Prehnali ste to so slnkom? Pomôže vám terapia pre popálenú pokožku

9. 8. 2021 · 8 minút na prečítanie

Viete, čo robiť a čomu sa naopak vyhnúť, ak sa vám podarilo spáliť sa? Dôležité je na nič nečakať a poranenej koži pomôcť čo najrýchlejšie sa vrátiť do svojej pôvodnej formy.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Prehnali ste to so slnkom? Pomôže vám terapia pre popálenú pokožku

Poznáte to. Užívate si letnú dovolenku, slnko, vodu a zaslúženú pohodu. Aj napriek vedomostiam o škodlivosti UV žiarenia na pokožku sa môže stať, že v tejto idylke ochranu kože niekedy podceníme. Následné spálenie je potrebné čo najskôr a správne ošetriť, aby sme si mohli čas oddychu užiť naplno a bez nepohodlia..

1. krok: Chladenie

Spálená koža potrebuje ochladiť, preto jej v rámci prvej pomoci doprajte chladivú sprchu alebo zábal. Voda by nemala byť úplne ľadová, skôr mierne vlažná. Podľa vlastného uváženia ju môžete postupne ochladzovať na teplotu, ktorá je pre vás znesiteľná.

 

Ak je vaša pokožka priveľmi poranená a pozorujete na nej vznik drobných pľuzgierikov, nedávajte na ňu žiadne produkty a s vodou zaobchádzajte veľmi opatrne. Úplne by ste sa mali vyhnúť ľadu a chladivým gélovým vankúšikom.

Opatrní buďte aj pri jej osušovaní a uterák používajte mimoriadne nežne. V žiadnom prípade kožu nešúchajte, ideálne je nechať ju voľne uschnúť.

2. krok: Hydratácia

Správne hojenie rán vyžaduje dostatočnú hydratáciu poškodenej pokožky. Vďaka nej prebieha obnova kože rýchlejšie a krajšie. 

Voda zabráni dehydratácii vášho tela zvonku aj zvnútra, preto nezabúdajte veľa piť. Predídete tak bolestiam hlavy a vaše telo sa lepšie vyrovná s prehriatím. Okrem toho, voda podporí regeneračný proces vo vašej koži a pomôže krvnému obehu opäť sa rozprúdiť.

 

Vašimi najlepšími priateľmi v týchto dňoch budú hydratačný krém a upokojujúci gél.

Stavte na kozmetiku s obsahom aloe vera, panthenolu alebo kyseliny hyalurónovej, ktoré koži pomôžu udržať vlhkosť a liečiť sa. Natierajte sa ráno po zobudení i večer pred spaním, po každej sprche a vlastne vždy, keď cítite, že to vaša pleť potrebuje.

Pri vážnejšom popálení môžete siahnuť aj po voľnopredajných liekoch, krémoch s obsahom kyseliny hyalurónovej, ktoré ju obsahujú vo vyššej koncentrácii. Poradí vám váš lekárnik.

3. krok: Liečba

Každé spálenie vašu kožu poškodí a liečba môže trvať až niekoľko dní. Počas tejto doby by ste sa mali slnečným lúčom striktne vyhýbať, aby sa mohol proces regenerácie rozbehnúť naplno. Koža je v tomto období oslabená, preto ju zbytočne nezaťažujte mnohými kozmetickými produktami a siahnite radšej po špeciálnej kozmetike po opaľovaní. Tá jej dodá extra dávku vlhkosti, upokojí a potlaší prípradnú bolesť, svrbenie či pálenie. 

Myslite aj na to, že spálená pokožka je náchylnejšia na infekcie. Udržujte ju preto vo zvýšenej čistote a používajte jemný sprchový gél.

Dobrým tipom je skladovať krém po opaľovaní v chladničke, čím rozšírite jeho benefity aj o chladiacu funkciu. Pokiaľ sa objaví teplota, je vhodné siahnuť po liekoch na jej zníženie, ktoré si zároveň poradia so zápalovými procesmi vo vašom tele.

4. krok: Ochrana „po“

Ako sme už písali vyššie, kým sa koža úplne nezahojí, vyhýbajte sa akémukoľvek kontaktu so slnečnými lúčmi. Nie je nič horšie, ako ísť na slnko, pokiaľ ešte máte červený chrbát či iné časti tela.

Zdržujte sa v tieni a kožu chráňte vzdušným oblečením, ktoré mu dovolí dýchať, no pomôže vám s ochranou pred UV lúčmi.

TIP
Ak ste sa spálili na tvári, pomôže vám veľký klobúk so slnečnými okuliarmi. Táto kombinácia by mala patriť k vašej základnej letnej výbave.

Ďalšie slnenie sa odporúča až vo chvíli, keď sa vaša koža úplne zotaví. Buďte však mimoriadne opatrní – zošúpaná pokožka je extra citlivá a treba ju chrániť ešte dôslednejšie! Nezabudnite na pravidelnú aplikáciu opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom

Ďalšie články k téme Prehnali ste to so slnkom? Pomôže vám terapia pre popálenú pokožku

  • Mnohí z nás si z letných dovoleniek odnášajú nielen pekné spomienky na slnečné dni, ale aj malé chybičky krásy v podobe pigmentových škvŕn. Prečo a aké sú príčiny ich vzniku? Ako sa ich zbaviť, keď sa na pokožke už objavili?
  • 10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

    10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

    · 7 minút na prečítanie
    Vedeli ste, že alergia na slnko môže mať mnoho podôb? Čím ďalej, tým viac ľudí si začína všímať, že po dlhšom pobyte na slnku majú pokožku posiatu drobnými vyrážkami alebo červenými fľakmi. Ako tomu môžeme predísť?
  • Na konci minulého storočia priniesol celosvetový trend „kult opáleného tela“. Všetci sme chceli byť „čokoládoví“. Najobľúbenejší opaľovací prípravok bol Nubian 6. Informácie o ozónovej diere, čoraz silnejšom prenikaní slnečného žiarenia, škodlivosti a následkoch prehnaného opaľovania boli veľmi chabé.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora