či sa neobjaví podráždenie. Pre začiatočníkov s citlivou pleťou je ideálne zmiešať kvapku retinolu priamo s hydratačným krémom, ktorý zabezpečí jeho postupné vstrebávanie do kože.

Ak nespozorujete nežiadúce účinky, no zároveň sa neudeje ani žiaden očakávaný zázrak na vašej tvári, neznamená to, že retinol je neúčinný. Každá pleť je individuálna, preto niekto pozoruje zmeny ihneď a u iného to trvá niekoľko týždňov. Nezvyšujte množstvo prípravku, frekvenciu jeho užívania ani koncentráciu a riaďte sa pravidlom šiestich týždňov. Pokiaľ sa po tomto čase neobjaví žiadna precitlivenosť, môžete rozmýšľať nad obmenou svojej rutiny, a to buď používaním retinolu 2x a viac do týždňa alebo jeho aplikáciou priamo na pokožku.

Toto nerobte

Pri kúpe prvého prípravku s obsahom retinolu rešpektujte typ svojej pleti a vyberte si výrobok, ktorý vás zbytočne nepodráždi. Menej je v tomto prípade viac, preto siahnite po najnižšej koncentrácii, akú daný výrobca ponúka. Mastná pleť väčšinou preferuje retinol vo forme emulzie, suchá a citlivá pokožka ocení kombináciu so skvalánom. Ak ste úplný začiatočník, postupujte pomaly.

Nikdy ho neaplikujte na vlhkú pokožku. Voda pomáha prenikaniu látok hlbšie do kože a hoci pristane olejom, pri retinole by ste si mohli pleť zbytočne poškodiť. Po očistení pokožky sa vždy presvedčte, že je dôkladne vysušená a následne začnite s aplikáciou. Vyhnite sa tiež kombinácii s ďalšími aktívnymi látkami v jednej rutine, ako je napríklad vitamín C alebo AHA/BHA kyseliny. Retinol nikdy nepoužívajte na poranenú alebo podráždenú kožu.

Sos plán

Aj majster tesár sa niekedy utne a každá odborníčka na pleť môže zažiť nepríjemné ráno, kedy je tvár posiata drobnými červenými vyrážkami, prípadne sa začína šúpať. Pre istotu preto neaplikujte retinol pred dôležitou spoločenskou udalosťou, prípadne pred výletom, kedy budete celý deň vystavení priamemu slnku. Vyhýbajte sa citlivej pokožke okolo očí.

Podráždená pleť potrebuje upokojiť a hydratovať. Veľmi si rozumie s niacinamidom alebo skvalánom. Minimalizujte svoju rutinu a používajte iba osvedčené prípravky. Nezabúdajte tiež na denné používanie opaľovacieho krému, ktorý aplikujete ako posledný krok vašej rannej beauty rutiny. Ideálne množstvo sa rovná krému, ktorý sa vám zmestí na tri prsty jednej ruky.

Ďalšie články k téme Začínate s retinoidmi? Pomôžeme Vám