Viete si vybrať opaľovací krém? Ten správny rešpektuje váš typ pleti

27. 5. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Podľa čoho si vyberáte slnečnú ochranu? Nie každý „opaľovák“ je pre vás ten pravý. Návod, ako si správne vybrať, prináša dermošpecialistka z lekární Dr. Max., Veronika Blahová.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Viete si vybrať opaľovací krém? Ten správny rešpektuje váš typ pleti

Podľa čoho si vyberáte slnečnú ochranu?  Či už sa chcete vyhnúť štípajúcim očiam,  alergickej reakcii alebo bolestivému spáleniu, mali by ste vedieť, že nie každý  „opaľovák“ je pre vás ten pravý. Návod, ako si správne vybrať, prináša dermošpecialistka  z lekární Dr. Max, Veronika Blahová.

S príchodom slnečného počasia sa v našej bežnej beauty rutine na prvé miesto automaticky dostáva SPF. Najlepšie také, ktoré neupcháva póry a nedráždi pokožku. Ak si nákup opaľovacích prostriedkov nechávate na poslednú chvíľu, prípadne volíte podľa najvýhodnejšej ceny či dostupnosti v bežnom obchode, môže sa vám stať, že vás koža nepríjemne prekvapí.

Rešpektujte potreby svojej pleti

„Prípravky solárnej ochrany odporúčam vyberať podľa typu pokožky,“ hovorí Veronika Blahová. „Ak ju máte suchšiu, sadne vám krémová textúra. Pre zmiešanú alebo mastnú pleť je zase lepší fluid, ktorý ju zbytočne nezaťaží“, dodáva. Prípravky vo forme ľahkých fluidov alebo sprejov sú ideálne tiež pre mužov alebo športovcov, pretože sa pod ním koža toľko nepotí a nezanecháva mastný film na povrchu.

Fluidná textúra opaľovacej kozmetiky je dobrou voľbou do vašej každodennej rutiny. SPF zaraďte za denný krém, pričom vám môže výborne poslúžiť ako podklad pod mejkap alebo tónovací krém. Pred slnkom by ste sa mali chrániť aj v dňoch, keď je zamračené alebo pracujete z domu. Ak je vaša tvár extrémne citlivá, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom, ktorý druh slnečnej kozmetiky by jej sadol najlepšie. Niektoré prípravky sa špecializujú výlučne na intolerantnú pokožku, vďaka čomu vás nerozslzia ani nepodráždia.

Nechajte si poradiť

Pri nákupe opaľovacieho krému na tvár sa zaujímajte, pre aký typ pleti je určený, rovnako ako keď kupujete bežný pleťový krém. Mastná pokožka neznesie príliš hutné, mastné formy, ktoré sa ťažko vstrebávajú. „Takáto pleť potrebuje ľahkú fluidnú formu, ktorá ju nezaťaží a nepovedie k prílišnej tvorbe mazu,“ radí dermošpecialistka z Dr. Max. Je tiež dôležité, aby zvolený opaľovací krém neupchával póry. Nepreháňajte to ani s príliš veľkým množstvom, radšej aplikáciu pravidelne opakujte. Suchej pokožke naopak doprajte výživnejšie zloženie, napríklad s obsahom bambuckého masla alebo pantenolu.

 

Citlivá a intolerantná pleť by mala byť extra opatrná. Ak viete o alergii na niektorú zo zložiek klasických opaľovacích krémov alebo si nie ste istí, či je váš výber správny, kozmetiku najprv niekoľko dní otestujte, napríklad na predlaktí. Sledovať by ste mali zloženie, uvádzané na obale a v prípade nejasností sa poradiť s odborníkom.

„Opaľovacie prípravky z lekárne sú vo všeobecnosti lepšie tolerované, pretože ich zloženie musí spĺňať prísne bezpečnostné požiadavky a podlieha testovaniu na citlivej pokožke, často pod dermatologickou, oftalmologickou a pediatrickou kontrolou,“ vysvetľuje V. Blahová.

Fyzikálne alebo chemické filtre?

Možno ste už počuli, že slnečná kozmetika používa rozličné druhy filtrov s odlišnými spôsobmi ochrany vašej kože pred škodlivými UV lúčmi. Tie chemické sa po novom označujú ako organické. Ide o neviditeľné transparentné častice, ktoré absorbujú slnečné žiarenie v pokožke. Potrebujú však minimálne 15 minút, než vás začnú chrániť naplno, preto je také dôležité natrieť sa ešte predtým, než vyjdete z domu.

 

Za posledné roky sa o zlú povesť chemickej ochrany postaral filter octocrylen, a to tiež v súvislosti s poškodzovaním morských koralov. „Kozmetika URIAGE BARIESUN sa spolieha na najmodernejšie typy organických filtrov, čím chráni nielen vašu citlivú pokožku, ale aj našu planétu“, pridáva svoj tajný letný tip Veronika Blahová.

Minerálne filtre (fyzikálne) fungujú na inom princípe - UV žiarenie odrážajú ako zrkadlo. Do pokožky neprenikajú, sú stabilné a zanechávajú na nej viditeľný biely film. Ten môže byť veľmi praktický, keď chcete vidieť, či je vaša pokožka rovnomerne natretá.

Fungujú okamžite po nanesení, čo ocenia najmä tí nedočkaví. Dermatológovia ich považujú za bezpečné pre deti od 6 mesiacov, okrem tých najmenších sú tiež vhodné pre ľudí, ktorí majú precitlivenosť na niektorý z chemických filtrov.

Slnečné pravidlá

Ani tie najkvalitnejšie opaľovacie krémy neochránia vašu pleť v prípade, že ich neaplikujete správne, v dostatočnom množstve a s časovou rezervou. Či už preferujete organické alebo minerálne filtre, sledujte aj výšku SPF. V lekárni nájdete výrobky, ktoré ponúkajú vysokú a veľmi vysokú úroveň ochrany, teda faktory 30 a 50/50+. Tie podľa odborníkov zabezpečujú vašej koži až 96 % ochranu. Platí to iba v prípade, že s krémom nešetríte a aplikujete aspoň 2mg na cm2 pokožky. Pre lepšiu predstavu, na vašu tvár by ste mali naniesť krém, ktorý sa vám zmestí na plochu troch prstov na ruke a adekvátne tomu prispôsobiť zvyšok tela.

Ak krému používate príliš málo, ochrana rapídne klesá, a to až o desiatky stupňov. Problém je tiež v presvedčení, že jedna aplikácia „opaľováku“ stačí. Pravdou je, že by ste sa mali opätovne natrieť každé dve až tri hodiny. V prípade, že sa veľmi potíte, športujete, kúpete alebo ste si mohli krém zotrieť napríklad nosením masky či respirátora, je potrebné túto frekvenciu ešte skrátiť. „Žiaden opaľovací krém vás neochráni na 100 %. Správajte sa preto na slnku zodpovedne, neslňte sa v čase obeda a chráňte sa aj vhodným oblečením, okuliarmi alebo klobúkom“, dodáva na záver dermošpecialistka.

 

Ďalšie články k téme Viete si vybrať opaľovací krém? Ten správny rešpektuje váš typ pleti

  • Plánujete dovolenku na Slovensku? Nepodceňujte jednu vec!

    Plánujete dovolenku na Slovensku? Nepodceňujte jednu vec!

    · 4 minúty na prečítanie
    Aj vy ste sa rozhodli stráviť tohtoročné leto na rodnej hrudi? Či už si vyberiete mestskú turistiku, lozenie po horách alebo zábavu pri vode, nezabudnite sa poriadne natrieť!
  • V konci minulého storočia sa rozšíril celosvetový trend "kult opáleného tela". Všetci sme túžili po opálení ako "čokoládoví". Najpopulárnejším opaľovacím prípravkom bol Nubian 6. Avšak informácie o ozónovej dierke, narastajúcom prenikaní slnečného žiarenia a jeho škodlivých účinkoch boli veľmi obmedzené.      
  • Chcete sa toto leto pekne a zdravo opáliť?

    Chcete sa toto leto pekne a zdravo opáliť?

    · 5 minút na prečítanie
    Ak túžite po prirodzene opálenom vzhľade alebo máte obavy o svoje zdravie pri slnení, nechajte sa inšpirovať praktickými radami dermatologičky Dr. Max, Veroniky Blahovej.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora