Mykóza trápi až 75 % Sloveniek. Čo robíme zle?

9. 8. 2019 · 4 minúty na prečítanie

Ak ste sa už niekedy stretli s mykózou, tušíte, že vás čaká zopár krušných chvíľ. Čo robiť v prípade, že vás problém zastihne na dovolenke?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Mykóza trápi až 75 % Sloveniek. Čo robíme zle?

Mokré plavky, plávanie v bazéne a príliš veľa zmrzliny vedia poriadne skomplikovať leto. Ak ste sa už niekedy stretli s mykózou, tušíte, že vás čaká zopár krušných chvíľ. Čo robiť v prípade, že vás problém zastihne na dovolenke? Radí Mgr. Slávka Čanigová, farmaceutka z lekárne Dr. Max.

„Náchylnejšie na toto ochorenie sme v plodnom veku – až dve tretiny žien má skúsenosť s vaginálnou mykózou aspoň raz za život, pričom skoro u polovice z nich sa ochorenie vyskytne opakovane. V lekárni sa stretávame s akútnou mykotickou infekciou aj u starších žien a dokonca nie je vylúčená ani u dojčiat“, zdôrazňuje Mgr. Slávka Čanigová. Práve teplé letné obdobie praje zvýšenému výskytu mykózy. Naučte sa, ako ju správne diagnostikovať alebo sa jej úplne vyhnúť!


POSTRACH DOVOLENIEK

K spúšťačom kvasinkovej infekcie najčastejšie patrí cukrovka, užívanie liekov a antikoncepcie, zvýšený stres či oslabená imunita, ale aj tehotenstvo alebo menopauza. Ich pričinením dochádza k narušeniu prirodzeného prostredia v pošve, zníženiu prítomných laktobacilov a premnoženiu kvasiniek. „Veľmi častým dôvodom je aj zvýšená konzumácia sladkého jedla a nápojov, časté používanie tampónov, nadmerná intímna hygiena, nosenie obtiahnutého syntetického oblečenia či dlhý pobyt v mokrých plavkách a kúpanie sa v bazénoch“, upozorňuje odborníčka.

 

Aby váš oddych nič nenarušilo, v bazéne sa príliš nezdržiavajte a vždy si prezlečte mokré plavky za suché. Ak musíte používať tampóny, vymieňajte si ich častejšie než zvyčajne. Minimalizujte príjem cukrov a pite najmä čistú vodu. Nepreháňajte to ani s osobnou hygienou a používajte špeciálnu kozmetiku, určenú pre intímne partie, a tiež neparfumovaný toaletný papier. Ak je to možné, preferujte prírodné bavlnené oblečenie a dbajte na pohodlie a voľnosť v „dolných“ partiách :)

PRVÁ POMOC

Mykotickú infekciu zaručene spoznáte podľa nepríjemného svrbenia, prípadne pálenia, spojeného s bielym výtokom. Dokonca sa môže pridružiť aj bolesť pri močení a počas pohlavného styku. S týmto ochorením si naše telo samé neporadí, preto je nutné podstúpiť špeciálnu liečbu, a to po dobu niekoľkých dní. Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, keď sa nachádzate mimo domova, je vylúčiť zo stravy jednoduché cukry a sacharidy všeobecne. Namiesto toho pridajte jogurty, ktoré môžete vyskúšať aplikovať aj lokálne. Imunitu podporí vitamín C – doprajte si ho v čerstvom ovocí alebo vo forme vaginálnych tabliet, ak ich v danej destinácii zoženiete. Účinnou metódou je kvapnúť trochu čajovníkového oleja do gélu na intímnu hygienu, prípadne pridať cca 15 kvapiek do vody a vytvoriť si tak domáci antimykotický sprej. Obsah nastriekajte na plavky a nohavičky ako prevenciu pred premnožením kvasiniek.

 

PRIRODZENÁ OCHRANA

Aby ste predišli problémom, zaraďte do stravy potraviny bohaté na probiotické kultúry, ako je sú jogurty, acidofilné mlieka či kefíry. Cesnak v sebe prirodzene obsahuje alicín, antifungálnu ochranu proti Candide. „O kurkume je dávno známe, že má silné protizápalové účinky, avšak jej ďalšou výhodou je schopnosť kurkumínu obmedziť rast kvasiniek“, hovorí farmaceutka Slávka Čanigová. Stavte tiež na kombináciu probiotík so zinkom v podobe doplnkovej výživy, prípadne prípravky s izolovaným alicinínom.

PRÍSNE ZAKÁZANÉ

Medzi najčastejšie chyby, ktorých sa ženy na svojom zdraví dopúšťajú, je konzumácia alkoholu, kvasených potravín a sladkostí v zvýšenej miere. Rovnako zabúdajú na užívanie probiotík po antibiotikách, prezliekanie sa z vlhkých plaviek a zapojenie partnera do antimykotickej liečby. Tú treba užívať ešte dva týždne po zmiznutí všetkých príznakov, čo je tiež dôvodom opakovaných mykóz. Vracajúce sa mykotické infekcie úzko súvisia so stresom a zníženou imunitou. Ak sa chcete ochorenia zbaviť natrvalo, je potrebné prehodnotiť svoje každodenné návyky. V prípade neliečenej mykózy hrozí jej prechod do chronického štádia, spojeného s častým vracaním sa a zhoršujúcou tendenciou. Medzi ďalšie komplikácia patrí zvýšená teplota, zapáchajúci výtok, stenčenie vaginálnej sliznice, súvisiace s bolestivosťou pri pohlavnom styku či silné svrbenie a zdurenie, vedúce k vzniku bolestivých trhliniek na tkanive.

VHODNÁ PREVENCIA

„Chlórovaná voda v bazénoch môže byť príčinou narušenia nášho prirodzeného pH. Spolu s dlhým pretrvávaním v mokrých plavkách tvorí vynikajúce prostredie pre ich rast“, zdôrazňuje Slávka Čanigová a dodáva: „Bazén samotný nie je príčinou vaginálnej mykózy (pokiaľ je hygienicky v poriadku), no môže však viesť k premnoženiu kvasiniek v pošve“.

Úplné vyhýbanie sa kúpaliskám nie je potrebné, pokiaľ si osvojíte niekoľko dobrých rád. „Pred návštevou bazéna si môžeme vaginálne prostredie trošku ,,predpripraviť“ a užívať vaginálne tablety obsahujúce probiotiká, vďaka ktorým získame určitú odolnosť pred premnožením patogénnych druhov. Veľmi dobrým spôsobom, ako zamedziť rozvoju mykózy, je preventívna aplikácie tablety s vaginálnymi probiotikami ihneď po kúpaní“, radí na záver.

Ďalšie články k téme Mykóza trápi až 75 % Sloveniek. Čo robíme zle?

  • Ako vyhrať boj s nechtovou mykózou?

    Ako vyhrať boj s nechtovou mykózou?

    · 3 minúty na prečítanie
    Spozorovali ste na nechtoch zmenu farby, zhrubnutie a ich lámanie? Pravdepodobne sa jedná o nechtovú mykózu. Okrem toho, že nechty nevyzerajú pekne, zanedbanie liečby môže viesť k ich úplnému rozpadu. Preto je potrebné začať s liečbou čím skôr. Prinášame Vám niekoľko rád, ako tento boj vyhrať.
  • Mykóza, letný strašiak mnohých žien

    Mykóza, letný strašiak mnohých žien

    · 3 minúty na prečítanie
    Toto ochorenie prekoná aspoň raz za život až 75 percent žien. U každej druhej ženy sa zvykne táto nepríjemnosť dokonca opakovať. Kúpanie sa v bazénoch, mokré plavky, sladké nápoje, ale najmä teplé letné obdobie praje zvýšenému výskytu vaginálnej mykózy. Prinášame Vám rady, ako ju správne rozpoznať a vyliečiť.
  • Citlivá pokožka a lupiny trápia polovicu populácie

    Citlivá pokožka a lupiny trápia polovicu populácie

    · 4 minúty na prečítanie
    Problémom citlivej a podráždenej vlasovej pokožky s tvorbou lupín, trpí v priemere každý druhý človek. Ako sa vysporiadať s týmto nepríjemným javom?
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora